בסוף חודש ספטמבר האחרון הכריזה גוגל (Google) על צמד מכשירים מסדרת נקסוס (Nexus) הוותיקה שלה – Nexus 5X מתוצרת LG ו-Nexus 6P מבית Huawei. הסדרה, שנועדה להעניק 'חוויית אנדרואיד' מוקדמת למפתחים ולמשתמשים, כוללת את גרסת האנדרואיד החדשה ביותר וכן ממשק משתמש נקי ללא התוספות של יצרניות החומרה השונות.

מכשיר הנקסוס 5X שבדקנו לאחרונה מנסה להעניק למשתמשים ולמפתחים את חוויית האנדרואיד הזאת. חברת LG שנבחרה לייצר את הדגם הזה כללה בו, כמצופה, את גרסת אנדרואיד 6.0 (Marshmallow) וזו כשלעצמה מכילה כמה חידושים משמעותיים. בשל העובדה שמדובר במכשיר המרשמלו הראשון שאנחנו סוקרים – נתעכב בהמשך גם על החידושים של אותה מערכת.

מה בקופסה

הקופסה, כשלעצמה, מכבדת היטב את המכשיר שבתוכה וכן מעין 'שרוול' ממותג העוטף אותה. בתוכה, תחת בריסטול הכולל כמה איורים המתארים הוראות להפעלה ראשונית, מונח המכשיר כלצידו מטען וכבל סנכרון (עליהם נתעכב בהמשך). מתחת למכשיר ישנו אוגדן קרטון קטן הכולל ספרון בטיחות וגם את הסיכה לשליפת מגירת הננו-סים. בדומה למכשירי הנקסוס הקודמים, לא מצאנו אוזניות בערכה.

המטען וכבל הטעינה שונים מאלו שהיינו רגילים אליהם עד כה. הם מגיעים בסטנדרט החדש, בתקן USB Type-C, שזהו בעצם קונקטור המסוגל להעביר נתונים בצורה מהירה יותר והוא גם דו צדדי – יתרון משמעותי למחברים את המכשיר שלהם לטעינה בתנאי תאורה נמוכים.

אל תשכחו בבית את הכבל והמטען
אל תשכחו בבית את הכבל והמטען

הן החיבור אל ספק הכוח והן החיבור אל המכשיר זהים, כך שניתן לבחור איזה צד של הכבל יתחבר למכשיר ואיזה למטען עצמו. החסרון הוא שאם אין לכם יציאה דומה במחשב, לא ניתן להשתמש בכבל ככבל העברת נתונים, כך גם אם תשכחו את הכבל בבית ותבקשו להטעין את המכשיר עם מטען אחר במשרד. לפחות מדובר בבעיה זמנית, שכן זהו הסטנדרט הבא שעומד לשלוט בשוק אבל צריך להיערך לכך מראש.

המכשיר שקיבלנו הגיע בצבע שחור פחם מתוך שלושה צבעים קיימים (השניים האחרים בהירים). כשהרמנו אותו בפעם הראשונה מיד שמנו לב אל משקלו הקל: 136 גרם, מה שגרם לנו לחשוב אולי הסוללה נותרה בחוץ, אך גילינו מהר מאוד שמדובר בסוללה בלתי נשלפת שכבר מוכנה במכשיר להפעלה ראשונית. בהמשך הסקירה נבחן גם את אורך חיי הסוללה.

כמו כן, חשנו ב'פלסטיקיות' הרבה של המכשיר – תחושה שהופכת את המכשיר לסוג של צעצוע ופחות מכשיר דגל מבית גוגל. המידות קטנות יותר מאלה של מכשירי פאבלט, ואם אתם פחות מחבבים את המכשירים הגדולים שלא ניתן לתפעל אותם ביד אחת – כאן בוודאי תמצאו נחמה.

