מזה כמה שנים מושכת LG את העגלה עם שתי סדרות פרימיום, ה-G וה-V. אם בשני הדגמים הראשונים של סדרת ה-V ההבדל היה ברור לחלוטין, בזכות המסך המשני שם למעלה, הגיע תורו של ה-V30 והתברר שלא כמו במכשירי הסדרה הקודמים, LG ויתרה על המסך המשני וכעת הוא מוצע כ-'תפריט צף' שניתן להפעילו או לבטלו דרך ההגדרות.

ה-V30 גם הגיע לשוק בתקופה בה הפכו מכשירי הדגל של כל החברות כמעט לכאלה שמציעים תצוגה גדולה במיוחד, כזו שמביאה לידי ניצול כמעט מושלם של שטח המסך בהשוואה למידות המכשיר, מה שאומר שמקבלים יותר מסך ופחות שוליים מיותרים, וב-LG השכילו לעשות זאת גם ב-LG V30. בנוסף, לראשונה השתמשה החברה בתצוגת POLED, כשבדורות הקודמים היא הסתפקה בתצוגת IPS.  כמו כן ה-V30 כולל סוללה מובנית, וזאת לצד שבב מיוחד לשיפור איכות הקול.

האם זה מספיק כדי לספק מתחרה ראוי למכשירי הדגל האיכותיים שמגיעים לשוק בחודשים האחרונים? האם הדרך של LG להתמודד עם מגמת המסכים הארוכים עם השוליים הדקיקים מוצלחת? עד סוף הסקירה תוכלו לקבל החלטות שקולות יותר.

תצוגת POLED של LG, ו-18:9

LG שילבה את כפתור הבית עם חיישן טביעות האצבע ומיקמה את הכפתור בגב המכשיר מתחת זוג המצלמות, כשבדופן השמאלית היא מיקמה את זוג הכפתורים לשליטה בעוצמת הקול. בתחתית, כמו בכל המכשירים המודרניים, נמצא מחבר ה-USB Type-C לצד הרמקול, ובדופן הימנית של המכשיר מוצאים את המגירה לכרטיס זיכרון ולכרטיס nanoSIM. שלא כמו חברות אחרות, ב-LG בחרו להשאיר את שקע האזניות הסטנדרטי והוא ממוקם, כרגיל, בדופן העליונה ב-V30.

כאמור, ניצול שטח התצוגה מרשים. המסך של המכשיר הוא בגודל 6 אינץ' והוא מתהדר ביחס גוף-מסך של 81.2% כשאורכו של המכשיר הוא 151.7 מ"מ. בהשוואה לטלפונים החדשים של סמסונג, Galaxy Note 8 ו-Galaxy S8 Plus, ה-V30 הוא הקצר שבחבורה וגם הקל ביותר עם משקל של 158 גרם בלבד. LG בחרה לוותר על מגמת המסך הגולש לצדדים, וזה מעניק מעין תחושה שהמכשיר מעט שמן יותר, מה שבבדיקה מספרית מתגלה לא נכון: עוביו של ה-V30 עומד על 7.3 מ"מ לעומת 8.1 מ"מ של ה-S8 Plus ו-8.6 מ"מ של ה-Note 8.

הבחירה של LG לעבור להשתמש בטכנולוגיית POLED הובילה לתצוגה שמציעה יחס ניגודיות טוב יותר וצבעים עשירים יותר. גם באור שמש ישיר לא התקשינו להשתמש במכשיר. הרזולוציה היא 1440×2880 פיקסלים ויחס ההיבט של התצוגה עומד על 18:9, בדומה לשאר מכשירי הדגל בתקופה האחרונה. אפליקציות שעברו התאמה ליחס ההיבט הזה יוצגו היטב במסך מלא, לאחרות יתווספו שוליים עליונים ותחתונים – לא ממש הפריע לנו.

מעט לאחר ההשקה העולמית נשמעו דיווחים על כתמי תצוגה שהופיעו בחלק מהמכשירים. LG הגיבה כי "צבע המסך אולי נראה לא שווה, אך מדובר בטבעו של ה-OLED. משתמשים פשוט לא רגילים למסך שכזה, וטרם קיבלנו תלונות על התצוגה עצמה". אנחנו לא שמנו לב לתופעה דומה. עם זאת, כן הפריע לנו שהבהירות האוטומטית משתנה בקצב איטי במיוחד, מה שגורם לתחושה כאילו המסך מרצד.

ממתינים לעדכון ל-Oreo

לפי הדיווחים מערכת ההפעלה העדכנית של גוגל (Google), אנדרואיד 8 או Oreo, עומדץ להגיע ל-V30 ממש בקרוב. בינתיים המכשיר הושק עם אנדרואיד 7.1.2, אם כי קשה לשים לב בדיוק לגרסה המדויקת שכן LG מקפידה לספק ממשק משתמש קנייני שעוטף את המערכת די בחוזקה.

