לוואווי (Huawei) יש תכניות גדולות לגבי 2018. החברה רוצה להפוך את השנה הזו לשנה בה, כפי שציין מנכ"ל החברה ריצ'ארד יו, היא תצליח להגשים את המטרה הגדולה שלה – לעקוף את אפל (Apple) ולהפוך לחברה השנייה בגודלה מבחינת נתח שוק. אחת הדרכים לעשות זאת, לדידה, היא לנצל היטב את צמד מכשירי ה-Huawei P20 ו-Huawei P20 Pro שהוכרזו השנה באירוע שערכה החברה בפריז.

האם אכן מדובר במכשירים שיובילו את וואווי אל קו הסיום במהירות המיוחלת? לפחות לגבי P20 Pro נוכל אולי לתת לכם תשובה בביקורת הזו.

מבחוץ לבפנים

המאמצים של החברה ניכרים כבר בעיצוב המכשיר. מיד כשמוצאים אותו מהקופסא מרגישים כי וואווי השקיעה אבות בניסיון להרשים: המכשיר ניחן במראה מודרני ומעודכן, כשאת גב המתכת אשר עיטר את הדגמים הקודמים בסדרה מחליפה הפעם זכוכית מבריקה עם צביעה ייחודית, במיוחד וצבע הדמדומים במכשיר שקיבלנו לסקירה בו מתערבבים סגול וטורקיז בגוונים מתכתיים. המראה הזה מוסיף חן וגם יוקרתיות, כשלא פעם המכשיר משך קריאות התלהבות והתעניינות של חברים מזדמנים. עם זאת ליופי הזה יש גם מחיר וגב זכוכית, יפה ככל שיהיה, עמיד פחות לנפילות וכן מתלכלך בטביעות אצבע שמנוניות שמצטברות עליו באופן תדיר.

מאחור בולט כמובן גם מערך הצילום המסודר באופן אנכי ובולט מגוף המכשיר. הוא ממוקם על משטח זכוכית מוגבה בצבע שחור.

בחזית המסגרת סביב המסך צומצמה ביחס ל-P10 ובהתאם לקווי העיצוב המודרני שטח המסך תופס כמעט את כל חזית המכשיר, כשאי אפשר להתעלם מ-'הפיל שבחדר' – למרות ש-P20 Pro הוא מכשיר מרשים בזכות עצמו, המגרעת שם למעלה מזכירה שהעיצוב שלו קיבל את ההשראה מ-iPhone X.

סקירת וידאו: מה חשבנו על Huawei P20 Pro?

את המכשיר מקיפה מסגרת מתכת בגוון סגלגל ובעיצוב מעוגל, החלטה עיצובית נבונה המקנה תחושה נוחה בעת אחיזת המכשיר לו יש עובי של 7.8 מ"מ ומשקל של 180 גרם.

בחלק התחתון של המכשיר מוצאים את חרירי הרמקול ואת שקע הטעינה מסוג USB Type-C. למעלה נמצאים חריר המיקרופון ונורית האינפרה-אדום המאפשרת למכשיר לתפקד גם כשלט. בדופן שמאל ממוקם חריץ הסים ובדופן ימין ממוקמים כפתורי עוצמת השמע וכפתור הכיבוי וההדלקה. הכפתורים ממוקמים על גבי המסגרת בדיוק בגובה המאפשר גישה נוחה באמצעות הבוהן, אך לטעמנו הריווח קטן מדי ולכן ניתן להתבלבל בין הכפתורים. לנו זה קרה, ולא אחת.

מגרעת שלא גורעת (יותר מדי)

המסך של P20 Pro הוא בגודל ה-6.1 אינץ' ביחס היבט של 18:9, ובאבחנה של 1080×2240 פיקסלים. למרות שמדובר באבחנה נמוכה יחסית בהשוואה למכשירי דגל מתחרים, קשה לומר שראינו הבדל בתצוגה, אולי בזכות העובדה שהמסך מצויד בפאנל בטכנולוגיית AMOLED המספק בהירות גבוהה וצבעים בולטים.

שמחנו לגלות שניתן לשלוט ברוויית הצבע מאחר והיצרנית כללה פרופיל צבע נוסף, אותו מצאנו מתון ומדויק יותר. למרות שמדובר במסך מרשים הוא אינו בהיר כמו אלו הנמצאים בשימוש במכשירי סמסונג (Samsung) בשנתיים האחרונות. בעת שימוש בחוץ בימים שטופי שמש יש צורך להגביה את בהירות המסך לעוצמה המרבית כדי להצליח לראות.

