המעבר לעיצוב מתכתי בדור הקודם לא שירת את סמסונג (Samsung) כפי שציפתה. כן, נכון, ה-Galaxy S6 נראה יוקרתי ומעוצב כיאה למכשיר דגל, אבל הסרת שני סממנים שכה היו מזוהים עימה לאורך כל השנים – כרטיס הזיכרון ואפשרות להחלפת סוללה, בלי להכין את הקרקע לפני כן – גרמה ללקוחות להצביע ברגליים. השקת ה-Galaxy S7 (גלקסי אס 7) אמנם לא בישרה את החזרת היכולת לשלוף את הסוללה, אבל החריץ של כרטיס הזיכרון חזר גם חזר ויחד אתו צירפה החברה עוד מספר בונוסים קטנים שעשויים, כך הם מקווים, להחזיר את אמון הלקוחות.

ממשיך את השושלת

סמסונג לא הציגה שינויים קיצוניים במראה בדגם החדש ואימצה את הגב הקמור של ה-Galaxy Note 5 גם כאן וזה יפה כשלעצמו. גב הזכוכית הקמור מוסיף עוד מעט להרגשה של היוקרה, ובכל צבע מתכתי שראינו, והקימור הקל בקצה הזכוכית שבקדמת המכשיר משתלב היטב עם המסגרת המתכתית.  מבחינת גודל כמעט ואין שינוי, ולמעשה סמסונג אף הצליחה לדחוס את אותו המסך, 5.1 אינץ’, למידות מעט קטנות יותר (142.4×69.6 מ"מ). עם זאת, העובי גדל במילימטר שלם כמעט ל-7.9 מ"מ, וגם המשקל  עלה ל-151 גרם, אבל זה כנראה לטובת הסוללה והמבנה הפנימי שהשתנה.

הכפתורים ממוקמים באופן מושלם בדיוק במקום הנכון. יתרה מכך, סמסונג ממשיכה להתעקש על שימוש בכפתורים פיזיים כמו כפתור הבית ולצידו כפתורי מגע קיבולי לחזרה מהירה ומנהל המשימות, וכך היא הופכת את השימוש במכשיר לקל ונוח מאשר במכשירים בהם צריכום המשתמישים להסתפק בכפתורים וירטואליים שהם חלק ממשק המשתמש. זה מצטרף לכפתור הכיבוי/הפעלה הממוקם בדופן ימין במיקום מצוין, וכך, יחד עם גודלו של המכשיר והגב הקמור, גילינו כי הוא נוח מאוד לשימוש, יותר מאשר ה-OnePlus 2 שברשותנו, וזה הרבה בזכות כך שהצלחנו להגיע בקלות לרוב חלקי המסך גם בעת שימוש ביד אחת.

Samsung Galaxy S7 גלקסי אס 7

חיפוי הזכוכית גורם למכשיר להרגיש חלקלק משהו, וגם אי אפשר להתעלם מטביעות האצבע על גב המכשיר שבולטות למדי. כן התאכזבנו לגלות כי סמסונג לא עברה עדיין להתמש בחיבור ההפיך בתקן USB-C למרות שיש בכך יתרון כי המטענים הישנים עדיין יעבדו כאן, אבל זה מרגיש כמו דחיית הקץ.

אנחנו חושבים כי מדובר במכשיר היפה ביותר כיום, וזה נכון עוד יותר אם היינו מדברים על דגם ה-Galaxy S7 Edge עם המסך הגולש לצדדים.

TouchWIZ: מרגישים בבית

משתמשי סדרת הגלקסי לדורותיהם כנראה שלא ישימו לב להבדלים הרבים בממשק ה-TouchWIZ ב-Galaxy S7. כן יש צבעים חדשים, מראה מעט יותר שטוח ועוד מספר תוספות מעניינות וחשובות שנתייחס אליהם בהמשך, אבל חוויית השימוש במכשיר נותרה פחות או יותר כפי שהייתה.  למעשה, למשתמשים שלא עבר בידיהם מכשיר סמסונג ממשק ה-TouchWIZ נחשב בעיני רבים כפשוט ונוח לשימוש. אנחנו, כמי שמכירים את הממשק, היינו שמחים לראות רענון מסיבי, אולי פחות חודרני וכבד אבל כנראה שנסתפק לעת עתה בערכות הנושא הרבות הקיימות בחנות ובצמצום מספר היישומים המגיעים במערכת, מעין מלחמה שסמסונג הכריזה על ה-Bloatware.

