משתמשי האנדרואיד יאהבו את גרסת האנדרואיד החדשה, ה-Android 6.0 המכונה בשם ‘מרשמלו’ (Marshmallow), ולא בכדי. בעוד שגרסת האנדרואיד האחרונה ’לוליפופ’ הביאה בעיקר תיקוני באגים שונים ושיפורים קלים, הפעם מדובר בשדרוג רחב שלא מורגש רק מתחת לפני השטח אלא גם נראה בכל שלבי המערכת.

NOW ON TAP

גוגל בהתעקשות מתמדת מנסה לגרום לנו להשתמש ב-Google Now ולהדגיש את היתרונות שלו למשתמש. כן, לא מדובר בעוזרת וירטואלית קלאסית שכן המנוע החיפוש יודע לנצל את המידע שבטלפון ואת אופן השימוש כדי לתת לנו נתונים חשובים ומעניינים. הצעד המתבקש הבא הוא להפוך את המידע לפרודוקטיבי ויעיל וכאן נכנס לתמונה Now on tap.

בלחיצה ארוכה על כפתור הבית, Google Now יקרא את תוכן המסך שאנו נמצאים בו כעת, יחפש מונחים רלוונטיים ויציע לנו גישה מהירה למידע, מיקום ואתרים קשורים. כך לדוגמה בעת השימוש בפונקציה בזמן צ’אט בוואטסאפ שבו שוחחנו עם חברנו על מסעדה, לחיצה ארוכה על כפתור הבית יציג לפנינו כרטיסיות עם שם המסעדה, מה אומרים המבקרים, המיקום במפה וטלפון להזמנת מקומות. אם לדוגמה נמצא שם של סרט, נוכל להגיע בקלות לעמוד המידע עליו באפליקציית IMDb או אם אנחנו בפרופיל הפייסבוק של חבר נוכל לבצע חיפוש עליו ברשת. המידע האמור הוא אישי ומשתנה בהתאם לתוכן בו אנו צופים כעת ועל פניו נראה מאוד שימושי ויעיל בזמן השימוש שלנו במכשיר.

Google Now On Tap

צריכת סוללה בהתאם לאופי השימוש

שינוי משמעותי נוסף מבחינת המשתמש היא מערכת חדשה לשיפור חיי הסוללה. תוספת זו המכונה Doze ותהיה כחלק אינטגרלי באנדרואיד 6.0, היא לא רק הצהרה, אלא שינוי בפועל באופי השימוש של המכשיר.

קרא עוד:  האם MWC בסכנה? LG ו-ZTE הודיעו שהן לא יגיעו לתערוכה (עדכון)

Doze משלב יכולות תוכנה ומנצל את חיישני החומרה שמבכשיר כדי לקבוע מתי הוא אינו בשימוש כדי לבטל תהליכים הרצים ברקע לחסכון בחיי הסוללה. בפשטות, Doze בוחן בכל זמן את אופי השימוש שלנו ומתאים את ביצועיו של המכשיר בהתאם לאקטיביות או חוסר אקטיביות שלנו. לדוגמה כאשר אנו הולכים לישון, Doze ידאג להקטין את צריכת הנתונים ולסגור יישומים הצורכים זיכרון או זמן מעבד, אבל כל זאת לא ימנע מהמשתמש לקבל את ההתראות והעדכונים כפי שהיה רגיל. למעשה, בגוגל אומרים כי Doze חוסך עד 30 אחוז סוללה בזמן שהמכישר אינו בשימוש בהשוואה לגרסת ה-’לוליפופ’.

חיישן טביעות אצבע

חיישנים ביומטרים קיימים כבר זה זמן במכשירי האנדרואיד ולא נתפלא אם זה יהפוך כבר לסטנדרט בכל מכשיר. ואולם, עד כה לא הייתה תמיכה רשמית של גוגל בשימוש בחיישנים שכאלה, מה שדרש מהיצרניות לכתוב קוד ולנהל את הסריקות באופן כזה שדרש שינוי במערכת ההפעלה כדי שנוכל להשתמש בכך לכניסה מהירה למכשיר וזה גם לערך למה שהיה אפשר. כעת בגרסת האנדרואיד ‘מרשמלו’, התמיכה בחיישני טביעות אצבע כבר תהיה מובנית במערכת כך שניתן יהיה להציע מגוון של אפשרויות מלבד פתיחה מהירה של המכשיר. כך נוכל לאשר תשלומים, להתחבר לאתרי אינטרנט ללא צורך בלהזין סיסמה, לנעול אפליקציות שבהן אנו מעוניינים להסתיר מידע מאחרים ועוד פונקציות נוספות שוודאי יגיעו גם מקהילת המפתחים הגדולה.

Galaxy S5 fingerprint scanner

USB C

מאז הדורות הראשונים שהריצו את מערכת האנדרואיד, חיבור ה-USB לא השתנה. למעשה, בתחילת הדרך היו מספר מכשירים שהשתמשו בחיבור ה-miniUSB, אולם ברוב הגדול של המכשירים קיים microUSB המשמש הן להטענה והן להעברת קבצים.

קרא עוד:  לקראת ההכרזה: שאומי חושפת פרטים נוספים על Mi 10, יושק בברצלונה

דור מכשירי הנקסוס החדשים, ה-Nexus 5X ו-Nexus 6P בישרו למעשה את הגעת החיבור החדש, ה-USB Type C (או USB C בקיצור). זהו מחבר כמעט דומה, רק שההבדל הוא שהוא הפיך, דו-כיווני, כלומר לא צריך יותר לבדוק את כיוון החיבור לפני שאנו מחברים את המכשיר למטען. מלבד זה, השקע החדש גם מסוגל להעביר הספק של חשמל גדול יותר מה שדורש ממערכת ההפעלה לנהל זאת בצורה מבוקרת. אז הצטיידו בכבלים תואמים למכשיר הבא שלכם.

השליטה בהרשאות חוזרת למשתמש

למרות כי בעת התקנת אפליקציות ניתנת האפשרות למשתמש לצפות ולאשר את ההרשאות שלה, עדיין רובנו מתקינים כמעט בלי לעבור על ההרשאות שניתנות, מה שלמעשה קובע מה מותר ומה אסור לעשות בטלפון שלנו. בגרסה 6.0, גוגל הטמיעה מערכת לניהול הרשאות, ממש בדומה לקיים במערכת ה-iOS.

app permissions

כך לדוגמה נוכל לבטל הרשאה של ווייז לאנשי הקשר שלנו, או שאפליקציית פייסבוק לא תוכל לגשת ל-GPS. חשוב ושימושי במיוחד בימים אלה בהם האפליקציות השונות עושות שימוש במידע האישי שלנו גם בלי שידענו.

פתיחת קישורים

משתמשי האנדרואיד וודאי מכירים את הסיטואציה: הקלקתם על קישור בוואטסאפ והמערכת שואלת אתכם כיצד לפתוח – בדפדפן? ב-YouTube? בפייסבוק? וחוזר חלילה כמעט בכל לחיצה בהתאם לתוכן הקישור. בגרסה החדשה המערכת לא תשאל ותדע לפתוח את הקישורים באפליקציה הייעודית בהתאם לאלו המותקנות במכשיר. בנוסף, אפליקציות יוכלו לפתוח מעתה קישורים כלשונית נוספת בתוך האפליקציה, כך לא נדרש לפתוח את דפדפן הכרום באופן חיצוני.