בכנס ZAParade שנערך ביום שלישי השבוע, לא היה ניתן להתעלם מנוכחותה של ברס אלקטרה יבואנית סוני אריקסון בישראל, אשר חשפה את מפת הדרכים העתידית שלה עם הודעה נחרצת כי הלקוחות הישראלים יזכו לראות את אחד ממכשירי סדרת ה- X10 על שלל גוניהם בארץ.
על מכשיר ה- X10 כבר ידענו בעבר והספקנו אפילו לראות ולבצע סקירת שטח עוד כאשר ברס השיקה את ה-Satio, ה-Aino וה-Yari בארץ, אך כעת מצטרפת היבואנית גם את שני האחים הקטנים של המכשיר הלא הם ה-X10 Mini וה-X10 Mini pro שנחשבים לגרסה הממוזערת של מכשיר ה- X10 הגדול. כמעט ולא תוכלו למצוא הבדלים בין ה- X10 הרגיל לבין גרסאות המיני שלו (לפחות לא מבחינה עיצובית), אך כמובן שחייב להיות איזשהו הבדל בין השניים ואכן המילה mini שצורפה אל שמות המכשירים מעידה באופן ברור על הבדל קטן  ביניהם.

בעוד שה-X10 מגיע בממדים של 119x63x13 אשר נחשבים סבירים למכשירי הסלולר המשווקים כיום, ה- X10 Mini וה- Mini pro מכווצים הרבה יותר שעומדים על מידות של 83x50x16 מ"מ למיני ו-90x52x17 מ"מ לגרסת הפרו, שאף היא כוללת הבדל קטן בינה לבין גרסת המיני הרגילה. על הנייר קשה להבין עד כמה המכשיר קטן אך כאשר זוכים להחזיקו לראשונה מבינים עד כמה הם קטנים. אל הכנס הגיעה ברס עם שני מכשירים בלבד (ה- X10 וה- X10 mini pro) כאשר המכשיר השלישי נבצר מלהגיע.

מכיוון שכבר התרשמנו מספיק ממכשיר ה-X10, החלטנו לקחת דווקא את ה- XPERIA X10 mini pro לסיבוב של כבוד בסקירת שטח שאמורה לתת לכם טעם של עוד לסקירה המלאה שתגיע כאשר המכשיר ישווק רשמית בארץ. מעבר לגודל המזערי, כולל המכשיר גם מקלדת QWERTY מלאה שאף היא קטנת מימדים כמו שכבר ניחשתם, זאת השמורה לגרסת ה-Pro. בין נתוניו השונים של המכשיר תמצאו את המקלדת המלאה, מסך מגע מסוג capacitive בגודל 2.55 אינץ' שמגיע עם רזולוציה של 240X320 פיקסלים אשר נחשב למסך מגע קטן ובעל רזולוציה נמוכה, אך השילוב בין הגודל לרזולוציה דווקא נותן למסך איכות טובה. עוד תמצאו מצלמת 5MP במקום ה- 8 שב- X10 הגדול עם נורת LED המשמשת כפלאש, צילום וידאו באיכות VGA עם 30fps, מעבד Qualcomm MSM7227 במהירות 600MHz, קישוריות Wi-Fi ,Bluetooth ו- GPS, כניסת 3.5 מ"מ לחיבור אוזניות סטנדרטיות, חיבור microUSB לסנכרון המכשיר עם המחשב והטענתו, זכרון פנימי בנפח 128MB וחריץ הרחבה מסוג microSD שתומך בכרטיסים עד ל- 16GB (כרטיס 2GB מגיעים כבר בערכה). על המכשיר רצה מערכת ההפעלה אנדרואיד שתופסת תאוצה בתקופה האחרונה. גרסת האנדרואיד שכרגע מגיעה על המכשיר היא גרסה 1.6 ולא נראה כרגע כי המכשיר יגיע לארץ עם גרסה מתקדמת יותר של מערכת ההפעלה, אך בניגוד לשאר היצרניות, לסוני אריקסון קיים ממשק ייעודי בשם "Timescape" אשר מעניק למכשיריה ויזואליזציה מרשימה שמשתלבת במערכת האנדרואיד.

קרא עוד:  רשמי: סמסונג הכריזה על סדרת Galaxy S20

התרשמות מלאה על סמך כמה דקות משחק עם המכשיר קצת קשה להשיג, אך בזמן הקצר שנגענו במכשיר הספקנו למצאו מספר נקודות חיוביות ושליליות. המסך נראה טוב וסיפק את הסחורה, זאת למרות גודלו הקטן שמאלץ את המערכת להציג לא יותר מ- 9 אייקונים בתפריט היישומים המוכר של האנדרואיד ובשל כך העדיפו בסוני אריקסון לבטל את הגלילה הרוחבית המוכרת בתפריט הראשי ולהחליפה במספר לשוניות בלתי מוגבל כשהניווט בו מתבצע בצורה אופקית. חסרון קטן במסך ובממשק הוא חוסר האפשרות להוסיף ווידג'טים אל מסכי הבית בצורה הפשוטה והקבועה במערכת האנדרואיד. בממשק ה- Timescape תאלצו להיכנס לתפריט ההגדרות, לערוך את הלשוניות (3 במספר) ולהוסיף להם ווידג'טים או תיקיות אם כי בשל גודלו הקטן יחסית של המסך, קצת קשה להוסיף יותר מווידג'ט אחד אל מסך הבית.
זהו לא מכשיר לבעלי אצבעות גדולות, במיוחד מקלדת ה- QWERTY המלאה שפשוט קטנה מידי וזאת בשל הגודל המזערי של המכשיר כך שכתיבה ממושכת וארוכה עם המקלדת לא תהיה פשוטה ונוחה.
מבחינת מפרט ונחות עבודה כרגע עדיין מוביל ה- X10 בשל המפרט הרחב והיוקרתי שלו לצד הגודל הסביר. למי שמחפש מכשיר קצת יותר קטן ה- X10 Mini הוא פתרון טוב מאוד אך גרסת הפרו שלו נראית פחות שימושית ולא ברור בדיוק למי היא מיועדת יותר. לילדים קטנים שמחפשים טלפון ראשון שרירי ומפותח טכנולוגית או למי שרוצה להשוויץ "לי יש את הכי קטן עם פיצ'רים של הכי גדולים"? מה שבטוח הוא שהלקוחות הישראלים זוכים בזמן האחרון ליחס חם מאוד מצד כל היצרניות שמשיקות את מכשירי ה-High end שלהם בארץ ומספקות לנו אפשרויות בחירה רבות מאוד לכל פלח שונה באוכלוסיה.

קרא עוד:  בבטא החדשה ל-OnePlus 7 Pro בוטלה האפשרות למצב שליטה ביד אחת

לא ברור עדיין מי מהמכשירים יושק, וגם תאריכי השקה ומחירים עדיין אין, אך ההשקה אמורה להיערך ברבעון הרביעי של השנה. צפו בסקירה הקצרה בהמשך.