Galaxy S7 TouchWIZ

אבל יש לא מעט שיפור בממשק הרץ על גרסת האנדרואיד 'מרשמלו' 6.01, כאלה שבולטים יותר ובולטים פחות. כך נוסף מצב חביב ומתבקש המכונה Always On Display המשאיר את המסך במצב עבודה גם כאשר המערכת נכנסת לנעילה. במסך ניתן לבחור האם להציג שעון דיגיטלי או אנלוגי, ממבחר של סוגים, תמונת רקע או תמונה מותאמת אישית. אולם השעון כאן הוא לא העניין המרכזי אלא האפשרות לצפות בהתראות השונות שנכנסות מבלי שצריך להפעיל את המכשיר, התמכרות שמוכרת היטב לכולם כמעט. לפי סמסונג, מצב זה מבזבז לא יותר משני אחוז מהסוללה במהלך היום, ואף מסוגל לחסוך זמן סוללה מכיוון שלא צריך להדליק את המסך כולו: כן מסך ה-AMOLED מסוגל להפעיל רק את הפיקסלים הדרושים בלבד כדי להציג את התמונה. אבל יש לנו סייגים לכך, ואתם תמצאו אותם בהמשך בחלק שדן בסוללה.

מבחינת ההתראות במסך, אלו מוגבלות למדי. רגע אפשר לראות מה מצב הסוללה, לראות אם שיחה פוספסה או האם התקבל מסרון או שהודעת דואר – במידה ומגדירים חשבון דואר באפליקציה המובנית של סמסונג, התראה שמגיעה מלוח השנה וזהו. דווקא את הדברים החשובים כמו הודעות WhatsApp ופייסבוק (Facebook) לא ניתן לקבל לעת עתה במסך זה וכפי הנראה אין כרגע תמיכה באפליקציות צד שלישי, כך שרק אפליקציות סמסונג מסוגלות להציג התראות. חבל.

Always On Display. גלקסי אס 7
Always On Display. מבוזבז.

אבל דווקא השינויים הקטנים שנוספו לממשק הפכו את השימוש לנעים יותר, כאשר חלקם שייכים לתוספות של גרסת ה-'מרשמלו'. כך ישנה מערכת הרשאות מתקדמת המספקת למשתמש אפשרות לאשר כל הרשאה של אפליקציה בנפרד. לדוגמה בהפעלת Instagram נשאלים האם ללתת גישה לתמונות. באותו אופן יש תהייחסות גם ל-Messenger של פייסבוק ושאר אפליקציות צד שלישי שמתקינים. זו מערכת טובה. אם לדוגמה לא מעוניינים לתת ליישום כמו Chrome גישה לקבצי המדיה או ל-Waze גישה לאנשי הקשר, ניתן לבחור רק חלק מההרשאות ולא את כולן. באותו האופן אפשר לקבוע אלו יישומים יקבלו הרשאה לשלוח התראות לפס ההתראות, וזה אף נגיש ישירות ממנו תחת כפתור קטן הנמצא בתחתית ומכונה 'הגדרות התראה'.

יש עוד כמה וכמה שינויים ב-Galaxy S7. יש התראות צפות כשבחלק מהמקרים ניתן להגיב בזריזות בחלון קופץ; העברת יישומים בין מסכים מתבצעת כעת על ידי גרירה לחלון עליון ובחירת המסך הרצוי; תזרים החדשות של Flipboard שתפס את אחד ממסכי הבית הוחלף במעין פורטל המרכז את הנושאים שנראים למכשיר כמעניינים, ולשם שינוי הוא לא מופעל כברירת מחדל; מסך ההגדרות נראה סוף סוף נוח ושמיש יותר והרבה פחות מבולגן. אלו נוספו למאפיינים המוכרים שמציעה סמסונג במכשיריה החדשים כמו: ממשק מוקטן להפעלה ביד אחת בהקשה שלוש פעמים על כפתור הבית, הפיכת כל יישום כמעט לחלון צף על ידי החלקה מהפינה הימנית למעלה, פיצול מסך מורחב, לכידה בהחלקת היד, לכידה מתגלגלת לכל אורך הדף הנצפה, השתקה בהפיכת המכשיר, מענה אוטומטי בקרבה לאוזן ועוד.

