יש לה חלונות מפוצלים, היא יכולה לגבות אוטומטית את נתוני האפליקציות, החלפת ערכות נושא, שיפור בחיי הסוללה ועוד. מהם החידושים ב-Android M? להלן כמה מהם, שיכול להיות שאולי עוד לא הכרתם.

שיפור בחיי הסוללה

אחת ההתייחסויות החשובות שבאות לידי ביטוי עם החידושים ב-Android M מתייחסת לכך שלמרות היתרון בעבודה במקביל במערכת האנדרואיד אל מול iOS, החסרון המהותי הוא גם בזלילת סוללה. יישומים עובדים ברקע לעיתים ללא שליטת המשתמש וצורכים זיכרון וסוללה בלי כל יכולת לעשות דבר. עם החידושים ב-Android M גוגל הציגה את Doze אשר לדבריה, ישפר באופן משמעותי את חיי הסוללה על ידי ניהול חכם של הטלפון. Doze ישתמש בחיישנים השונים כדי להבין מתי המכשיר אינו בשימוש, ובהתאם הוא יכניס את המערכת למעין שינה שתפחית באופן משמעותי את צריכת הסוללה. גוגל טוענת כי בכך, חיי הסוללה של טאבלט ה-Nexus 9 הוכפלו במצב המתנה מאשר בגרסת ה-Lollipop.

מסך מפוצל

החידושים ב-Android M כוללים גם את אותה יכולת מרשימה שהציגה לראשונה סמסונג (Samsung) על מכשיר ה-Galaxy S3, ה-MultiView. כעת היא תגיע לכלל מכשירי האנדרואיד ותאפשר הפעלה של שני יישומים בו זמנית או יותר במסך מפוצל. ניתן יהיה להפעיל כל יישום באופן עצמאי במקביל ליישום או יישומים נוספים, והוא יפעל באופן מלא לצד היישום השני. הדבר מכוון בעיקר לשימוש בטאבלטים, ועל ידי ניצול המסך הגדול ניתן יהיה לפצל את המסך ל-4 חלקים ולקבוע היכן כל יישום יוצג בחלוקה.

גיבוי אוטומטי

עד כה, כאשר עוברים ממכשיר אחד לאחר ומזינים את חשבון הגוגל שלנו, כל אנשי הקשר, המיילים ושאר שירותי גוגל הסתנכרנו באופן אוטומטי. במקרה הטוב גם אפליקציות שהיו לנו במכשיר הקודם הורדו מהחנות למכשיר החדש, אבל כאן זה בערך נגמר. עם החידושים ב-Android M נוכל לא רק לשחזר אפליקציות, אלא גם את הנתונים האישיים שלנו בכל אפליקציה וההגדרות השונות שלהן.

בגוגל הקציבו 25 מגה-בייט לכל אפליקציה לשימוש המפתח בענן, על מנת שזה יוכל להגדיר מה מהדברים יש לגבות. כך לדוגמה כל אותן ההגדרות השונות שאנו עושים בוואטסאפ כמו צלצול, השתקת קבוצות וכו’ – יכולות להשתחזר ברגע שאנחנו מתקינים אותה מחדש. באותו האופן נוכל לשחזר התקדמות במשחקים או אולי שמירות מצבים שונים הנשמרים באופן מקומי. אמנם לא מדובר בנפח גדול מידי וגם לא בשביל לגבות את כל נתוני האפליקציה אך בהחלט זה מספיק בשביל לא לבזבז לעצמנו את הזמן בלהגדיר כל אפליקציה מחדש.

קרא עוד:  נוביה חשפה את Red Magic 3S עם ביצועים משודרגים וקירור אקטיבי

להחליף בין ערכות נושא

ערכות נושא הגיעו כבר לרוב הממשקים השונים של היצרניות הגדולות כמו ב-Sense ו-TouchWIZ, אך באנדרואיד המקורית לא ניתן למעשה להחליף עיצוב. כעת ב-Android M אמנם לא נוכל להתקשט בסט אייקונים חדש, אבל כן לשנות את סגנון הצבע – בהיר או כהה. האפשרות החדשה מוסתרת לעת עתה תחת הגדרות המפתחים, שם נוכל לבחור בין בהיר (Light), כהה (Dark) ואוטומטי (Autumatic) שזה אומר כי הוא ישתנה בהתאם לזמנים ביום. ברירת מחדל אגב, היא ערכת הצבעים הבהירה.

Android m light and dark theme

ניהול סיסמאות

לא תלוי ב-Android M אבל זה אחד הפיצ’רים השימושיים שפועלים כבר כעת במערכת האנדרואיד: בעדכון שביצעה גוגל ל-Play Service בימים האחרונים, נוספה אפשרות המכונה Smart Lock for Password, אשר מאפשרת התחברות אוטומטית לאפליקציות ואתרי אינטרנט בהסתמך על נתונים שהזנו בעבר דרך דפדפן הכרום. ניתן להתחבר למעשה לכל אפליקציה ואתר בצורה פשוטה וקלה ללא צורך בלהזין את הפרטים שוב ושוב. ניתן לנהל את הסיסמאות בגישה לאתר passwords.google.com ולהגדיר את האפשרויות השונות.

