שוק השעונים החכמים אינו זר לסמסונג (Samsung), אשר עיצבה מספר דגמים שונים עם מסך מרובע, קמור ואף מלבני מאורך (Gear Fit). הדור האחרון שלה מציג לראשונה שעון חכם עם מסך עגול ובכך היא סוגרת את הפער מול מוטורולה, וואווי ו-LG. השעון, שהוכרז בכנס IFA האחרון, מאופיין בממשק משופר המושפע מצורתו של השעון ומהיכולת להתחבר למכשירי האנדרואיד. עם זאת, נשאר השעון עם מערכת ההפעלה Tizen הייחודית לשעוני החברה. אז מה השתנה ב-Gear S2 פרט מהצורה ואיך הוא מול המתחרים?

עיצוב מדויק

לאחר אין ספור ניסיונות עם מסך מרובע, בסמסונג הבינו שכדי לייצר שעון חכם קודם כל צריך שיראה כזה ולא כמו מוצר עתידני כמו הדור הקודם שלא התאים לכולם. לכן עיצבה החברה את הגיר אס 2 עם מסך עגול ובמידות קטנות. נכון, אחרות כבר השיקו שעונים עם מסך עגול, אך סמסונג השיקה אחד כזה שנראה אלגנטי ויפה יותר, עם מבנה פיזי המחולק לשלושה חלקים; טבעת סביב המסך בעלת תפקיד בניווט בממשק השעון, גוף עם גימור מבריק בצבע שחור/אפור וחלק תחתון בגימור מט, אשר בצדדיו כפתור בית וכפתור חזרה. מידותיו קטנות מאחרים (43.6X39.9X11.4 מ"מ) ומשקלו עומד על 42 גרם, הכי קל ממתחריו בעלי עיצוב קלאסי. למרות שעוביו מעט גדול ממתחריו (11.4 מ"מ) הוא נראה דק יותר מכולם מאחר וקצוות החלק התחתון מעוגלים. בסופו של דבר, נוח מאוד לענוד אותו על פרק כף היד, הוא נראה היטב ולא מגושם.

Samsung Gear S2 Review (1)

המסך העגול מסוג SuperAMOLED המצוי בטלפונים החכמים של החברה, בגדול 1.2 אינץ' בעל רזולוציה 360X360 פיקסלים, בצפיפות של 300 פיקסלים לאינץ'. אומנם מדובר במסך הקטן ביותר בשוק, אך האיכותי ביותר מבחינה טכנית ובפועל איכות התצוגה היא מצוינת; תצוגה חדה וברורה גם כאשר צופים במסך באור שמש ישיר גם כשהבהירות ממוצעת (5 מתוך 10). כדי להגן על הכל, סמסונג מכסה את המסך בזכוכית חזקה מסוג Corning Gorilla Glass 3 ועמידות לנוזלים הגבוהה ביותר הקיימת בשוק השעונים החכמים, IP68, כזו שתדע להתמודד עם אבק ועם מים בעומק 1.5 מטר עד חצי שעה.

סמסונג מציעה את השעון בשני דגמים: גיר אס 2 קלאסיק המצויד ברצועת עור שחורה שמקנה לו מראה קלאסי ובערכה קיימת רצועת עור נוספת, באותו הצבע אך באורך שונה, על מנת להתאים את השעון לפרק כף יד קטן. בנוסף, קיים דגם הספורט המגיע עם רצועת גומי צבעונית. ניתוק הרצועה מתבצע בקלות על ידי לחצן קטן הממוקם עליה כך שיהיה ניתן להחליף לכל רצועה סטנדרטית ברוחב 20 מ"מ הניתנת לרכישה מחנות השעונים הקרובה.