יש גם מצב משחקיות חדש, מעין תיקייה המכונה Game Launcher. מעבר לעובדה שהיא מרכזת את המשחקים במקום אחד, התיקייה מספקת אפשרות לנעול את מקשי המגע כדי שבטעות לא יילחצו בזמן משחק. משחקים המופעלים מתוך התיקייה הייעודית יופעלו עם אפשרות זו, ובנוסף כפתור צף קטן – הממוקמם בצד שמאל למטה- יציג תפריט אפשרויות בו ניתן לבחור להקליט וידאו מהמשחק לשיתוף בין חברים, לצלם מסך ולמזער את המשחק כדי להמשיך לשחק מאותו מיקום בהמשך.

Samsung Game Launcher

באופן כללי ממשק ה-TouchWIZ רץ מהר מאוד והגיב לנו מיידית על כל לחיצה, מה שבעבר היה מכונה S-Lag בשל האיטיות המסויימת בהפעלת יישומים כבר לא מורגש כאן, אבל לא רק בזכות עבודת המיטוב הרבה שסמסונג כבר למדה וביצעה עוד עם ה-S6, אלא גם בגלל התוספת האחרונה בגרסת האנדרואיד 'מרשמלו' שבה גוגל הטמיעה מספר שינויים בתחזוקת המערכת לאורך זמן, דבר שאמור לפתור את הבעיות השכיחות הללו.

המצלמה הטובה ביותר

מכשירי ה-Galaxy השונים צוידו בדרך כלל במצלמות טובות אם כי לא מצוינות, כך שבהשוואה למכשירי ה-iPhone באותה שנה סמסונג תמיד הייתה צעד מאחור. עד עכשיו. המצלמה ב-Galaxy S7 היא בעלת 12 מגה פיקסל 'בלבד', וזה מספר נמוך בהשוואה למכשירים מובילים אחרים, אך בהמשך נגלה כי האמירה ש-'מספר הפיקסלים לא קובע' אכן מתאימה הפעם.

בעוד שבדגם עם מערכת ה-Snapdragon 820 החיישן הוא ה-IMX260 של סוני (Sony), החיישן המגיע במכשיר 'הישראלי' המבוסס על המעבד של סמסונג הוא ISOCELL מתוצרתה של החברה עצמה, והוא מספק את איכות הצילום הטובה ביותר שראינו אי פעם בטלפון חכם. ממש כך. זה מתחיל במיקוד (פוקוס) המהיר להפליא, ביכולת להבחין באובייקטים בתמונת תקריב ולהתמקד באופן משולם, בממשק העשיר באפשרויות ובמוכנות המצלמה בזמן אפסי מכל מקום בעת השימוש בטלפון בלחיצה כפולה על מקש הבית.

גלקסי אס 7 מצלמה

אחד הדברים הטובים ביותר במצלמת Galaxy S7 הוא מפתח הצמצם בגודל f/1.7 אשר מצליח להתמקד באובייקטים קרובים ולטשטש את כל הרקע באופן מושלם. מוכנות המצלמה מתמונה לתמונה ללא המתנה מרשימה מאוד ועוד יותר בזמן צילום הוידאו. כך מעבר בין מיקוד קרוב לרחוק נעשה במאיות השנייה, ממש כמו מצלמה מקצועית.

