בקצרה
עם מערך מצלמות מוצלח, מסך איכותי ובהיר ותג מחיר שלא 'קורע את הכיס' LG G8S ThinQ מציע לצרכן חבילה מקיפה ולא יקרה, יחסית למכשירי דגל. הוא לא חף מגימיקים, והעיצוב מיושן, אך המחיר סביר. הוא יכל להתבלט עוד יותר אלמלא הוא הגיע מעט אחרי גל ההשקות
אהבנו
מחיר אטרקטיבי
מסך איכותי ובהיר התומך HDR10
מערך מצלמות ורסטילי
עדייו יש שקע אוזניות 3.5 מ"מ
זמן המתנה
לא אהבנו
העיצוב דורש רענון
מגרעת רחבה מדי
זיהוי פנים לא עקבי
מחוות תנועה הן לא יותר מגימיק
7
מחיר מומלץ

LG הייתה עד לפני שנים מועטות יצרנית מוערכת מאוד בשוק המקומי. היא גם הייתה חברה שהובילה לא מעט חידושים בשוק כמו מערך צילום כפול עם מצלמה בזווית רחבה, מסך בהיבט של 18:9 ועוד. אבל עכשיו זו יצרנית שמתקשה מאוד למצוא את מקומה בשל התחרות העזה בשוק הסלולר, ולא רק בגלל זה.

כמו בכל שנה השיקה החברה מכשיר דגל, אבל לארץ הגיע דווקא LG G8S ThinQ, מעיין מהדורה מעט שונה של G8 ThinQ שהוצג בתחילת השנה, אבל עם מערך צילום משולש ותג מחיר נמוך יותר. האם זה הטלפון שיכול להחזיר לחברה ולו חלק ממעמדה?

עיצוב שדורש רענון עם מגרעת רחבה

מבחינה עיצובית, G8S ThinQ מציע את אותם מאפיינים כמו ה-G8: הוא מחופה בזכוכית מקדימה ומאחור עם פינות עגולות מסביב, והוא מוקף מסגרת אלומיניום צבעונית בגימור מבריק. הדגם שקיבלנו לסקירה היה בצבע שחור עם גב שנראה כמו מראה – נאה, אך כזה שמהווה מגנט לטביעות אצבע. העיצוב העגלגל והשמנמן מזכיר למדי את העיצוב של ה-iPhone XR.

מערך הצילום מאחור בולט מגוף המכשיר, דבר שהעלה אצלנו חשש כי הזכוכית המכסה את העדשות עלולה להישרט במידה ולא משתמשים בכיסוי מגן – ואחד כזה מצורף בערכה. מתחת למערך הצילום חיישן טביעת אצבע פיזי ולא מתחת למסך, וכמו ברוב הטלפונים בשוק שמציעים את החיישן במיקום הזה, הוא היה נוח לשימוש.

בדופן הימנית נמצא כפתור ההפעלה ותחתיו מגירת ה-SIM וכרטיס ה-microSD, ובשמאלית כפתור השליטה בעוצמת השמע. מתחתיו, במרחק גדול דיו כדי למנוע הפעלה בשוגג, ממוקם כפתור ייעודי להפעלת Google Assistant. מכיוון שהסייעת של גוגל (Google) עדיין אינה תומכת בעברית, לחיצה עליו מפעילה את מסך החיפוש הסטנדרטי וחבל שלא ניתן להגדיר אותו לביצוע פעולה אחרת כפי שעשתה סמסונג (Samsung) עם כפתור ה-Bixby. בדופן התחתונה נמצאים הרמקול, מחבר ה-USB Type-C וכן שקע האוזניות בקוטר 3.5 מ"מ.

התצוגה של G8S ThinQ נפרסת על פני 6.21 אינץ', זאת לצד שוליים נדיבים ויחס מסך לגוף של 82%, מה שמסתכם במידות של 155.3 מ"מ לגובה, 76.6 מ"מ לרוחב ו-8 מ"מ בעובי. בניגוד למגמה הנוכחית של קימורי מסך במכשירי הדגל של החברות המובילות, ב-G8S ThinQ המסך שטוח, ורק בפינות יש קימור קל וחלק.