בחלק התחתון של המסך בולט פס המסגרת המאכלס במרכזו את חיישן טביעת האצבע. החיישן בו מצויד P20 Pro הוא אחד המהירים בשוק, וטפיחה קלה מספיקה כדי לפתוח את נעילת המכשיר. אהבנו במיוחד את העובדה שגם הפעם הוא יכול גם לשמש ככפתור ניווט – אפשרות שמסתירה את כפתורי הניווט הווירטואליים כך שניתן לנצל באופן מרבי את שטח התצוגה.

המגרעת מכילה את חיישן הקרבה והתאורה, המצלמה הקדמית והאפרכסת. בניגוד למגרעת של אפל, המגרעת במכשיר הזה לא כוללת חיישן זיהוי עומק, אך בכל זאת ניתן להשתמש במצלמה הקדמית לפתיחת נעילת המכשיר. השימוש באפשרות הזו לצד מחוות ה-'הפעלה בעת הרמה' הפכו במהלך המבחנים שלנו לצורה החביבה עלינו לפתיחת המכשיר, שכן כך ניתן לפתוח אותו מנעילה בקלות ובמהירות. באותה נשימה חשוב לציין כי לא מדובר באפשרות מאובטחת במיוחד – הצלחנו לפתוח את נעילת המכשיר גם בעזרת תמונה.

הוויתור על חיישן מיפוי תורם למזעור המגרעת וזו תופסת בערך כ-20% מהשטח שמוקדש להתראות. באופן מפתיע, ובניגוד לתחושה הראשונית שלנו, מצאנו כי היא אינה מפריעה. למעט בעיות תצוגה במספר אפליקציות כמו Instagram (אינסטגרם) היא לא מסתירה או חותכת מידע חשוב. בנוסף, עדיין יש מספיק מקום להצגת ההתראות, השעון והמחוונים השונים.

למי שבכל זאת רוצה להרגיש קצת אחרת, וואווי הוסיפה מצב המאפשר 'להחביא' את המגרעת על ידי הצגה של רקע שחור משני צדדיה, אפשרות המקנה למכשיר מראה סימטרי.

מערך צילום משולש עם בינה מלאכותית

ל-P20 Pro יש הרבה יותר מה להציע מאשר עיצוב או מגרעת.בהמשך למהלך אותו התחילה כבר לפני מספר שנים, וואווי ממשיכה לנסות לכבוש את העולם בהאמצעות היבט הצילום. כפי שצוין לעיל, בגב של P20 Pro יש מערך צילום הכולל לא פחות משלוש מצלמות: מצלמת RGB בעלת חיישן 8 מגה-פיקסל עם תקריב אופטי של x3, מצלמה מונוכרומטית באבחנה של 20 מגה-פיקסל ומצלמה נוספת באבחנה של 40 מגה-פיקסל. מעבר למצלמות מצויד המערך במבזק לד כפול וחיישן לייזר לאמידת מרחק וכדי לסייע במיקוד מהיר.

קרא עוד:  בבטא החדשה ל-OnePlus 7 Pro בוטלה האפשרות למצב שליטה ביד אחת

שלוש המצלמות נועדו להפיק תמונות מרהיבות וזאת על ידי שילוב המידע משלושתן כשלכל אחת מהן תפקיד נקודתי: מצלמת ה-RGB מספקת את התמונה הצבעונית, המצלמה המונוכרומטית מספקת מידע אופטי נוסף לאבחנה בין אזורים בהירים וכהים ומצלמת 40 המגה-פיקסל לוכדת פרטים נוספים בעזרת 'דגימת יתר' (Over Sampling) – טכניקה בה ארבעה פיקסלים מאותו אזור נדגמים כדי ליצור פיקסל אחד. טכניקה זו מורידה את הרזולוציה המרבית של התמונה לכדי אבחנה של 10 מגה-פיקסל, אולם היא מאפשרת להפיק תמונות בעלת חדות גבוהה יותר, ממש כפי שעשתה בעבר נוקיה (Nokia) עם טכנולוגיית PureView.

כמות המידע המגיעה לחיישנים לא נובעת רק ממספר המגה-פיקסלים, אלא גם מגודלם הפיזי של החיישנים. החיישן הראשי ב-P20 Pro הוא בגודל של 1/1.78-אינץ', כמעט כפול בגודלו מהחיישן שנמצא במכשיר ה-Galaxy S9. גודלו הפיזי של החיישן תורם לכניסה רבה יותר של אור בעת הצילום, נתון המסייע בעת לכידת תמונות בתנאי תאורה קשים.

