וואווי (Huawei) נוהגת לציין שסדרת ה-P היא סדרת מכשירי הדגל שלה. אבל, בפועל, נראה שאת המשמעות האמיתית של טלפוני דגל מממשת דווקא סדרת ה-Mate. אם היו נותנים את בחירת ההגדרה בידינו היינו מכנים אותה אולי כסדרה החדשנית או אולי הנסיונית של וואווי – ולפחות במקרה של סדרת מכשירי ה-Mate 20 זה כנראה נכון. נראה שבכל פעם, וכאמור במיוחד הפעם, החברה מציעה את מיטב הטובין הטכנולוגיים שיש לה להציע בסדרה הזו.

אם במשך תקופה מסוימת הייתה הרגשה, נכונה למדי, ששוק הטלפונים קצת תקוע במקום, והיצרניות נשענות על שיפורי חומרה קטנים במקרה הטוב או גימיקים במקרה הרע, בווואוי הצליחו עם Mate 20 Pro להביא לשולחן הפעם שיפורים טכנולוגיים משמעותיים וחשוב מזה – גם שימושיים.

רענון העיצוב של Mate 20 Pro

Mate 20 Pro ניחן במראה מודרני כשחזית וגב המכשיר עשויים זכוכית אחודה שצדדיה ניחנים בשוליים קמורים. מדובר בעיצוב ששואב השראה בלתי ניתנת לערעור מ-Galaxy S9 של סמסונג, ועד לרמת רדיוס הקימורים.

מייט 20 פרו

להגנתה של וואווי יאמר כי החברה הצליחה להזריק אל העיצוב המוכר והאהוב קצת מה-DNA של סדרת מכשירי ה-Mate: בגב המכשיר בצבע תכלת משולבים פסים כסופים המעניקים לזכוכית תחושה מחוספסת. זה מקנה לו מראה הייחודי וכן תורם לאחיזה טובה יותר.

כשמדליקים את המכשיר אי אפשר שלא להבחין שמסך ה-AMOLED, שגודלו 6.4 אינץ' משתרע כמעט לחלוטין מקצה לקצה. יחס ההיבט של המסך הוא 19:9, ואת חלקו העליון מפלחת מגרעת. המסך תופס 88% אחוז מהחזית, וזה אחד האחוזים הגבוהים ממה שמוצע כיום בשוק, בהיבט הזה, והוא בהחלט מקנה למכשיר מראה מודרני  וייחודי.

למסך אבחנה של 3120×1440 פיקסלים. פאנל ה-AMOLED מציע צבעים בוהקים עם ניגודיות מרשימה ושחורים עמוקים, ולא נתקלנו בבעיית אחידות או 'לכלוך' בבהירות נמוכה או בבעיה להשתמש במסך ביום שמשי במיוחד.

את גוף הזכוכית עוטפת מסגרת מתכתית שבצידה הימני כפתורי השליטה בעוצמת השמע וכפתור ההפעלה שקיבל הדגשה קלה עם צבע בולט. לצערנו בוואווי מתעקשים לדבוק בסידור הזה שמוביל לטעיות לא מעטות בהן לוחצים בטעות על כפתור ההפעלה במקום על כפתור עוצמת השמע.

אחד השינויים ב-Mate 20 Pro, גם אם הוא קל בלבד, נמצא בחלק התחתון של המכשיר: זה המיקום של מגירת הסים אשר יכולה לאכלס שני כרטיסי סים או כרטיס סים לצד כרטיס זיכרון בתקן הקנייני החדש של וואווי, nano Memoey, שהיא רוצה להקנות לשוק.

וידאו: ביקורת Mate 20 Pro

לצד מגירת הסים ממוקם מחבר USB Type-C אשר יכול לשמש גם כרמקול. באופן מפתיע השמע שמופק דרך המחבר מצליח להגיע לעוצמות גבוהות, ולמרות זאת הצלילים המופקים אינם מורמים ורק לעיתים רחוקות הם נשמעים שטוחים. הבעיה היא שקשה, רוב הזמן, ליהנות מהשמע שהמכשיר מפיק שכן מפאת גודלו הקטן של המחבר הוא נחסם בקלות ובחוסר תשומת לב כאשר אוחזים במכשיר, דבר המוביל לעמעום הצלילים. חבל שזה קורה, ונדמה שבחברה הקריבו את השימושיות לטובת שמירה על איזון עיצובי.

