רק שנה עברה מאז שגוגל (Google) הכריזה על גרסת Lollipop, שהביאה שינוי גדול למדי בממשק המשתמש עם עיצוב ה-Material Design, אפשרויות אבטחה רבות ועוד, כמו גם תמיכה ב-64 ביט ומעבר ל-Android Runtime שהשפיע בעיקר על המפתחים. היום גוגל הכריזה על ממשיכה, ה-Android M.

מגבירה את האבטחה

גרסה זו, כך נראה, לא תתמקד בשינויים חיצוניים כמו ממשק משתמש, אלא בעיקר בתחום אבטחת המידע וניהול הרשאות האפליקציות. כך לדוגמה, נוכל להחליט אלו הרשאות ניתן לאפליקציה עוד בשלב התקנתה, ולא להסתפק בלאשר את כלל ההרשאות שלה בלי יכולת להחליט דבר. כלומר מעתה, אם נרצה שאפליקציית גלריה שזה עתה הורדנו לא תוכל להגיע לאנשי הקשר שלנו או לשלוח לנו הודעות פוש, נוכל לעשות זאת בקלות, גם לאחר התקנתה. החסרון כרגע הוא שרק אפליקציות חדשות, כלומר אלו שהותאמו ל-Android M יאפשרו את יכולת זו ואפליקציות קיימות לא יתמכו.

Google Pay

למרות שלגוגל כבר יש את Google Wallet, היא הציגה שירות שתלומים חדש המכונה Android Pay. השירות משתמש בקישוריות NFC כדי לשלם בנגיעה למגוון שירותים כבר כיום ב-Wallet. המפתחים יוכלו להטמיע את שירות ה-Pay באפליקציות שלהם כדי לאפשר תשלום בחנויות ועסקים.

לדברי גוגל, מעל 700,000 חנויות ברחבי ארה”ב יתמכו בשירות החדש, כולל מפעילות הסלולר הגדולות. להגברת האבטחה, ניתן להשתמש גם בחיישן טביעת אצבע כמו זה הקיים ב-Galaxy S6.

google-io-android-m-Pay

שיפור בחיי הסוללה

גוגל גם מבטיחה שיפור ויעול חיי הסוללה במכשירים בגרסת ה-Android M. היא הציגה פיצ’ר חדש המכונה Doze, שזו מערכת הפועלת ברקע ומנטרת את צריכת הסוללה ומזהה את אופי השימוש במכשיר ובאפליקציות ומכבה תהליכים שאינם בשימוש לאחר תקופת זמן מסוימת. לדברי החברה, הגרסה החדשה האריכה את חיי הסוללה של Nexus 9 פי שניים יותר מאשר בגרסהת Lollipop.

שינוי נוסף בגרסה החדשה הוא שדרוג בחווית הגלישה דרך דפדפן הכרום. נוספה אפשרות המכונה Chrome Custom Tabs המאפשרת למפתחים להוסיף תצוגת אינטרנט (webview) ישירות בתוך האפליקציות, כך שאלו יוכלו להטמיע את יכולות הדפדפן בלי הצורך להעביר את המשתמש לחלון דפדפן בנפרד ויתרה מכך, יאפשר גם התחברות לשירותים שונים כמו מילוי אוטומטי של סיסמאות ושירותי גוגל ישירות מתוך האפליקציה.

google-io-android-m-0112.0

טעינה חכמה, גם של מכשירים אחרים

הגרסא החדשה גם תומכת בחיבורי USB מסוג C, כך שטעינה מהירה יותר מתאפשרת במכשירים בעלי החיבור. כמו כן, בעזרת חיבור ה-USB מסוג C ניתן להטעין מכשירים אחרים באמצעות הטלפון. אז אם הסוללה אוזלת ואין לכם מטען בסביבה, בקשו מהחבר קצת סוללה.

גרסת הדגמה זמינה מהיום

גרסת ההדגמה של Android M זמינה מהיום לבעלי ה-Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 ו-Nexus Player, על מנת לתת למפתחים אפשרות להכיר מקרוב את הגרסה החדשה ולהתאים את האפליקציות שלהם. מכיוון שמדובר בגרסת הדגמה, סביר להניח שלא תעבוד כראוי ואם אינכם מפתחים לא היינו ממליצים להוריד את הגרסא בשלב זה. הגרסא המלאה תחל להגיע למכשירים ברבעון השלישי של השנה, כפי הנראה יחד עם צאת מכשיר נקסוס חדש.