מסע ארוך ומאוד מפותל עבר המותג נוקיה (Nokia) בשנים האחרונות. כמעט מהרגע שהוא עבר לידיים של מיקרוסופט (Microsoft), וזה קרה עוד לפני שזה קרה בפועל ברגע שהחברה הפינית הימרה על Windows Phone במקום על אנדרואיד (Android) כמערכת ההפעלה של מכשיריה החכמים, הציפייה בשוק הייתה ליום שאחרי – מה יקרה אחרי שמיקרוסופט תחליט לוותר על המותג ו/או לחילופין יגיע היום בו נוקיה תוכל לחזור ולהשתמש במותג שלה. כשזה קרה, לפני פחות משנתיים, והמותג נמכר ל-HMD Global, הדריכות הגיעה לגבהים חדשים וכמעט התרסקה בפני המציאות.

המעבר של השימוש במותג נוקיה עם אנדרואיד של גוגל (Google) לא היה מוצלח במיוחד בצעדיו הראשונים. הייתה יותר הרגשה של משהו שמנסה להחיות נוסטלגיה, את הימים בהם החברה שלטה בשוק ללא עוררין כמעט מאשר של משהו שמציע פתרון אמיתי למי שמחפש מכשירי באיכות גבוהה. המכשירים הראשונים לא עמדו בציפיות ובמקרה הטוב יכלו להתחרות במכשירים סיניים מהשכבה הראשונה של שוק הביניים.

אבל אולי המכשירים הראשונים היו רק צעד אסטרטגי שמטרתו הייתה להכריז אנחנו כאן, בדיוק כמו ההחלטה להוציא מהדורה מחודשת לטלפון הנוסטלגי 3310, שכבר זכה גם למהדורת 4G? הרי אי אפשר לדעת מה בדיוק עבר בראש של אנשי הניהול והשיווק והתכנון של HMD. מה שבטוח הוא שתהליך הלמידה מחדש מתרחש די מהר, ואם נתייחס למכשיר שאנחנו סוקרים פה, Nokia 8, הרי שאפשר לומר שהתלמידה שחזרה לאחרונה לבית הספר, מתקדמת יפה מאוד בין הכיתות.

תיאור סביבתי

עם זאת מורגש שהיא בכל זאת הגיעה קצת באיחור, ולא הצטפרה כבר ביום הראשון ללימודים. מדוע? כי הרי מהי המגמה הזורמת היום בחוזקה לאורך נהר השיגרה של הטלפונים שמושקים בחודשים האחרונים בעולם הטלפונים החכמים? שוליים צרים? מסך מאורך? אז תשכחו מכל זה.

Nokia 8 תוכנן לאורך זמן רב כנראה, וכשהתכנון שלו יצא לדרך אף אחד עוד לא חשב שיש בעיה כלשהי ביחס היבט של 16:9 ושחייבים מסך שמציע רזולוציה כלשהי שיש לה בסוף סימן + לצידה, ולא רק בגלל שיש עדיין כפתור בית פיזי למטה – זה, למרות צורתו האפליטית המוכרת היטב, דווקא צר יחסית – אלא יותר בגלל שהשוליים מלמעלה ולמטה מאוד עבים גם באופן יחסי לעיצוב ה-2.5D הקלאסי ששלט בשוק לאורך זמן רב למדי.

אז מה שיוצא הוא שבמכשיר שרק ב-2.5 מ"מ קצר מ-Mate 10 Pro של וואווי (Huawei), עם 151.7 מ"מ לעומת 154.2 מ"מ, נכנס מסך של 5.3 אינץ' בלבד לעומת 6 אינץ', וזה קצת משמעותי למי שמחפש נדל"ן. יש עוד סיבה שכנראה תמנע לכלול את ה-Nokia 8 ברשימת מכשירי הדגל האמיתיים של השנה, וזה שהיא בחרה עדיין להשתמש במסך IPS ולא AMOLED. מצד שני היא שילבה פאנל ברזולוציה של 2K, עם צפיפות של 554 פיקסלים/לאינץ' וזה יפה.