מערך הצילום המשולש מאחור ב-Mate 20 Pro, עליו תקראו בהרחבה בהמשך, מסודר במרכז המכשיר מעל ריבוע שחור המקנה למכשיר מראה סימטרי. מה שבולט כאן זו ההיעדרות של קורא טביעת האצבע – וואווי, במכשיר המסוים הזה, הטמיעה אותו מתחת למסך, וזה עובד מצויין, מהיר כמעט קורא טביעת אצבע רגיל. עם זאת, ולמרות שהוא ממוקם בדיוק במקום בו נחה הבוהן באופן טבעי, יש צורך בהסתגלות קלה שכן יש לבצע לחיצה חזקה במקצת כדי שטביעת האצבע תירשם, בהשוואה לטפיחה הקלה שבדרך כלל מספיקה לקוראי טביעת אצבע קלאסיים. מדובר באחד העיצובים המוצלחים של החברה.

חיישן טביעות אצבע מתחת למסך

זיהוי עומק אפוי למחצה

המגרעת בחלקו העליון של המסך בגודל בינוני. בצידה השמאלי היא משאירה מקום לעד ארבעה סמלי התראות ואילו בצידה הימני יש מקום לשעון ולסמלי המחוונים השונים כמו מד הסוללה, עוצמת הקליטה וכיוצא בכך. גודלה נובע מפאת הכללתם של חיישני אינפרא אדום לזיהוי עומק בהם משתמש המכשיר עבור מיפוי פנים ועצמים.

קרא עוד:  דיווח: גוגל תציג גרסת 5G של Pixel 4 בשבוע הבא, וגם שעון

מיפוי הפנים מבוצע כמובן לטובת זיהוי ביומטרי וביטול נעילה של המכשיר, יכולת שעובדת באופן מהיר ונוח. אך היא אינה מאובטחת כפי שאולי ניתן לחשוב, וכמו במקרים של טלפונים אחרים, ניתן לעקוף גם אותה.

ניתן להשתמש ביכולות המיפוי גם לטובת הנפשת של סמלילי אימוג'י חביבים. החוויה שלנו במהלך הבדיקה הזו לא הייתה מוצלחת שכן יותר מפעם הבעת הפנים לא נקלטה בהצלחה, והתוצאות שנוצרו מכך סבלו מהשהייה או סתם קפאו במקום. עם זאת, לא ברור לנו בדיוק היכן הבעיה, כי כבר נתקלנו באחרים שדווקא הפיקו אמוג'י מונפשים מוצלחים מאוד.

מערך הצילום המקיף ביותר

מוקדם יותר השנה הצליחו בוואווי להעפיל אל ראש טבלת דירוג המצלמות באתר DxOMark עם דגמי ה-P20 ו-P20 Pro. הם זכו למקום של כבוד בשני המקומות הראשונים. כש-P20 Pro עדיין נמצא בפסגה, בוואווי פשוט יכלו להמשיך ולהשתמש במערך הצילום הזה ועדיין להציע את המצלמה הטובה בשוק, ככל הנראה.

אך מערך הצילום ב-Mate 20 Pro כולל מספר שינויים. עדיין ניתן למצוא בו את המצלמה הראשית באבחנה של 40 מגה-פיקסל ומפתח צמצם של f/1.8 בה באמצעותה ניתן להפיק תמונות של 10 מגה-פיקסל כשהיא משלבת ארבעה פיקסלים קרובים. ולצידה עדיין מוצאים את מצלמת הטלפוטו באבחנה של 8 מגה-פיקסל עם מפתח צמצם של f/2.4 המעניקה יכולת זום בגודל של עד פי 3, או עד פי 10 בתוספת של זום דיגיטלי.

השוני הוא, איך לא, המצלמה השלישית במערך שמציעה אבחנה של 20 מגה פיקסל וגם עדשה רחבה במיוחד של 16 מ"מ ומפתח צמצם של f/2.2. עדשה זו מאפשרת לצלם סצינות רחבות במיוחד ומצד שני גם לבצע צילומי סופר מאקרו כאשר ניתן להתקרב אל מושא הצילום עד למרחק של 2.5 ס"מ.

מבחינת חומרה הדבר הופך את ה-Mate 20 Pro למכשיר הוורסטילי ביותר בתחום הצילום כשהוא נותן מענה לכל מצב. בין אם מדובר בתמונות רחבות, תמונות מאקרו ועד לתמונות תקריב.