לאורך השימוש במכשיר, צילמנו כמה וכמה תמונות במספר סיטואציות שונות: ביום, בלילה, מיקוד אובייקטים, בתנועה ועוד והתרשמנו מאוד מהאיכות הגבוהה של המצלמה בכל פעם מחדש. כן, בתאורה חלשה יש רעש דיגיטלי, אבל הוא נמוך מאוד בהשוואה לדורות הקודמים וכי הצבעים, גם בלילה, טבעיים יותר ונראים מצוין. גם את צילום הסלפי ניסינו, עם חיישן ה-5 מגה-פיקסל מקדימה, והוא התגלה כמספק תמונות טובות למדי באור יום (אם כי במראה מעט פלסטיקי), הרבה פחות מכך בלילה. האפשרות לצלם סלפי באמצעות שימוש בחיישן מד הדופק או בסימון היד פשוט מעולה.

Samsung Galaxy S7 Camera

ממשק המצלמה לא השתנה רבות, כאשר בחלק השמאלי יש כפתורים מהירים להפעלה או ביטול המיקוד, HDR, שינוי רזולוציה והוספת מסננים שונים. בחלק הימני מוצאים את כפתור הצילום, כפתור לצילום וידאו, מעבר בין המצלמות, גישה לגלרייה והפעלת מצבים שונים כמו פנורמה, מיקוד בררני המאפשר בחירה מדויקת לאזור המיקוד – אם כי המצלמה עושה זאת בעצמה באופן מושלם, קולאג' וידאו, צילום חי, הילוך איטי, מצב ייעודי לצילום מזון ו-Time Lapse. המצב המקצועי הוא כאן החשוב יותר, כי באמצעותו ניתן לקבוע באופ ידני את המיקוד, איזון הלבן, ה-ISO, מהירות הצמצם ובהירות התמונה. נחמד שאפשר גם ליצור עד שלושה כפתורים מותאמים של ההגדרות השונות כך שיתאימו למצבי צילום מסוימים בהתאם לאופי הצילום שלנו.

סקירת וידאו Galaxy S7

לא מוותרת על Exynos

בדור השביעי של ה-Galaxy S, סמסונג כבר מאוד בטוחה בעצמה. ליתר דיוק – בשבב ה-Exynos מתוצרתה. ב-Galaxy S7 חזרה החברה להציע שני דגמים של המכשיר: האחד עם Exynos 8890 והשני עם Snapdragon 820, שהצליח לסגור חלק מהפערים לאחר בעיות ההתחממות של הדגם הקודם. בארץ לא נוכל לרכוש דרך היבואנית הרשמית את דגם ה-Snapdragon, שעל פניו לא מציג יתרונות בהשוואה ל-Exynos, לא במאפיינים ולא בביצועים.

דגם 8890 מתומן הליבות ממשיך את דרכו של 7420 מרובע הליבות המיוצר באותה ארכיטקטורה מתקדמת של 14 ננו-מטר הכולל 4 ליבות Cortex-A53 במהירות של 1.5 ג'יגה-הרץ ועוד 4 ליבות Cortex-A57 שפועלות במהירות של 2.1 ג'יגה-הרץ ושימוש בזיכרון עבודה מוגדל של 4 ג'יגה-בייט מסוג DDR4 יחד עם המעבד הגראפי Mali-T880 MP12. כך שמדובר במערכת על שבב שממוקמת בין המובילות, אם לא המובילה, מבין אלו שקיימות כיום.

הביצועים כאן מורגשים בשימוש בממשק בכל מקום. ניהול המשימות בטלפון עבר מהפך וזה לא רק בגלל זיכרון העבודה המוגדל, אלא גם בזכות היכולת של סמסונג (וגוגל) לנהל את היישומים באופן נוקשה יותר. הפעלת מספר יישומים במקביל עובדת חלק לגמרי, כמו גם שימוש באפשרות פיצול המסך שסמסונג מציעה עוד מימי Galaxy S3 ומרגישים את ההבדל גם בהשוואה ל-S6. הוא מתחמם קלות בזמן שימוש מאסיבי, אבל זה לא משהו שבולט או מפריע.

אם נדבר לרגע על מספרי ביצועים, אז בבדיקה שלנו קיבלנו 128,381 נקודות ב-Antutu 6, שזה היה יכול להיות הנתון הגבוה ביותר בטבלה אלמלא Mi5 של שאומי המצויד ב-Snapdragon 820 המקבל מעט יותר. בתחום הגראפי, קיבלנו 58.4 פריימים לשנייה בבדיקות של Epic Citadel (לרזולוציה של 1440×2560 פיקסלים), שזה נתון זהה לזה שקיבלנו מ-BlackBerry Priv ומעט טוב יותר מ-Nexus 6P.

