אין זו שנת 2005 ולכן לא צריך לפתוח בפסקה שתגרום לכם לדמיין איך רובוט קטן שמסתובב סביכם מבצע את מטלות הבית ומקל על החיים. כן, אתם כבר בטח מכירים מה זה שואב אבק רובוטי ומהו מסוגל לעשות בשבילכם. אנחנו כאן לא בשביל זה (בעצם קצת כן), אלא כדי לבדוק את החידושים של Roomba 980 מבית iRobot (איירובוט) עם שליטה מלאה מהסמארטפון. אז לקחנו את החתול והרומבה, הנחנו את שניהם במרכז הסלון ובדקנו מי שרד אחרון.

עגול בפינות

אם יש לכם שואב אבק רובוטי, כזה של איירובוט או של חברה אחרת, כנראה שהרומבה 980 לא ייראה לכם כגוף זר בבית. הוא מעט יותר מעוצב בהשוואה לדגמי הרומבה האחרים שהיו לי (520 ו-770 הנוכחי) ונראה מעט יותר קטן, אבל ההפתעה היא דווקא המצלמה הממוקמת בחלק העליון. מה שבתחילה היה נראה כמעין "אח גדול" המשגיח עלינו, התברר שזהו עוד אמצעי זיהוי מתוחכם לזיהוי פני השטח.

איירובוט לא זונחת את העיצוב העגול שלה ואפשר לומר כי היא די מתעקשת כי רובוט לא צריך להיות מרובע (בניגוד ל-LG HOM-BOT או Neato), ולכן המבנה העגול והכל כך אופייני נשמר גם כאן, אבל לא רק. למעשה, הרומבה 980 דומה באופן עבודתו לדגמי סדרה 800. כלומר, כלומר מלבד מברשת הצד המלווה את כל הדגמים, גם מברשות ה-AeroForce נמצאות כאן בשימוש. אלה מברשות גומי שבניגוד לדגמים אחרים, מצליחות לשנע את הלכלוך לתוך המיכל ללא צורך בשימוש במברשת השערות הכל כך מעצבנת לניקוי, כך שנותר לנו רק להסיר את מיכל האיסוף ולרוקן את תוכנו לפח.

iRoomba iRobot 980 front

שדר לי ב-WiFi

iRobot Roomba 980 Android App start
רק לחצו על Clean והוא יתחיל בעבודה

אבל לפני שנצלול לענייני טכנולוגיות הניקיון, הדבר הראשון שעשינו מיד לאחר שמיקמנו את עמדת הטעינה במקום יציב והטענו אותו, הוא להתקין את האפליקציה של iRobot, כי ללחוץ על כפתור ההפעלה אנחנו כבר יודעים. זה הסתכם במספר הגדרות פשוטות יחסית ועקבנו אחר ההוראות באפליקציה שכללו דרישה ללחוץ על כפתור ה-Wifi ברובוט ובחירת הרשת האלחוטית שאליה אנו מעוניינים שהוא יתחבר. זה היה לנו הרבה יותר מהר אם היו מציינים כי הרובוט אינו תומך ברשתות 5GHz (או שהיינו צריכים לקרוא את המדריך למשתמש?).

לאחר החיבור הראשוני היינו מוכנים לצאת לדרך, או יותר נכון, הרובוט שלנו היה מוכן לצאת לדרך. לחיצה על כפתור ה-Clean דרך האפליקציה וזה הכל. הרובוט מתחיל את עבודתו בצליל שלנו היה מוכר ומסמן כי הוא מתחיל בעבודה. צפצוף רוורס, כמו זה הקיים במשאית, משעשע אותנו כל פעם מחדש כשהוא יוצא מעמדת הטעינה.

קרא עוד:  שירות התשלומים הבינלאומי הראשון בישראל: Garmin Pay

אם נכנס לעומק האפליקציה נגלה כי אין בה הגדרות רבות. נוכל להגדיר דרכה ימים ושעות שבהן נרצה כי הרובוט יתחיל בעבודה. לדוגמה, כאשר אנחנו מחוץ לבית זה כנראה הזמן הטוב ביותר לעבודה כך שהוא אינו מפריע לנו ואנו חוזרים לבית נקי. עוד ניתן לשנות את אופי הניקיון: ביצוע ניקיון כפול השימושי בבתים בהם יש בעלי חיים, ניקוי מהיר ללא פינות הבית, הפעלת שאיבה מוגברת כאשר רומבה מזהה שטיח ועוד.

מאוד אהבנו כי דרך האפליקציה ניתן אף לדעת מה מצב הלכלוך ברומבה. הוא מציג לנו כמה לכלוך יש בתא איסוף האבק, בגלגלי הגומי או בגלגלים ובמרכב הרובוט וכן כיצד יש לבצע את הניקיון באופן הנכון ביותר. כך זה גם קל לזהות ולדעת לנקות בזמן, שכן חוסר ניקוי חלקים אלה גם גורם ללכלוך להישאר על הרצפה. האפליקציה גם מסוגלת להציג לנו נתונים שונים כמו הזמנים המדויקים בהם עבד רומבה, מתי התחיל, כמה זמן הוא עבד ומהו השטח שהוא כיסה באותה הפעלה. חביב ביותר.

iRobot Roomba 980 Android App

כאשר היינו מחוץ לבית, הפעלנו את רומבה דרך האפליקציה מספר פעמים ושמנו לב כי לעיתים החיבור הראשוני לרובוט לקח מעט זמן. לא משהו ארוך מידי. כן הסתכלנו בסקרנות באפליקציה לאחר זמן קצר וגילינו כי הרומבה חזר לעמדה.

