לאחר כניסתה של iRobot (איירובוט) לשוק הישראלי, לפני קצת יותר מעשר שנים, צצו לה מתחרים רבים בתחום שואבי האבק הרובוטיים. לאחרונה החלו להופיע גם מוצרים תוצרת סין, ואפשר למצוא מבחר לא מועט באתרים ברשת. אחת מהסדרות היותר פופולריות היא iLife (איי-לייף) של צ'אווי (Chuwi), שמציעה מספר דגמים. אנחנו קיבלנו לסקירה את iLife V7S ומה שרצינו לבדוק בעיקר זה האם הוא יכול להוות אלטרנטיבה של ממש למותג שנחשב למוביל בשוק שואבי האבק הרובוטיים? האם אפשר להסתפק בחלופה זולה?

אבל, לפני שנדבר על היכולות שלו, המאפיינים השונים, היתרונות והחסרונות, אנחנו רוצים להתחיל דווקא מהכסף: מחירו של iLife V7S עומד על פחות מ-600 שקל לפני מיסים (או כ-750 אחרי). זה בערך 40% ממחירו של ה-iRobot הכי זול. אז האם התמורה לכסף טובה? ומצד שני, על מה אנחנו צריכים לוותר אם אנחנו בוחרים בחלופה זולה כל כך? מה הפשרות?

דומה מבחוץ

מבחינות רבות מדובר ברובוט שואב הדומה מאוד לשאר המוצרים הקיימים בשוק. הוא עגול, בעל חיישן גדול ומרכזי בחצי הקדמי, וזאת לצד חיישנים נוספים המסייעים לו לזהות מכשולים. הוא נע באמצעות שני גלגלים לדחיפה וגלגל ציר לסיבובים ומהירותו זהה לזו של הרובוטים האחרים. יש לו מברשת צד מסתובבת, מברשת מרכזית המשלבת שערות ופסי גומי קשיחים למשיכת הלכלוך, ותא מרכזי לאגירה עם פילטר אבק כפול. כשהוצאנו אותו מהקופסה גילינו כי הוא קל משקל יחסית ונראה אלגנטי מאוד, והוא אינו כולל כפתורים כלל. אין לו ידית הרמה כך שנדרשנו לאחוז בו בשני צדדיו כדי להעביר אותו ממקום למקום, וזה בהחלט חבל. הוא גם מגיע עם מגוון אביזרים וחלפים שעליהם נדבר בהמשך.

chuwi-ilife-v7s-vacuum-cleaner-2

היתרון הגדול של דגם זה הוא שמעבר לביצוע פעולות שאיבה, הוא גם יכול לבצע שטיפה של הרצפה, אם כי לא במקביל. כבעלי iRobot Roomba השואב ו-iRobot Scooba השוטף סיקרן אותנו עוד יותר לבחון את היכולות המשולבות של השניים במוצר אחד. כדי לעבור למצב שטיפה, כל שצריך לעשות הוא להצמיד לחלק התחתון מגש אליו מחוברת מטלית ייעודית ואת מיכל איסוף האבק להחליף במיכל עם מים שממלאים במעוד מועד. נשמע פשוט? בהחלט הרבה יותר קל ונוח מאשר הסרבול שדורש iRobot Scooba.

קדימה לעבודה

הצבנו את משטח העגינה בסלון הבית והנחנו אותו להטענה, אבל מחוסר סבלנות עד שתסתיים הטעינה, כבר התחלנו את ההפעלה הראשונה שלו. בשימוש הראשון ב-iLife V7S הבחנו בדבר מאוד בולט – הוא לא רועש. אפשר להשתמש בו ולהישאר בסביבה בלי שזה יפריע ואפילו הצלחנו לתפוס תנומה בזמן שהוא עבד. כלומר, באופן יחסי, וזאת בהשוואה בעיקר לעבודה עם iRobot אשר רועש למדי וקשה להישאר בסביבתו זמן רב. זה בהחלט יתרון גדול מאוד כי זה אומר שאפשר להפעיל אותו גם בשעות המאוחרות כשאנחנו בבית או אפילו כשהילדים ישנים. מצד שני תהינו מה זה אומר לגבי עוצמת השאיבה שלו והאם זה אכן מספיק?