תצוגה איכותית, הרמקול פחות

המסך גדל בהשוואה לנקסוס 5. עכשיו גודלו 5.2 אינצ'ים, ברזולוציית Full HD של 1080×1920 פיקסלים ובצפיפות של 424 פיקסלים לאינץ'. יחס המסך לגוף המכשיר עומד על 69.8 אחוזים וזה מגיע עד השוליים, מה שלטעמנו שיפר את חוויית השימוש פלאים. בשימוש שוטף הציג המכשיר יכולות תצוגה טובות והוא התמודד היטב גם בשימוש תחת אור שמש ישיר. הצבעים חיים, האנימציות עובדות היטב ולא צפינו ב'גימגום' גרפי כזה או אחר.

כשצפינו בסרטונים רבים – ניכר היה שהמשכיר עושה את העבודה. הוא לא התחמם לנו מעבר לרגיל, גם שצפינו דרכו בתכנית שלמה. עם זאת, מי שאיכזב באיכותו הוא רמקול המונו הממוקם בחלק התחתון של המכשיר. זה לא הפיק עוצמות גבוהות במיוחד וכשעלינו עם בורר הווליום למקסימום שמענו צווחות שלא אהבנו לשמוע.

LG Nexus 5X

שים לי מרשמלו על האש

כבר במבט ראשון, עם כניסה לתפריט האפליקציות, ניתן להתרשם מהסדר החדש שלהן על פי גרסת המרשמלו. ראשית, מגירת האפליקציות מסודרת לאורך: לא עוד גלילות אין סופיות לעוד ועוד מסכים ימין ושמאל, אלא גלילה מעלה-מטה לאוסף האפליקציות. כמו כן, בשורה העליונה תופיע רשימה של ארבע אפליקציות שבהן השתמשנו לאחרונה – פיצ'ר שמאוד חיבבנו בשימוש עם ה-Nexus 5X. ניתן גם לחפש אחר אפליקציות המותקנות במכשיר, הן באמצעות שורת חיפוש הנפתחת מעל מגירת האפליקציות והן באמצעות לחיצה ארוכה על סמל תפריט האפליקציות במסך הבית. כמו כן, גלילה באמצעות הרולר השמאלי הצמוד לדופן, תאפשר דילוג על רשימת האפליקציות לפי א"ב ו-ABC.

קרא עוד:  סקירה: Galaxy Note 10 Lite - כמו האח הגדול עם כמה פשרות

וזה עוד לא הסוף, אוסף של אנימציות חביבות וכמעט בלתי מורגשות מלוות את המשתמש בשימוש במכשיר. כך הופכת חוויית השימוש לנעימה וזורמת יותר, גם אם קשה להגיד מה בדיוק ראינו.

הרשאות, אבטחה וחיישן טביעות האצבע

גם בתחום האבטחה והפרטיות עשתה גוגל שינויים מרחיקי לכת. משתמשי גרסת המרשמלו יוכלו לשלוט טוב יותר בהרשאות הגישה הניתנות לכל אפליקציה. לא מעוניינים שיישום כזה או אחר ישתמש בנתוני המיקום שלכם? פשוט דחו את הגישה של האפליקציה הספציפית אל חיישן המיקום. כך גם הדבר בגישה למצלמה, למיקרופון, למדיה במכשיר ועוד. ישנו גם תפריט ייעודי שמרכז את כל ההרשאות לכל אפליקציה וניתן לשנות את ההרשאות בכל עת.

LG Google Nexus 5X handsכמו כן, יש לציין כי גרסת המרשמלו של אנדרואיד תומכת לראשונה בחיישני טביעות האצבע באופן מלא. עד כה היכולת הזו היתה מגיעה רק מטעם היצרניות, כך שהיה מדובר בפרצת אבטחה שסיכנה את המשתמשים. מעתה, בגרסת מרשמלו, יכולים מפתחי האפליקציות להשתמש בבטחה ביכולת זו, בין אם להפעלת אפליקציות או לשימוש בפיצ'רים פנימיים שלהן.

