נדמה שמשנה לשנה הופכות מערכות ההפעלה, אותן תוכנות שמשמשות כתשתית להרצת היישומים השונים, לחכמות ומשוכללות יותר ויותר. כמערכות הפעלה שמלוות אותנו שעות רבות של היום הן כוללות סייעות וירטואליות מובנות, תמיכה בחסכון של הסוללה וגם ביצועים עשירים במינימום זמן.

קשה לסכם את כל ההתרחשויות במערכות ההפעלה הרבות שבשוק. אנחנו בחרנו להתמקד באותן מערכות הפופלריות בקרב המשתמשים: חלונות של מיקרוסופט (Microsoft Windows), אנדרואיד של גוגל (Google Android) ו-iOS של אפל (Apple).

הגרסה האחרונה של חלונות?

לא בכל שנה מכריזה מיקרוסופט על מערכת הפעלה חדשה מסדרת חלונות. היא עושה זאת פעם בכמה שנים, זאת לצד גרסאות משנה שרואות אור ומשפרות במעט את מערכת ההפעלה הפופולרית כל כך עבור מחשבי ה-PC. בסוף חודש יולי השנה, לאחר אין ספור הכנות מקדימות ושמועות, הושקה ווינדוס 10. לפי ההערכות זוהי הגרסה ה'אחרונה' של מערכת ההפעלה, שכן מיקרוסופט עתידה להוציא עבורה עדכונים רבים, אך לא גרסאות חדשות במהלך השנים.

הן ההשקה והן ההפצה של ווינדוס 10 היו שונות ממה שהיינו רגילים אליו עד כה. משתמשים רבים קיבלו (ואף ימשיכו לקבל) את ווינדוס 10 בחינם, וזאת למשך שנה מיום תחילת ההפצה – עד ה-28 ביולי 2016. כך שאם טרם שדרגתם ויש ברשותכם עותק חוקי של Windows 7 ו-Windows 8.1 – יתכן שכדאי לכם לחשוב ולעשות זאת, אך מומלץ לקרוא לפני כן את המדריך הבא, שאמנם נכתב עוד לפני הפצתו בנובמבר של עדכון התוכנה הגדול לווינדוס 10 שכלל שיפורים רבים.

Windows 10 Start

אז מה חדש בחלונות 10? ניכר שמיקרוספט הפיקה לקחים מחידושים שערכה במערכות ההפעלה האחרונות שלה. כך למשל, חזר בגרסה מסויימת תפריט ההתחל שהוחלף החל מווינדוס 8 לתפריט האריחים שהרגיז משתמשים רבים. גם העוזרת האישית מבית מיקרוסופט, קורטנה, עובדת בווינדוס 10 במשרה מלאה, אם כי עדיין לא בעברית.

גם דפדפן Internet Explorer הפופולרי פינה מקומו לטובת דפדפן ה-Edge החדשני שכולל יכולת מובנית להזרמת תכנים ישירות לטלוויזיה. וגם תוכנת Skype היא חלק אינטגרלי מסביבת העבודה.

Microsoft lumia 950נראה שכרגע הציפייה היא לגרסת המובייל של ווינדוס 10, זו המיועדת לטלפונים החכמים מבוססי ווינדוס. עוד במהלך חודש אוקטובר השנה הכריזה מיקרוסופט על זוג מכשירים חדשים: Lumia 950 ו-Lumia 950XL שמלבד מפרט טכני עשיר הם עתידים להריץ את Windows 10 Mobile, זאת לצד שורה ארוכה של מכשירים שצפויים לקבל את העדכון. לפי שעה הדבר עתיד להתרחש בתחילת 2016.

כששמאל הופך לימין

משתמשי האייפון (iPhone) זכו לקבל השנה את גרסת iOS 9 – גרסת מערכת ההפעלה האחרונה למכשירים ניידים מבית אפל. בעליהם של מכשירי האייפון 4s ומעלה, אייפד 2 ומעלה, אייפד מיני ומעלה ואייפוד טאץ’ דור 5, קיבלו הצעה להתקין את העדכון ב-16 בספטמבר השנה. מי שקיבל את המערכת כבר מובנית במכשיר הם רוכשי ה-iPhone 6S ו-iPad Pro, מכשירי אפל החדשים שהושקו השנה.