לשעון מגוון חיישנים התומכים בעיקר בפעילות ספורטיבית כמו מד דופק, מודד צעדים ותנועה וברומטר. מבחינה חומרתית ניתן למצוא בשעון מעבד Exynos 3250, כפול ליבה במהירות 1 ג'יגה הרץ וכן 512 מגה בייט זיכרון RAM ו-4 ג'יגה זיכרון אחסון, בדומה לשאר שעוני האנדרואיד. מלבד קישוריות Wi-Fi ו-Bluetooth סמסונג חשבה קדימה על שירות התשלומים של החברה, Samsung pay, ולכן בחרה לשלב גם NFC המאפשר תשלום מהיר מהשעון ללא הוצאת הטלפון מהכיס.

Samsung Gear S2 Review (4)

טיזן כאן כדי להישאר

כמו בשאר שעוני סדרת ה-Gear, גם בגיר אס 2 החברה ממשיכה לשמור אמונים למערכת ההפעלה בקוד הפתוח שהיא חלק גדול מפיתוחה, מערכת ה-Tizen (טיזן), ומשלבת בשעון את הגרסה המותאמת לשעונים החכמים. בניגוד לעבר, אז היה ניתן לחבר את השעון רק למספר מצומצם של מכשירים מתוצרתה, סמסונג מאפשרת לחברו כמעט לכל מכשיר אנדרואיד בעל גרסת 4.4 עם זיכרון RAM מינימלי של 1.5 ג'יגה בייט ובעתיד הקרוב גם תאימות ל-iOS. כדי לדעת אם המכשיר שלכם נתמך ניתן לבדוק ברשימה המפורסמת באתר סמסונג או פשוט לנסות ולהוריד את אפליקציית Samsung Gear למכשיר דרך חנות גוגל. אם לא הצלחתם למצוא אותו בחנות, כנראה שהמכשיר שלכם לא תומך, למרות שהגדרות המינימליות מתקיימות. גם אנחנו נתקלנו במצב כזה במכשיר ZUK Z1 של לנובו, בעל גירסת אנדרואיד 5.1.1 ו-3 ג'יגה בייט זכרון RAM, אך בהורדת קובץ התקנה ידני (שימו לב שאתם מורידים ממקור ידוע) הצלחנו לחבר את השעון ללא כל בעיה.

סובבו את הטבעת

אפשר לחלוק על כך שהגיר אס 2 נראה טוב יותר מכל השעונים האחרים, אך על דבר אחד אפשר להסכים: הטבעת סביב המסך היא הברקה גדולה. בעזרתה ניתן לנווט בצורה נוחה בין המסכים בדיוק כמו שניתן לנווט בעזרת מסך המגע אך במקרים מסוימים היא האפשרות היחידה כחלק מהניווט. נתוודה כי בהתחלה היה קשה מאוד להתרגל לשימוש בטבעת ואף כמעט ולא עשינו בה שימוש ורק אחרי שהתרגלנו אליה עלתה המחשבה "איך לא חשבו על זה קודם?".

Samsung Gear S2 Review (5)

ממשק השעון מאוד דומה לזה הקיים בשעונים הקודמים: החלקה מלמעלה כאשר השעה מוצגת תציג את נתוני החיבור, את אחוז הסוללה והגדרת הבהירות, מצב ההתראות השעון (עם/ללא רטט) וגישה מהירה לנגן. החלקה של האצבע ימינה תציג את ההתראות שהתקבלו, החלקה אחת שמאלה תציג מסך המאפשר בחירה בין אפליקציות, שימוש בפקודות קוליות, הגדרות ואנשי קשר נבחרים. באמצעות אותה החלקה שמאלה ניתן לשלוח הודעה או לחייג לאיש קשר נבחר מתוך רשימה שהוגדרה מראש. המשך החלקה שמאלה תעבור בין הווידג'טים הקיימים בשעון כאשר ניתן גם להוסיף ווידג'טים. חלק מהווידג'טים ניתן לערוך, להגדיר ולהסיר על ידי לחיצה ארוכה על המסך. הדפדוף מלווה בתצוגה של נקודות המראה את מיקום המסך ביחס לרשימת הווידג'טים.

