שוק השעונים החכמים שדעך במהלך 2016 מתחיל השנה להראות סימנים של חזרה לעניינים. סמסונג (Samsung) היא אחת החברות שמובילה את הניסיון הנוסף עם השקתו של Gear S3 (גיר אס 3) שהוכרז בתערוכת IFA 2016 והושק לאחרונה בישראל. מדובר בניסיון השלישי של החברה והוא מוסיף לתמונה הכוללת GPS ומסך גדול יותר. כעת הוא כבר נראה כמו מוצר בוגר, ולכן הציפיות ממנו גבוהות. אתם חושבים שהוא עמד בהן?

Gear S3 במסע מבחוץ פנימה

בדומה לדגם הקודם, גם Gear S3 מגיע בשני דגמים: Frontier לו מראה מחוספס משהו, ו-Classic שמצויד ברצועת עור וכפתורים בולטים יותר. אנחנו קיבלנו לבדיקה את Frontier שלטעמנו נראה טוב יותר על היד. השעון בנוי משלוש שכבות – העליונה, טבעת ניווט משוננת מאוד מוצלחת שבדיוק כמו בדור הקודם מגיעה בגימור מט, האמצעית בצבע שחור מבריק עם שני כפתורי שליטה, והשכבה התחתונה בגימור מט בצבע שחור עם קצוות מעוגלים בה ממוקמים המיקרופון והרמקול. בגב השעון ממוקם גם מד הדופק.

Gear S3 גדול בהשוואה לשאר השעונים החכמים האחרים בשוק והדגם הקודם בפרט. הוא גם עבה יותר ב-1.5 מ"מ ובעיקר כבד יותר. הוא שוקל 63 גרם (59 גרם במקרה של דגם ה-Classic), שזה 50% יותר ממשקלו של Gear S2. נראה כי סמסונג ניסתה רצתה ש-S3 ייראה, במקרה של Frontier, כמו שעון ספורט יוקרתי. המידות שלו בהחלט מתאימות לכך.

גיר אס 3

ל-Gear S3 מסך בגודל 1.3 אינץ' מסוג SuperAMOLED ברזולוציה של 360×360 פיקסלים ובצפיפות של 278 פיקסלים לאינץ'. אמנם גידול המסך מזערי – הוא גדול ב-0.1 אינץ' לעומת S2 – אך מדובר במסך איכותי יותר, בעל תצוגה חדה וברורה גם באור שמש ישיר ובזכות התאמות התוכנה הוא גם מאפשר לקרוא טקסט בצורה נוחה יותר. כמו קודמו גם S3 הוא אחד השעונים העמידים בשוק עם זכוכית חזקה מסוג +Corning Gorilla Glass SR המכסה את מסך השעון ועמידות לאבק ומים בתקן IP68 המאפשרת לשעון להתמודד עם מים בעומק 1.5 מטר למשך חצי שעה.

Frontier מצויד ברצועה חזקה עשויה סיליקון כזו שבמהלך השימוש שלנו לא היה חשש כי תקרע או תינזק. ב-Classic, לעומת זו, הרצועה המגיעה בערכה עשויה עור. בשני הדגמים מגיעה רצועה נוספת, קטנה יותר, המאפשרת התאמה טובה יותר לפרק כף היד. אם רוצים ניתן להחליף את רצועת השעון בכל רצועת 22 מ"מ סטנדרטית.

מפרט משודרג

Gear S3 מגיע, כצפוי כמובן, עם מעבד חזק יותר בהשוואה לקודמו והעבודה אתו מהירה וחלקה. מדובר במעבד ביתי, Exynos 7270, המשלב זוג ליבות בתדר 1 ג'יגה-הרץ ומיוצר בטכנולוגיית FinFET בגודל 14 ננו-מטר. לצידו מוצאים זיכרון עבודה בנפח 768 מגה-בייט ו-4 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון מובנה. כפי שציינו בתחילה, סמסונג שילבה בשעון רכיב GPS, בדומה לזה ששילבה ב-Gear Fit 2, וזאת כדי לאפשר איתור וניווט בעזרת השעון בלבד ללא צורך בחיבור לטלפון הנייד. המפות המבוססות על שירות Here המספיקות לניווט כללי ברכב, אך פחות נוחות לטעמנו כאשר מתניידים בצורה רגלית.

מבחינת קישוריות תומך השעון בבלוטות', WiFi ו-NFC כשאר האחרון מיועד בעיקר עבור שירות התשלומים Samsung Pay שאינו פועל בישראל. השימוש בבלוטות' נועד לחיבור בין השעון החכם לטלפון הנייד ולהתקני שמע חיצוניים כמו אוזניות ורמקולים, ואילו באמצעות החיבור האלחוטי אפשר לחבר את השעון לרשת מקומית לצורך הורדת אפליקציות ושירותי מוזיקה. כן ניתן להתחבר לחשבון סמסונג לצורך קבלת התראות מהטלפון הנייד כאשר הוא לא נמצא בסביבה.

