בקצרה
P30 Pro הוא ללא ספק מכשיר פרימיום. קודם כל זה מערך הצילום, שזו נקודת החוזקה הכי גדולה שלו. זה ממשיך לעיצוב יפיפה, מסך איכותי וביצועים שאינם מתפשרים. הסוללה היא נקודת יתרון נוספת, זאת בכפוף לשינויים הנדרשים במערכת כדי למנוע מאפליקציות לפעול וגם הטעינה ההפוכה זה בונוס נחמד. אם הוא לא היה כל כך יקר, הוא יכל להיות הבחירה המנצחת שלנו.
אהבנו
המצלמה הכי טובה שיש
עיצוב מרשים
סוללה לכמעט יומיים
ביצועים מצוינים
לא אהבנו
יקר
ממשק משתמש עמוס מידי
רמקול בודד
מסך ברזולוציית Full HD בלבד
8.5

בעיני רבים, סדרת ה-P של וואווי (Huawei) לא נחשבת לסדרת הפרימיום של החברה. כבוד זה שמור לסדרת ה-Mate שלה. אבל זה השתנה בשנים האחרונות. אבל כעת נראה שעם P30 וואווי מאמצת מאפיינים רבים של סדרת ה-Mate עבור הסדרה הנחותה על הנייר, ואף מוסיפה עליהם כמה דברים חדשים. זה מתחיל בעיצוב, זה מגיע ליכולות הצילום ונגמר במחיר. P30 Pro רוצה להיות שם, להיות מכשיר פרימיום עוצמתי שמסוגל להתחרות במכשירי הדגל של סמסונג (Samsung), אפל (Apple) ואחרות. האם זה מצליח?

עיצוב פרימיום

לרוב כשמדברים על העיצוב מתמקדים קודם בחלק הקדמי של המכשיר, אבל דווקא הפרט הכי מסקרן בעיצוב של P30 Pro הוא גבו. וואווי ממשיכה גם השנה להשתמש בסכימת צבעים מתחלפים, והשנה המכשיר זמין בצבע שחור, זוהר הקוטב (Aurora), ענבר שקיעה (Amber Sunrise) וקריסטל נושם (Breathing Crystal) – והאחרון הוא זה שהגיע לסקירה, והוא מציע מעין שילוב מדורג של צבע כחול בהיר וסגול בהיר המשתנה בהתאם לאור וההשתקפות החוזרת ממנו. המראה מרהיב, מסקרן בכל פעם מחדש, ובהחלט מושך מבטים כשהטלפון מונח הפוך על השולחן. כמצופה, חיפוי הזכוכית הוא מגנט לטביעות האצבע.

אם כבר התייחסנו לגב המכשיר, נמשיך למצלמות של ה-P30 Pro. שלוש מהמצלמות מסודרות בצורה אנכית, אחת מתחת לשנייה בצמוד לקצה השמאלי של הגב. הן בולטות מגוף המכשיר כך שאם הוא מונח ללא כיסוי על גבו הוא שוכב קצת באלכסון. אולי הבחירה הנכונה יותר הייתה לשים אותם לרוחב כמו ב-Galaxy S10. מצלמה רביעית במספר ממוקמת מימין לשלישייה יחד עם מבזק לד כפול. היא אינה בולטת מגוף המכשיר.

וואווי אימצה את המראה הקמור לצדדים כבר ב-Mate 20, והחליטה להביא אותו גם ל-P30 Pro. אנחנו מאלה שאוהבים את המראה הזה, סטייל העיצוב של סדרת הדגל של סמסונג, אם כי הקימור כאן רחב יותר. העיצוב הקמור שולב גם בגב המכשיר, כאשר בין לבין מפרידה מסגרת מתכתית דקיקה.

מדובר במכשיר גדול, אפילו גדול מידי לטעמנו. המסך שנפרס מקצה לקצה הוא בגודל 6.47 אינץ' ביחס היבט של 19.5:9, כך שהוא מאוד ארוך ולמשתמש הממוצע יהיה מאתגר מאוד להגיע עם האצבע לחלק העליון. הוא גם כבד יחסית, עם משקל של 192 גרם, וזה כמעט בלתי אפשרי לאחוז בו למשך זמן רב ביד אחת. מי שאינו מסתדר עם מסך גדול עדיף שישקול את P30 הרגיל לו מסך 6.1 אינץ' שקצר כמעט בסנטימטר שלם ואין לו שוליים קמורים.