בכל הקשור לקבלת ההתראות, ניתן להגדיר דרך ממשק הגיר בטלפון מאילו אפליקציות ושירותים אנו מעוניינים לקבל התראות לשעון. כל ההתראות מוצגות בשעון כפי שהן מוצגות במכשיר הסלולרי אך הטקסט ממורכז ולא מוצמד לצד מסוים (ללא קשר לשפה).

בזמן קבלת ההתראה, יורד חלון צף מלמעלה עם אייקון השירות. במקרה של SMS, הודעת "ווטסאפ" ומייל מופיע שם השולח ולוגו השירות, במקרה של שאר האפליקציות מופיע הלוגו ושם האפליקציה. אם נשווה זאת לממשק של שעוני Android Wear, אז ההתראות מתקבלות ומופיעות כמעט אותו דבר.

להודעות SMS ו-ווטסאפ ניתן להגיב, אך לאפליקציות גוגל, כגון Gmail ו-Hangouts, לא ניתן להגיב במערכת הטיזן. בנוסף לכך, אם מחקנו את ההתראה מהשעון לא נוכל לצפות בהיסטוריית ההודעות שקיבלנו מאותו המשתמש מלבד היסטוריית הודעות SMS, בהן ניתן לצפות דרך אפליקציית SMS בשעון. כמו כן, ניתן יהיה לצפות בהודעות דואר לאחר שנגדיר חשבון באפליקציית הדואר של סמסונג, בהנחה שאתם משתמשים במכשיר של החברה.

הבדל נוסף בין שני הממשקים היא אפליקציית הניווט: בעוד שב-Android wear אנו יכולים להשתמש באפליקציות המפות של גוגל, בשעון של סמסונג ניתן אך ורק להשתמש בשירות הניווט של Here שהממשק שלו רחוק מלהיות נוח.

אחד החסרונות הבולטים שהיו לסמסונג בשעונים הקודמים הוא ההיצע הדל של אפליקציות שפותחו עבור השעון. גם כאן המצב לא מזהיר – היצע האפליקציות עבור הגיר אס 2 מוגבל מאוד: למעט "סקינים" רבים מצד סמסונג ומפתחי צד שלישי וכן אפשרות להתאים אישית את העיצוב הסופי, קשה למצוא אפליקציות שבאמת שימושיות לעומת מה שניתן למצוא בחנות של גוגל או זו של אפל. גם השליטה הקולית בשעון לצורך מענה או דחיית שיחה, הכתבת הודעה SMS וכו' – לא כל כך מוצלחת. השעון אומנם מזהה את הקול (תמיכה באנגלית בלבד) ללא בעיה גם אם יש לכם מבטא, אך פעולת התגובה מאוד איטית כך שלא באמת נוח להשתמש בה.

Samsung Gear S2 Review (2)

תזיזו את הגוף

השעון לא רק מתפקד כמכשיר המקבל התראות אלא גם חלק נכבד ממנו ימצא חן בעיני העוסקים בפעילויות ספורטיביות. זה מתחיל ברמה הבסיסית, כאשר השעון מזהה שלא זזנו ממקומנו זמן מה ומתריע לנו על כך ואף נוזף בנו שהגיע הזמן להזיז את הגוף. זה ממשיך עם תוכניות מוגדרות מראש כמו ריצה והליכה ואף פעילות מכשירים בחדר כושר כדוגמת אופני כושר ומכשירי ריצה. כדאי ומומלץ להוריד את אפליקציית הכושר של סמסונג, S-Health או את אפליקציית הכושר של נייקי (NIKE), שכן אלה מתחברות טוב יותר ומנצלות את מאפייני השעון. לאפליקציה של נייקי יש גם "סקין" (WatchFace) המציגה מדדים שונים בזמן הפעילות לצד המחוגים, כך שכמעט ולא צריך להיכנס לאפליקציה תוך כדי אימון.