המכשיר נראה, אולי בגדל העיצוב שלו, מעט דקיק מהעובי המרבי שלו שעומד על 7.9 מ"מ, ומשקלו הסביר עומד על 160 גרם, עובי שזהה למכשיר המוזכר לעיל ומשקל שקטן ממנו ב-18 גרם. יש כאלה שאומרים שזה משמעותי. כך או כך, הוא מרגיש בנוח מאוד ביד.

גב המכשיר מבריק, אבל עדיין מיוצר מאלומיניום. הוא קצת חלק, אבל לא במידה שגורמת להרגיש שהוא יכול לעוף מהיד אם לא מחזיקים אותו בתשומת לב. המבנה של המצלמות אולי קצת משונה, עם פס ארוך וצר מאוד שחורג בכמילימטר מגוף המכשיר, אבל יש מעין בליטונת שכמעט ולא מורגשת בהיקף ששומרת מפני מגע ישיר של משטח בעדשות עצמן ובחיישנים במקרה במידה ומניחים את המכשיר על הגב.

בנוקיה בחרו להשאיר את כניסת ה-3.5 מ"מ הוותיקה, והיא נמצאת בצלע העליונה של המכשיר, קרוב יותר לקצה הימני. חיבור המטען הוא כבר בסגנון המקובל כיום של USB Type-C מסוג 3.1 ולצידו מצד ימין גריל הרמקול. מצד שמאל יש חריץ איפוס חם.

כמו שבטח כבר הבנתם כפתור הבית הוא פיזי לחלוטין, כמו שני כפתורי הניווט שמצדדיו. אבל זה לא כפתור בית שצריך מאמץ כדי להשתמש בו. מספיקה נגיעה קלה כדי לגרום לו לבצע את העבודה שלו, שכוללת גם את זיהוי טביעת האצבע של המשתמש שמבוצעת מהר יחסית וללא כל בעיה, וגם ב-360 מעלות כפי שצריך להיות.

אז מה מציע Nokia 8 מבחינת תצורה?

כמו כל מכשיר דגל בתקופה האחרונה, ולא משנה עד כמה הוא נושא נס או לא, גם Nokia 8 מבוסס על המערכת על שבב Snapdragon 835 של קוואלקום (Qualcomm) על כל שמונה ליבותיה – ארבע ליבות Kryo מעודכנות במהירות של 2.45 גיגה-הרץ, וארבע ליבות שעדיין מבוססות על ארכיטקטורת ה-Kryo הקודמת ופועלות במהירות מרבית של 1.8 גיגה-הרץ – ויחד עם שבב התצוגה Adreno 540. כן משולב במערכת מודם שתומך בבלוטות' 5.0, ב-WiFi 802.11ac וכמובן בקישוריות LTE.

קרא עוד:  ארגוני פרטיות לגוגל: הפסיקו שימוש באפליקציות המותקנות מראש

אנחנו קיבלנו לבדיקה את המכשיר בגרסת ה-4 גיגה-בייט זיכרון עבודה ו-64 גיגה-בייט זיכרון אחסון מובנה, אבל יש גם גרסה מציעה שילוב של 6/128 גיגה-בייט זיכרון. המכשיר, בכל מקרה, תומך בשילוב של כרטיס microSD שיכול להציע תוספת זיכרון אחסון של 256 גיגה-בייט לכל היותר.

המכשיר תומך גם ב-NFC ובין החיישנים שלו אולי לא תמצאו כמו בשעון חיישן פעימות לב, אבל תוכלו לשים את המכשיר בכיס את תרצו לצאת לצעידה ולספור צעדים.

אל שאר הפרטים בתצורה תמצאו התייחסות בפסקאות המתאימות להן.

משתמשים ב-Nokia 8

אם אתם חובבי טלפונים וחדשות שקשורות אליהם אז אם לא נחתתם מהמאדים ממש בדקה האחרונה, אתם בטח זוכרים שלא רק שנוקיה, או יותר נכון HMD Global, בחרה לעבור לאנדרואיד בעידן החדש שלה, כפי שהזכרנו בקצרה בפתיחה, אלא גם בחרה בגישה הנקיה של מערכת ההפעלה מבית גוגל. הביטוי הראשון לכך מהירות העדכון. תוך כדי שימוש שודרג הטלפון לאנדרואיד 8.0 ורגע לפני שסגרנו את הסקירה גם בדקנו וגילינו שהוא הספיק לקבל את עדכון האבטחה של ינואר 2018. אנחנו לא חושבים שיש כרגע מותג בשוק שמהיר כל כך בעדכוני האנדרואיד של מכשיריו כמו נוקיה, ועל כך כבר מגיע לציין את Nokia 8 לפחות בכוכבית קטנה. טוב, את כל המותג כנראה ולא רק את המכשיר המסוים הזה.