אך האם יותר מידע מהחיישנים מתורגם לתמונות טובות? ובכן נכון לכתיבת שורות אלה דגמי ה-P20 קיבלו את הניקוד הגבוה ביותר במבדק של DxOMark, כשדגם ה-P20 השיג ציון של 102 נקודות ודגם ה-P20 Pro השיג ציון 109 נקודות. אנחנו מצטרפים, ובהתאם לבדיקות שלנו אנו יכולים להגיד בבטחה שמדובר במכשיר עם מצלמות הסלולר מהמרשימות ביותר של השנים האחרונות.

למעשה, אם היינו צריכים לתמצת את חווית הצילום ב-P20 Pro לכדי כמה משפטים היינו מתארים אותה כחלקה ומהנה כשהמצלמה של המכשיר מוכנה כמעט לכל אתגר: היא מתמקדת במושא הצילום במהירות בזכות חיישני הלייזר, ולכידת התמונה מהירה מאוד כשאין השהייה בין הלחיצה על הכפתור ולכידת התמונה בפועל. היא מסוגלת ללכוד פרטים רחוקים בזכות הזום אופטי של עד פי 3, זום משולב של עד פי 5 וזום דיגיטלי של עד פי 10.

צילום בתקריב נוטה להיות נושא מאתגר, במיוחד בצילום 'חופשי' ללא חצובה, שכן גם במכשירים המצוידים במייצב תמונה אופטי רעידות הידיים ניכרות בתמונה, דבר המוביל לטשטוש. כדי להתגבר על הבעיה כללו בוואווי ייצוב תמונה בטכנולוגיה אותה החברה מכנה AIS – ראשי תיבות של AI Image Stabilization. טכנולוגיה זו משלבת בין ייצוב תמונה אופטי, אלקטרוני ולימוד מכונה. תוך שניות ניתן להבחין כיצד המנגנון נכנס לפעולה כשהרעידות מתבטלות לגמרי. בתנאי תאורה טובים המנגנון מסייע להפיק תמונות תקריב חדות ומרשימות.

המנגנון פועל גם בצילומי ווידאו, אך באופן מאכזב רק בצילום באבחנה של Full-HD, אבחנת ברירת המחדל. בצילום של סרטוני ווידאו 4K עובד רק מייצב התמונה האופטי והתוצאה היא סרטוני ווידאו עם לא מעט רעידות.

הבינה המלאכותית, איך לא, נכנסת לתמונה בעיקר בזיהוי סצנת הצילום. וואוי מכנה את היכולת הזו Master AI, והיא מסוגלת לזהות מעל ל-19 תרחישי צילום. בפועל נראה כי הבינה המלאכותית מזהה את המתרחש מול המצלמה ובוחרת את הגדרות התמונה המיטביות עבורה – כך שבעת צילום של חתול או כלב יופעל מצב 'בעלי החיים' המקנה מראה חד יותר להדגשת הפרווה או לדוגמא בעת צילום שמיים תדגיש הבינה המלאכותית את הצבע הכחול כדי להעניק לתמונה מראה דרמטי יותר. לטעמנו, השינויים הללו מקנים לתמונות מראה מרשים, מוכן לשיתוף מידי, שיראה נהדר באינסטגרם או בפייסבוק, אך בפועל מצאנו כי זה בסופו של דבר זה נראה מלאכותי רוב הזמן, ושמחנו לגלות כי ניתן לכבות את היכולת באופן נקודתי או בכלל.

Huawei P20 Pro

בעת צילום פנים הבינה המלאכותית משנה באופן אוטומטי את מצב הצילום לפורטרט (דיוקן). במצב זה התוצאה טבעית ומשכנעת, ורק לעיתים רחוקות מצאנו כי הוא מתקשה לתחום כראוי אנשים או חפצים. ניתן להשתמש גם במצב צילום העומק שמעניק אפקט דומה אם כי יותר דרמטי. מצב הדיוקן מרשים אך עדיין נראה פחות טוב בהשוואה למצב הדיוקן ב-Pixel 2 של גוגל (Google).

דווקא במצב ההילוך האיטי הבניה המלאכותית לא באה לידי ביטוי. המכשיר מסוגל להפיק סרטוני ווידאו באבחנה של 1280×720 פיקסלים המצולמים במהירות של 960 פריימים/לשנייה. כמות הפריימים הגבוהה מאפשרת לצלם תרחישים ייחודים ומרשימים, אך בניגוד לסמסונג שכללה זיהוי תנועה המתחיל את הצילום בעת ההתרחשות, ב-P20 Pro מסתמכים רק על לחיצה של המשתמש, וזה מוביל לא פעם לפספוס של ההתרחשות כי מצב הצילום החל מאוחר או מוקדם מדי.

