אחד התחומים המצליחים עבור שאומי (שיאומי, Xiaomi), מעבר לשוק הטלפונים החכמים, הוא שואבי האבק הרובוטים. השואב שהקנה לחברה את הפרסום שלה בתחום הוא Mi Robot Vaccum. הפעם אנחנו מבצעים את הסקירה לאחר תקופה ממושכת בה נתנו לו לרוץ על הרצפה מסביב לרגליים שלנו ולרגלי הרהיטים, כשרצינו לבחון את העמידות שלו לאורך זמן, לראות עד כמה הוא משתלב בחיי הניקיון היומיים/שבועיים, וכן כדי לבדוק מה יש לו עדיין להציע מול הכמות היחסית גדולה של השואבים הסיניים שזורמים לשוק.

חיישנים בכל מקום

בעבר כבר פרסמנו מספר סקירות על שואבים כדוגמת ה-iRobot Roomba 980, הנחשב לדגם היקר ביותר, כשמהצד השני בדקנו גם את iLife V7S הסיני והזול. Mi Robot שונה בהשוואה למוצרים אחרים בתחומו בהיבטים רבים יחסית, וזה מתחיל קודם כל במה שקורה בחוץ – ויש לא מעט.

קודם כל זוהי הבליטה הלא סטנדרטית הממוקמת בחלק האחורי. היא זו שאחראית לניווט בתוך המבנה כי מה שממוקם בה הוא חיישן לייזר. החיישן הזה גם מונע מהשואב להיכנס למקומות נמוכים כמו מתחת לספה שכן גובהה של הבליטה הוא 9.6 ס"מ. בחלק הקדמי ממוקם חיישן אולטרה-קולי לצד חיישן פגיעה ובדופן משולב חיישן לזיהוי קירות. לכל אלה מצטרפים גם חיישנים שמשובצים בחלק התחתון של המכשיר כמו חיישן גובה, כדי למנוע מצב של נפילה ממדרגות, חיישן נפילה, מד תאוצה ומצפן המסייע להתמצאות במרחב.

המבנה של Mi Robot הפוך בהשוואה לשואבים אחרים שכן נקודות הטעינה שלו ממוקמות בחלק האחורי. לחיצה על כפתור ה-'בית', הממוקם בחלק העליון של השואב, תגרום לו להתקרב לעמדת הטעינה, להסתובב במקום ולהתקדם באטיות עד המגע הסופי. עמדת הטעינה גדולה ומסיבית, כך שהיא יושבת היטב במקומה ולא זזה כשהרובוט מנסה להיכנס למקומו, כפי שקרה לנו לא פעם עם iLife או iRobot.

ניקיון יסודי

Mi Robot Vaccum הוא אחד השואבים החזקים שיש כיום בתחום. עוצמת השאיבה שלו היא 1,800Pa וזאת בהשוואה ל-1,670Pa של iRobot Roomba 980. זה מתבטא בכך שהוא מסוגל לשאוב בעצמה חזקה מאוד, דבר חשוב למי שברשותו שטיחים ומעוניין למנוע את הוצאתו של שואב האבק הכבד והגדול. ניתן אף לבחור את עוצמת השאיבה לפני תחילת העבודה עם האפליקציה המלווה אותה נתאר בהמשך.

קרא עוד:  כל הטלפונים נראים אותו הדבר? תראו איך הם נראו בעבר

לשואב מערך של מברשות הכולל מברשת פינות צד ומברשת מרכזית המשלבת בחלקה פס גומי לאיסוף הלכלוך ובחלקה שיערות להברשת הרצפה. הלכלוך נאסף לתוך מיכל בקיבולת של 0.42 ליטר המספיק לכל הפחות לשטח של כ-100 מטר רבוע, בהתאם לרמת הלכלוך כמובן. במיכל קיים מסנן וכן מנגנון פשוט לשליפתו בפתיחת המכסה העליון.

אחרי תקופת עבודה מסיבית אנחנו יכולים לומר ש-Mi Robot בהחלט עושה את העבודה כמובטח. השאיבה איכותית ומהירה והוא כמעט שאינו מפספס מקומות בדירה. לרוב הוא הופעל על כל שטח הדירה, כ-100 מטר רבוע ברוטו, והוא אפילו הצליח לעלות ולרדת גם את המדרגה הקטנה בכניסה לחדר המקלחת. עם זאת יש לציין כי לא בחנו את השואב בדירה עם בעלי חיים.