השימוש היומיומי פשוט למדי. כל שצריך הוא ללחוץ על הכפתור העליון והוא יוצא לדרך לבד מתחנת העגינה ומתחיל לעבוד. לפני כן, יש צורך להכין את הבית, שכן החוק ברובוט שואב הוא ככל שיהיו מעט דברים על הרצפה להתנגש בהם, כך הוא יפעל טוב יותר ויסיים מהר יותר. זה נכון עוד יותר כאשר ישנם כבלים זרוקים או חפצים קטנים אשר גורמים לו להיתקע ולהיעצר. גם עדיף ששטח העבודה יהיה קטן ולכן אנו נותנים לו לנקות את המטבח והסלון לדוגמה (כ-50 מטר מרובע), ואת החדרים בנפרד. תלוי במבנה של הבית.

בעבודה של השואב האבק הרובוטי ראינו כי הוא מצליח לזהות מכשולים מהר מאוד ויודע לתמרן ולעקוף אותם בקלות. לעיתים, הוא מפסיק את עבודת מברשת הצד בשל מכשול שגורם לו לתקיעה או כבל שנתקע בתוכו גורם לו לעצור כליל. למעשה, שיטת העבודה שלו דומה מאוד ל-iRobot (בדגם 700 ומטה), בלי יותר מידי חכמה הוא עבר מצד לצד עד כמו כדור פינג-פונג עד שהוא עובר פעמיים ויותר על אותו אזור. אין כאן מנגנון מתוחכם במיוחד ובניגוד לרובוטים אחרים, הוא לא יודע לעצור את עצמו בסיום העבודה – הוא ממשיך עד שהסוללה, המספיקה לשעתיים של שימוש, מתרוקנת ואז הוא חוזר לעמדת הטעינה.

מיכל האיסוף iLife V7S
את מיכל האיסוף תצטרכו לנקות לפני כל הפעלה

למרות הדמיון בין iLife לרובוטים הממותגים האחרים, גילינו לא מעט הבדלים. לדוגמה, iLife V7S מגיע עם מיכל אחסון קטן למדי, מה שמצריך לנקות אותו לפני או אחרי כל שאיבה. מברשת השערות והגומי משולבות זו בזו ואילו במוצרים אחרים מדובר בשתי מברשות נפרדות, כלומר שלב אחד בניקוי הרצפה לעומת שני שלבים במוצרים מקבילים. אין לנו בעלי חיים בבית, לכן לא היינו מדמיינים איך המברשות היו מצליחות להתמודד עם כמות שיערות כה רבה. הוא גם מתקשה להגיע לפינות בהשוואה ל-iRobot, שגם הוא לא מצטיין החבורה בשל העובדה כי הוא עגול ולא מרובע, אם כי הוא מגיע כמעט עד הקצה.

עוצמת הרעש מתורגמת בסופו של דבר לעוצמת שאיבה וזה בולט במיוחד בלכלוך כבד יותר כמו חול, או במקרה של פלפל שחור שפיזרנו על הרצפה. שמנו לב כי בחלק מהמקרים, V7S לא הצליח לשאוב את הלכלוך כאשר הוא ישב בחיבורים בין המרצפות (רובה), במקומות בהם ה-iRobot כן הצליח. לשם השוואה, עוצמת השאיבה המוצהרת של ה-V7S היא 600Pa. השואב הכי חזק של iRobot מדגם 980 שגם אותו בדקנו, מתהדר בעוצמה של 1670Pa ועוצמת השאיבה של Xiaomi Mi Robot Vacuum היא 1800Pa. מכיוון ש-iRobot לא מפרסמת נתונים, אנחנו יכולים רק לשערך כי דגם 770 מספק לכל הפחות 1000Pa. בכל הקשור לשטיחים, אין למכשיר של iLife עוצמת שאיבה חזקה מספיק. הוא כן יצליח לעלות ולשאוב את השטיח באופן שטחי יחסית אבל לא לעומק.

בבדיקת השוואתית ראש בראש מול iRobot 770, ה-iLife V7S הצליח באופן סביר, בהתחשב במגבלות. בחלקה קטנה בבית פיזרנו שאריות קורנפלקס במספר מקומות אסטרטגיים כמו פינות, צמוד קיר וסמוך למכשולים. לשניהם נתנו 5 דקות ולמרות כי הם לא סיימו את המלאכה, V7S הצליח לנקות כ-70% מהלכלוך, בעוד ש-iRobot הצליח כ-90%. כלומר, אם היינו נותנים ל-V7S עוד כמה דקות הוא היה מספק את העבודה.

