קהילת משתמשי קודי (Kodi) בישראל ספגה מכה קשה בשבוע האחרון. ארגון זיר"ה, האחראי על זכויות היוצרים באינטרנט, הצליח לגרום להסרת אתרי הקודי הישראליים אשר שימשו' לדברי התביעה, להפצת תכנים פירטיים. עכשיו, כשבוע אחרי הסרתו מהרשת, מגיב לראשונה ל-TGspot מפתח הקודי TheWiz וטוען: "אנחנו השעירים לעזאזל של זיר"ה".

אז מה, קודי מסכן את המשתמשים כפי שזיר"ה טוענים?
"לדעתי, זאת הייתה החמצה גדולה. הייתה אפשרות לשרטט קווים ברורים של אסור ומותר בקודי, כפי שצריך להיות. מפחידים את הציבור שקודי מסוכן, ושיפגע במחשב, ומאיימים על משתמשי קודי שיתבעו אותם – בין אם השתמשו בתוספים חוקיים ובין אם לא, בכך הם גורמים לכך שהציבור לא יתחשב בכלל בדעתם".

בוא לא נהיה תמימים. אתרי הקודי הישראליים הפכו את הפצת התוכן המוגן בזכויות יוצרים לקל מאי פעם, לא חושב כך?
"לא אני ואף אחד מהנתבעים לא כתב תוספים לא חוקיים. כל שעשינו הוא ליצר מהדורה (Build) המאגד מספר תוספים יחדיו לשימוש המשתמשים. אף אחד ממפיצי המהדורות לא צירף הרחבות של ערוצי ספורט ו/או סדרות וסרטים ישראלים. מלבד זאת, גם אם היה תוסף בעייתי כזה או אחר, הוא רק הונגש במסגרת המהדורה, לא מעבר".

אבל לדברי זיר"ה כן היו שם תכנים לא חוקיים.
"גם אם היו כאלה, רובם הגיעו ישירות מהתכנים שבאתרי 'מאקו', 'קשת', 'רשת' ושאר אתרי התוכן בארץ. בכלל, תרשום בגוגל 'צפיה ישירה'. כל התוצאות שתראה הם הפרה ישירה של זכויות יוצרים. אז למה לא תובעים את גוגל (Google)? הם הרי מנגישים לך תכנים באותה המידה".

אז מה הפתרון?
"פשוט. רק לומר לנו אלו תוספים להסיר. מישהו בכלל חשב לרגע שאולי היינו עושים זאת בשמחה? בדיוק כפי שיש המון תכנים לא חוקיים בגוגל ומבקשים ממנה להסיר, כך גם יכלו לבקש מאיתנו. הנגשה של כלים לא הופכת אותנו לעבריינים. המשתמש בוחר את מה שהוא רוצה להתקין".

קודי לאן?

קודי היא תוכנה חופשית בקוד פתוח ואינה זו שאחראית על ההפצות השונות. אתרים רבים מייצרים ערכת התקנה, הכוללת יישומי צד שלישי המספקים גישה לתכנים בעלי זכויות יוצרים. "קיימים בישראל ובעולם מספר רב של חבילות התקנה מוכנות מראש המוגדרות בידי אנשים פרטיים. כל חבילה כזו מכילה הגדרות רבות, תוספים שונים, מארגי הרחבות וכן ערכות עיצוב מגוונות המעניקות למשתמשים ממשק משתמש ויזואלי נוח יותר מזה שמותקן כברירת מחדל", נאמר בתביעה של זיר"ה.

'אבקסיס' ו-TheWiz הם רק חלק מקבוצת אתרים שנסגרה וגרמה לרבים לתהות מה יעלה בגורל הקהילה. TheWiz הוא מבין הפצות הקודי הגדולות בישראל ומספק גם שירותי הורדת כתוביות, מידע רב על תוכניות וסרטים, וממשקי התחברות שונים, כשמגיעים אליו 150 אלף גולשים ייחודיים בכל חודש.

וכסף, לא מעורב כאן?
"אני לא עושה זאת בשביל כסף, ממש לא. מעולם לא ביקשתי תשלום ולא קיבלתי תשלום בשביל שום דבר שקשור לקודי. הדבר היחיד כברגע הוא שעלות השרת הגיעה למאות שקלים בחודש. אפשרתי תרומות בפייפאל (PayPal), אולם לאחר שלושה ימים סגרו לי את החשבון".

אז למה בכלל לעשות את זה?
"רצינו לעזור לקהילה של אנשים שאין להם יכולת כלכלית לשלם אלפי שקלים בשנה על צפייה בטלוויזיה. אני אוהב לתרום ולעזור. אני נהנה לתכנת, למדתי את זה בצעירותי אבל כיום לא עובד בזה. אני נשוי וזה רק תחביב ממנו אני נהנה שגם עולה לי לא מעט כסף, זמן ועצבים".

סוף הדרך, תחילתה של חדשה

כעת, הוא אומר, כי אחרי חמש שנות תרומה לקהילה, הוא לא ימשיך. "אני את עבודתי סיימתי. אני מפנה את הדרך לצעירים. מאמין שגם שאר חברי הקהילה שבני 30 פלוס יעשו אותו הדבר".

לגבי העתיד הוא דווקא מאוד אופטימי. "אני מאמין שזה רק הסיבוב הראשון כי בסבב הבא היוצרים יהיו חכמים יותר. זיר"ה לעולם לא ינצחו במלחמה הזאת וכראיה לכך יש לא מעט תורמים לקמפיין מימון ההמונים המסייע לנפגעים. הם יכלו לעשות זאת בתנאי שלום, אבל העדיפו להשפיל את חברי הקהילה. זה גורם לתסיסה שתתפרץ לאפיקים אחרים של הקהילה, שתלמד מהטעויות שלה", הוא טוען. "אני מעריך כי תוך חודשיים שלוש הכל יחזור להיות בדיוק אותו דבר רק הרבה יותר זהיר ועוצמתי, כי אף אחד לא אוהב שמשפילים את הקהילה שלו. זה לא החזק ביותר ששורד, גם לא האינטליגנטי ביותר. שורד הוא מי שיודע להתאים את עצמו לשינויים בצורה הטובה ביותר".