כשלוש וחצי שנים לאחר שיצאה לראשונה, הצליחה מערכת ההפעלה חלונות 10 (Windows 10) מבית מיקרוסופט (Microsoft) לעקוף סוף-סוף את חלונות 7 הוותיקה, ולהפוך למערכת ההפעלה הפופולרית ביותר בעולם למחשבים אישיים. לפי נתוני חברת מחקרי השוק Netmarketshare נכון לדצמבר 2018, מותקנת חלונות 10 על 39.22 אחוזים מהמחשבים בעולם, בעוד שחלונות 7 ירדה ל-36.9 אחוזים.

המספרים הללו מותירים את יתר מערכות ההפעלה הרחק מאחור: מערכת ההפעלה Mac OS X של אפל בגרסתה העדכנית (10.14) מותקנת על 4.73 אחוזים מהמחשבים, חלונות XP על 4.54 אחוזים, וחלונות 8.1 על 4.45 אחוזים. לינוקס, המתמודדת המובילה ממחנה הקוד הפתוח, מסתפקת ב-2 אחוזים מהמחשבים בעולם על כל גרסאותיה.

הנתונים מעידים על עלייה מרשימה בכמות המחשבים עליהם מותקנת חלונות 10 במהלך החודשים נובמבר ודצמבר, למרות שבמהלך חודשים אלו בדיוק נאלצה מיקרוסופט להתמודד עם תקלות חוזרות הקשורות בעדכון אוקטובר של מערכת ההפעלה – לרבות מחיקה בשגגה של קבצים ותמונות אישיות. סביר להניח כי העלייה היא למעשה תוצאה של רכישת כמות גדולה מהרגיל של מחשבים חדשים במהלך ימי המכירות של עונת החגים. אלו נמכרים כיום באופן כמעט בלעדי עם מערכת ההפעלה חלונות 10.