בנוסף, צילום הלילה של המכשיר עדיין נמצא בליגה אחרת מהמתחרים וניתן להוציא מהמכשיר תמונות טובות מאוד גם בתרחישים חשוכים במיוחד, וכשבתמונה מתגלים פרטים שבקושי ניתן להבחין בהם בעין, אם בכלל.

ואי אפשר כמובן להתעלם מהיכולות של אפליקציית המצלמה בה משולבת בינה מלאכותית המסוגלת לזהות את סוג תרחישי הצילום ולהחיל עליהם את ההגדרות המיטביות. זו יכולת שגם יצרניות מתחרות אימצו, והיא אינה ייחודית לוואווי. אבל הבינה המלאכותית מסוגלת גם לזהות את רעידות היד ולהציע ייצוב תמונה המשלב בין חומרה לתוכנה. מדובר ביכולת מרשימה המאפשרת לצלם לא רק תמונות ווידאו וסטילס ללא מריחות, אלא גם מסייעת למצב צילום הלילה של המכשיר.

אך המקום בו הבינה המלאכותית מרשימה יותר מהכל הפעם היא ביכולת לזהות אנשים בתמונה ולבדל אותם מהרקע. מדובר ביכולת שבדרך כלל שמורה ליצירת תמונות סטילס בעלי עומק שדה או אפקט בוקה, אך בוואווי לקחו את היכולת הזו צעד אחד קדימה אל תחום הווידאו, כשעתה הבינה המלאכותית מסוגלת, בזמן אמת, להפריד אנשים מהרקע ולהחיל עליהם אפקטים שונים, בין אם מדובר בטשטוש הרקע בסרטונים או צביעת העולם בצבעי שחור לבן כשרק האנשים בווידאו נשארים צבעוניים.

מכיוון שהאפקט מוחל בזמן אמת הכל מוצג על המסך כבר בעת הצילום, ללא עיבוד נוסף, כשהתוצאה הסופית, גם אם אינה מושלמת לחלוטין, מרשימה במיוחד והצליחה להשאיר את כל אלו להם הדגמנו את היכולת פעורי פה. כן, אפילו חובבי iPhone.

כמו כן בעת צילום וידאו ניתן לשמור מיקוד רציף על מושא הצילום וזאת על ידי ביצוע מעקב אחר המיקום שלו. מדובר ביכולת אותה יעריכו הורים טריים של ילדים תזזיתיים.

הבעיה עם המצלמה של Mate 20 Pro היא שלמרות שהמכשיר מצוייד במעבד ה-Kirin 980 העוצמתי של החברה המכשיר עדיין לא תומך בצילום ווידאו באבחנה של 4K ב-60 פריימים לשנייה, וכי עדיין בצילום באיכות של 4K מאבדים את יכולות ייצוב התמונה התוכנתיים.

Mate 20

ביצועים בטורבו

וואווי ציידה את Mate 20 Pro, ובעצם גם את Mate 20, במערכת על שבב החדשה Kirin 980 של HiSilicon, שהיא הראשונה בפועל שמיוצרת בליטוגרפיה של 7 ננו-מטר. למערכת יש שתי ליבות במהירות של 2.6 גיגה-הרץ, 2 ליבות נוספות במהירות 1.92 גיגה-הרץ ו-4 ליבות במהירות 1.8 גיגה-הרץ. זיכרון העבודה של המכשיר הוא בנפח של 6 גיגה-בייט.

קרא עוד:  סקירה: JBL Flip 5 - צעד קדימה וגם אחורה

תוצאות מבחני הביצועים מרשימות למדי. ביישום AnTuTu קיבל המכשיר תוצאה של 250,674 נקודות. זו אמנם לא התוצאה הגבוהה ביותר שהושגה במבחנים שלנו, אבל היא מציבה אותו בשורה הראשונה עם מכשירי הדגל המצויידים בשבב Snapdragon 845 של קוואלקום (Qualcomm).

בכל תקופת הבדיקה לא הצלחנו לגרום למכשיר להתאמץ כשהוא הריץ מספר אפליקציות במקביל או משחקי תלת מימד כבדים כמו PUBG ו-Fortnite, עבורם הוא לא נדרש למאמץ מיוחד ולא סבל מהתחממות ניכרת. אם כי ראוי לציין כי המשחקים שנבדקו עדיין לא הותאמו למפרט המכשיר ולא ניתן להפעיל בהם את המצב בעל הגדרות הגרפיקה הגבוהות ביותר.

