Xiaomi Roborock Mi Robot 2
בקצרה
שאומי מוכיחה גם הפעם כי Mi Robot Roborock S50 לא נופל מהמותגים הגדולים. איכות השאיבה טובה מאוד, התפעול קל ופשוט והיכולות החכמות של השואב מפתיעות בכל פעם מחדש. התוספת של שטיפת הרצפה היא ללא ספק בונוס, אולם מדובר בפתרון בסיסי לניגוב ולא כתחליף מלא לשטיפה.
אהבנו
מחיר נמוך ביחס למתחרים
איכות גבוהה
פעולה חכמה
אפליקציה לניהול
לא אהבנו
רועש
ניגוב, לא שטיפה
8

שוק השואבים הרובוטים השתנה ללא היכר בשנתיים האחרונות עם כניסתם של יצרניות סיניות רבות. iLife הצליחה להביא בשורה משמעותית לשוק הזה בהיבט של תמורה לכסף, גם אם במחיר מסוים של ביצועים, ומצד שני שאומי (שיאומי, Xiaomi) השיקה את Mi Robot, אחד השואבים החזקים בתחום, שעד מהירה הוכיח שהוא יכול לספק תחרות קשה ביותר לשמות שעד אז הובילו את השוק ללא מתחרים כמעט. לאחרונה השיקה השיקה שאומי את הדור השני עם עוד מספר שיפורים. בדקנו.

קורץ לשוק הבינלאומי

ההצלחה של הדור הראשון נעמה כמובן מאוד בעיני שאומי ורובורוק (Roborock S50), החברה האחראית לפיתוחו. Mi Robot, כאמור לעיל, הביא יכולות השמורות רק לשואבים היקרים ביותר כאשר, והוא עשה זאת בשליש מהמחיר, אבל הן הבינו שכדי לפרוץ באמת יש צורך בשינוי מסוים. את השינוי הזה אפשר לראות כבר באריזה עצמה: לא עוד הוראות הפעלה לא ברורות ורובוט שמדבר רק בסינית – Mi Robot 2 עבר התאמה מלאה לשוק הבינלאומי.

מהאריזה ממשיכים לאפליקציה, וכבר עם חיבור השואב לחשמל מקבלים הנחיות תפעול באנגלית לצורך הצמדתו לחשבון האישי. במהלך החיבור השואב מדבר בקול נשי ומודיע כאשר הוא מצליח להתחבר בהצלחה ל-WiFi המקומי או משחרר התראה אם הוא נתקל בבעיה. בדור הקודם היה צריך לעסוק קצת בניחושים, ולנסות את ההתחברות לרשת שוב ושוב, לכן אנו שמחים כי לפחות הבעיה הזו נפתרה – כעת אפשר להבין במדויק אם הייתה התחברות או לא.

שואב אבק שיאומי דור שני Mi Robot 2 S50

העיצוב של Mi Robot 2 זהה כמעט לחלוטין לזה של המכשיר הראשון. בחלק העליון נמצא חיישן הלייזר במעין בליטה קטנה שמעט יכולה להפריע בכניסה מתחת לספות שכן היא גורמת לכך שגובהו הכללי של המכשיר, מקצה הבליטה ועד לתחתית, הוא 9.8 ס"מ. בחלק הקדמי ממוקם חיישן אולטרה-קולי לצד חיישן פגיעה ובדופן משולב חיישן לזיהוי קירות. לאלה מצטרפים חיישנים נוספים המשובצים בחלק התחתון של המכשיר כמו חיישן גובה, כדי למנוע מצב של נפילה ממדרגות, חיישן נפילה, מד תאוצה ומצפן המסייע להתמצאות במרחב.