איך זה בא לידי ביטוי בעבודה השוטפת? כצפוי אם לוקחים בחשבון את התצורה המוזכרת בפסקה לעיל. הכל זורם במהירות ובאופן חלק ואין כל השתהות. מעבר לכך מדובר במכשיר אנדרואיד 8.0 טיפוסי, ואם ראיתם אחד נקי, ראיתם את כולם.

יש רק בעיה משמעותית אחת מסוימת שחזרה על עצמה לאורך כל הבדיקות שלנו. ברגע שהמכשיר התחיל להרגיש עומס, הוא התחיל להתחמם. אי אפשר לומר שהטמפרטורות היו ממש גבוהות ברמה של אפשרות לכוויה, אבל הן הגיעו לגובה שבהחלט הורגש היטב בכף היד. לאור העובדה שאנחנו כבר כמעט ולא זוכרים מכשירי דגל שמתחממים גם במאמצים קשים, אפשר לומר שאפילו קצת הופתענו מהתופעה. עם זאת גם בשיא ההתחממות לא הרגשנו האטה בביצועים או תופעות דומות אחרות.

אפליקציית צילום חביבה וקלה לשימוש

עבור חובבי צילום רבים השימוש שעשתה נוקיה לאורך השנים בעדשות של קרל זיס (Carl Zeiss) היה אחד הדברים הבולטים שהיה לחברה להציע, בעיקר לאחר שבחרה את המסלול האובדני של היצמדות ל-Winodws Phone. במרץ 2017 עוד צייצה החברה בטוויטר שהיא כבר לא משתפת פעולה עם חברת הצילום הגרמנית הוותיקה, אבל Nokia 8 בידינו ושם המותג Zeiss מוצג לראווה מתחת לצמד המצלמות מאחור. אז ברור שזה לא רק האופטיקה של קרל זיס אלא גם היכולת של נוקיה לספק אפליקציה שיודעת להוציא מעדשות הצילום את המיטב, או לפחות להתכוון לכך, אבל גם ב-HMD Global יודעים שהמיתוג המשולב הזה אמור למכור יוקרתיות.

צמד המצלמות מאחור מצויד בחיישנים בגודל של 13 מגה-פיקסל עם מייצב תמונה אופטי ועם מפתח צמצם בגודל f/2.0 שבמונחים של ימינו כבר נחשב לבינוני אפילו. מתחת לעדשות יש חיישן לייזר למיקוד אוטומטי מהיר ויש גם מבזק כפול גוונים כנהוג. החיישן של המצלמה הקדמית זהה במשתנים שלו לזה של השתיים האחוריות, ואין לידו מבזק.

אפליקציית הצילום חביבה במיוחד בגלל שהיא פשוטה יחסית ובגלל שהיא ברורה מאוד לשימוש.  ברירת המחדל היא כמובן צילום תמונות רגילות, אבל לחיצה קלה על הצלמית שממוקמת בדיוק מעל כפתור הצילום מאפשרת לעבור לאפשרויות האחרות שמציעה האפליקציה, כולל צילום עם אפקט בוקה שאפשר לראות אותו תוך כדי הצילום עצמו, מצב צילום שמכונה במקומות אחרים מצב SLR או משהו דומה, ומאפשר לקבוע באמצעות לחיצה על המסך את נקודת המיקוד ואת רמת המיקוד והאפקט.

במצב התמונות עצמו מופיע תפריט עליון שמאפשר בקלות לבחור האם לצלם במצב HDR או לא, האם להשתמש במצלמה כפולה או יחידה מאחור או בכלל לעבור למצב צילום מונו, וכנ"ל האם להשתמש במבזק. גם המעבר בין שימוש במצלמה האחורית לקדמית מבוצע באמצעות התפריט הזה, והוא מציע גם מצב צילום בו אפשר להשתמש בשתי המצלמות יחדיו כדי להפיק תמונה אחת, כשהמצלמה הקדמית מספקת את הנתונים עבור החלק העליון של הצילום, והאחורית לחלק התחתון.

