סמסונג (Samsung) חזרה השנה לתחום הספורט והכושר עם שני מוצרים חדשים: Gear IconX, אוזניות ספורט אלחוטיות שאותן סקרנו לאחרונה ורצועת ספורט חכמה בשם Gear Fit 2 (גיר פיט 2) העוזרת לנטר כמעט כל פעילות ספורטיבית שהיא. לקחנו את האחרונה לריצה, הליכה ואפילו רכבנו על אופניים וקיווינו שזו תעודד אותנו לעשות כושר או לפחות לקום קצת מהכיסא. האם זה עלה בחכתה?

מבט מסביב

במבט ראשון, דומה Gear Fit 2 מאוד לדגם הקודם: מסך קעור, רצועת גומי וגם מד דופק בצד האחורי של המכשיר. אך כאשר בודקים יותר לעומק, מוצאים שינויים קטנים שמתגבשים בסופו של דבר לשינוי די גדול. העיצוב של המכשיר קמור יותר וחלק, כשהמסך ממשיך את קו הרצועה ואינו בולט לצדדים כפי שקרה ב-Gear Fit הראשון.

המסך גם איכותי יותר.  הפעם מדובר במסך sAMOLED בגודל של 1.5 אינץ' ברזולוציה של 216X432 פיקסלים. התצוגה ללא ספק חדה יותר, וזאת בזכות עוצמת תאורה וניגודיות גבוהה יותר, כך שניתן לראות בקלות את המוצג ללא כל בעיה, אולי להוציא במקרים של שמש ישירה וחזקה.

הרצועה מיוצרת מגומי כמו קודמתה אך הפעם יש לה סגירה כפולה עם לולאה ותפס, כך שלא צריך לחשוש שהרצועה תיפול מהיד מכיוון שהתפס, אולי, אינו חזק דיו. ניתן לבחור בין שתי מידות כך שאם היקף פרק כף היד קטן מידי, אין בעיה לבחור במידה הקטנה היותר ללא עודף מיותר ולא נוח.

Samsung Gear Fit 2

בדופן ימין נמצאים שני כפתורים לתפעול הרצועה. לעליון יש שני תפקידים: חזרה למסך הראשי בלחיצה אחת וקיצור דרך לאחד מפעולות הרצועה בלחיצה כפולה, בהתאם לפעולה שמגדירים מראש. הכפתור התחתון משתמש ככפתור חזרה למסך הקודם ומעבר למסך הגדרות כאשר נמצאים במסך הראשי.

כמו הדגם הקודם, גם Gear Fit 2 עמידה בפני מים ואבק, אך הפעם בתקן גבוה מעט יותר (IP68). היא מגיעה עם מעבד משופר, כפול ליבה במהירות 1 ג'יגה-הרץ, ועם 512 מגה-בייט זיכרון עבודה. לא נתונים שיותר מידי חשובים למשתמש הסופי, אבל כאלה שכן יש להם השפעה על התגובה המהירה של ממשק המערכת.

לצאת לפעילות ללא צורך בטלפון צמוד

המיקוד בממשק החדש של הרצועה הוא בגישה קלה ומהירה יותר להתחלת הפעילות וכן ניטור שוטף של חלק מהפעולות, כך שהרצועה תזהה לבד את הפעילות המבוצעת ותעודד להמשיך.

כעת גם ניתן לעקוב אחר מספר רב יותר של פעילויות ספורט שונות. כך, לדוגמה, יכולה הרצועה לנטר גם פעילויות כמו יוגה, כריעות ברך, עליה במדרגות ורכיבה על אופניים. כדי שמדידת הנתונים תהיה יעילה הוסיפה סמסונג, בחלק מהפעילויות, הסבר קצר כיצד לבצע את התנועות בצורה הנכונה. בנוסף, ניתן כעת להגדיר מטרה לפעילות באחד מהפרמטרים שהרצועה מודדת כמו מרחק, זמן, צעדים ואפילו קלוריות.

חיישן מד הדופק, שהיה די מדויק ב-Gear Fit הקודם, שופר כך שניתן למדוד באופן אוטומטי את הדופק מבלי לדאוג האם הרצועה מספיק צמודה לפרק כף היד או מה קורה כשלא נמצאים בתזוזה. המסכים השונים ברורים יותר ומספקים יותר מידע עדכני והיסטורי של הפעילות יחד עם כל המדדים כך שהשימוש באפליקציה יועד בעצם לצפייה נוחה יותר בכל המדדים והפעילות ובדו"חות.

אחת התוספות החשובות ברצועה הנוכחית היא השילוב של מקלט GPS מובנה. באמצעותו ניתן לעקוב אחר מסלול הפעילות (ריצה, הליכה או רכיבה על אופניים) מבלי להיות תלוי במכשיר הסלולרי, ואף לצפות בהתקדמות ברצועה עצמה.

Gear Fit 2 משלבת מעתה גם קישוריות WiFi המאפשרת חיבור בין הרצועה לטלפון הסלולרי, כך שניתן לקבל התראות גם כאשר הטלפון אינו קרוב. כל מה שצריך הוא להגדיר מראש חשבון סמסונג בטלפון, להתחבר ברצועה לרשת האלחוטית המקומית ולקבל התראות והודעות מהמכשיר הסלולרי. אפשר אף לענות להם. לרצועה יש 4 ג'יגה-בייט זיכרון פנימי, המאפשר אחסון קבצי שמע והשמעתם דרך אזניות בקישוריות בלוטות'. זה אומר שבעצם אפשר לצאת לסיבוב ריצה עם ציוד מינימלי.