לא מפחד מהחושך

היכולת שבאמת מבדילה בין P20 למכשירים אחרים הוא 'מצב הלילה', אשר משתמש בחשיפה ארוכה בת מספר שניות על מנת ללכוד פרטים גם בתנאי תאורה קשים במיוחד. התוצאות שמתקבלות מהחשיפה הארוכה הפתיעו אותנו מאוד, כאשר המצלמה קלטה פרטים כמו עננים בשמי הלילה, פרטים שאנו לא הבחנו בהם כלל. עוד יותר מרשים בהתחשב בעובדה שהתמונות הליליות נלכדו בצילום ב'יד חופשית', כאשר ייצוב התמונה שהוזכר לעיל מצליח להפיק תוצאות מרשימות גם בלי שימוש בחצובה.

בהשוואה שביצענו מול Galaxy S9 ניתן לראות את ההבדל בין המכשירים השונים: כשהתמונה של המכשיר תוצרת סמסונג מגורענת וסובלת מאיבוד פרטים כמו בשלט הפרסומת של הבניין באופק, בקווי החשמל הקרובים או האנטנות שנמצאות ברקע ואילו ב-P20 Pro ניתן להבחין באלו בקלות.

קרא עוד:  אפל: צופים בעיות אספקה רציניות בעקבות מגפת הקורונה

החיסרון של לכידת תמונות בחשיפה ארוכה היא כמובן טשטוש פרטים הנמצאים בתנועה ולמרות שאין הדבר ניכר כאשר מסתכלים על התמונה בכללותה, בעת ביצוע תקריב של 100% ניתן לראות כי פניהם של העומדים מול המסעדה נראים כמשיכות מכחול.

על המצלמה הקדמית אין צורך להתעכב יתר על המידה. במדובר במצלמה קדמית מוצלחת אם כי תמונות בה נראות פחות חדות בהשוואה למצלמה האחורית. 'מצב היופי' פועל תמיד וגם כאשר הוא מכוון לרמה 0 ניכר אפקט ההחלקה.

בנוסף בוואווי בחרו לכלול מצב 'צילום 3D' המאפשר לשנות את מוקד האור ולדמות תנאי תאורה שונים. בפועל מדובר על מצב המחקה, בצורה בינונית במקרה הטוב, את מצב תאורת האולפן של מכשיר ה-iPhone X. אך בהעדר חיישני זיהוי עומק אין כל השפעה על התמונה, וזה בקצה הטוב של ההשפעה האפשרית, כי במקרה הרע זה נראה כמו ריטוש גרוע.

בא לעבוד

הפרט של P20 Pro נועד להתחרות במכשירי הדגל בשוק. הוא מצייד במערכת על שבב Kirin 970 של הי-סילקון (HiSillicon) עם מעבד מתומן ליבות המורכב מארבע ליבות ראשיות במהירות 2.4 גיגה-הרץ, ארבע ליבות משניות במהירות 1.8 גיגה-הרץ ויחידת עיבוד עצבית (NPU) לעיבוד מטלות של רשת עצבית ולמידת מכונה. כן צויד המכשיר בזיכרון העבודה בנפח של 6 גיגה-בייט ו-128 גיגה-בייט זיכרון אחסון שאינו ניתן להרחבה. המכשיר לא הפגין סימני עייפות בעת הפעלה של מספר יישומים תובעניים במקביל או הפעלה של משחקים עתירי גרפיקה כמו PUBG או Shadow Gun Legend.

הניקוד שקיבלנו בעת שבחנו עם יישום המבחנים AnTuTu בגרסה 7 הוא 208,372 נקודות. אם משווים זאת ל-OnePlus 5T המצוייד בשבב Snapdragon 835, הנתונים פחות או יותר דומים, אולם לעומת Galaxy S9 ההפרש הוא של כ-50,000 נקודות לטובת סמסונג. לא שהנתונים הללו מעידים ש-P20 Pro יספק פחות תפוקה למשתמש.

בתחום המולטימדיה, סרטוני ווידאו נראים נהדר במסך ה-AMOLED, והם נהנים גם גם מכך שהם נשמעים מעולה הודות למערך הרמקולים הסטראופוני המשתמש ברמקול האפרכסת כדי לייצר צליל היקפי הנשמע חזק וברור.

גם מבחינת זמן עבודה המכשיר סיפק את התוצאות המצופות. הצלחנו לסיים את היום כשבסוללה, בנפח עבודה של 4,000 מילי-אמפשר/שעה נותרו בין 30% ל-40%. זמן הסוללה השתקף גם במבדקים של PCMark בו המכשיר הצליח להשיג זמן עבודה של כ-9 וחצי שעות.