בזמן שרוב היצרניות מצאו פתרון לחתיכה החסרה במסך, ב-LG שילבו במכשיר החדש מגרעת. ולא רק שיש שם מגרעת למעלה, היא גם גדולה מאוד, הרבה יותר מהסטנדרט. היא מהווה את המקום בו מוצאים את הרמקול לשיחות, חיישן תאורה וקרבה, המצלמה הקדמית וכן חיישן Z Camera המשמש לזיהוי פנים ומיפוי עומק – על אלה נרחיב בהמשך. השימוש במגרעת כה רחבה תמוה עוד יותר, נוכח העובדה שב-G8 יש את אותם חיישנים, אבל המגרעת שלו קטנה יותר.

משתמשים שלא אוהבים את מראה המגרעת יכולים לבצע התאמות שונות לתצוגת החלק העליון של המסך – להעניק לו כמה צבעים או להפוך את כולו לשחור וכך להגדיש, לכאורה, שחלקו העליון של המסך אינו חתוך במרכזו.

את האזור מסביב למגרעת מכנה LG 'מסך משני', החלטה תמוהה בהחלט נוכח חוסר השימושיות שלו שכן הוא יכול להציג שני סמלי התראות במקרה הטוב, ובמקרה הרע סמל התראה אחד ולצידו סמל המסמן כי ישנה התראה נוספת.

מבחינה טכנית מדובר במסך עם פאנל מסוג GOLED באבחנה של 1080×2248 פיקסלים, והוא מציע חדות גבוהה, עם תמיכה בתקן HDR10. הוא מעניק צבעים חיים אך לא רוויים מדים כשרק נקודת הלובן נוטה לכיוון הקר של הטווח. המסך בהיר דיו ומצויין בשימוש גם תחת אור שמש ישיר.

חרף המסך המצוין, עיצוב המכשיר מרגיש מעט מיושן. המסך השטוח לחלוטין, השוליים העבים והמגרעת הרחבה מעניקים תחושה של מכשיר דגל מ-2017 שהגיע במכונת זמן.

מצלמה מדליקה

מערך צילום משולש הפך לדבר שבשגרה, בטח במכשירי הדגל של 2019. כמוזכר לעיל, זה גם מה שמוצאים ב-G8S ThinQ. המערך מורכב מעדשה ראשית עם חיישן באבחנה של 12 מגה-פיקסל שמלווה במייצב תמונה אופטי, עדשת זווית רחבה של 137 מעלות עם חיישן 13 מגה-פיקסל, ועדשת זום אופטי עם חיישן של 12 מגה-פיקסל שמספקת זום של עד פי 2. שמחנו לראות כי כל החיישנים מכויילים כך שהם מפיקים תמונות עם כמעט אותו פרופיל צבע.

LG G8

ממשק הצילום כולל מציע, ושוב כנהוג כיום, גם יכולות בינה מלאכותית לזיהוי הסצנות המצולמות ובחירת מצב הצילום המיטבי עבורן. אנו מצאנו כי המנגנון הזה נוטה לדרמטיות יתר, והוא גורם להזנקת הניגודיות המובילה למצגת תמונות בולטות אך עם מראה לא טבעי. אנחנו חושבים שעדיף במקרה המסוים הזה להשתמש במצב הצילום האוטומטי הרגיל.

יש כאן גם אפשרות ייעודית לצילומי 'בוקה' לטשטוש הרקע ותמיכה ב-AR Sticker של גוגל שהיא תכונה המאפשרת להוסיף לתמונות דמויות תלת מימדיות במציאות מועשרת, צילום וידאו עם ייצוב דיגיטלי, יכולת מעקב אחר מושא הצילום ועוד.

באור יום כל אלה מצליחים להפיק מהמצלמה תמונות מוצלחות הניחנות בטווח צבע עשיר אך לא מוגזם, עם מראה חד המציג שימור פרטים עדינים משביע רצון. בתאורה חלשה זה סיפור אחר והתוצאות של ה'נוף הלילי', מצב הצילום הליל של ה-G8S ThinQ, אינן אחידות. מצד אחד הוא מצליח להפיק צילומי לילה מספקים כאשר מצלמים בחוץ, אבל בשימוש במצלמה במקומות סגורים ומוחשכים מתקבלת תוצאה לא איכותית ותמונות מטושטשות.