iOS 9בין החידושים שהציעה iOS 9: שיפור בחיי הסוללה וניהול צריכת חשמל מתקדמת, העוזרת האישית סירי הפכה לחכמה יותר באמצעות שיפור משמעותי במהירות המענה כמו גם בהבנת שאלות בשפה חופשית (בינתיים לא בעברית). ישנו ממשק חיפוש חדש המסוגל לבצע חיפוש בתוך אפליקציות, אפשרות עבודה מרובת חלונות באייפד, מקלדת משופרת, שדרוג לאפליקציית הפתקים ומעבר חכם יותר בין אפליקציות. גם קובץ ההתקנה של iOS 9 היה השנה קליל מתמיד: הנפח הדרוש לצורך הורדת מערכת ההפעלה עמד על 1.8–1.3 ג’יגה-בייט, במקום 4.6 גי’גה-בייט שהיו נדרשים בעת עדכון iOS 8.

באפל חשבו השנה על מהלך הגיוני: יישור מלא לימין של תפריטי המכשירים, כפי שנהוג בשפה העברית. משתמשים אשר התקינו את העדכון למערכת ההפעלה גילו פתאום כי הצלמיות במסך האפליקציות סודרו מחדש, מימין לשמאל, כך גם שונתה כיווניות התפריטים והדבר כלל תחושת חוסר נוחות וצורך להתרגל לסדר החדש. משתמשים שלא יכלו להשלים עם השינוי נאלצו להפוך את שפת המכשיר לאנגלית.

מאז שחררה אפל כמה עדכונים ל-iOS 9. כיאה לעדכוני משנה מהסוג הזה, אין כאן שינויים מרחיקי לכת אלא תיקונים ושיפורים, לעיתים אף משעשעים. שיפור משעשע אחד היה הוספת 150 דמויות אימוג'י בגרסת 9.1, תוספת שכללה גם אימוג'י עם אצבע משולשת.

emoji ios 9

עוד מקצה שיפורים זכינו לראות בגרסת 9.2. באותה גרסה סירי, העוזרת האישית, החלה לתמוך גם בערבית. סימן לבאות גם עבור דוברי עברית? איש עוד לא יודע. בשורה משמעותית יותר נרשמה עבור משתמשי השעון החכם של אפל, Apple Watch, שזכו לקבל ממשק עברי מלא לפרק כף היד שלהם.

המרשמלו כבר על האש

ובסדרת הממתקים של גוגל, קיבלנו השנה את אנדרואיד מרשמלו (Marshmallow). האנדרואיד 6.0, שהוכרזה עוד בחודש אוגוסט השנה, קיבלה גם היא כינוי מתוק משלה וכן פסל שהוצב לכבודה על מדשאות מטה החברה.

Android M marshmallowמה חדש? באנדרואיד 6.0 נמצא את Now On Tap מנגנון המאפשר למנוע החיפוש להשתמש במידע רלוונטי מהטלפון האישי בכדי לספק לנו נתונים מעניינים. מצב Doze, הפועל מתחת למכסה המנוע, חוסך עד 30 אחוזים מצריכת הסוללה בהשוואה לאנדרואיד לוליפופ, זאת באמצעות זיהוי שהמכשיר לא בשימוש והפחתה אוטומטית בצריכת משאבים. גם תמיכה במחברי הטעינה החדשים, USB Type-C, קיימת באנדרואיד מרשמלו וניתן באמצעותם לבצע טעינה מהירה של המכשיר.

החיישנים הביומטריים כבר מובנים כסטנדרט במערכת ההפעלה, מה שמוסיף לאבטחת המידע. סוגיית פרטיות נוספת שקיבלה טיפול במרשמלו הן הרשאות הפרטיות הניתנות לשינוי בכל אפליקציה ואפליקציה. לא רוצים שיישום מסויים ישתמש בנתוני המיקום שלכם? אין בעיה, ניתן לשנות זאת בכמה הקשות.

חלק מהיצרניות פרסמו את תוכניותיהן בנוגע לשחרור עדכוני המרשמלו למכשירים. מוטורולה ו-OnePlus נקבו בדגמים ספציפיים שיעודכנו, בעוד שעבור אחרות הסתפקנו בשמועות בלבד. היו גם שהדגימו כיצד ייראה ממשק ה-TouchWiz של סמסונג באנדרואיד 6.0.

כצפוי, מכשירי הנקסוס החדשים, LG 5X ו-Huawei 6P, הגיעו כבר עם אנדרואיד מרשמלו מותקן. אנחנו כבר הספקנו לנסות ולהתרשם.