וואווי כללה הפעם במכשיר גם מצב 'טורבו' המאפשר לליבות של המעבד לפעול במהירות הגבוהה ביותר וזאת כדי לאפשר למשחקים או לאפליקציות לרוץ במהירות מרבית. בחברה מזהירים כי המצב לא נועד לפעול באופן קבוע שכן הוא עלול לגרום למכשיר להתחמם ולפגוע בביצועי הסוללה.

מבחינת זמן השימוש מדובר בסוס עבודה של ממש שכן הצלחנו להגיע אל סיומו של יום עבודה שכלל שימוש מאומץ במכשיר כשבסוללת המכשיר נותרו יותר מ-30%. בשימוש ממוצע ניתן להגיע כמעט אל זמן שימוש של יומיים, גם בזכות הסוללה הגדולה שמציעה נפח עבודה של 4,200 מילי-אמפר/שעה. במבחן הסוללה של PC Mark, המכשיר הצליח להגיע לזמן עבודה רציפה של 12 וחצי שעות.

כשהסוללה נגמרת ניתן להטעין אותה באמצעות טעינה האלחוטית. Mate 20 Pro תומך בתקן Qi בהספק של עד 15 וואט, או שאפשר לבחור בטעינה מהירה במיוחד באמצעות המטען המצורף בקופסה לו הספק גבוה במיוחד של 40 וואט –  הוא מסוגל להטעין 70% מסוללת המכשיר תוך חצי שעה בלבד.

בנוסף לטעינה אלחוטית המכשיר תומך באפשרות חביבה של טעינה אלחוטית הפוכה המאפשרת להטעין מכשירים אחרים התומכים בטעינה אלחוטית.

Mate 20 Pro מגיע מהקופסה עם אנדרואיד 9.0 עם מעטפת ה-EMUI 9.0. הממשק אינו כולל שיפורים מהפכניים לעומת הגרסה הקודמת, אך הוא מביא עימו שיפורים מבורכים כמו סידור תפריט ההגדרות, שיפור הניווט באפליקציות המובנות ותמיכה במחוות ניווט חדשות – אלו מאפשרות להעלים לחלוטין את כפתורי הניווט וזאת כדי לנצל את מלוא גודלו של המסך.

באלו מחוות אפשר להשתמש? החלקה מעלה כדי להגיע אל מסך הבית, גרירה למרכז המסך מלמטה כדי לפתוח את תפריט היישומים האחרונים, החלקה מקצה המסך לצדדים לחזרה אחורה והחלקה מעלה מהקצה התחתון הימני או השמאלי כדי להפעיל את שירות ה-Google Assistant.

השימוש במחוות אינטואיטיבי ברובו למעט ההחלקה מצדי המסך לטובת אפשרות החזרה. כשזו מופעלת היא בעצם עוקפת הגדרות של אפליקציות אחרות אשר משתמשות באותה מחווה על מנת לפתוח את התפריט הצידי, אך מדובר במקרי קצה.

מחוות הניווט, באופן מפתיע, לא מפריעות במשחקים שכן מערכת ההפעלה מזהה את אלה ומבקשת לבצע את המחווה פעם נוספת וזאת על מנת לוודא שלא מדובר בטעות.

אז מה כל זה אומר?

Mate 20 Pro הוא אחד המכשירים המאוזנים ביותר שפגשנו. הוא מצוייד במיטב הטכנולוגיה החל מטעינה מהירה, קורא טביעת אצבע מתחת למסך ומערך צילום משולש הכולל יכולות ייחודיות. בנוסף הוא גם מציע מפרט חזק במיוחד לצד חיי סוללה מרשימים כשכל אלה עטופים במארז יפיפה ומודרני, ולכן קל להתאהב בו.

אך אי אפשר להתעלם מהפיל בחדר וזהו המחיר – הוא מוצע לרכישה ב-3,999 שקלים, הקצה העליון של המחירים שהיה שמור עד כה למכשירי העלית של היצרניות כמו ה-Note 8 של סמסונג או ה-iPhone Xs של אפל.

אז אפשר לומר ש-Mate 20 Pro מצליח להתחרות בהם ולתת להם קרב ראו, כולל גם במחיר.

השוואת מפרטים: Mate 20 מול Mate 20 Pro