חכם יותר

בהשוואה לדגמים הקודמים של רומבה, גילינו כי 980 מתנהג יותר בחכמה. לא עוד שיטוט חסר גבולות באופן שבו מתגלגל כדור פינג-פינג לכל הכיוונים (מה שכנראה הגיוני לרובוט), אלא הוא נע במסלול מסודר מאוד, בקווים מקבילים בשתי וערב. זאת גם בזכות מערכת המיקום החדשה המבוססת על טכנולוגיית ה-vSLAM. טכנולוגיה זו מסוגלת למפות את הבית לצד שימוש במצלמה המסוגלת לזהות ולחמוק מאובייקטים כמו חתול שעובר בסביבה, שולחן או רהיטים שונים. לפעמים זה נדמה כי הרומבה אפילו חושב יותר מידי, כשהוא נעצר מפעם לפעם לשנייה כאשר הוא מגיע לקירות או כשהוא מתקרב לרהיט שבחדר, כך שנראה כי עבודת הניקיון שלו יעילה הרבה יותר מאשר הדגמים האחרים בסדרה ובזמן קצר יותר.

iRoomba iRobot 980 camera
תנו חיוך, מצלמים אצכם

לפני ניקיון הבית יש להרים חפצים מהרצפה. לא חובה, ממש לא, אבל זה לא כיף לגלות כי הכבל או הצעצוע הפריע בגלגל והרובוט נתקע. ניקיון של חדר ממוצע לוקח כרבע שעה, כאשר מדובר בסלון ומטבח זה נע בין חצי שעה ל-50 דקות, בהתאם לגודל החלל. הסוללה גם כן גדלה ומספיקה ליותר מאשר 2-3 חדרים ואנחנו הצלחנו לנקות אל כל הבית (90 מטר) בהטענה אחת גם מבלי שקיבלנו התראה על צורך בטעינה.

קרא עוד:  סקירה: Teclast M16 - הטאבלט שרוצה להיות מחשב (ולא ממש מצליח)

אפשר לתחום אזור מסוים על ידי "קיר וירטואלי", גלאי אינפרא-אדום שלא מאפשר לרובוט לעבור (מגיע עם שתי יחידות באריזה) אבל אנחנו גילינו כי הניקיון היעיל ביותר הוא פשוט להעביר את רומבה מחדר לחדר, אבל זה רק כאשר אנחנו בבית כמובן. במקרה של סוכר שנשפך על הרצפה או לכלוך באזור מסוים, יש כפתור ברומבה המאפשר ניקיון מקומי, כך שמניחים את הרובוט במקום הרצוי, ולחיצה על הכפתור תחל עבודה בסיבוב שהולך וגדל למשך כדקה.

כן הוא מרעיש כמו שאוב אבק, וגם דורש ניקיון קל לפני כל הפעלה, אולם הוא דורש פחות תחזוקה וגם לא מרעיש כמו הדגמים האחרים בסדרה וזה לא כזה נורא לשהות איתו בסלון בזמן הניקוי. אבל כאן גם היתרון שלו – עוצמת השאיבה חזקה פי שניים בהשוואה לדגם 880 והיא משתנה באופן אוטומטי בהתאם למשטח אותו מנקה הרומבה. כאשר הוא מזהה ששטיח נמצא תחת גלגליו הוא מגביר את עוצמת השאיבה למקסימום, מה שמכונה בחברה Carpet Boost וזה טוב בעיקר לניקיון בסיסי של השטיח.

iRoomba iRobot 980 AeroForce Carpet Booster cleaninig brush
מערכת ניקוי מתקדמת

השורה התחתונה

כן, אנחנו יודעים. זהו לא רובוט שיכין לכם קפה או יצחצח את הבית, אבל כן הוא יהפוך רצפה מטונפת (אתם לא מאמינים עד כמה) לנקייה בלי הרבה מאמץ ובכל זמן שתרצו. אמנם דעתי מעט משוחדת, שכן כמי שיש ברשותו רובוט מנקה כבר שנים רבות (גם את הדגם השוטף), אני חושב שזה מוצר שמקל מאוד על החיים ושומר על שלום בית (לכם הגברים). אבל, הדגם החדש שמחירו עומד 3,590 שקל דרך היבואנית הרשמית "קהלת", אינו זול בהשוואה לדגמים השונים של iRoobot כך שמדובר בהוצאה לא קטנה בכלל. כן יש לו תוספות שאין בדגמים אחרים כמו השליטה האלחוטית, עוצמת שאיבה גבוהה וסריקה חכמה יותר של המרחב, מה שהופך אותו לחבר האלקטרוני הכי טוב שלנו בבית.