כמעט 4.5 שנים עברו מאז שחרור הפעלה Windows 10, ויותר מ-3 שנים מאז שפגה תקופת השדרוג החינמית שאחריה איימה מיקרוסופט (Microsoft) כי מי שירצה לשדרג את המחשב שלו יצטרך להיפרד מהרבה כסף. אך בפועל, נראה שלחברה לא באמת חשוב להתחיל לגבות ממשתמשים כסף עבור השדרוג, כפי שנחשף בסוף השבוע בדיון סוער באתר Reddit.

לאחר שמשתמש באתר פרסם כי הצליח לשדרג מחשב מ-Windows 7 ל-Windows 10 בלי לשלם על רישיון חדש הצטרפו מאות משתמשים שדיווחו על לפחות 2 דרכים שונות לשדרג מחשבים המריצים Windows 7 או Windows 8 ללא תשלום:

הראשונה, שעליה דיווחנו לראשונה לפני יותר מ-3 שנים, היא להוריד את כלי ההתקנה של Windows 10 מכאן ולבצע התקנה בעזרת הרישיון של מערכת ההפעלה הקיימת; והשנייה, שעליה דיווחנו לפני כמעט שנתיים, היא לנצל את הארכת הזמן שקיבלו משתמשים בעלי צרכים מיוחדים ולבצע את השדרוג דרך דף הנגישות באתר מיקרוסופט.

בתגובה כתב משתמש שהציג את עצמו כעובד במיקרוסופט כי "כל עניין השדרוג חינם לשנה היה מהלך שיווקי לחלוטין". לדבריו, בחברה היו מודעים לשתי הדרכים לעקוף את המגבלה, ובחנויות הפיזיות שלה אף דיווחו כי הם עושים זאת עבור לקוחות שמגיעים עם המחשבים שלהם לחנות. "לקבוצת Windows ומכשירים לא איכפת בכלל, משום שלטרי מאיירסון בזמנו היה איכפת יותר משיעור השדרוג (שיציג כהישג בפני ההנהלה) מאשר מהכנסות מרישיונות".

חשוב לציין כי למרות שהחברה לא חוסמת בינתיים את דרכי השדרוג הללו, בעמוד ההורדה של Windows 10 מצוין במפורש כי דרוש "רישיון להתקנת Windows 10", ובהמשך אף מודגש כי רישיון כזה סופק רק מי שכבר שדרג בעבר או רוכש עתה רישיון חדש תמורת 700 שקל לגרסת Home או 1,000 שקל לגרסת Pro (אם כי המחיר בפועל נמוך בהרבה).

בינתיים, נראה שהטקטיקה עובדת: מצד אחד, רווחי החברה מרקיעים שחקים ורווחי חטיבת Windows בפרט עולים מדי שנה לפי דוחות החברה; מצד שני, אחוז המחשבים המריצים את מערכות ההפעלה הקודמות שלה הולך ופוחת. כזכור, Windows 10 עקפה את Windows 7 בתחילת 2018 לפי StatCounter, או בסוף אותה שנה לפי NetApplications, ולפני כשלושה חודשים הגיעה לנתח שוק של 50% מכלל המחשבים המחוברים לרשת.