לקראת סיום השנה, אנחנו כאן ב-TGspot מסכמים את כל האירועים, המכשירים והחידושים שקרו ב-2012. במהלך השבוע נעלה כתבות מסכמות את עולם הטכנולוגיה,  הטרנדים החמים, ההשקות, ההפתעות ועוד. הכתבה הראשונה בסדרה.

כאשר סיכמנו את שנת 2011 בתחום הפשיעה הטכנולוגית, בסיום הכתבה האמנו כי מלחמת התביעות בין החברות לא תרד אלא תעלה, אבל לא דמיינו עד כמה. השנה הזו הייתה הקשה ביותר בין יצרניות הטכנולוגיה ולא הייתה חברה בתחום הסלולר שלא תבעה או לא נתבעה והחזיתות רק החלו ותפחו.

אפל נגד סמסונג
כמה (לא) מפתיע, שנת הפשיעה הטכנולוגית הזו שוב שייכת לאפל נגד סמסונג. במשפט המתוקשר אולי ביותר בנושא פטנטים בשנים האחרונות זכתה לבסוף אפל במשפט ולטובתה נפסק כי סמסונג העתיקה את עיצוב האייפון הראשון והשני, האייקונים בממשק המשתמש, טכנולוגיית הזום לצביטה ועוד. ההפרות נמצאו אף בטאבלטים השונים שהשיק סמסונג למרות ערעורה כי “מלבן עם פינות מעוגלות זה לא פטנט”. החברה נדרשה לשלם לאפל 1.05 מיליארד דולרים, דבר שעד היום לא שולם. מנכ”ל אפל בירך על הניצחון, ובסמסונג ניסו לערער על חבר המושבעים ודרשה משפט חוזר בטענה כי ראש חבר המושבעים, וולווין הוגאן (Velvin Hogan) הסתיר מידע חשוב והטעה את בית המשפט.

samsung_vs_apple

אבל כאן לא הסתיימה הפרשה, ולאחר השקת הגלקסי אס 3 אפל הוסיפה לתביעה גם אותו וגם את הנוט, זאת יחד עם גרסת ה-Jelly Bean של גוגל. סמסונג מצידה ניסתה למנוע השקת האייפון 5 וכשזה לא צלח היא ניסתה לתבוע את אפל בגין פטנטים בתחום תקשורת ה-UMTS האלחוטית ושישה פטנטים בתחום תוכנה. אולם לבסוף, הדברים לא צלחו לשני הצדדים וכל המכשירים המשיכו להימכר ללא הפסקה.

גם HTC ניסתה להיכנס לסבב יחד עם סמסונג נגד אפל, אולם באופן מפתיע, השניים הצליחו להגיע לפשרה ולהסכם ארוך טווח. הסכם שסמסונג מלגלגת עליו אך דורשת מבית המשפט לדעת את תוכנו.

היו גם כמה תביעות משעשעות בין השניים, כשאפל אמנם הצליחה לעצור את מכירתו של הגלקסי טאב 10.1 בארה”ב, ודווקא בבריטניה זה לא עבד כשהשופט פסק כי העיצוב של מחשב הלוח של סמסונג “הוא לא מגניב כמו המוצרים של אפל” ודרש מאפל אף התנצלות באופן פומבי, וכך אכן היה, אם כי התנצלות לא ממש מצאנו שם אלא יותר תפיחה על השכם: “פשטות של העיצוב של אפל היא מדהימה. מדובר במשטח שטוח עם לוח זכוכית בחזית העטוף בקצה שחור ודק מאוד עם גב חלק. לטאבלט קצוות חדים מסביב לשוליים, והוא משלב עיקולים, גם בפינות וגם בצדדים. העיצוב נראה כמו אובייקט אשר המשתמש המושכל היה רוצה להרים ולהחזיק. זהו מוצר חלק ופשוט. זה עיצוב מגניב." גם בניסיון לתבוע את סמסונג בהאג בדבר חיקוי של טכנולוגיית המולטי-טאץ’ לא צלח לאחר שסמסונג טענה כי “תכונת המולטי-טאצ' של אנדרואיד (Android) אינה טובה כמו זו של אפל”. לבסוף גם כאן הסתיימה התביעה ללא כלום.

LG, מיקרוסופט והשאר
מלבד אפל נגד סמסונג, היו עוד כמה תביעות פטנטים בתחום. מיקרוסופט לדוגמה מרוויחה לא מעט ממערכת האנדרואיד כפי שכבר דובר על כך בעבר, אך היא הצליחה להוסיף עוד ועוד חברות המשלמות בגין כל מכירה של מכשיר אנדרואיד. אפילו לא רק בתחום הסלולר ראינו תביעות פטנטים, אלא גם קונסולת ה-Xbox 360 עומדת למשפט בגין הפרת פטנטים של מוטורולה הקשורים לפענוח וידאו ותקשורת אלחוטית.