שינוי נוסף בחלק העליון הוא תוספת של כפתור ניקוי מקומי – Spot Cleaning. לחיצה זו מאפשרת להורות לשואב לנקות אזור מסוים. לדוגמה, אם רוצים לנקות חול על הרצפה או סוכר שנפל, לוחצים על הכפתור הזה. אפשרות זו הייתה עד כה זמינה רק דרך האפליקציה, וזה נחמד שהיא הפכה למשהו פיזי שקל יותר להפעיל ברגע שמאתרים את הבעיה במבט עיניים. חוץ מזה יש גם כפתור הפעלה וכן כפתור החזרה לעמדת העגינה, אבל הוא שימושי רק כאשר השואב נמצא בקרבת העמדה.

הטוב יכול להיות טוב עוד יותר?

שאומי הצליחה לשפר את עוצמת היניקה של Mi Robot 2 לכדי 2,000Pa, שיפור של קצת יותר מ-10% לעומת ה-1,800Pa של הדור הקודם. זה כמובן גם אומר כי הוא מרעיש יותר, אבל רק אם מפעילים אותו במהירות המרבית. כברירת מחדל הוא מופעל בעוצמה בינונית.

דבר נוסף שמציע השואב, אבל הוא קצת מסתתר בתוך התפריטים, הוא שינוי עוצמת שאיבה באופן אוטומטי בהתאם למשטח אותו מנקה השואב. כך לדוגמה כאשר השואב עולה על שטיח הוא יגביר את עוצמת השאיבה.

המברשות של שואב אבק שיאומי דור שני Mi Robot 2 S50

מערך הניקוי ב-Mi Robot 2 לא השתנה, לעומת ה-Mi Robot, והוא כולל מברשת צד לניקוי פינות ומברשת מרכזית המשלבת בחלקה פס גומי לאיסוף הלכלוך ובחלקה שערות להברשת הרצפה. הלכלוך נאסף לתוך מיכל בקיבולת של 0.42 ליטר המספיק לכל הפחות לשטח של כ-100 מטר רבוע, בהתאם לרמת הלכלוך כמובן. במיכל מכיל מסנן וכן מנגנון פשוט לשליפה שממוקם בפתיחת המכסה העליון כדי שאפשר יהיה לנקות אותו גם תחת מי ברז.

לפני תחילת כל ניקוי יש לפנות את הרצפה מחפצים שיכולים לגרום לשואב להיתקע כמו כבלים וחוטים, אך עם זאת יש לו כושר מרשים לחלץ את עצמו מצרה שכזו. המכשיר מסוגל לעלות על מדרגות קטנות בגובה מקסימלי של 2 ס"מ, כדוגמת מדרגה קטנה בכניסה לחדר המקלחת. הסוללה, שמציעה הספק עבודה של 5,200 מילי-אמפר/שעה, מספיקה לכשעתיים וחצי עבודה. בפועל זה אומר שהוא מסוגל לסיים פעמיים דירת 4 חדרים בממוצע.

Mi Robot 2: לא על השואב לבדו

אחרי טאטוא הרצפה, השלב הבא בניקיון בית הוא שטיפת הרצפה, וזה אפילו כה מתבקש: אם כבר לא זזים מהספה אז עד הסוף, הלא כן? התוספת המרכזית של Mi Robot 2, ואולי הסיבה היחידה להעדיף לרכוש אותו ולא את אחיו המבוגר יותר, היא יכולת שטיפת הרצפה עושים זאת באמצעות מטלית לחה המתחברת לחלקו התחתון.

מיכל המים של שואב אבק שיאומי דור שני Mi Robot 2 S50

מדובר אמנם בפעולה כפולה, כלומר השואב עובד במקביל לשטיפה, אבל זו לא המטרה שכן נדרש לשאוב את הרצפה לפני כן – אחרת הלכלוך ייגרר בכל רחבי הבית. מכיוון שכך אפשר לומר שלא מדובר בשטיפה של ממש, שכן אין כאן הפרדה של מים נקיים ומים מלוכלכים, אלא זה ניגוב הרצפה להסרת אבק ושאר הלכלוכים הקלים. מדובר בשטיפה בסיסית, אך בהחלט מספיקה ואף עדיפה למי שבביתו מותקנת רצפת פרקט.