הפריסה של המסך כמעט מלאה עם יחס של מסך לגוף של 88.6%, ובחלק העליון יש מגרעת קטנה בצורת טיפה עבור המצלמה הקדמית. לא משהו שהפריע לנו בשימוש היומיומי וגם אם ממש רוצים אפשר להפוך את כל שורת ההתראות העליונה לשחורה.

המסך מסוג OLED איכותי מאוד, בעל צבעים עשירים ובהירות טובה. הוא אמנם מגיע ברזולוציית +Full HD או 1080×2340 פיקסלים במקום 2K, אבל זה לא ממש הורגש. רק במקרים מסוימים כמו משחקים או אם מתבוננים מקרוב מאוד אפשר, אולי, להבחין בהבדל מול מסך ברזולוציה גבוה יותר.

חיישן טביעות האצבע מתחת למסך ממוקם באזור החלק התחתון של המסך ומצאנו כי הגישה אליו נוחה. הזיהוי שלו מעט מהיר וטוב יותר זה שמשולב ב-Mate 20 Pro. עם זאת, הוא עדיין לא מספיק אמין ולעיתים מפספס. מדי פעם גם נדרשנו ללחיצה חזקה יותר כדי שהאצבע תזוהה כהלכה. אם ניקח בחשבון שגם החיישן של Galaxy S10 אינו מושלם, נגיע למסקנה שכנראה שיש צורך בעוד דור או שניים עד אשר החיישנים מתחת למסך ישתוו במהירות ובאיכות התגובה לחיישנים הפיזיים.

וידאו: מה חשבנו על P30 Pro?

צילום

מערך הצילום של P30 Pro מאפשר לוואווי להמשיך להוביל את רשימת המכשירים במבחן הצילום של DxOMark ועם התחלה שכזו אפשר וצריך לצפות לתוצאות שאינן מתפשרות.

המצלמה הראשית מבין הארבע מאחור מבוססת על חיישן עם כושר הפרדה של 40 מגה-פיקסל, עדשה רחבה המקבילה ל-27 מ"מ המצוידת במייצב תמונה אופטי (OIS) ומפתח צמצם f/1.6. למצלמה השנייה יש חיישן 20 מגה-פיקסל, היא מציעה צמצם f/2.2 וגם עדשה רחבה מאוד המקבילה ל-16 מ"מ. המצלמה השלישית מצוידת בחיישן בכושר הפרדה של 8 מגה-פיקסל ועדשת טלפוטו להתמקדות ברמה גבוהה במיוחד עם צמצם f/3.4 וזום אופטי x5 המקביל ל-125 מ"מ, כאשר בשילוב שיפורים תוכנתיים עם המצלמה הראשית היא יכולה לפחות על הנייר לספק זום היברידי של x10 או תקריב דיגיטלי x50. המצלמה הרביעית אינה משמשת לצילום. היא נועדה לספק נתוני עומק שדה, בטכנולוגיה המכונה Time of Flight, זאת בכדי להגדיר במדויק את המוצג בתמונה.

אם קראתם את ההשוואה שלנו בין המצלמות של P30 Pro, ה-Galaxy S10 Plus ו-iPhone XS, אז כנראה הבנתם כי לוואווי יש יתרון משמעותי במקום ששאר החברות אינן מצליחות: התקרבות אופטית לנושא הצילום בעזרת מצלמה עם חיישן בעל כושר הפרדה ועדשת תקריב x5, זאת בזמן ששאר המצלמות מציעות רק x2.

מדובר בהבדל משמעותי, במיוחד שלכך נוסף תקריב היברידי עד x10 שהוא שילוב של תקריב x5 עם תמונה המצולמת בחיישן 40 מגה-פיקסל. בבדיקה שלנו התמונות בתקריב יוצאות טובות בעיקר כשמצלמים באור יום. ללא ספק זה הבדל משמעותי מאשר השימוש בתקריב דיגיטלי x10 אצל המתחרות.

