החוק הישראלי מתיר להקליט כל שיחת טלפון בה שותף הצד המקליט. עם זאת, במדינות אחרות בעולם יש חוקים אחרים. השילוב של הניסיון של חלק מחברות הטכנולוגיה לשמור על פרטיות הלקוחות, או לפחות להצטייר ככאלה, הוביל לכך הופכת שכיום בהרבה מאוד טלפונים האפשרות לבצע הקלטת שיחות אינה קיימת או שקשה ליישם אותה.

אפל (Apple), לדוגמה, מקשה מאוד על מפתחי אפליקציות מהסוג הזה. מי שמגיש בקשה לרשום ב-AppStore אפליקציה המבקשת להקליט שיחות טלפון נבחן בשבע עיניים עד שהוא זוכה, אם בכלל, לקבל את האישור. תוצאה מכך, ניתן למצוא מעט אפליקציות שכאלה בהשוואה לכמות הזמינה עבור מכשירי אנדרואיד, ורובן מוצע תמורת תשלום – לעיתים גם תמורת דמי מנוי חודשיים.

פתרון עוקף

כדי לעקוף את החסימה הטכנולוגית של אפל משתמשות אפליקציות הקלטות שיחת רבות בשיטה של ביצוע של מעין שיחת ועידה. כשהמשתמש מנסה להקליט שיחה, מצרפת האפליקציה באופן אוטומטי גורם שלישי לשיחה – זהו בעצם מספר ייעודי להקלטה. הקלטת השיחה נשמרת בשרתי החברה, כשבן-השיח מעבר לקו לא מרגיש בכך.

דוגמאות לאפליקציות שעושות זאת הן Call Recorder – IntCall (להורדה ל-iOS) או TapeACall Pro (להורדה ל-iOS).

שימו לב: אם המפעיל הסלולרי לא מאפשר ביצוע שיחות ועידה, או אם מבטלים באופן ידני את התכונה הזו, לא ניתן להקליט שיחות באפליקציות המבוססות על הפתרון הזה.

חסימה לא הרמטית

באנדרואיד, לעומת זאת, המצב היה שונה במשך זמן רב. למעט זמן קצר בו ניסתה גוגל (Google) לחסום את הקלטת השיחות ב-Android 8.0 Oreo, עד לאחרונה נהנו טלפוני אנדרואיד רבים מהיצע אפליקציות רחב שחיכה להם בחנות.

בגרסת האנדרואיד האחרונה, Android 9.0 Pie, חסמה גוגל את כל אפליקציות הקלטות השיחה כחלק מהגדרות המובנות במערכת ההפעלה ומשתמשים רבים שהתקינו אפליקציות שונות, כדוגמת ACR הפופולרית, מתלוננים שרק קולם נשמע בהקלטה ולא קולו של בן השיח.

חייגן גוגל המסנן שיחות ספאם

עם זאת, החסימה לא הרמטית ויצרניות רבות מפיצות מכשירים עם תכונת הקלטה מובנית, כמו למשל בחלק מהמכשירים של סמסונג (Samsung), שאומי (Xiaomi) ושל וואווי (Huawei). אך הגדרות אלה משתנות במכשירים המופצים למדינות שונות בשל סוגיות משפטיות. בנוסף, בשל האפשרות לבצע גישת רוט (Root) למכשירי אנדרואיד, וכך לפרוץ חומות הגנה שונות במערכת ההפעלה, ניתן עדיין להתקין אפליקציות הקלטות שיחה שונות. עם זאת מדובר בתהליך מורכב שדורש הבנה רבה מצד המשתמש וביצוע פעולות המסכנות את תקינותו של המכשיר.

תקווה לעתיד טוב יותר

כאמור, קיים שוני בין הגרסאות השונות של מערכת ההפעלה וכן ישנו היצע רחב של אפליקציות ב-Google Play. ראשית, בדקו אם יצרן המכשיר שלכם כלל תכונה מובנית המאפשרת הקלטת שיחות. לרוב היא מופיעה בחלון החייגן, בעת שיחת טלפון פעילה.

כמו כן, מפתחי האפליקציות מקיימים בכל העת מאמצי הידברות מול גוגל לצורך מציאת פתרונות. ניתן לנסות ולהוריד למכשיר כמה אפליקציות מומלצות להקלטת שיחה ולבחון אם הן עובדות. Call Recorder – ACR היא אחת האפליקציות המפורסמות בתחום (להורדה לאנדרואיד) וכן ניתן לבחון את האפליקציה הבאה Automatic Call Recorder (להורדה לאנדרואיד). אלו גרסאות חינמיות, אך קיימות גם גרסאות בתשלום. מומלץ שלא לשלם עד שתבחנו שהאפליקציה עובדת היטב.

נראה שגוגל תשקול מחדש את עמדתה בנוגע לחסימת הקלטת השיחות, אך עד שהדבר יצא לפועל כנראה שיעבור זמן. אחד המשתמשים בגרסת הבטא של אנדרואיד Q, הדור הבא של מערכת ההפעלה מבית גוגל, שלח לגוגל בקשה לפתוח את חסימת הקלטת השיחות כבר בדור הבא של מערכת ההפעלה. עובד גוגל הגיב לבקשה ואמר שגוגל בוחנת פתרון "בגרסה עתידית של אנדרואיד". לדבריו, הדבר לא יתבצע עם שחרור אנדרואיד Q בשל "ההשלכות האבטחה והפרטיות של ממשקים כאלה".

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.