זיר"ה, ארגון זכויות היוצרים באינטרנט, הגיש לבית המשפט המחוזי בקשה לצווי מניעה כנגד מנהלי אתרים המפיצים תכנים פיראטיים באינטרנט בשימוש עם יישום המדיה קודי (Kodi).

לדברי אגון זיר"ה, המייצג בין היתר את הוט, שידורי קשת ושידורי הלווין יס, מספר אתרים ישראליים מעודדים ומסייעים להפיץ תוכן פיראטי ברשת. בין האתרים המוזכרים בכתב התביעה הם Abeksis.com של אבי אבקסיס, kodiwizardil.net של תומר חיימוביץ ו-revivo-kodi.com של יעקב רביבו.

ארגון זיר"ה טוען כי אותם אתרים מספקים דרכים שונות לצריכת תכנים המפרים זכויות יוצרים כמו הורדה והזרמה חיה: "הבסיס הטכנולוגי, אשר שימש לפעילות מפרת הזכויות הוא תוכנת KODI, אשר עליה נוספו "תוספים ייעודיים" לצריכת התכנים המפרים", נכתב.

עדכונים בנושא:

קודי היא תוכנה חופשית ובקוד פתוח. אולם אתרים רבים מיצרים ערכת התקנה הכוללת יישומי צד שלישי המספקים גישה לתכנים בעלי זכויות יוצרים. "קיימים בישראל ובעולם מספר רב של חבילות התקנה מוכנות מראש הנעשות על ידי אנשים פרטיים, אשר מכילות הגדרות רבות, תוספים שונים, מארגי הרחבות וכן ערכות עיצוב מגוונות המעניקות למשתמשים ממשק משתמש ויזאלי ונוח יותר מהמותקן כברירת מחדל".

באותה נשימה צוין בכתב התביעה כי חלק מההרחבות מפותחות על ידי האתרים אחרים כמו "סדרות" ו-"גוזלן" שניתנו כנגדם צווי מניעה בעבר. אתרים אלה ממשיכים בפעילות גם היום בדרכים שונות.

זיר"ה הפעילו חוקרים פרטיים אשר לכדו צילומי מסך מתוך האתרים ומתוך קבוצות הפייסבוק השונות. אחד החוקרים אף רכש מזרים מדיה (סטרימר) בתמורה ל-750 שקל, אשר כולל את התכנים הפיראטיים והוא הותקן על ידי אחד מחברי הקבוצה.

דרישת זיר"ה הוא להסיר את האתרים והקבוצות מהרשת. נכון לכתיבת שורות אלה כל האתרים והקבוצות המצוינים בכתב התביעה עדיין פעילים.

עדכון: אתר אבקסיס וקודיויזארד הוסרו מהרשת.

עדכון 2: כל הקבוצות המוזכרות שינו את שמם או נסגרו.