למעשה אפשר להשתמש גם בתקריב דיגיטלי x50. בעוד שבתקריב ההיברידי השתמשנו לא מעט, בתקריב x50 לא מצאנו שימוש שכן התמונות המופקות במצב כזה אינן חדות ולא איכותיות מספיק. כן, זה מרשים לראות את התוצאה, כמו התמונה למטה, ואין יכולת דומה באף מכשיר אחר. כדי להצליח לצלם תמונה שכזו כראוי יש להשתמש בחצובה, אחרת התמונה שגם ככה אינה חדה יוצאת מטושטשת לגמרי.

היכולת מרשימה נוספת היא האפשרות לצלם ולקלוט פרטים וצבעים גם כאשר תנאי התאורה קשים מאוד. מדובר בשיפור בהשוואה למתחרות, ומי שהיה ברשותו Mate 20 Pro ו-P20 Pro היה יכול לראות תוצאות קרובות וזאת בזכות החיישן של סוני (Sony) המצלם במבנה החדש של RYYB (אדום, צהוב, צהוב, כחול), במקום המבנה הקודם RGGB (אדום, ירוק, ירוק כחול). השימוש בצהוב במקום ירוק נעשה בגלל שהתדר הצהוב רגיש יותר לאור, פרמטר העוזר להוציא יותר פרטים מהתמונה כאשר תנאי התאורה נמוכים. פרמטר זה גם עוזר לוואווי להגיע למדד רגישות גבוה במיוחד של 409600 ISO, כלומר חיישן רגיש פי 4 מהדגם הקודם.

על מנת לנצל עד תום את היכולת הזו, יש צורך לבחור באפשרות מצב לילה בממשק הצילום. במצב זה הצלחנו לצלם תמונות טובות כמעט בכל תנאי תאורה עם יכולת הפרדה גבוהה של פרטי הצילום וקליטת צבעים תואמים למציאות. מצב זה מצריך מהמשתמש אחיזה יציבה של המצלמה לשניות בודדות ועד לעשרות שניות. הכי הרבה שהתבקשנו להחזיק היה 43 שניות, ולמרות שלא השתמשנו בחצובה הצלחנו ליצור תמונות חדות וטובות. עם זאת, לעיתים התוצאות לא תואמות את המציאות, ומתקבלות תמונות שנראות כאילו עברו עיבוד יתר עם צבעים רווים מאוד, כמו תמונת HDR בחושך, ועם אובייקטים שהופרדו מהרקע. יש כאלה שיאהבו תמונות בסגנון כזה, אנחנו מעדיפים תמונה מציאותית יותר גם אם היא יותר חשוכה.

מלבד עדשת זום ויכולות צילום בלילה, ב-P30 Pro מצלמה עם עדשה רחבה במיוחד. היא טובה מאוד לצילום קבוצתי או כשאין מקום להתרחק ורוצים לתפוס את הכל וכן היא מאפשרת צילום מאקרו. בצילום יום, המצלמה מפיקה תמונות טובות וחדות יחד עם צבעים דומים למציאות. כאשר משווים אותה למצלמה עם העדשה הרחבה ב-Galaxy S10 יש יתרון קל למצלמה של סמסונג בכל הנוגע לצבעים.

מצב הוידאו מאפשר לצלם באיכות Full HD ומעלה, עד איכות Ultra HD, אולם לכל היותר ב-30 פריימים/לשנייה ולמשך 10 דקות בלבד. כשצילמנו בשעות היום איכות הוידאו, ברוב המקרים, הייתה טובה כאשר מייצב התמונה האופטי נכנס לפעולה וסייע ליצירת וידאו ללא קפיצות ותנודות. לעומת זאת, צילום בתנאי תאורה חלשה זה כבר סיפור אחר: ככל שהתאורה הייתה חלשה יותר כך גם איכות הוידאו ירדה עם גרעיניות דיגיטלית מורגשת מאוד.

ממשק הווידאו מאפשר לצלם ברציפות בזמן המעבר בין העדשות. מעבר ל-'קפיצות' במעברים ניתן להבחין גם באיכות המשתנה. נראה שוואווי השקיעה רבות בצילום התמונות ב-P30 Pro וזנחה מעט את צילום הווידאו, במיוחד בכל הקשור לצילום בלילה, והשאירה לאפל ולסמסונג את היתרון בתחום זה.