קרא עוד:  סקירה: ADATA HD680 - כונן נייד וקשוח

במהלך שזכה לביקורת עוד בשנה שעברה LG בחרה להעלים את מגירת האפלקיציות ולפרוס את כולן במסכי הבית. זו גם ברירת המחדל ב-V30, אך אל דאגה, לאחר משחק קצר בהגדרות ניתן להשיב למגירה את כבודה, ואת הסדר על כנו עבור מי שמרגיש לא בנוח עם השיטה ש-LG מעדיפה.

כאמור, החברה ויתרה הפעם על מה שאפיין את הסדרה עד עתה – המסך המשני הממוקם בחלק העליון של המכשיר – ובמקומו היא מציעה ב-V30 שתי תכונות שאמורות לספק את התחליף עבורו. אחד מהם הוא 'תפריט צף' אותו ניתן לבחור להפעיל בתפריט ההגדרות. מדובר במעין בועה צפה, שבלחיצה עליה נפתחים כמה קיצורי דרך המסייעים בתפעול השוטף של המכשיר. את היכולות של המסך המשני מנסה LG להשלים גם בעזרת התצוגה 'הפעילה תמיד' (Always On) שגם בעת שהמסך במצב המתנה מציגה פרטים בסיסיים כמו שעה, התראות ואולי גם חתימה ססגונית, לפי בחירת המשתמש.

אחת מקדימה, שתיים מאחורה

ב-LG השימוש במצלמה כפולת עדשות מאחור כבר הפך לסטנדרט, וגם ב-V30 יש זוג עדשות צילום אחוריות, אחת רחבת זווית והאחרת בעלת זווית צילום רגילה. השילוב בין השתיים מאפשר לייצר זום רחב במיוחד בצילומים, ובצילום בטווח קצר ניתן להכניס לתמונה יותר אלמנטים בזכות העדשה הרחבה שמציעה זווית צילום של 125 מעלות. עם זאת חשוב להדגיש שתמונה שמצולמת באמצעות העדשה הרחבה יוצאת מעוותת מעט בקצוות.

הטלפון כולל חיישן המסוגל לצלם ברזולוציה של 16 מגה-פיקסל במצלמה האחורית האיכותית יותר, שגם מצוידת במפתח צמצם של f/1.6, מייצב אופטי על שלושה צירים ומנגנון לייזר למיקוד מדוייק יותר. למצלמה האחורית השנייה יש חיישן של 13 מגה-פיקסל ומפתח צמצם של f/1.9. המצלמה הקדמית, בעלת חיישן של 5 מגה-פיקסל, מציעה גם היא זווית צילום רחבה והיא כוללת ממשק זום מורחב. במקרה שלה הצמצם הוא בגודל f/2.2.

באור יום התמונות יצאו חדות, מפורטות ובעלות טווח צבעים עשיר. עם טכנולוגיות לזיהוי פנים, מיקוד אוטומטי, מעקב אחר אלמנטים בתנועה ומייצב תמונה אופטי – יכולות הצילום של המכשיר משביעות רצון וללא ספק מדובר באחת מהתכונות החזקות שלו. גם בצילום בחשיכה סיפק המכשיר תוצאות משביעות רצון. עם זאת, כשניסינו לצלם וידאו ברזולוציה הגבוהה ביותר (UHD), נתקלנו בקושי במיקוד האוטומטי של המצלמה. נציין גם שברזולוציות כאלה לא ניתן להשתמש בתכונה המאפשרת לעקוב באופן אוטומטי אחרי אובייקטים בתנועה.

LG שוב מציעה ממשק צילום משוכלל ולצד מצבי הצילום המגוונים, ניתן גם לצלם וידאו או סטילס במצבים ידניים, אז ניתן להתערב כמעט בכל משתנה, אפילו באיכויות הסאונד המוקלט. כמו כן, אהבנו במיוחד את האפשרות לבצע זום לאזורים שונים בפריים המצולם מבלי להזיז את המכשיר ממקומו. עוד ניתן לצלם בדומה לסגנונות צילום קולנועיים שנקבעו מראש.

LG V30 Camera Samples

זה קול ההבדל

זה החל עוד ב-G5, כש-LG החליטה לספק לנו, הצרכנים, את היכולת לשמוע סאונד באיכויות גבוהות יותר. אז, כשניסתה החברה לחדש עם אותם מודולים נשלפים, יצרה החברה גם מודול הכולל מעבד סאונד ומי שהרכיב אותו בתחתית המכשיר והשתמש באוזניות, זכה ליהנות מסאונד איכותי יותר.

ב-V30 כבר יש מעבד קול מובנה, Hi-Fi Quad DAC, שאותו ניתן להפעיל דרך תפריט ההתראות, אבל רק לאחר חיבור אזניות. כשניסינו להשתמש בתכונה גילינו הבחנה טובה בין צלילים שונים, סאונד עמוק יותר ועם לחיצה על הגדרות המעבד הקולי יש אפשרות לשליטה בעוצמת הקול המושמעת בכל אוזן, כמו גם אפשרות לבחור מסננים שונים בהתאם להעדפות.

קרא עוד:  הנתונים מגלים: מהירות הגלישה הסלולרית בישראל יורדת

אם מחליטים לעבוד ללא אזניות מושמעים הקולות דרך הרמקול הממוקם בדופן התחתונה של המכשיר. אמנם מדובר ברמקול עוצמתי במידה מספקת, אבל בעוצמת שמע גבוהה היו הקולות 'מתכתיים' מעט.