נפח הסוללה, בשילוב עם יכולות ניהול הזיכרון של Android Oreo 8.1 המגבילות ומנהלות את זמן הריצה של יישומי רקע, תורמים לזמן הסוללה הארוך. למעשה, היינו ממליצים אף לכבות את אפשרות ניהול הסוללה של וואווי שאנו מצאנו כי היא נוטה להיות אגרסיבית מדי, דבר שהוביל לא פעם לאיחור בהגעה של הודעות מיידיות ב-WhatsApp או Facebook Messenger.

הסוללה גם תומכת בטכנולוגיית ההטענה המהירה של וואווי, כשבבדיקות שלנו מצאנו כי חצי שעה של הטענה תחזיר למכשיר כ-50% סוללה ו-50 דקות של הטענה כ-75% מהסוללה. P20 Pro אינו תומך בטעינה אלחוטית.

ממשק טעון שיפור

עקב האכילס של P20 Pro הוא דווקא ממשק המשתמש. EMUI בגרסה 8.1 עדיין נראה כמו ממשק תואם iOS בעל מראה מיושן. הוא מזכיר את הגלגול הקודם של הממשק במכשירים של סמסונג, והוא עמוס ביישומים מיותרים המותקנים מראש וכולל אינספור אפשרויות הפזורות להן בתוך תפריטים, תתי תפריטים או בכלל.

הממשק אפילו מבלבל ולא נוח, ואף כולל כמה כפילויות שונות – לדוגמה, יש לפחות שלוש דרכים שונות לבצע צילום מסך: טפחיה כפולה על המסך עם מפרק האצבע, ציור עם מפרק האצבע או לחיצה ארוכה על כפתור עוצמת השמע והכיבוי. אפשרויות מיותרות לחלוטין כמו מצב 'פעיל תמיד (Always On) אותו וואווי הפכה ללא מועיל מכיוון שהוא מציג התראות רק מיישומי החברה או כאלה שסתם 'מציקות' כמו התראות בלתי פוסקות על צריכת הסוללה של יישומים מסוימים.

לחיוב ניתן לספר כי אפשרויות ההתאמה האישית נרחבות וניתן בקלות לכבות יכולות לא רצויות ולהתאים את התצוגה והתנהגות המכשיר לפי העדפות אישיות.

בשורה התחתונה

יש מעין הרגשה כאילו סמסונג ואפל 'נחות על זרי הדפנה' ומכשירי הדגל שלהם השנה הרגישו כמו עוד קצת מאותו הדבר. משמח לראות שלעומת זאת, ולמרות שלוואווי נתח השוק השלישי בגודלו, היא עדיין רעבה, תחרותית ומוכנה לחדש ולשנות במטרה להתקדם ולהשיג נתח שוק נוסף.

P20 Pro הוא התגלמות האסטרטגיה הזו – הוא לא רק משלים פערים ומיישר קו מול המתחרים אלא מציעים הרבה טוב משל עצמו: זמן סוללה מכובד, עיצוב יוקרתי וחומרה עוצמתית ואם לא די בכך היצרנית אף הצליח לדלג קדימה מעבר למתחרים באחד התחומים שהכי חשובים לצרכן – תחום הצילום. שיתוף הפעולה עם לייקה (Leica) קצר את פירותיו ויצר את אחת ממצלמות הסלולר המרשימות בשוק שמוכנה כמעט לכל מצב.

בארץ המכשיר נמכר בייבוא רשמי במחיר שמתחיל מ-3,399 שקלים או 2,699 שקלים לדגם הרגיל.

Huawei P20 Pro

Huawei P20 Pro שהושק לצד זוג מכשירים נוספים מציע מסך שגודלו 6.1 אינץ' ביחס היבט 19:9, שבב HiSilicon Kirin 970 עם זיכרון עבודה של 6 ג'יגה-בייט ואחסון בנפח 128 ג'גה-בייט. בגבו מותקן מערך צילום משולש שמשלב בין מצלמה צבעונית ראשית באבחנה של 40 מגה-פיקסל, מצלמת טלפוטו עם זום אופטי ומצלמה מונוכרומטית. מצלמת הסלפי באבחנת 24 מגה-פיקסל. עוד במכשיר סוללה בקיבולת 4000 מיליאמפר/שעה וכן הוא עמיד למים בתקן IP67

למפרט המלא | Spex.co.il - השוואות מכשירים בקליק

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.