הטלפון המתקפל Surface Duo ,המריץ את אנדרואיד, אמנם גנב את מירב תשומת הלב באירוע ה-Surface של מיקרוסופט (Microsoft) בשבוע שעבר. אך כמה רגעים לפניו יצאה החברה בהכרזה דרמטית אחרת – מערכת הפעלה חדשה, המיועדת במיוחד למכשירים מתקפלים, תחת השם Windows 10X. עם זאת, כרגע החברה מסגירה אודותיה מעט מאוד פרטים.

לפי תיאורו של ערן מגידו, סגן נשיא של מיקרוסופט שפרסם מאמר בבלוג, ניתן להבין כי Windows 10X מבוססת על הליבה החדשה Windows Core OS, המיועדת לאפשר למערכת ההפעלה הוותיקה לרוץ על כל סוגי המכשירים – החל מתרמוסטטים מקושרים ועד שרתים. היא מהווה מעין שילוב בין גרסת המערכת למכשירים מבוססים מעבדי ARM, כמו Surface X שהוכרז גם הוא באירוע, לגרסה המלאה הרצה על מחשבים רגילים.

ההבדלים בין Windows 10X לשתי הגרסאות האחרות, לפי המעט הידוע כרגע, הם שבניגוד לגרסת ARM, היא מסוגלת להריץ תוכנות שנכתבו עבור מחשבים מבוססי מעבדי אינטל – ולכן היא תרוץ רק על מחשבים בעלי מעבדים כאלה – ומצד שני, בניגוד לגרסה המלאה של Windows 10, היא תריץ את התוכנות האלו בתוך קונטיינר. משמעות הדבר היא שתוכנות שאינן אפליקציות מהחנות של מיקרוסופט המבוססות על UWP (פלטפורמת פיתוח האפליקציות ל-Windows) ירוצו בתוך סביבה מבודדת, ולא כל התכונות שלהן יעבדו על כל מכשיר.

אך בפועל, ההבדלים הללו אמורים להיות שקופים למשתמשים, מכיוון שעדיין יתאפשר שימוש גם באפליקציות האחודות של מיקרוסופט, העובדות על כל מכשיר מטלפון מבוסס Windows 10 Mobile ועד טלוויזיות באמצעות קונסולת Xbox, כמו גם תוכנות שנוצרו עבור גרסאות ישנות יותר של Windows.

Image result for Surface Neo

ממשק למסך כפול

מה שכן יורגש על ידי המשתמשים הוא הממשק של Windows 10X, המותאם לעבודה עם מסך כפול: שולחן העבודה יתפרש על שני המסכים, כאשר כל אפליקציה תופעל כברירת מחדל על מסך אחד ותכלול ממשקים מותאמים למצב אופקי ואנכי. פתיחה של אפליקציה משולחן העבודה תפתח אותה על אותו מסך, בעוד לחיצה על קישור באפליקציה אחרת, כמו מייל, תפתח את התוכן המבוקש (דף אינטרנט בדפדפן, מיקום במפות וכו') על המסך הנגדי. גרירה של האפליקציה אל החיבור בין שני המסכים תציג אותה על שניהם. אפליקציות מסוימות יתמכו גם במצב מוקטן ("מיני"), שיאפשר הצגה של תכנים על חלקו של המסך התחתון כאשר רובו מכוסה על ידי מקלדת פיזית המתחברת למכשיר באופן מגנטי.

מערכת ההפעלה החדשה תהיה זמינה החל מסתיו 2020 – כלומר עוד שנה לפחות – על מכשירים של מיקרוסופט עצמה כמו גם מחשבים ניידים כפולי מסך תוצרת HP, לנובו, דל ואסוס.

אבל Windows 10X היא יותר ממערכת הפעלה – מה שהתבטא בהכרזה הצמודה עליה ומייד אחריה על ה-Surface Neo המריץ את מערכת ההפעלה Android. באירוע ציין האחראי על חטיבת Surface, פאנוס פנאי, כי החברה שיתפה פעולה עם גוגל בהתאמתה של Android למסכים כפולים. שיתוף הפעולה הזה אף בולט למדי לעין כאשר שמים לב שאותה חוקיות שחלה על השימוש ב-Windows 10X נמצאת גם בגרסת ה-Android אותה מריץ Surface Duo: אפליקציות נפתחות על מסך אחד ותומכות בהצגה לאורך או לרוחב, כמו גם בהרחבה לשני המסכים על ידי גרירתן למרכז.

נראה שמיקרוסופט, שכבר עובדת זה זמן מה על התאמת אפליקציות למסכים כפולים (בהשקת Galaxy Fold הוכרז למשל כי אפליקציות Office ל-Android כבר הותאמו לתצורת המכשיר), רוצה להשפיע לא רק על המכשירים העתידיים שיריצו את Windows, אלא גם על אלו שיריצו מערכות הפעלה מתחרות.