המצלמה החמישית היא מצלמת הסלפי . המצלמה בעלת חיישן עם כושר הפרדה של 32 מגה-פיקסל והיא מאפשרת לצלם תמונות באיכות טובה, עם מסננים שונים ומנגנון החלקת פנים. לא מדובר במצלמה איכותית כמו אלו בגב המכשיר, אבל היא מפיקה תמונות חדות עם צבעוניות מספקת עבור תמונות לרשתות החברתיות.

ממשק המצלמה של P30 Pro נוח לשימוש. הוא מאפשר לעבור בין המצבים בחלקו התחתון של המסך, בדומה לממשקי המצלמה המוכרים של רוב החברות. המעבר בין המצלמות יכול להתבצע בשני אופנים: כפתורי בחירה למעבר בין המצלמה הראשונה (x1) עבור העדשה הרחבה, לחיצה נוספת (x5) היא לעדשת התקריב ולחיצה שלישית היא לקירוב ההיברידי x10. האפשרות השנייה היא לבצע החלקה של האצבע בצורה אנכית על המסך. המעבר בין מצבי התקריב השונים גם אם המסך במצב אופקי או אנכי.

יש גם כמובן מצב צילום מתקדם לשינוי הגדרות הצילום באופן ידני, מצב צילום הילוך איטי ב-960 פריימים/לשנייה, צילום AR, פנורמה, שחור לבן, טיים לאפס, הוספת מדבקות וסטיקרים, סופר זום ועוד.

Huawei P30 Pro

חומרה

כמכשיר פרימיום וואווי ציידה את P30 Pro במיטב המפרט שהיא יכולה לספק. זה אומר שהמערכת על שבב היא Kirin 980, שהיא החדשה ביותר מבית היי-סיליקון (HiSilicon) ומיוצרת בליתוגרפיה של 7 ננו-מטר, ומבוססת על מעבד מתומן ליבות בתצורת של 2+2+4 (2 ליבות במהירות 2.6 גיגה-הרץ, 2 ליבות במהירות 1.92 גיגה-הרץ ו-4 במהירות 1.8 גיגה-הרץ) ומעבד גרפי Mali-G76 MP10.

מבחינת זיכרון, P30 Pro מגיע בתצורה החזקה ביותר הכוללת 8 גיגה-בייט זיכרון עבודה (RAM) ו-128 או 256 גיגה-בייט לאחסון פנימי. כן אפשר להרחיב זיכרון, אבל זה יכול להתבצע רק עם כרטיס ה-Nano Memory הייעודי של וואווי, וזה חבל. מיותר לציין כי הרחבת הזיכרון היא על חשבון הסים הנוסף.

במבחני הביצועים, השיג P30 Pro תוצאות מרשימות וקרובות מאוד ל-Snapdragon 855, שבב הדגל של קוואלקום (Qualcomm). המספרים באפליקציית המבחנים AnTuTu הראו תוצאה של 317,972 נקודות. זה מספר גבוה וקרוב לציון שקיבל אצלנו +Galaxy S10, אבל – וזה אבל גדול – יש להפעיל את 'מצב הטורבו' (Performance Mode) כדי להגיע לנתוני ביצועים גבוהים במיוחד. כברירת מחדל, הוא לא מופעל וזה אומר כי המערכת מגבילה את השימוש במעבד זאת במטרה לשמור על חיי הסוללה. בשימוש היומיומי לא ראינו צורך להפעיל את מצב הטורבו, אבל מי שנוהג לשחק במשחקים עתירי גרפיקה כדאי מאוד שיכיר אותה.

הסוללה, מצב העבודה הרגיל, מספקת זמן שימוש ארוך במיוחד. היא מציעה קיבולת של 4,200 מילי-אמפר/שעה, מספר כשלעצמו נחשב גבוה בעזרת השימוש במסך ברזולוציית +FHD 'בלבד', הצלחנו להגיע ליומיים של שימוש בלי מאמץ. זמן השימוש הגבוה מתבטא גם באפליקציית המבחנים PC Mark, בה קיבל ה-P30 Pro זמן עבודה רצוף של 15 שעות ו-20 דקות – הזמן הארוך ביותר שקיבלנו עד כה.