במכשיר שלנו ישנו גם חיישן טביעות אצבע הנמצא בגב המכשיר, מתחת למצלמה. על המיקום ניתן להתווכח: יש החושבים שהמיקום האידאלי הוא בלחצן הבית (כפי שקורה באייפון), אך באנדרואיד זכינו לראות כבר כמה מכשירים שמאמצים את חיישן טביעות האצבע בגב המכשיר. יש לציין כי החיישן עבד עם האצבע שלנו במהירות מעוררת הערצה: נגיעה בחיישן – ואנחנו בתוך מסך הבית, ללא לחיצות מיותרות וללא הכנה מוקדמת. גם תהליך הלמידה הראשוני היה פשוט ונגיש.

מצלמה איכותית, ממשק הצילום פשטני

המצלמות שבמכשיר עברה שיפור ביחס לקודמותיהן בנקסוס 5. עכשיו המצלמה האחורית מצלמת ב-12.3 מגה פיקסל, עם מפתח צמצם f/2.0 וישנו גם חיישן פוקוס מבוסס לייזר בדומה לזה הקיים ב-LG G4. ניתן לצלם באמצעותה וידאו גם ב-4K וגם וידאו בהילוך איטי (120 פריימים לשנייה). מצלמת הסלפי הקדמית מספקת 5 מגה פיקסלים.

התמונות יצאו איכותיות מספיק גם בתנאי תאורה נמוכים, זאת גם בזכות חיישן ה-Sony IMX377. גם המיקוד של התמונה מתבצע במהירות, אם כי התאכזבנו שלא קיים מייצב תמונה מובנה.

LG Nexus 5X back logo

הממשק של המצלמה הוא הממשק המובנה והדל של גוגל. אין בו אפשרויות רבות למשחק עם הגדרות הצילום, כך שאם אתם אוהבים לצלם לאחר שהתאמתם את כל ההגדרות לתמונה – תשכחו מזה בנקסוס 5x. כאן זה רק ממשק לחובבנים. אמנם תוכלו להתקין אפליקציות צילום חיצוניות, אך אז תגלו את המחדל הבא: בשל קושי בהתקנת חיישן המצלמה נאלצו, כחלק מתהליך הייצור, להתקין אותו הפוך ולבצע התאמה תוכנתית. אז נכון שממשק הצילום המובנה במכשיר לא ייפגע, אך אפליקציות צילום חיצוניות עלולות להציג לכם תמונה הפוכה.

קרא עוד:  נכשל במבחן: Razr החדש נשבר אחרי 27,000 קיפולים בלבד

עוד לא אהבנו שממשק הצילום קופא לעיתים, וחשנו 'גמגומים' קלים בהיפוך המכשיר תוך כדי צילום. למען ההגינות נציין שזה קרה לעיתים רחוקות וברוב הפעמים ממשק המצלמה פעל בצורה תקינה.

 photo IMG_20151130_113804_zpsj4rf8ckn.jpg photo IMG_20151112_163249_zpsjeazawxp.jpg
 photo IMG_20151115_072534_zpsgwqx3r3r.jpg
 photo IMG_20151109_205333_zpsrb45vygd.jpg

מתחת למכסה המנוע

הנקסוס 5x מבוסס על שבב משושה ליבות מסדרת Snapdragon 808 של קוואלקום (Qualcomm) במהירות שעון של 1.8 ג'יגה הרץ, מה שהופך את המכשיר למהיר עם נתוני שבבים הדומים ל-LG G4. גם אנחנו הופתענו לגלות זיכרון RAM של 2 ג'יגה-בייט, עם זאת הופתענו עוד יותר לגלות שהמכשיר יודע להתמודד עם זכרון העבודה הזה ולא חווינו תקיעות או גמגומים בשימושים שאנחנו השתמשנו במכשיר. במבחן AnTuTu שערכנו קיבל המכשיר 51,841 נקודות, שזה לערך הממוצע למכשירים המשתמשים בשבב זה כמו LG G4.