קרא עוד:  הפתעה: יש פריצה ל-iOS 12.4, ולא צריך מחשב

מבחנית ביצועים בפועל לא נתקלנו בבעיות במהלך השימוש בשעון. טעינת האפליקציות השונות בוצעה במהירות רבה והמעבר בין המסכים ותצוגות האנימציות השונות עברו בצורה חלקה ללא כל תקיעות.

נשארים עם טיזן

סמסונג ממשיכה לדבוק במערכת ההפעלה Tizen (טיזן) במקום מערכת Android Wear בה משתמשים רוב מתחרותיה. Gear S3 מגיע עם גרסת Tizen OS 2.3.2 המציגה מספר חידושים.

ממשק המשתמש פשוט ונוח לשימוש, והוא דומה מאוד לממשק שהוצג ב-Gear S2 אך עם שיפורים משמעותיים בכל הקשור לחווית המשתמש והעיצוב. הניווט והתמצאות בממשק השעון קלים מאוד, גם עבור משתמשים מתחילים, כשמה שהופך את השימוש בשעון לכל כך פשוט הוא טבעת הניווט מסביב למסך השעון, שכבר ראינו בדגם הקודם.

השעון תומך כמעט בכל מכשירי האנדרואיד בעלי גרסת אנדרואיד 4.4 ומעלה שמצוידים ב-1.5 ג'יגה-בייט זיכרון לכל הפחות, וגם במכשירי iPhone 5 ומעלה עם מערכת הפעלה iOS 9 ומעלה. עם זאת, אחת הבעיות שנשארו מהדור הקודם היא חוסר בתמיכה מלאה במכשירים שאינם מתוצרת סמסונג. כך, לדוגמה, לא ניתן לענות למסרונים או לדואר אלא רק לצפות בהם.

החיבור למכשיר האנדרואיד מתבצע בקלות בעזרת אפליקציית Gear הניתנת להורדה מחנות האפליקציות של גוגל והתמיכה באפשרויות השונות בשעון מצריכת הורדה של אפליקציות סמסונג אחרות כדוגמת S Health – אם רוצים להשתמש באפשרויות ניטור הכושר.

כמו ב-S2 ניתן לקבל את כל ההתראות מהמכשיר הסלולרי, כלומר אם מדובר במכשיר של סמסונג, ולענות רק לחלקן, כשמדובר בהודעות דוא"ל או WhatsApp ובהודעות המתקבלות מאפליקציית המסרונים של המכשיר או לשלוח הודעה לאיש קשר מסוים. בהשוואה ל-Android Wear, מערכת ההתראות של Tizen חלשה באופן משמעותי שכן לא ניתן, הוציא במקרה של מסרונים, לצפות בהיסטוריית ההתכתבות באפליקציות ולא ניתן להגיב לכל סוג הודעה. באלה שכן ניתן להגיב, אפשר לשלוח הודעה מוכנה מראש, להקליד בתצורת T9, להוסיף אימוג'י או לבצע הכתבה קולית דרך S Voice. שפת הממשק תהיה תלויה בשפת המערכת של הטלפון אליו יחובר השעון. בניגוד לדגם הקודם, ניתן להוסיף שפה נוספת למקלדת ולא להיות תלויים רק בשפת הממשק.

בארץ לא משווק הדגם הסלולרי של Gear S3, כלומר אין אפשרות להכניס סים. מי שבכל זאת מעוניין לשוחח דרך השעון יכול לענות לשיחות ולחייג לאנשי קשר דרך יישום השיחות המובנה ולשוחח דרך הרמקול הפנימי. בבדיקה שלנו, איכות התגלה שהרמקול והמיקרופון טובים מספיק גם כאשר משוחחים ברחוב.

גם אפליקציית Gear שבטלפון שודרגה ומלבד האפשרויות הבסיסיות של הורדה ושינוי ערכות הנושא של השעון, הורדת אפליקציות ושליטה בהתראות, ניתן לצפות גם בנפח הזיכרון הזמין והאחסון שבשימוש, וכן לראות כמה אחוזי סוללה נשארו ובהתאם לכך גם לדעת כמה זמן נשאר עד שיהיה צורך לחבר השעון למטען.

חנות האפליקציות העצמאית הקיימת במערכת ה-Tizen ונגישה דרך השעון מוגבלת מאוד ואין עדיין מספיק אפליקציות שימושיו. רוב ההורדות מתמקדות בעיצובי שעון. עם זאת, השימוש של סמסונג במערכת ההפעלה משלה מאפשר לה שליטה והתאמה מקסימלית של אפליקציות לשעון שלה ובכך לספק למשתמש את החווית השימוש האופטימלית, בדיוק כמו שעושה אפל במוצרים שלה.