אז נכון שאין כאן כל מיני מצבי צילום מיוחדים, ונכון שאין אפקטים מעניינים, אבל מי שמחפש פשוט לצלם במהירות ובקלות, האפליקציה בהחלט מספקת.

גם התוצאות היו בהחלט מספקות, אם כי מצב הבוקה לא היה מספיק מודגש לטעמנו בהשוואה לתמונות במצב צילום דומה במכשירים אחרים בשוק, והבעיה העיקרית הייתה שלא הורגש שמושא הצילום מובלט באופן חד מספיק בתמונה. כמו כן תמונות בזום לא היו מוצלחות והכניסו, ואפילו בזום קטנטן, הרבה רעש לתוצאה הסופית. דווקא בתנאי צילום טובים פחות, כולל צילום בתוך בית בלילה, המצלמה הפתיעה לטובה וסיפקה תוצאות חדות ואיכותיות.

קרא עוד:  סמסונג רוצה 1,000 דולרים על הכרומבוק החדש שלה

בתאורה רגילה, באור יום, התוצאות היו טובות מאוד, כולל בצילום שמוגדר היה פעם כמקרו – צבעים עשירים ומלאי חיים, הפרדה טובה בדרך כלל בין גוונים דומים, בדיוק כמו שאפשר לצפות כמעט בכל מכשיר כיום בוודאי כאלו שמגיעים עם תצורה יחסית גבוהה כמו במקרה של Nokia 8.

Nokia 8 Camera sample

ובשורה התחתונה אפשר לומר ש-Nokia 8 לא מיועד למי שחובב צילום אלא למי שמחפש תמונת טובות בשליפה, במהירות, כמו שפעם דרשנו ממצלמה קומפקטית, וכמו שעד לא מזמן גם הסתפקנו בדרך כלל במכשירי טלפון.

מבחני העומק הרגילים

נוקיה, לא נוקיה, כן נוקיה – גם Nokia 8 היה צריך לעבור את מסלול המכשולים הרגיל של TGspot בדרך למילים הסופיות שמוצגות כאן בפניכם. כהרגלנו בקדוש נתייחס קודם לאלמנט הביצועי אולי החשוב ביותר בטלפונים, וזה כמה זמן אפשר להשתמש בדבר הזה. כמובן שכמו תמיד מבחן הסוללה Time 2.0 של PC Mark for Android נותן בסופו של דבר מדד התייחסותי, אבל כמו שכבר למדנו על בשרנו מכשיר שעובר את המבחן הזה היטב, עובד גם בחיים האמיתיים טוב מאוד, ובמקרים מסוימים אפילו מצוין.

אנו חייבים להודות שכשקראנו את הנתונים הטכניים של המכשיר, וראינו שהסוללה היא בנפח יחסית קטן של 3,090 מילי-אמפר/שעה, טוב יחסית למצב השוק, ובהתייחס לכך שמדובר במסך ברזולוציה גבוהה, לא ציפינו לגדולות ונצורות במבחן הסוללה. ובכל זאת, הוצאנו בבדיקות שלנו יותר מ-10 שעות בכל פעם, כשהשיא היה 10:12 שעות. זו בהחלט עמידה בתקן הגבוה של המבחן הזה, וגם אם זו לא תוצאה שממקמת את המכשיר בהיבט הזה בצמרת הגבוהה, היא בהחלט עונה על הצרכים ועל הדרישות. לפי התצורה הרשמית הסוללה אמורה לתמוך גם בטעינה מהירה, Quick Charge 3.0, אבל לא הרגשנו בכך בפועל.