שימוש בכרטיס הזיכרון כאחסון פנימי

עד היום, גוגל התעלמה כמעט לחלוטין מקיומו של כרטיס הזיכרון. כן יכלנו להשתמש בו לשימוש אישי או להעביר חלק קטן מהאפליקציות לשם, אבל הוא לא היה חלק מהאחסון המקורי במכשיר. כפי שכבר דיווחנו, ב-Android M כל זה הולך להשתנות וניתן יהיה להתייחס לכרטיס הזיכרון כחלק מהאחסון הפנימי, דבר שיספק גמישות גדולה יותר בהגדלת הנפח.

מגירת אפליקציות בגלילה לאורך

גוגל עיצבה מחדש את מגירת האפליקציות והפכה אותה ליותר שימושית. כעת, במקום לגלול לרוחב, הגלילה היא לאורך לפי סדר ה-ABC, דבר שהיה עוד בימי גרסאות האנדרואיד הראשונות ועכשיו חזר שוב, דבר שאמור לסייע לנו לגלול במהירות גדולה יותר. בנוסף ישנה גם אפשרות לחיפוש מהיר של אפליקציות, דבר שראינו רק בממשקים מותאמים וכן מוצגים שורה של אפליקציות שאנו מרבים להשתמש בהן.

Android M app drawer

תשלום באמצעות טביעת אצבע

לאפל כבר יש את האפשרות הזו עוד משנה שעברה, כעת גם לגוגל יש: שירות התשלומים החדש Google Pay יאפשר, מלבד תשלום באמצעות מכשירי האנדרואיד במגוון של 700,000 חנויות (כרגע בארה”ב בלבד), גם זיהוי מאובטח. גוגל מבטיחה למעשה כי בשימוש עם Apple Pay לא נמסר כרטיס האשראי, אלא רק הרשאה לחיוב המשתמש, ובנוסף כדי לאשר את התשלום ניתן לעשות זאת באמצעות קוד סודי וגם דרך טביעת אצבע, במכשירים התומכים. אפשר רק לנחש כי (סוף סוף) יהיה שימוש בטביעת אצבע גם ביישומים שונים.

קרא עוד:  חודש לפני ההשקה: Pixel 4 נחשף בוידאו

ניהול הרשאות

הדאגה לפרטיות הולכת וגוברת בשנים האחרונות, ואפשר בהחלט לומר כי גם לגוגל אחריות גדולה בעניין, ורק בשנה האחרונה היא באמת החלה לפעול. כך בגרסת ה-Android M, נוכל לקבוע אלו הרשאות יהיו לאפליקציות השונות. כך לדוגמה אם נחליט כי לאפליקציית פייסבוק אין סיבה לקבל הרשאה לאנשי הקשר שלנו, נוכל לעשות זאת. או לדוגמה נחליט כי וואטסאפ לא צריך לשלוח לנו התראות כלל. כל זה ניתן יהיה לקבוע גם לפני ההתקנה וגם לאחריה דרך ניהול הרשאות מתקדם של כל אפליקציה ואפליקציה.


Android M App permissions_03

התאמה של כפתורי ה-Toggle

בגרסת ה-Android M נוכל סוף סוף להתאים באופן אישי את הכפתורים בשורת ההתראות. בפונקציה המכונה System UI tuner נוכל לקבוע את הסדר של כל אותם כפתורים שונים , להסיר , להוסיף או להגדיר את ברירת המחדל עבור סיבוב אוטומטי, רשת סלולרית, נקודה חמה, ועוד. איך לא חשבו על זה קודם? בממשקים של שאר היצרניות זה כידוע קיים מזמן.

System UI tuner

מקלדת מפוצלת

מקלדת האנדרואיד המקורית ב-Android M תומכת מעתה במצב פיצול רוחבי, דבר שאמור לסייע להקלדה נוחה יותר במסכים גדולים. זה קורה כאשר משתמשים בטאבלט במצב רוחבי ואז מתבצע מרווח באמצע המקלדת כך שכל יד תוכל להגיע בצורה טובה יותר לכל האותיות. מי שמשתמש במקלדות צד שלישי כבר וודאי מכיר זאת היטב.

Android M split keyboardNow on Tap

הפיצ’ר החדש שמצטרף ל-Google Now הוא Now on Tap, מה שאומר כי מנוע ההמלצות של גוגל נכנס לאפליקציות. כך לדוגמה, בזמן שאנו קוראים הודעה מסוימת מחבר על מסעדה, לחיצה כפולה על כפתור הבית תזניק את Google Now ותספק לנו מידע אודותיה, מיקומה, דירוג המשתמשים ועוד. באותו האופן נוכל לקבל מידע על סרטים, מאכלים ואפילו אנשים שבתמונה.

צילומי מסך: Forbs, Androidpolice

אל תפספסו

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.