Samsung Galaxy S7 Edge

אם כבר במסך עסקינן, אז סמסונג השאירה את אותו פאנל AMOLED Quad HD האיכותי מהדור הקודם ואיך של מסתכלים על זה אנחנו תמיד חובבים של הצבעים העשירים במסכי סמסונג. אמנם הם פחות מציאותיים בהשוואה ל-LCD, אבל חוויית הצפייה במסך היא מרשימה ומהנה בזכות הניגודיות הגבוהה, האיכות הגבוהה וצפיפות הפיקסלים המרשימה העומדת על 577 פיקסלים לאינץ' (PPI). הבהירות גבוהה מאוד, והמסך הופך את חווית השימוש לנעימה יותר, גם בזכות המסגרת המעוגלת בקצוות החיצוניים וכן בשל הציפוי המונע טביעות אצבע מלהופיע על הזכוכית, דבר שאנחנו לא יכולים לומר לגבי הזכוכית האחורית.

חייבים סוללה נשלפת?

בדומה לכרטיס הזיכרון, גם האפשרות להחליף את הסוללה בצורה קלה ופשוטה קסמה מאוד ללקוחותיה של סמסונג, דבר שכידוע לא אפשרי עם העיצוב המתכתי של Galaxy S6. אבל ב-Galaxy S7, המגיע עם סוללה בהספק עבודה של 3,000 מילי-אמפר/שעה, סמסונג טוענת כי אין אכן צורך בהחלפת סוללה, ויש לה מספר סיבות טובות לכך ולא, השימוש במתכת הוא לא ההסבר כי הרי LG הצליחה לספק זאת ב-G5. אחת הסיבות המרכזיות היא המיטוב של מערכת האנדרואיד לניהול תהליכים ברקע, זאת לצד יישומים של היצרנית המסייעים למשתמש בעניין.

כך מצב ה-Doze, המגיע עם 'מרשמלו', מנתח את אופי השימוש במכשיר ומבצע בדיקה בזמן אמת ליישומים הצורכים משאבים כאשר לא משתמשים בהם, ועוד יותר כאשר הטלפון מונח ללא שימוש. תהליכי רקע מתבטלים באופן אוטומטי בלי התערבות המשתמש כך שלא יקרה מצב כי בבוקר הטלפון בכלל לא נדלק כי אחד מהיישומים נותר פעיל במהלך הלילה. מלבד זאת, גם לסמסונג יש מנגנון הגדרה פנימית למיטוב צריכת הסוללה אשר דואג כי יישומים שלא הופעלו יותר מ-3 ימים ברציפות לא יוכלו לפעול ברקע. ניתן לקבוע כי יישום מסוים לא יפעל כלל ברקע, כלומר גם התראות לא יתקבלו מאותו יישום, או לקבוע כי זה יתבצע באופן אוטומטי לאחר 3 ימים בהם לא נכשה שימוש ביישום ספציפי. אפשרות חשובה מאוד לדעתנו, במיוחד במשחקים חינמיים ורשתות חברתיות שכל הזמן בודקים עדכונים והתראות. לכך תוסיפו גם את מצב החסכון בסוללה המעביר את המסך לשחור-לבן ומגביל את היישומים הפועלים, מצב שימושי מאוד למצב בו לא נמצאים בקרבת שקע חשמל זמין.

Galaxy S7 Battery life

יש גם הטענה אלחוטית מהירה באמצעות מטען מהיר של סמסונג הפועל בתקן Qi (נמכר בנפרד) המחמם במעט את גב המכשיר וכן הטענה חוטית מהירה שבה השתמשנו עם המטען המצורף לערכה, כך שתוך 20 דקות הצלחנו להטעין 30% מהסוללה הריקה או 65% מהסוללה תוך כ-45 דקות. אולם זמן ההטענה הכללי עומד על כשעה ורבע. זו עוד סיבה מדוע סמסונג וויתרה על האפשרות להחלפת סוללה.

