אנדרואיד נוגט Nougat

בחודש מרץ האחרון, עוד בזמן שרבים ממשתמשי האנדרואיד מחכים שעדכון המרשמלו (אנדרואיד 6) יגיע למכשירם, גוגל כבר הכריזה על הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה שלה – אנדרואיד N, שלימים הוכרזה כאנדרואיד 'נוגט' 7.0. מאז ועד היום משחררת גוגל פעם בחודש גרסה מוקדמת למפתחים, והגרסה הסופית, המתאימה למשתמשי הקצה, צפויה לצאת בסביבות חודש ספטמבר, אך ייתכן כי אף היא תושק מוקדם יותר מהמצופה – בחודש אוגוסט.

אך עד אז גוגל לא נחה בשילוב ידיים ותחילת החודש עלה על מדשאות החברה פסל האנדרואיד המסורתי, זה שבכל שנה מסמל את כינוייה של מערכת ההפעלה, ובכל פעם מדובר בשם של ממתק כזה או אחר. השנה מכונה מערכת ההפעלה החדשה אנדרואיד נוגט, זאת לאחר סקר מקיף שערכה גוגל בתקופה האחרונה שסייע לה להתחשב ברצון הקהל בבחירת השם הבא.

אז מה יכלול העדכון הבא ומתי הוא צפוי בכלל להגיע אל המכשירים השונים? נראה שאת השאלה הזו נצטרך לחלק לשני חלקים, שכן החברה ציינה כבר חידושים מרכזיים שצפויים לפקוד את מערכת ההפעלה ואותם נזכיר בסוף הכתבה.

מתי העדכון צפוי להגיע? נראה שזו השאלה המסקרנת יותר וקשה להעריך את לוח הזמנים הקשור לסדר ההפצה של המערכת דרך היצרניות השונות, שכן זה תלוי בפרמטרים רבים. ראשית, כל יצרנית מעוניינת להתאים את מערכת ההפעלה אל ממשק המשתמש שלה והדבר לוקח זמן מה. כמו כן, הפצת העדכונים למדינות השונות מתבצעת בזמנים שונים, בהתאם להתערבות היבואן הרשמי, כך שיהיה קשה לומר מתי נזכה לקבל את העדכונים בישראל, אך כנראה שהדבר יקרה בסמיכות להפצת העדכונים בעולם. הנה קצת ממה שצפוי לנו בחודשים הקרובים.

נקסוסים ראשונים

בהתאם למדיניות גוגל, מכשירי נקסוס (Nexus) הם הראשונים לקבל את מערכת ההפעלה החדשה וכך צפוי להיות גם באנדרואיד נוגט. מלבד העובדה כי לקראת סוף השנה אנו צפויים לראות שני מכשירי נקסוס חדשים, Sailfish ו-Marlin שיגיעו עם האנדרואיד נוגט מובנה, גם מכשירי נקסוס הקודמים צפויים לקבל את עדכון הנוגט מיד כשישוחרר. עם זאת, עבור חלק מהמכשירים זהו יהיה העדכון האחרון ויהיו נקסוסים ישנים שלא יקבלו את העדכון, לפי הטבלה שמתפרסמת כאן.

LG ו-HTC זריזות

אם אתם מחזיקים מכשיר של LG כנראה שלא תמתינו זמן רב עד שאנדרואיד נוגט תגיע למכשירכם. ראשוני מכשירי הדגל של LG בשנה שעברה קיבלו את העדכון כחודשיים לאחר שיצא, וכך גם צפוי לקרות השנה. הראשון שצפוי השנה לקבל את האנדרואיד נוגט מבין מכשירי LG הוא ה-LG G5, כנראה באמצע חודש דצמבר. אחריו צפוי לקבל את העדכון דגם ה-V10, אחריו LG G4 וטרם יודע מתי הדבר עומד לקרות.

קרא עוד:  מותג Pocophone חוזר והפעם בנפרד משאומי

גם אצל היצרנית הטייוואנית HTC כוססים ציפורניים לקראת שחרור אנדרואיד נוגט ולאחרונה פרסמו ציוץ בטוויטר שמפרט את הדגמים שצפויים לקבל אותו ראשונים: HTC 10, HTC One A9 ו-HTC One M9.

כך או כך, HTC לא ציינה מתי הדבר צפוי לקרות והכל תלוי במועד בו תשחרר גוגל את הגרסה הסופית ליצרניות. רק נציין כי בשנה שעברה זה קרה כחודשיים לאחר שגרסת המרשמלו הפכה רשמית. כך גם צפוי לקרות השנה ומכשירי HTC שהזכרנו צפויים לקבל את גרסת מערכת ההפעלה החדשה כחודשיים לאחר שתהפוך רשמית – כנראה בחודש דצמבר 2016.

Android N logo

נתון מעניין שכדאי לזכור הוא שאת אחד ממכשירי הנקסוס הקרובים צפויה לייצר HTC ועל כן היא אמורה לקבל מגוגל מוקדם מאוד את הגישה לאנדרואיד נוגט. האם היא תספיק להתאים אותה לממשק הבית שלה? אם כן, יתכן שאפילו נראה גם את שלישיית מכשירי HTC שהזכרנו מריצים אנדרואיד נוגט עוד לפני חודש דצמבר.