בגרסת המרשמלו של אנדרואיד ישנו מסך ניצול זיכרון עבודה (RAM), בו ניתן לראות בכמה אחוזי זיכרון משתמשות האפליקציות הפועלות בזה הרגע, ומהו הממוצע בתקופות זמן שונות. ביום בו ערכנו שימוש אינטנסיבי למכשיר, ניצלנו 71% מזיכרון ה-RAM בממוצע.

סוללה

הסוללה, כאמור, מגיעה מובנית במכשיר. היא מספקת 2,700mAh וזה בהחלט מספיק גם לצרכנים כבדים, בהתחשב במסך שלא גדול במיוחד ובחיסכון של המכשיר במשאבים. בשימוש ממוצע שערכנו הכולל שיחות קוליות, התכתבויות ווטסאפ, שיחות רגילות, ניווט של חצי שעה וקצת גלישה באפליקציית פייסבוק פה ושם – הצלחנו לעבוד על המכשיר כיממה וחצי עד שזה היה זקוק לטעינה.

שימוש אינטנסיבי יותר גרם למכשיר לשרוד כ-24 שעות ללא טעינה. כאן ראוי לציין יתרון נוסף של גרסת אנדרואיד – מצב ה'נמנום'. כשהמכשיר מזהה המתנה ארוכה מן הרגיל ללא שימוש, הוא נכנס למצב שינה בו הוא מפחית כ-30 אחוזים מצריכת הסוללה הרגילה בהשוואה לגרסאות אנדרואיד קודמות. המכשיר ממשיך לקבל התראות ושיחות וזהו פתרון מעולה למשתמשים ששכחו להטעין את המכשיר במהלך הלילה.

המטען, גם בזכות תקן USB Type-C, מטעין את הסוללה במהירות. 15 דקות טעינה ימלאו את הסוללה ב-30 אחוזים. חידוש נוסף בגרסת המרשמלו מאפשר לצפות על מסך הבית בזמן הנותר עד להשלמת הטעינה.

ביקורת וידאו

לסיכום

ל-Nexus 5X מפרט וביצועים שלא יביישו מכשירי דגל שונים, אם כי ישנה תחושה שהוא מגרד את קטגוריית מכשירי הדגל מלמטה. אם נשפוט לפי המספרים היבשים, היינו שמחים לעוד קצת ליבות במעבד וגם לעוד ג'יגה או שניים של זיכרון RAM. עם זאת, במבחן התוצאה, מקבל המשתמש ממשק גוגל טהור, גרסת אנדרואיד הכי עדכנית וכל אלה גורמים למכשיר לעבוד היטב ובמהירות.

המצלמה שופרה ביחס לנקסוס 5, כך גם נתונים אחרים במפרט הטכני של המכשיר. אם כי המבנה החיצוני, משקלו של המכשיר כמו גם איכות החומרים מהם הוא עשוי, גורמים לתחושה של מכשיר זול. אז עד כמה הוא באמת זול?

עבור 32 ג'יגה בייט ישלמו הלקוחות האמריקניים 429 דולרים (כ-1,675 ש"ח) ו-379 דולרים (כ-1,480 ש"ח) עבור גרסת ה-16 ג'יגה – מחיר מסובסד על ידי גוגל. פה בארץ המחירים מאמירים: 2,699 ש"ח ו-2,349 ש"ח בהתאמה מייבוא רשמי. כך שאנו מאמינים שעל פי המחירים בישראל ישנן חלופות טובות יותר כדוגמת ה-LG G4 ואחרים.

ועדיין, ממשק טהור של גוגל הוא משאת נפשם של אוהדי אנדרואיד רבים. סביר כי אלה יראו באחד ממכשירי הנקסוס החדשים כמכשיר הסלולרי הבא שלהם – לא משנה כמה יצטרכו לשלם בעבורו.