בשורה התחתונה, כמה הסוללה אכן מספיקה לשימוש? בהתאם לאופי השימוש שלנו, הצלחנו להגיע לנתון מכובד של יום ו-5 שעות שימוש, כלומר 29 שעות שבהם המסך פעל כ-7 שעות לא רציפות. לשם השוואה, עם ה-OnePlus 2 שברשותנו שלו סוללה של 3,300, אנו מגיעים בסוף יום עבודה עם כ-20-30% סוללה. יתרה מכך, בבדיקות PCMark שהרצנו על המכשיר הגענו לזמן סוללה של 11:43 שעות, LG V10 הגיע לכמחצית מהזמן ו-OnePlus 2 הגיע ל-8:15 שעות. אבל גילינו עוד משהו: מצב Always On, שלכאורה לא אמור לזלול סוללה, עושה דווקא את ההיפך. בעת שהטלפון מונח בלילה ללא שימוש גילינו ירידה של כמעט 10% בסוללה בזמן שמצב זה פועל, ואילו כאשר כיבנו זאת והמסך נותר כבוי – הסוללה ירדה ב-3% בלבד. כאשר ביטלנו מצב זה והיינו מעט פחות עסוקים בטלפון, הצלחנו להגיע לניצול גבוה עוד יותר של הסוללה עם זמן שימוש כללי של כיומיים, כך שהטענה שמצב AlwaysON לא מבזבז סוללה היא לא ממש נכונה.

לצלול עם חברים

לסמסונג כבר ניסיון מר עם חסינות למים, ואנחנו מדברים על ה-Galaxy S5 שטבע והפסיק לפעול אצל משתמשים רבים. לכן הופתענו לגלות כי Galaxy S7 מגיע עם חסינות מלאה למים בתקן IP68, שזה אומר כי ניתן לצלול איתו לבריכה לעומק של מטר וחצי עד 30 דקות בלי דאגות ועוד יותר – בלי צורך בחיבורים וכיסויים מיוחדים ומציקים. אנחנו לא אוהדים של שילוב חשמל ומים ביחד אבל בכל זאת ניסינו: צללנו עם הטלפון וחייבים להודות כי זו חוויה מלחיצה, אבל היא עברה בשלום.

Galaxy S7 water test

הטלפון עבר את הבדיקות שלנו והצליח לפעול מתחת למים באופן מלא, אם כי לאחר שהוצאנו אותו הרמקול נשמע צרוד למדי ולא ניתן להטעינו עד ייבוש מלא. בשל כך אנו נדרשים להמתין מספר שעות עד שכל החיבורים יתייבשו או לשאוב את שאריות המים לפי המדריך הזה שפרסמנו באתר.

החסינות למים זו תוספת חביבה שגם עובדת, אבל צריך לזכור כי כל פגיעה חיצונית בטלפון יכולה להשפיע על האטימות שלו ולכן לא היינו ממליצים להכניס אותו למים באופן קבוע. זה בעיקר כדי להרגיש מעט יותר בטוחים כאשר נמצאים בחוץ בגשם או במקום לח כמו באמבטיה.

השורה התחתונה

למרות כי היא לא תודה בזה, אבל סמסוג למעשה תיקנה את כל החסרונות (לדעת לקוחותיה) שהיו ב-Galaxy S6 ובראשם זה חריץ ההרחבה החסר. אהבנו מאוד את העיצוב שמושך כה הרבה מבטים, המצלמה הפתיעה אותנו מאוד באופן שגרם לנו לעיתים להשאיר את מצלמת ה-DSLR בבית, הסוללה החזיקה בלי קושי יום וחצי בממוצע, בלי למצמץ בכלל, והתחושה הכללית שמרגישים היא שזהו מכשיר האנדרואיד המלוטש ביותר שיש כיום בשוק. לא, לא מדובר במכשיר מושלם כי יש לנו מספר טענות רבות בעיקר לגבי ממשק המשתמש והמראה הכללי, אבל אם מסתכלים על המתחרים מבינים כי אין מכשיר שמצליח להשתוות ל-Galaxy S7 והוא ללא ספק המכשיר הטוב ביותר שבדקנו עד כה.