הגימיק של Z Camera

היכולת הבולטת והייחודית שמציע הטלפון הזה של LG, בהביט של הצילום, דווקא קשורה למצלמת הסלפי. היא מצוידת בחיישן 8 מגה פיקסל, והיא מפיקה תמונות מוצלחות עם פרטים רבים ואפקט יופי שלא גורם לפנים להראות כמו בובת חרסינה.

מה שמיוחד בה הוא Z Camera שמציעה חיישן מיפוי עומק. מעבר לאפשרות המתבקשת לאפקט טשטוש רקע, היא מציעה מאפיינים יותר משעשעים כמו היכולת לצבוע את הרקע סביב מושא הצילום או גזירתו והדבקתו על סצינה אחרת וכן מצב 'תאורת סטודיו' המאפשר לבחור את כיוון התאורה על הפנים. בניגוד להבטחות של יצרנים אחרים ב-G8S ThinQ, הדבר עובד באופן מוצלח ואמין תודות לחיישן.

אך בעוד מצלמת ה-Z Camera הוכיחה את היכולת שלה בתחום הצילום, היא לוקה בחסר בתחומים האחרים בה ניתן לעשות בה שימוש כמו מיפוי פנים, זיהוי ביומטרי או מחוות תנועה.

על הנייר, Z Camera יכולה להעניק רמת אבטחה גבוהה יותר: בניגוד לזיהוי פנים בתמונה דו-מימדית, השימוש בנתוני עומק מעניק פרטים רבים יותר. מלבד זאת, היא יכולה לפעול ולזהות פנים גם בתאורה חשוכה מבלי הצורך להאיר את המסך. לחלופין, ניתן לעשות שימוש גם בזיהוי של כף היד לפתיחת נעילת המכשיר כשהוא שוכב על השולחן.

בפועל, בבדיקה שלנו לא הצלחנו להשתמש בזיהוי הפנים או היד באופן עקבי. בכל ניסיון נדרש יותר מניסיון אחד כדי לפתוח את המכשיר מנעילה. לעיתים גם לאחר פתיחת נעילה נדרשנו לספק אמצעי זיהוי נוספים כמו קוד אישי או טביעת אצבע – כך שלא ברור לנו האם מדובר בתקלת תוכנה או בהתנהגות מכוונת. בסופו של דבר הבנו שלפחות מבחינתו, עדיף בסופו של דבר להשתמש בזיהוי טביעת האצבע בחיישן הפיזי שמאחור.

בנוסף, Z Camera מציעה גם תמיכה ב-Air Gesture – מחוות תנועה שניתן לבצע מול המצלמה הקדמית בכדי להזניק אפליקציות נבחרות, להשתיק התראות ולשנות את עוצמת השמע. מדובר ביכולת שימושית בתאוריה, המאפשרת לשלוט במכשיר גם כאשר לא יכולים או רוצים לגעת במסך, כמו במקרים בהם הידיים אינן נקיות או בעת נהיגה.

הבעיה היא שיש צורך בלא מעט תרגול, במיוחד בזיהוי הראשוני של כף היד מול המכשיר שמתחיל את הפעולה, דבר שלוקח פשוט יותר מדי זמן. יחד עם המרחק הלא טבעי, שנע בין 15-20 ס"מ, בו היד צריכה להיות אל מול המכשיר, זה כבר היה יותר מדי וזה גרם לנו לזנוח את היכולת הזו לחלוטין.

ייתכן כי עדכוני תוכנה יטפלו בסוגיות הללו אך בגלגולה הנוכחי היא נותרה כלא יותר מגימיק.

ללא שינויים בממשק

G8S ThinQ מצויד בערכת השבבים Snapdragon 855 של קוואלקום (Qualcomm), כשזו פועלת במהירות שעון מרבית של 2.84 גיגה-הרץ לצד זיכרון עבודה בנפח 6 גיגה-בייט. מדובר בחומרה חזקה, ולכן לא הופתענו שהמכשיר לא התקשה בביצוע פעולות תובעניות או בהפעלה של משחקים עתירי גרפיקה. כן שמנו לב כי בעת בהרצה של משחקים, ובביצוע מבחני הביצועים, גב הזכוכית התחמם בשל פעילות מאומצת של המעבד דבר שלא ניכר בעבודה השוטפת עם המכשיר.