קצת אחרת, גרסת Gear Fit 2

הניווט בין המסכים שונה אף הוא. הוא מתבצע בהחלקה אופקית. כפתור החזרה הוסר מהמסך ועכשיו הפעולה מתבצעת, כפי שציינו, בעזרת הכפתור הפיזי הנמצא בצד המסך. יש לציים שזה מעט מבלבל, בעיקר בגלל שלצידו נמצא כפתור הבית כך שיותר מפעם אחת לחצנו על כפתור הבית במקום כפתור החזרה. סמסונג יכלה לשפר את הממשק כך שהחלקה כלפי מעלה תבצע את הפעולה חזרה, בדיוק כמו שנעשה בסדרת שעוני ה Gear S, ויש צורך במעט תרגולת כדי להשתמש היטב במצב החדש.

בשימוש ב-Gear Fit 2 כשעון חכם הרצועה מציעה מספר פעולות נוספות אך מצומצמות למדי. ניתן לענות ולהשתיק שיחה, שמתבצעת כמובן באמצעות הטלפון הסלולרי, לקבל ולענות להודעות טקסט, Whatsapp וכדומה. יש גם מספר שינויים הקשורים לאופי חיווי ההתראות, עם הפרדה בסגנון הרטט בין התראה על פעילות ספורטיבית לבין התראה המתקבלת מהמכשיר הסלולרי וזאת בצורת רטט בודד ורטט כפול. כאשר מחוברות אזניות מתקבלת התראה קולית הקשורה לפעילות. גם התמיכה בעברית שופרה, במיוחד לאור העובדה שהטקסט המוצג במסך מיושר למרכז, כך שבעיית יישור הטקסט לימין או שמאל כבר לא קיימת וגם השילוב של טקסט בעברית משולב באנגלית מוצג היטב ללא כל בעיה.

samsung-gear-fit-2

עם כל השיפורים, סמסונג לא טיפלה בבעיית איתור הרצועה ב-Gear Fit 2. אומנם יש פונקציה לאיתור המכשיר דרך הרצועה כאשר לחיצה ברצועה מפעילה התראה קולית במכשיר, אך כאשר מנסים לאתר את הרצועה דרך הטלפון מופעל רטט, דבר שלא באמת מאפשר למצוא את הרצועה בצורה קלה.

סוללה

לפי הנתונים שהחברה מספקת, לסוללת Gear Fit 2 הספק עבודה של 200 מילי-אמפר/שעה, והיא אמורה להספיק לשימוש של שלושה עד ארבעה ימים. במשך זמן הבדיקה שלנו הסוללה הספיקה לכמעט יומיים וחצי מלאים של שימוש עד שהרצועה הציעה לנו לעבור למצב חיסכון סוללה. השימוש בבדיקה שלנו היה מגוון – החל שימוש במצב 'פעיל תמיד', ניטור פעילות עם שימוש ב-GPS, מדידת דופק וכן קבלת התראות ומענה להודעות. כאשר מנטרלים את רכיבי ה-GPS וה-Wifi, שלרוב אינם הכרחיים ואף מבטלים את המצב 'פעיל תמיד', ניתן להרוויח כמעט 12 שעות נוספות של עבודה.

כאשר הספק הסוללה מגיע ל-15% הרצועה מתריעה על כך ומציעה לעבור למצב חסכון בסוללה, מצב זה משנה את עיצוב הממשק למינימלי כאשר הטקסט בלבן ומאפשר עוד מספר שעות של שימוש מינימלי שכולל שעון וניטור פעולות של מדידת צעדים וספירת מדרגות.

הטעינה מתבצעת באמצעות התקן מגנטי ייעודי המאפשר להטעין את הרצועה בצורה נוחה מאוד מבלי לחפש באיזה צד נמצאים המגעים – פשוט להניח ולהטעין. לא החלטנו האם מדובר בשיפור: מצד אחד, בדגם הקודם היה מתאם שהתחבר לרצועה אליו היה ניתן לחבר את כבל טעינת הטלפון כך שלא היה צורך להסתובב עם מטען נוסף. מצד שני, המתאם היה קטן מאוד כך שקל היה לאבד אותו, והוא לא היה נוח לשימוש כמו במטען של הדגם הנוכחי.

השורה התחתונה

GearFit 2 היא רצועת ספורט וכושר כמעט מושלמת לניטור כל פעילות ספורטיבית. היא מרגישה מאוד בנוח על פרק כף היד, מציגה כמעט את כל הנתונים החשובים שזקוקים להם במהלך פעילות והן בשימוש השוטף. היא מסוגלת לזהות את אופי הפעילות באופן אוטומטי, היא קלה ונוחה מאוד לשימוש. התוספת של רכיבי GPS ו-WiFi הוא יתרון גדול למי שאינו מעוניין להסתובב עם הטלפון הסלולרי בזמן הפעילות. אולם, בכל הקשור ליכולות של שעון חכם היא עוד לא שם, וחבל שאין שליטה קולית ושהאפליקציות הקיימות בסיסיות מאוד. תג המחיר של Gear Fit 2 עומד על 899 שקל, וזה לא מעט בהתחשב במתחרים הקיימים.

וידאו: Gear Fit 2