מכשירי ה-Windows Phone 8 החדשים גרמו לנוקיה חוסר נוחות. מלבד העובדה כי היא כבר “לא לבד” ומערכת ההפעלה קיימת גם אצל המתחרים, השוני בין המכשירים אינו גדול במיוחד. לדעת החברה הפינית הוא אף זהה לחלוטין כשהחליטה להגיש תביעה כנגד HTC בטענה כי מכשיר ה-Windows Phone 8X החדש של HTC, זהה בעיצובו למכשירי ה-Lumia החדשים.

הסיפור הפיקנטי של השנה היה שייך ל-LG, כששוב סמסונג הייתה מעורבת בעניין. לדברי היצרנית, סמסונג הפרה פטנטים בתחום מסכי OLED, וטוענת שהפרה 7 פטנטים הקשורים לטכנולוגיה השייכים לה. התביעה הגיעה לאחר שסמסונג פנתה לבית המשפט בדרישה לצו מניעה האוסר על LG Display להפיץ טלוויזיות OLED בקוריאה, זאת לאחר שטענה כי LG גנבה את הטכנולוגיה ממנה ובהעלמותו של אחד המסכים שהוצגו ב-IFA 2012.

מכאן לשנה הבאה
היינו מאוד רוצים לומר שמספר תביעות הפטנטים ירד שנה הבאה, אבל אנחנו מאוד סקפטיים בעניין. היריבות הגדולה בין היצרניות יצרה מצב שכל חברה מצטיידת כיום בכמה שיותר פטנטים, רוכשת פטנטים של אחרים (גוגל את מוטורולה, אפל וכל השאר של קודאק) ומתכוננת לקרב. מהמלחמות הללו אין מרוויחים אלא רק מפסידים, ולא רק החברות עצמן אלא גם אנחנו.

צילום: androidauthority.com

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • התביעות האלה ממש מעכירות את האווירה של שוק תחרותי ובריא.

  לא נעים לשמוע כל שני וחמישי על תביעה של חברה כנגד חברה.
  זה דיי מוריד את ערך התחרות מהשוק הזה.

 • אביה

  המשפט שלדעתי עשה את הכתבה, ואולי את כל השנה:
  “תכונת המולטי-טאצ' של אנדרואיד (Android) אינה טובה כמו זו של אפל”
  זה לא רק התכונה הזאת, זה הכל. אומנם לאנדרואיד יש פיצר או שתיים יותר [ובאמת שאני עם אנדרואיד 3 שנים ולא מבין על מה אתם מ***** את השכל על ה"קוד פתוח", אם קוד פתוח בשבילכם זה להתקין רום כל 3 ימים בגלל שכל אחד יותר מעפן מהשני, אז אני לא מבין אותכם] , אבל רוב הפיצ'רים אם לא כולם פשוט לא עובדים טוב כמו בIOS, ואין לי כוח להרחיב כי כל מי שמחזיק מכשיר אנדרואיד ביד, מכל סוג שהוא ובמיוחד של סמסונג, יודע את זה.
  [בעלים, לא גאה של S2/S1]

  • Lear

   לדעתי אתה טועה, כן אולי האייפון יותר חלק בביצועים שלו אבל זה דורס את יכולות המולטי טסקינג שלו, מה גם שפרוייקט חמאה עשה עבודה נפלאה בהפיכת אנדרויד למתחרה ראוייה לiOS, אישית החלפתי רומים רק כי בישראל לא נתנו לי להחליף לבד ל4.1.2 ובחיים לא שמתי רום מסיבה אחרת ואני יותר ממרוצה מהמכשיר.
   בעלים גאה מאוד (אך לא כמו שכחולי הראש חושבים) של גלקסי 3.

  • האיש הקטן

   אביה – אנסה לענות לך על השאלה…
   המשמעות המעשית של "קוד פתוח" באנדרואיד היא שהפיתוחים שגוגל עושה עוזרים לכל התעשיה ולא רק לגוגל. כבר היום ניתן לראות את אנדרואיד רצה על מגוון עצום של טלפונים ושל מוצרים אחרים (כמו המצלמה של סמסונג).
   המשמעות היא שהיום לכל יצרן חומרה ישנה אופציה זולה מאוד להוסיף מערכת הפעלה משוכללת מאוד למוצר שלו – מה שנותן פתח להמון חידושים שלא היו קורים אם אותן חברות היו צריכות לפתח מערכת הפעלה בעצמם או לקנות רשיונות יקרים מיצרנים אחרים.
   המשמעות של כל זה שיש לנו כצרכנים יותר מבחר במחירים אטרקטיבים ומוצרים חדשניים.