מברשות רובוט שואב iLife
מברשת משולבת לאיסוף הלכלוך

מנגב, לא שוטף

ל-iLive V7S יש כאמור גם פונקציה נוספת – שטיפת הרצפה. לדברי החברה, הוא מסוגל לשטוף כל סוגי המרצפות, פרקטים ועוד. למעשה, לא מדובר באמת בשטיפה ובהפרדה של שני מכלים (נקי ומלוכלך), אלא בניגוב על ידי מטלית לחה. כדי להעביר אותו למצב שטיפה יש צורך להחליף את מיכל השאיבה במיכל מים המצורף לערכה ולהרכיב לו בחלק התחתון משטח עליו מוצמדת המטלית המותאמת. בעת ההפעלה, הרובוט מטפטף את המים מהמיכל אל המטלית.

במצב שטיפה הוא נע כמו במצב שאיבה. מיכל המים רק מטפטף את המים ואין מיכל נוסף כדי לאסוף את המים המלוכלכים כפי שנדרש משוטף רובטי, וקיים ב-iRobot Scooba. כך שאם לדוגמה הרצפה מלוכלכת, המטלית תגרור את הלכלוך שהיא אוספת לכל חלקי שטח העבודה וזה לא חכם במיוחד. לכן, כדי להשיג תוצאה מיטבית יש לשאוב את הרצפה קודם לכן ואפילו מומלץ לבדוק שאין לכלוך גדול לפני כן.

רובוט שואב אוטומטי וגם שוטף iLife V7S
מטלית הניגוב ברובוט iLife המוצמדת לתחתית

קשה לומר שהשטיפה איכותית במיוחד. גם כאשר החדר ששטפנו היה נקי לפני כן, גילינו כי סימני הגלגלים בולטים מאוד ברצפה. אנחנו בדקנו את המכשיר במרצפות מסוג קרמיקה, ואנחנו מניחים כי בפרקט או במרצפות שיש המצב יהיה טוב יותר. אי אפשר גם להשתמש בחומר ניקוי כלשהו והוא בעיקר נועד כדי להעביר מטלית לחה ולא יותר. דבר שאפשר לעשות בעצמנו בתוך זמן קצר ובאופן יעיל יותר.

אביזרים

iLife V7S מגיע עם מגוון לא קטן של אביזרים. מלבד הערכה הבסיסית, כלומר הרובוט השואב, מכילי האיסוף ליבש ורטוב, עמדת עגינה וטעינה ומטלית עם תושבת, מקבלים גם שלט רחוק, מטלית נוספת, מברשת צד נוספת ומברשת לניקוי שיערות. חסרה הייתה לנו האפשרות להגדיר קיר וירטואלי (ניתן לרכישה בנפרד), המשמש כגבול אותו הרובוט לא יכול לעבור, זאת במקום לשים מכשולים אחרים.

השלט רחוק מאפשר לבצע עוד מספר פעולות. ניתן באמצעותו לתכנת מתי הרובוט יפעל באופן אוטומטי, כך שהוא יפעל כשלא נמצאים בבית. ניתן גם לשלוט באופן פעולת השואב ולעבור בין מצבים כמו הפעלה נקודתית בה השואב מסתובב במעגל במשך דקה או הפעלה מכיוון הקירות למרכז החדר. יש גם כפתורי ניווט להפעלה ידנית וגם כפתור לחזרה לעמדת הטעינה. הכל היה יכול להיות מצוין אם השלט היה עובד כמו שצריך. הוא לא. הוא התקשה מאוד להבין את הלחיצות שלנו, ודי נואשנו מלהשתמש בו.

אביזרים נוספים לרובוט אפשר לרכוש באתרי הרשת וערכה שנתית עולה כ-25 דולר, שזה נמוך בהרבה בהשוואה לערכות מקוריות של iRobot העולות סביב ה-300 שקל.