תפעול מצב השטיפה קל ופשוט. כל שנדרש הוא למלא מי ברז במיכל קטן, להרטיב את המטלית מראש, וזה חשוב, ואז לחברה לחלק התחתון של השואב. מנגנון השטיפה נראה איכותי בהשוואה לפתרונות דומים כמו לדוגמה זה שמציע iLife V7s שבדקנו אצלנו, כך שלא צריך להחליף מיכל ולהרכיב תוספות מורכבות וגם איכות המטלית טובה מאוד. אולם מצד שני החלק הזה של השואב לא ממש חכם והוא לא יתריע על גמר הנוזל. יש לציין שמכיוון שמדובר בסופו של דבר במטלית לחה ולא במערך שאיבה משוכלל, כן יש צורך לשטוף את המטלית בכל הפעלה ומומלץ אף גם במהלך הניקוי.

שאומי עשו בחוכמה שצירפו לעמדת הטעינה משטח פלסטיק המשלב גומיות נגד החלקה. כך כאשר השואב חוזר למקומו הוא אינו משאיר שאריות נוזל או לכלוך על הרצפה.

חכם עוד יותר

התנועה של Mi Robot 2 ברחבי הבית מתבצעת באופן חכם בזכות השימוש בחיישנים השונים בטכנולוגיית SLAM. השואב מסוגל לזהות את מיקומו בדירה בדיוק מושלם ותוך כדי תנועה הוא ממפה את הסביבה ויודע לחזור לנקודות אותם פספס. את המיפוי ניתן לראות באמצעות אפליקציית Mi Home אשר מתעדכנת בזמן אמת ומציגה את המכשולים שבדרך ואת המקומות שהשואב עדיין צריך להגיע אליהם.

אפליקציה של שואב אבק רובוטי שיאומי

בכל הפעלה השואב תוחם אזור של כ-5 מטר רבוע ומשם מתחיל לנוע הלוך ושוב, בצורת שתי וערב, עד שהוא מסיים את השטח. לאחר מכן הוא חוזר ותוחם אזור נוסף. לפי הבדיקות שלנו לוקח לשואב כשעת עבודה לנקות שטח של כ-65 מטר רבוע נטו, פחות ריהוט, חפצים וקירות.

למרות כי לא חייבים להשתמש באפליקציה וניתן לתפעל את Mi Robot 2 באופן בסיסי ישירות מכפתורי ההפעלה, כדאי להשתמש בה מכיוון שהיא מספקת מידע רב כמו גם עדכוני תוכנה. היא מאפשרת גם לתזמן את הפעלת השואב לזמנים שלא נמצאים בבית, לשנות את עוצמת השאיבה, להורות לו לחזור לעמדת העגינה ולבחון את מצב הסוללה, ובקלות וממרחק מה.

אחת האפשרויות החדשות שמציעה אפליקציה היא להורות לשואב להגיע למקום מסוים בבית או לסמן אזורים אותם רוצים לנקות. יש גם שליטה ידנית על תנועת השואב, באמצעות מעין שלט רחוק, ואף אפשר לקבל התראות כאשר יש צורך בהחלפה ו/או בניקוי של חלקי הרובוט כמו מברשות ומסננים.

השורה התחתונה

שאומי מוכיחה גם הפעם כי המוצר שלה לא נופל מהמותגים הגדולים. איכות השאיבה טובה מאוד, התפעול קל ופשוט והיכולות החכמות של השואב מפתיעות בכל פעם מחדש. התוספת של שטיפת הרצפה היא ללא ספק בונוס, אולם מדובר בפתרון בסיסי לניגוב ולא כתחליף מלא לשטיפה.

המחיר של Mi Robot 2 יותר יקר מהדור הקודם והוא נמכר בכ-399 דולרים. מי שלא זקוק לאפשרות השטיפה יכול בהחלט להסתפק ב-Mi Robot המקורי הנמכר ב-299 דולרים. המחירים לפני מיסים כמובן.

עדכון: השואב הושק גם לרכישה בישראל ב-1699 שקלים.

השואב נמסר לנו לסקירה מהאתר GearBest.