כמו כן התווספה למכשיר אפליקציה בשם 'הקלטת שמע ב-HD' המציעה אפשרויות הקלטה מעניינות כמו אפשרות להקליט על גבי מוסיקה המושמעת במכשיר, מצב הקלטה בהופעות ומצבי הקלטה בהתאמה אישית. בראיונות שערכנו עם המכשיר הוא בהחלט עשה את העבודה.

ביצועים

ערכת השבבים עליה מבוסס המכשיר היא Snapdragon 835 של קוואלקום וזיכרון העבודה הוא של 4 ג'יגה-בייט. נפח האחסון במכשיר שקיבלנו לבדיקה היה 64 ג'יגה-בייט, אם כי ביבוא הרשמי בארץ המכשירים שיסופקו יהיו +V30 עם נפח אחסון של 128 ג'יגה-בייט.

בזכות המפרט החזק, כמו גם בזכות מערכות הקירור של המכשיר, מציג ה-V30 ביצועים טובים ולא שמנו לב לגמגום כלשהו ואפילו לא בהתחממות קלה במגוון הבחינות שערכנו לו. במבחן AnTuTu שערכנו קטף המכשיר 151,752 נקודות, שיפור קטן בהשוואה ל-LG V20 שבזמן שבדקנו אותו הגיע ל-147,978 נקודות, אך הרבה מתחת למכשיר המתחרה Samsung Galaxy Note 8 שזכה לציון של 174,125 נקודות במבחן שלו.

במבחן Epic Citadel שבוחן את השבב הגרפי, מספר הפריימים לשנייה היה 59 פריימים, כשהמכשיר הקודם בסדרה, LG V20, הוציא במבחן 59.6 פריימים לשנייה.

את המטען השאירו בבית

מה שבעיקר מאפיין מכשירים עם מסך גדול, בוודאי כשמדובר במסך OLED, הוא אתגר גדול בהיבט של חיי הסוללה, ורבים מהם מתקשים לצלוח יום שלם.

ב-LG V30 הופתענו לטובה בכל הקשור לסוללה. תחת שימושים אינטנסיביים, הכוללים ניווט של שעה ב-Waze, צפייה של שעתיים בתכני וידאו ושימוש שוטף במכשיר הוא החזיק מעמד בין 24 ל-30 שעות עבודה. הוא השיג זאת עם סוללת 3,300 מילי-אמפר/שעה, בלתי נשלפת, עם תמיכה ביכולות טעינה אלחוטית ועם טעינה מהירה בתקן Quick Charge 3.0. זה אומר שניתן להטעין 50% ראשונים מנפח הסוללה ב-36 דקות.

עוד היבט קשור לעמידות של המכשיר: אמנם לא, V30 אינו מכשיר מוקשח, אך בכל הקשור לעמידות טוענת החברה כי הוא עבר בדיקות סביבה מחמירות לפי תקן הבדיקות של הצבא האמריקני, MIL-STD-810G. אנחנו לא חושבים שמומלץ להפיל אותו מגובה או לנסות לשרוט אותו, אך כשבדקנו את ה-LG G6, שגם הוא עומד בתקן צבאי דומה, גילינו כי קשה מאוד לשרוט אותו.

בכל הקשור לאטימות בפני מים ואבק, עומד המכשיר בתקן IP68 המאפשר לו לשהות במים בעומק של מטר וחצי למשך 30 דקות, כמובן בכפוף להוראות היצרן.

בשורה התחתונה

נראה ש-LG בחרה שלא לשלב גימיקים רבים ב-V30, אך כן דאגה ליישר קו עם מכשירי הדגל של היצרניות המתחרות. היא מיישרת קו בתחום ניצול שטח התצוגה, היא הטמיעה מסך POLED ויחס היבט של 18:9 ואפילו ויתרה על אחד המאפיינים היחודיים של הסדרה – המסך המשני.

המחיר הרשמי של המכשיר הוא 3,399 שקלים ותמורת זה מספק ה-V30 מפרט מתקדם, ביצועים טובים וכמה מאפיינים בודדים שעבור חלק מהמשתמשים מעניקים לו יתרון ביחס למכשירים האחרים.

LG V30

LG V30 הוכרז ב-IFA 2017. המכשיר עמיד למים ואבק ומגיע עם מסך רחב בתצורת OLED קמור שגודלו 6 אינץ' ברזולוציית 1440x2880 פיקסלים, הוא מופעל על שבב מתומן הליבות Snapdragon 835. בגבו מערך צילום כפול באבחנת 16 מגה-פיקסל ו-13 מגה-פיקסל ובקדמתו 5 מגה-פיקסל, זיכרון העבודה בנפח 4 ג'יגה-בייט, זיכרון אחסון בנפח 64 או 128 ג'יגה-בייט, סוללת 3,300 מיליאמפר/שעה וכן הוא מריץ אנדרואיד 7.1.2

למפרט המלא | Spex.co.il - השוואות מכשירים בקליק

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.