הסיניות מבלבלות

חברת וואווי צפויה להשיק את ה-Mate 9 בחודש נובמבר הקרוב כשזה צפוי להגיע כבר עם אנדרואיד נוגט מובנה. המכשירים האחרונים האחרים של וואווי, P9 ו-Mate 8, צפויים להתעדכן עוד במהלך חודש דצמבר. כאן הדעות חלוקות עד כמה מהירה תהיה וואווי בהפצתך העדכונים ויש הטוענים כי זה יקרה רק בפברואר 2017.

בשנה שעברה נתקלה שאומי בבעיות עם הפצת עדכון המרשמלו והפיצה אותו רק כשישה חודשים לאחר שהפך לרשמי. לכן קשה להעריך כיצד תתמודד עם הפצת עדכון הנוגט השנה, כשעל פי התרחיש הטוב ביותר זה צפוי לקחת בין חודשיים לשלושה לאחר שחרור הנוגט – כנראה בתחילת ינואר 2017.

בעלי מכשיר סמסונג או סוני? היאזרו בסבלנות

כשאנדרואיד 6 שוחררה על ידי גוגל בסוף חודש ספטמבר 2015, נאלצו המחזיקים במכשירי סמסונג בארה"ב להמתין חמישה חודשים עד שזו הגיעה למכשיר הגלקסי נוט 5 (Galaxy Note 5). גם השנה לא צפויים שינויים מרחיקי לכת בלוח הזמנים של החברה ואם נסתמך על טווח הזמנים בשנה שעברה – יתכן כי בעלי סמסונג יקבלו את העדכון בסביבות חודש פברואר 2017, תלוי מתי תשוחרר הגרסה הסופית לאוויר על ידי גוגל.

קרא עוד:  ארגוני פרטיות לגוגל: הפסיקו שימוש באפליקציות המותקנות מראש

המכשיר הראשון מבית סמסונג שצפוי לקבל את העדכון יהיה הגלקסי נוט 7, אחר כך הגלקסי S7 ו-S7 Edge. אחריהם נוט 5, ו-S6 על שלל גרסאותיו.

אנדרואיד Android 7.0 נוגט Nougat במדשאות גוגל

מכשירי סוני הראשונים שצפויים לקבל את האנדרואיד נוגט הם מסדרת Xperia X החדשה וזה צפוי לקרות, בדומה לסמסונג, באזור חודשי פברואר, אולי מרץ, כחמישה חודשים לאחר שחרורה הרשמי הצפוי. עם זאת, בחלק מדגמי Sony Xperia Z3 כבר ניתן להתקין את גרסאות המפתחים המוקדמות, מהלך שבו נקטה גוגל לראשונה כדי לאפשר לבחון את האנדרואיד נוגט בעוד מכשירים מלבד סדרת הנקסוס.

מסך מפוצל, תגובה מהירה וביצועים משופרים

נזכיר שוב כי כל הזמנים שהזכרנו הם בגדר הערכות בלבד וכי יש לקחת בחשבון שההשקה בישראל עשויה להתעכב מעט. בינתיים נזכיר את תכונותיה המרכזיות של מערכת ההפעלה החדשה שבעיקר מתבטאות בשינויים מתחת למכסה המנוע.

מצב ה-Doze שהושק בגרסת המרשמלו שופר באנדרואיד נוגט. תפקידו להשבית יישומים ברקע בזמן שהמכשיר לא בשימוש ובגרסת אנדרואיד נוגט הוא גם מסוגל לזהות את אופי השימוש שלנו ולהחליט אלו יישומים יתעוררו ומתי. כמו כן, המערכת צפויה לרוץ מהר יותר באופן משמעותי בהשוואה לגרסאות קודמות, היא תספק ביצועים גרפיים טובים יותר והאפליקציות יתפסו פחות מקום על זיכרון המכשיר.

מסך מפוצל באנדרואיד 7.0
מסך מפוצל באנדרואיד 7.0

אם עד כה רק כמה יצרנים אפשרו לפצל את מסך הסמארטפון לשימוש עם כמה אפליקציות במקביל, באנדרואיד נוגט עומדת היכולת הזו להיות מובנית במערכת ההפעלה. ניתן יהיה גם להריץ חלונות צפים זה על גבי זה, כדוגמת נגן וידאו תוך כדי התכתבות בווטסאפ. אך יש להדגיש כי מפתחי האפליקציות צריכים להפוך את גודל האפליקציות לגמיש כדי שניתן יהיה לשחק עם השטח שהן תופסות במסך.

בגרסת המרשמלו ניתן היה להגיב ישירות משורת ההתראות ואפשרות זו צפויה להתרחב בגרסת האנדרואיד נוגט. עוד נוכל לצפות במספר שדרוגים של שורת ההתראות: כמו היכולת לקבץ מספר התראות של יישום אחד וכן עיצוב עדכני יותר.

עוד צפויה תמיכה רחבה במציאות מדומה כחלק מפרויקט Daydream ועל פי דיווחים, יתכן גם כי אנדרואיד נוגט תכלול שינוי עיצובי ופונקציונלי של שלושת כפתורי השליטה בתחתית המסך (במכשירים בהם אין כפתורי שליטה פיזיים).

פורסם לראשונה באתר נקסטר מבית מאקו