השוואה בין שואבי iLife

בסדרת iLife יש כמה וכמה דגמים, כאשר צ'אווי משיקה דגמים נוספים כל הזמן. ההבדלים נעים בין עוצמת שאיבה, תכולת מיכל הלכלוך ותמיכה בתכונות נוספים כמו שליטה מרחוק, חיבור לטלפון, קירות וירטואליים ועוד. המחירים נעים בין 120 ל-150 דולר, כך שמומלץ לבחור את השואב בהתאם לצורך.

לכן, יש לשאול את השאלות הנכונות כמו: האם יש צורך בשטיפה? האם יש חשיבות לאפשרות לשלוט ברובוט באמצעות אפליקציה? האם יש בעלי חיים בבית? לדוגמה, אם אין דרישות מיוחדות וזקוקים רק לשאיבה בסיסית, דגם iLife V5 יעשה את העבודה. אם יש בעלי חיים בסביבה, יש להעדיף את iLife A4 או X5 שהוא ללא מברשת שיערות . אם השליטה דרך אפליקציה חשובה אז זה דגם iLife V7.

טבלה: השוואת שואבי iLife
לצפייה דרך הנייד יש להקליק כאן
מקור: iLife vacuum comparison באתר vacuumsguide.com

דגם
ILIFE V5
ILIFE V5 PRO
ILIFE X5
ILIFE V7
ILIFE V7S
ILIFE A4
iLife V5
iLife V5 PRO
iLife X5
iLife V7
iLife V7S
iLife A4
סוג רצפה
פרקט
אריחים
שיש
שטיחים
לכלוך בינוני
פרקט
אריחים
שיש
שטיחים
לכלוך כבד
פרקט
אריחים
שיש
שטיחים
לכלוך בינוני
פרקט
אריחים
שיש
שטיחים
לכלוך בינוני
פרקט
אריחים
שיש
שטיחים
לכלוך בינוני
פרקט
אריחים
שיש
שטיחים
לכלוך כבד
עוצמת שאיבה
600Pa
550-850Pa
550-850Pa
400Pa
600Pa
700-1000Pa
תכולת מיכל
280 ג'
280 ג'
280 ג'
480 ג'
480 ג'
420 ג'
סוללה
2600mAh
זמן עבודה
90 -120 ד'
120 – 150 ד'
90 -120 ד'
110 – 140 ד'
110 – 140 ד'
90-120 ד'
זמו טעינה
5-6 שעות
סוג פילטר
HEPA
HEPA
HEPA
שכבה כפולה
שכבה כפולה
HEPA
גובה
6.98 ס"מ
6.98 ס"מ
6.98 ס"מ
8 ס"מ
8 ס"מ
7.5 ס"מ
משקל
2.2 ק"ג
2.2 ק"ג
2 ק"ג
2.9 ק"ג
2.9 ק"ג
2.2 ק"ג
רעש (מקס)
56db
55db
52db
57db
57db
62db
שטח ניקוי 
1000 – 1500
מ"ר
1500 – 2000
מ"ר
1500 – 2000
מ"ר
1400 – 1600 מ"ר
1500 – 2000
מ"ר
1500 – 2000
מ"ר
מברשת שיערות
No
No
No
Yes
Yes
Yes
שאיבה
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
שטיפה
No
Yes
Yes
No
Yes
No
קיר וירטואלי
No
No
Yes
No
No
No
אפליקציה
No
No
No
Yes
No
No
מחיר
$135
$129
$149
$150
$149
$135

בשורה התחתונה

אם הגעתם עד לכאן, אז כבר הבנתם את היכולות של הרובוט השואב ואת הפשרות בהשוואה למותגים הגדולים. iLife מצליח להציע שואב אבק רובוטי פשוט, קל והכי חשוב – זול. הוא מצליח לשאוב את הרצפה בצורה טובה יחסית, עובד מהר, לא רועש והוא גם משלב יכולת לניגוב הרצפה. כן, זה לא iRobot, Nito או אחרים, אנחנו גם לא חושבים כי הוא יהיה מסוגל להתמודד עם לכלוך כבד או שיערות של בעלי חיים. אבל, מי שמחפש שואב לשימוש בסיסי יומיומי – הוא עושה את העבודה.

לרכישה
רובוט שואב – 149.99 דולר
ערכת החלפה שנתית – 20 דולר
קיר וירטואלי- 11 דולר

עדכון: iLife V7S הוחלף בדגם iLife V7S Pro עם שיפור במיכל המים.

וידאו: iLife V7S בפעולה