קרא עוד:  גוגל מסבירה מדוע מחוות המגע ב-Android Q מהירות ונוחות יותר לרוב המשתמשים

ממשיכים לעשות כושר

כמו בצמיד הכושר Gear Fit 2, גם כאן שופרו אפשרויות האימון וניתן לנטר כמעט כל פעילות ספורטיבית בסיוע אפליקציית S Health. השעון יכול כעת לנטר גם פעילויות כמו יוגה, כריעות ברך, עליה במדרגות, רכיבה על אופניים ושלל מכשירים המצויים בחדר הכושר. כדי שמדידת הנתונים תהיה יעילה הוסיפה סמסונג, בחלק מהפעילויות, הסבר קצר כיצד לבצע את התנועות בצורה הנכונה. כמו בדגם הקודם, השעון מתריע לאחר ישיבה ארוכה וממליץ לקום מהכסא, מזכיר לעשות מתיחות לשכמות תוך כדי ישיבה ארוכה יותר ואף מראה כיצד לבצע אותן. עם זאת עם S3 פחות נוח להתעמל, במיוחד בהשוואה ל-Gear Fit ובעיקר כאשר מדובר בפעילויות אירוביות, וזאת בגלל צורתו ומשקלו.

מד הדופק ב-Gear S3 המנטר את הדופק בשוטף מניב תוצאה דומה מאוד למד דופק רפואי ביתי, אך מציג את התוצאה מעט באיחור, דבר חשוב בזמן פעילות ספורטיבית. השילוב של רכיב ה-GPS מאפשר לעקוב בצורה מדויקת יותר אחר המרחק שעוברים בזמן האימון ואף לצפות בנתיב. צריך לזכור שלאחר אימון המשלב GPS אחוז הסוללה יורד בצורה משמעותית ומומלץ לחברו למטען לאחר האימון.

סקירת וידאו: Gear S3

סוללה

זו בדרך כלל השאלה השנייה ששואלים כשמתעניינים במכשיר סלולרי או אביזר נלווה הפועל על סוללות. הרי אין דבר נורא מלהיתקע עם מוצר שלא עובד, במיוחד שמדובר בשעון חכם שמצויד בדרך כלל בסוללה בהספק נמוך יחסית. סמסונג הצליחה לשפר באופן משמעותי את נפח הסוללה ב-Gear S3, וכעת הוא עומד על 380 מילי-אמפר/שעה מה שלפי החברה המקנה לו שלושה עד ארבעה ימי עבודה לפני שצריך להטעין אותו.

בפועל, הסוללה אכן הספיקה לנו לארבעה ימי שימוש מבלי לכבות את השעון, אבל רק כאשר השתמשנו בו לצורך קבלת התראות וניטור פעילות יומיומית. מעבר לכך, תוספת פעילות ספורטיבית יחד עם שימוש ב-GPS הוריד את זמן השימוש בשעון ליומיים בממוצע. כמובן שאם משתמשים גם בנגן הפנימי ובמצב Alwas On, זמן צריכת הסוללה ירד עוד יותר. כמו השעון, גם המטען המגנטי גדל אך הפעם הוא מהיר יותר ומאפשר טעינה מלאה בשעתיים ועשרים דקות.

השורה התחתונה

אם נסכם, סמסונג שיפרה ה-Gear S3 כמעט את כל החסרונות מ-Gear S2 וחיזקה עוד יותר את היתרונות שלו. שינויי העיצוב בדגם Frontier משווים לו מראה יוקרתי הלקוח מעולם השעונים האנלוגיים. הגדלת המסך מאפשרת להציג יותר מילים בשורה וכך הקריאה של טקסטים ארוכים נוחה יותר. הממשק שופר גם הוא, יחד עם הטבעת מסביב למסך, והוא ממשיך להיות הדבר הטוב ביותר בכל הקשור לחוויית השימוש ב-Gear S בפרט, ובתחום השעונים החכמים בכלל.

ההיצמדות למערכת הפעלה Tizen מאפשרת תמיכה מושלמת בעבודה מול מכשירי סמסונג, ולמרות האפשרות לחיבור למכשירי iPhone, סמסונג מפספסת את המשתמשים ולא שיפרה את היצע האפליקציות וממשיכה להציע אפליקציות צד שלישי המתמקדות בעיקר בערכות שעון.

Gear S3 נמכר בארץ ב-1400 שקלים ואם חשקתם להזמין אחד כזה מחול המחיר יוזל בכ-200 שקל בממוצע.