ושוב אבל גדול, מספר שתיים בסקירה. המערכת מנהלת את צריכת הסוללה בצורה קפדנית, קפדנית מידי. רוב האפליקציות שהתקנו כדוגמת WhatsApp (וואטסאפ), Instgram (אינסטגרם) ואחרות – כלל לא העבירו התראות. זו בעיה ידועה ומוכרת אצל כמה וכמה יצרניות שנוהגות להחמיר את פעילות האפליקציות כדי שלא יפעלו ברקע על מנת לחסוך בחיי הסוללה. הפתרון הוא להיכנס להגדרות הסוללה ולבחור ידנית את אופן הפעולה של כל אפליקציה. זה טוב, לדוגמה, עבור Facebook (פייסבוק), שלא רוצים שתפעל ברקע ותזלול משאבים, אבל פחות טוב ל-WhatsApp.

מלבד הקיבולת וביצועי הסוללה, P30 Pro תומך גם בטכנולוגיית טעינה מהירה בשם SuperCharge, והוא מגיע עם מטען בהספק כולל של 40 וואט. זה אומר טעינה מ-0 ל-70% בתוך 30 דקות בלבד. בנוסף, הוא תומך בטעינה אלחוטית מהירה וכן טעינה הפוכה, כלומר הוא מסוגל להטעין מכשירים אחרי רק בהנחתם על גב המכשיר, במידה והם תומכים כמובן בטעינה אלחוטית.

שמחנו לראות כי וואווי השאירה את חיבור האוזניות, אבל משום מה היא בחרה לעשות זאת רק בדגם ה-P30 הרגיל ולא ב-Pro, למרות שלכאורה יש יותר מקום. מלבד זאת הרמקול הבודד עוצמתי וחזק, אבל חבל שלא ניצלה את גודלו המכשיר להוסיף רמקול בחלק העליון להאזנה סטריאופונית.

ממשק לא וואווי

סדרת ה-P30 מגיעה עם מערכת האנדרואיד בגרסה 9.0 (Pie), שזו הגרסה האחרונה כיום. עליה מולבש ממשק המשתמש EMUI 9.1 הקנייני של החברה, שאינו השתנה הרבה מאשר זה שראינו ב-P20 בשנה שעברה.

הוא עמוס אפשרויות ומעוצב בסגנון של מערכת ה-iOS, מה שאנחנו לא ממש אוהבים. כברירת מחדל אין מגירת אפליקציות כך שכל האייקונים נשארים על מסכי הבית והחלקה במרכז המסך מלעלה למטה פותחת את כרטסת החיפוש במקום את ההתראות. כן אפשר להוסיף מגירת אפליקציות שתוצג בלחיצה על כפתור, אבל זה תיקון קל לממשק שדורש שינוי מאסיבי. וואווי גם מתקינה במערכת מספר רב של אפליקציות ושירותים ללא אפשרות להסרתם, שחלקם כלל לא רלוונטים למשתמש הישראלי.

כדי להשתמש בטלפון בצורה נוחה יותר התעמקנו בהגדרות הרבות שיש במערכת וזו אולי הנקודה הכי חיובית בממשק של וואווי. בנוסף התקנת משגר כמו Nova Launcher שיפרה את השימוש השוטף, אבל זה בהחלט לא צריך להיות ככה.

כן נציין לטובה כי וואווי משתמשת ביישום ההודעות הסטנדרטי של גוגל וכן המקלדת היא SwifKey החביבה עלינו. יש גם שירות גיבוי וסנכרון קבצים מובנה של וואווי ויש את כל מגוון האפליקציות שגוגל מציעה כיום. מלבד זאת, אפשר להגדיר מחוות מסך במקום שורת הכפתורים התחתונה, כך שמקבלים עוד שטח מסך.

השורה התחתונה

P30 Pro הוא ללא ספק מכשיר פרימיום. קודם כל זה מערך הצילום, שזו נקודת החוזקה הכי גדולה שלו. זה ממשיך לעיצוב יפיפה, מסך איכותי וביצועים שאינם מתפשרים. הסוללה היא נקודת יתרון נוספת, זאת בכפוף לשינויים הנדרשים במערכת כדי למנוע מאפליקציות לפעול וגם הטעינה ההפוכה זה בונוס נחמד.

אז כן, P30 Pro הוא מכשיר פרימיום לכל דבר ועניין וכך גם המחיר שלו. P30 Pro נמכר כיום במחיר של החל מ-3,449 שקלים.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.