בהיבט של הביצועים אפשר לומר שאם ראית מכשיר אחד עם Snapdragon 835 ראית את כולם, וזה כמעט מדויק. למעשה, במקרה של Nokia 8 התוצאה ב-6 Antutu הייתה אף יוצאת מן הכלל עם חציה של קו ה-180,000 ועם עצירה ב-180,557 נקודות, גבוה מכל מכשיר שבדקנו עד שהגיע לסביבה OnePlus 5T והוסיף לתוצאה הזו עוד 600 נקודות. גם במבחן ריבוי הליבות של GeekBench 4 התוצאה הייתה בהחלט תקנית עם ציון של 6,577 נקודות, קצת יותר מ-LG V30 עם 6,124 נקודות, וקצת פחות משני מכשירי ה-OnePlus 5 עם 6,723 ו-6,758 נקודות בהתאמה לדור, וכמובן גם פחות ממחזיק הכתר החדש Mate 10 Pro של וואווי (Huawei) עם 6,806 נקודות.

ומה עם בנוגע לביצועים גרפיים? גם בהיבט הזה המכשיר עשה את העבודה שלו, לפחות במבחנים שלנו, על הצד הטוב יותר ובהתאם לציפיות. הוא הגיע לציון של 38,803 נקודות במבחן האיכות הגבוהה ב-Basemark X, טיפונת יותר מה-38,316 נקודות של ה-Mi 6 מבית שאומי (Xiaomi) אבל פחות בהפרש קצת גדול יותר מה-Mate Pro 10 שהגיע ל-39,839 נקודות. התוצאה של המכשיר במבחן Slingshot Extreme של 3DMark אף הפתיעה לטובה עם 3,673 נקודות. כמה טובה? הכי טובה מכל מה שקיבלנו עד המכשיר הזה במבחן המסוים הזה, כש-OnePlus 5 שלט בו עד בואו של Nokia 8 עם 3,231 נקודות. כל אחד עם המחשבות שלו לעצמו על התוצאה הזו.

כך או כך, בכל מה שקשור לתוצאות המבחנים הסינטטיים אפשר לומר שגם במקרה הזה המורה היה מחייך שהוא היה מגיש בחזרה את המבחן עם הציון עליו. אולי אפילו היה מוסיף הערונת בסגנון 'לא ציפיתי ממך לאחרת'.

ושלום לישראל

מכשיר הדגל הנוכחי של נוקיה מוכיח שב-HMD Global כבר למדו לדבר שוב פינית בהגיה גלובלית שמובנת למשתמשי הטלפונים באשר הם. ויותר מכך, מדובר כעת באחד המכשירים הבודדים שמוצעים אלו שרוצים מכשיר עם תצורה טכנית יחסית גבוהה שעטופה בלי שגעון המסך הדקיק ובלי משיכת יחס ההיבט – יש שוליים, יש יחס היבט קלאסי של 16:9 כשקצת קשה להבין עד עכשיו מה הייתה הבעיה איתו, ויש גם דקיקות מוצלחת מאוד למכשיר.

הוא גם עולה פחות מ-2,000 שקלים, וגם זה משהו ביקום בו יצרניות הטלפונים הבינו שהן בהחלט יכולות להעלות מחירים משנה לשנה, כשבמקביל החבילה בכללותה מציעה תמורה יפה לכסף. הבחירה במכשיר הזה, היא באמת שאלה של טעם וריח ויופי של עיני המתבונן, וזה כשעדיין יש מקום לשיפורים לא מעטים כגון מניעת ההתחממות בראש ובראשונה. כמו כן אי אפשר להתעלם מהכך שבמבנה שמספיק כיום גם מסכי 6 אינץ', הוא עדיין מספק מסך בגודל 5.3 אינץ'. מבחינת ביצועים הוא בהחלט מספק את הסחורה ואפילו קצת יותר.

Tervetuloa takaisin Nokia.

Nokia 8

 מכשיר הדגל של מותג נוקיה תחת חברת HMD Global, ה-Nokia 8, הוכרז בחודש אוגוסט 2017 המיועד לשוק הגבוה. הוא כולל מסך 5.3 אינץ' ברזולוציית 1440×2560 פיקסלים, מעבד מתומן ליבות Snapdragon 835, זיכרון עבודה בנפח 4 או 6 ג'יגה-בייט ואחסון בנפח 64/128 ג'יגה-בייט. בגבו מערך צילום כפול עם חיישני 13 מגה פיקסל תוצרת חברת העדשות קרל זייס (Carl Zeiss) והוא רץ על מערכת האנדרואיד 7.1

למפרט המלא | Spex.co.il - השוואות מכשירים בקליק

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.