מיכל איסוף הלכלוך בשואב

תמיד צריך לפנות את הרצפה מחפצים לפני הפעלה של שואב רובוטי, אך Mi Robot יודע לחמוק ממכשולים ולחלץ את עצמו במידה והוא נתקע או כאשר דבר מה גרם לו לצאת מאיזון. הסוללה, שמציעה הספק עבודה של 5,200 מילי-אמפר/שעה, מספיקה לכשעתיים וחצי עבודה. בפועל זה אומר שהוא מסוגל לסיים פעמיים דירת 4 חדרים בממוצע.

שואב חכם מאוד

בניגוד לדגמי iLife או סדרות 8 ומטה של iRobot, השואב של שאומי עובד בהתאם לטכנולוגיית SLAM. היא זו שגורמת לו לנוע במרחב בצורה מתוכננת ולא מקרית. השואב יודע לזהות היכן הוא נמצא בדיוק בדירה, למפות את הסביבה תוך כדי תנועה ולהגיע לפינות שפספס ולחזור אליהן אם צריך.

את המיפוי המדויק שמבצע השואב ניתן לראות ישירות דרך אפליקציית Mi Home, אשר מתעדכנת בזמן אמת ומציגה את המכשולים שבדרך ואת המקומות שהוא עדיין צריך להגיע אליהם. דרך האפליקציה ניתן לבצע עוד מגוון גדול מאוד של פעולות כמו אפשרות לקבוע את עוצמת השאיבה – לדוגמה עוצמה חזקה לשטיחים או עוצמה חלשה כשנמצאים בבית ורוצים שהרעש יהיה מינימלי ככל האפשר. ניתן כמובן גם להפעיל ולכבות את השואב, להורות לו לחזור לעמדת העגינה ולבחון את מצב הסוללה.

קרא עוד:  סקירה: +Synology DiskStation DS918 - כונן רשת מתקדם לבית ולמשרד

לאפליקציה אפשרויות נוספות כמו קביעת הזמנים בהם רוצים שהשואב יפעל גם כשלא נמצאים בבית, או שליטה על תנועת השואב כשלט רחוק. יש גם ניטור מלא אחר חלקי הרובוט שאותם נדרש לנקות ולהחליף אחת לתקופה כמו מברשות ופילטרים – האפליקציה מספקת התראה כאשר נדרש לבצע החלפה יזומה.

Mi Robot - אפליקציה חכמה לניהול השואב

כחברה סינית, שאומי עדיין לא נפתחה לגמרי לשוק הבינלאומי וזה מתבטא בעיקר בהתקנה הראשונית וההתראות שלעיתים מתקבלות בסינית. לאחר יצירת שם משתמש וססמה והתחברות לאפליקציה, שעובדת רק עם השרתים בסין, נדרשים להגדיר את השואב על ידי הוספתו בצורה ידנית או אוטומטית במידה והוא זוהה.

הבעיה היותר מציקה הוא כי השואב מדבר רק בסינית. את זה אפשר לפתור בקלות יחסית ואחרי שמתחברים לאפליקציה ומבצעים עדכון תוכנה לשואב, ניתן להגדיר שפת משתמש. שם בין האפשרויות השונות יש גם אפשרות לבחירה של השפה.

השורה התחתונה והמחיר

שאומי נכנסה לשוק השואבים בסערה וזה לא במקרה. בהשוואה למוצרים היקרים ביותר בשוק, Mi Robot מצליח לספק את אותם נתונים ואף בחלקם טובים יותר מדגמים מובילים, וזאת בשליש מהמחיר. גם שנה אחרי שהושק, האפשרויות החכמות הרבות לצד עוצמת השאיבה החזקה מותירים אותו אטרקטיבי, ואף יותר מתמיד, זאת למרות כי הדור השני של השואב כבר בדרך – זה יימכר במחיר כמעט כפול.

את Mi Robot ניתן להשיג מחיר של סביב ה-300 דולר לכל היותר, כך מחירו יוצא 1,050 שקל בתוספת של 250 שקל למע"מ (המבצעים משתנים ואנו נשתדל לעדכן כאן את המחיר המעודכן). ערכת חלפים לשואב הכוללת גם קיר וירטואלי נמכרת בכ-49 דולר.

עדכון: השואב הדור השני הושק וזמין לרכישה כמו גם הדור הראשון. Robot Roborock לביקורת שואב שיאומי דור שני.