במבחני הביצועים, G8S TinQ הצליח להשיג 314,414 נקודות במבחן של AnTuTu. זה נתון קרוב מאוד לזה שקיבלנו בסקירה של ה-Galaxy S10 Plus עם שבב ה-Exynos, אבל רחוק יותר מאשר OnePlus 7 Pro שקיבל אצלנו בבדיקה 369,922 נקודות.

מערכת ההפעלה של G8S ThinQ היא אנדרואיד 9 עם המעטפת של LG אשר, לטוב ולרע, לא השתנתה רבות מאז ימי ה-G6. היא גם מציעה אפשרויות התאמה רבות, כמו למשל האפשרות לבחור האם להציג מסך בית עם מגירת יישומים או לא, הצגת חלונית הקיצורים צפה וכן התאמה אישית של חלק מהכפתורים הפיזיים אשר מאפשרים לדוגמא להפעיל את המצלמה בלחיצה כפולה על כפתור ההדלקה.

למרות כי המערכת מבוססת על הגרסה האחרונה של אנדרואיד, נעדרת ממנה אפשרות 'הרווחה הדיגיטלית' אשר מאפשרת לנטר, לנהל ולהגביל את זמן השימוש בטלפון או באפליקציות מסוימות.

כאמור, מדובר במעטפת ותיקה שכבר תורגמה בעבר, לכן הופתענו לגלות מספר טעויות לשוניות. כך לדוגמה, במסך הסוללה נעשה שימוש במילה 'חודשים' במקום 'דקות'. מעבר לאלה ישנן סוגיות שמעיבות על חוויית השימוש במערכת כמו האפשרות להצגת לוח המספרים בזמן שיחה: הוא מופיע בחצי העליון של המסך, דבר אשר מקשה על השימוש בו בזמן שיחה.

סוללה

בתמהיל השימוש שלנו, ה-G8S ThinQ עם הסוללה בקיבולת של 3,550 מילי-אמפר/שעה, הצליח להחזיק מעמד יום שלם בשימוש ממוצע כולל גלישה באינטרנט, שימוש ברשתות חברתיות ואפליקציות הודעות וכן ניווט קצר בעיר תוך כדי הקשבה לפודקאסטים הוביל לכך שבשעות הערב חזרנו הביתה עם כ-15% סוללה, כשזמן המסך הממוצע עומד על קצת פחות מ-5 שעות.

לעומת זאת בשימוש מוגבר, מצאנו את עצמנו מחברים את המכשיר למטען בשעות הערב המוקדמות יותר. בין אם זה המטען המהיר הכלול בתקן Quick Charge 3.0 או מטען אלחוטי בתקן Qi. בפן החיובי מצב ההמתנה של המכשיר חסכוני דיו, גם כאשר אפשרות 'המסך הפועל תמיד' מאופשרת כשפחות מאחוז אחד של סוללה יורד בשעה.

מדובר בזמן סוללה מתחת לממוצע בקטגוריה, אך מצד שני ב-LG בניגוד ליצרניות אחרות בחרו שלא להשתמש בניהול סוללה אגרסיבי במיוחד המוביל לעיתים לאי קבלה של התראות.

השורה התחתונה

G8S ThinQ מציע לצרכן את החבילה מקיפה, כשהוא מצויד במסך מצוין, מצלמה ורסטלית עם אפשרויות צילום רבות ומדליקות וכן קצת גימיקים. עם זאת, העיצוב מיושן ולא מציית למגמות האחרונות, וזה חבל.

מצד שני, ה-G8S ThinQ נמכר במחיר מומלץ של 2,750 שקלים, מה שמהווה בשורה מרעננת בתחום מכשירי הדגל. הוא יכל להתבלט עוד יותר אלמלא הוא הגיע מעט אחרי גל ההשקות, כך שהמחירים בשוק כבר ירדו כך שהתחרות עבורו קשה בהחלט.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.