מלבד כל אלו, השעון סופר לנו צעדים, מודד לנו את הדופק בכל זמן קצוב גם בלי שביקשנו וכן ניתן דרכו לעקוב אחר כמויות המים והקפה שאנחנו שותים במהלך היום.

סוללה

אחד הדברים החשובים בכל גאדג'ט אלקטרוני שאנחנו קונים היא התדירות בה נצטרך לחבר אותו לחשמל ובמקרה של שעון חכם אנחנו לא רוצים למצוא את עצמנו באמצע היום עם סוללה ריקה ובלוק שחור על היד. הסוללה של הגיר אס 2 מספקת 250 מיליאמפר/שעה. אומנם היא בעלת הספק נמוך מבין השעונים המתחרים בשוק (וואווי עם 300 מיליאמפר/שעה ו-LG Watch Urbane עם 410 מיליאמפר/שעה) אך מסוגלת להחזיק כמעט 3 ימי עבודה מלאים בטעינה מלאה. זמן השימוש הממוצע שלנו לאחר כשבועיים של שימוש בשעון עומד על יומיים מלאים.

לגיר אס 2 מצב Always-On אשר בדומה לשעוני ה-Android Wear, הוא משאיר את המסך כל הזמן דולק בכדי לצפות בכל מצב מבלי ללחוץ על כפתור הבית או לסובב את היד כלפי הפנים כדי להפעילו. כאשר מצב זה פועל, מסך השעון מציג את השעה בשחור לבן, ועיצובי השעון משנים את תצוגתם למצב מותאם. מבחינת צריכת סוללה, כמעט ולא מורגש שינוי ביום יום ולרוב השעון הספיק גם כן ליומיים שלמים של עבודה. גם בשימוש אגרסיבי, המשלב גם פעילות גופנית ושימוש באפליקציות הנלוות, לא מצאנו את עצמנו נדרשים להטעין אותו במהלך היום.

הטעינה מתבצעת באופן אלחוטי על ידי שימוש בעריסה המצורפת, כך מספיק להניח את השעון והוא מוצמד מיידית בלי צורך לחפש את המגעים בהשוואה לחלק מהמתחרים.

וידאו

השורה התחתונה

מחיר: שעון חכם הוא בכל זאת גאדג'ט במלוא מובן המילה ולכן רבים מאיתנו לא ממהרים להוציא סכום השווה ערך למחיר של סמארטפון, כך שהמחיר כאן קובע לא מעט. אמנם בשוק הישראלי מחיר הגיר אס 2 הוא מבין הנמוכים, אך עדיין מדובר בסכום שיועד לקהל הפרימיום. מחיר הגיר אס 2 בגרסת הספורט עומד על 1,450 שקלים בממוצע ואילו בגרסת הקלאסיק על 1,600 שקלים בממוצע, שזה תענוג לא זול אבל בהשוואה למתחרים הוא בהחלט נותן תמורה.

לקנות או לא? סמסונג הצליחה במקום שאחרות מעט פספסו והוא לייצר שעון חכם שנראה בדיוק כמו שעון רגיל, עם מסך איכותי בגודל הנכון, ממשק נוח המשלב גם שימוש בטבעת סביב המסך וסוללה שתספיק לשלושה ימי שימוש. החיבור לשאר מכשירי האנדרואיד אינו מושלם אך בהחלט מספק את רוב הצרכים היומיומיים, כך שאם אתם בעלי מכשיר אנדרואיד, אוהבי ספורט ומוצאים עצמכם בודקים כל היום התראות במכשיר, השעון בהחלט מתאים עבורכם.

אך אם אתם עובדים רבות עם אפליקציות גוגל ורוצים גם מעט גמישות ויותר אפליקציות, שעון Android Wear מצליח יותר היכן שגיר אס 2 לא. אם המדד האחרון אינו קריטי, המכשול העיקרי שיעמוד בפניכם (כמו מול כל שעון אחר) הוא תג המחיר שלא מבייש מכשיר סלולרי בדרג ביניים.