מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט (Microsoft), הלו היא Windows 10, הושקה היום בוקר באופן רשמי, ומדובר בהשקה מתגלגלת ושל גרסת ה-PC והטאבלטים בלבד. כפי שכבר דווח, הראשונים לקבל אותה אמורים להיות כ-5 מליון המנויים ל-Windows Insiders ששימשו בפועל במהלך השנה האחרונה כבוחני בטא של מערכת ההפעלה החדשה, וסיפקו משוב שחלק ממנו מצא את דרכו לגרסה הסופית של מערכת ההפעלה.

לאחר מכן אמורים לקבל את השדרוג בעלי גרסה חוקית של Windows 7 SP1 ומעלה ובעלי Windows 8.1 שנרשמו עם היישומון Get Windows 10 לקבל עותק של המערכת. מדובר באותו דגלון לבן קטן שהופיע בשורת המשימות ואפשר לבצע את הרשימה מראש. לפי דיווחים ברשת, שהופיעו כבר אתמול, חלק מהנרשמים כבר התחילו לקבל ברקע את הקבצים שמיועדים לשדרוג המחשב ל-Windows 10, אך עוד לא ברור מתי הם יקבלו את ההודעה שהמערכת מוכנה להפעלה.

בהיבט הארגוני, חברות שרשומות לתוכנית ה-Volume License של מיקרוסופט – כלומר רכישת גדולה של רישיונות בו זמנית – יוכלו להתחיל להוריד את העדכון החל ב-1 באוגוסט. לגבי שאר המשתמשים הפרטיים, מיקרוסופט אינה מחויבת למועד אחרון להשקה של מערכת ההפעלה.

Windows 10 אמורה להיות הגרסה 'האחרונה' של חלונות, וייתכן שתורה של Windows 11 לא יגיע לעולם. במיקרוסופט עוברים לשיטת עדכונים שוטפים של מערכת ההפעלה והיישומים שלה, כך שלפי החברה, מי שיוריד את Windows 10 יהיה תמיד מעודכן.

קרא עוד:  אפל מפסיקה את ייצור MacBook 12 ודגם ה-Air, מציעה דגמים מוזלים במקום

שדרוג בחינם

שדרוג כזכור, מיקרוסופט מעניקה בחינם את מערכת ההפעלה למשתמשי Windows 7 ו-Windows 8.1 כל עוד היא תורד במהלך השנה הראשונה להשקה, כלומר עד ה-28 ביולי 2016. בעלי Windows 8 שלא שדרגו ל-8.1 ייאלצו לעשות זאת לפני שיוכלו לקבל בחינם את העותק שלהם, או לרכוש גרסת מדף. המחיר של הגרסה הביתית עומד על 119 דולרים וזה של גרסת ה-Pro עומד על 199 דולרים.

חלק מהתכונות שמיקרוסופט הבטיחה עדיין לא נמצאות בגרסת ההשקה, כמו לדוגמה Windows Hello שתצורף רק בעדכון הבא. מדובר במערכת האימות שאמורה לייתר את השימוש בססמאות כתובות ולאפשר שימוש בחיישן טביעת אצבע או במצלמה כדי להיכנס למערכת.

דבר נוסף שבולט בחסרונו הוא העוזרת האישית קורטנה (Cortana) שלא כלולה במהדורה העברית של מערכת ההפעלה, וגם אין צפי לגבי הפעלתה בישראל. מי שכן רוצה להשתמש בה צריך לשנות את האזור במחשב שלו לאחד שכן תומך בה, וכמובן לעבוד באנגלית.

עוד דבר שאין עדיין הוא Windows 10 Mobile. הגרסה לטלפונים ולטאבלטים קטנים של מערכת ההפעלה עדיין נמצאת בשלבי בטא, שבמיקרוסופט מגדירים כמתקדמים, אך עדיין אין צפי להשקה בפועל, וגם לא ברור לחלוטין אלו טלפונים, שמבוססים על Windows Phone 8.1, יקבלו את השדרוג.

בהמשך אמורה מיקרוסופט גם לשחרר, כפי שכבר דיווחנו, כלים להמרה קלה יחסית של יישומים מסביבות האנדרואיד (Android) ו-iOS לסביבת Windows 10 שבה יש צורך לכתוב יישום רק פעם אחת לשימוש בכל הפלטפורמות. במיקרוסופט מעריכים כי תוך שנתיים יהיו מיליארד מכשירים עם Windows 10, וזה ימשוך הפעם מפתחים לסביבה שלה.

קרא עוד:  נפרדים מקורטנה? Windows תעניק לאלקסה שליטה מלאה

החברה גם עדכנה את חנות היישומים והעניקה לו מראה חדש ומסודר יותר, וכן כבר התאימה חלק ממשחקי ה-Xbox להרצה במערכת ההפעלה החדשה.