תחום הסמארטפונים התפתח לאין שיעור בשנים האחרונות. אם בעבר היינו משתמשים בטלפון הנייד להוצאות שיחות ולשליחת מסרונים בלבד, הרי שכיום ניתן לשלוט בכל הבית באמצעות אפליקציה פשוטה, או כמו שאפל הגדירה זאת בפרסומת משנת 2009: There's an app for that.

ולמרות זאת, נראה כי שנת 2015 לא היוותה שינוי משמעותי בתחום בהשוואה לשנה הקודמת, השנה בה טרנד המסכים הגדולים גדל עוד יותר.  אז נכון, אמנם הוצגו מספר סמארטפונים בעלי מספר יכולות מרשימות, אך לא משהו שהותיר באזז גדול מידי. בקצרה, ניתן לסכם את השנה הנוכחית במשפט המפורסם "אותה גברת בשינוי אדרת".

ובכל זאת יש חידושים

אבל, אי אפשר שלא לפרגן השנה למספר יצרניות שהצליחו לחדש, כמו LG שהשיקה את ה-V10 בעל מסך משני נוסף המשמש לצפייה בהתראות, מזג אוויר, עדכונים ועוד. אגב, באותו מכשיר קיימות לראשונה גם שלוש מצלמות כאשר שתיים מהן נמצאות בקדמת המכשיר ולוקחות את טרנד הסלפי צעד אחד קדימה בעזרת לכידת שטח תמונה רחב יותר. 

ואם כבר דיברנו על יצרניות קוריאניות, אי אפשר שלא להזכיר באותה נשימה גם את סמסונג (Samsung), שהבינה כי אי אפשר לאכול את כל העוגה ולהשאיר אותה שלמה ועיצבה מחדש את ליין מכשירי ה-Galaxy S6 המשלבים עיצוב מתכתי עם זכוכית, תוך כדי ויתור על שני הסממנים של החברה מיום היווסדה – סוללה נשלפת ותמיכה בכרטיס זיכרון חיצוני. אז אמנם היצרנית קיבלה מחמאות על עיצוב המכשיר, אך חטפה לא מעט תגובות ממשתמשיה האדוקים. אגב, רוב השמועות מדברות על כך כי היצרנית תחזיר גם את התמיכה לכל הפחות בכרטיס זיכרון ה-Galaxy S7 – מה שאומר שזו מודה בטעותה. LG_V10_i_1000

שתי היצרניות האחרות להן ניתן לייחס עוד חידושים, הן וואווי (Huawei) ואפל (Apple) ששילבו לראשונה במכשיריהן טכנולוגיה מיוחדת לזיהוי עוצמת הלחיצה על המסך המספק שכבת ממשק נוספת לביצוע פעולות שונות: ה-Mate S שהושק לפני מספר חודשים עם Force Touch, אולם הטכנולוגיה קיימת רק בדגם עם נפח של 128 ג'יגה-בייט שזמין רק במזרח. ואפל לעומתה, שילבה גם היא את הטכנולוגיה 3D Touch במכשירי הדגל האחרונים שלה, iPhone 6s ו-iPhone 6s Plus. נזכיר, כי אפל היא הראשונה להטמיע את הטכנולוגיה במכשיריה שנראתה לראשונה בשעון ה-Apple Watch ואם תשאלו אותנו – סביר שנראה את הטכנולוגיה המדוברת כברירת מחדל בכל המכשירים שיושקו עם תחילתה של השנה הבאה.

אצל HTC, לעומת זאת, הסיפור מעט יותר מורכב: בעוד האחרות עוד ניסו לחדש כאמור, זו השנה שנייה ברציפות שהיצרנית הטייוונית ממשיכה לספוג ביקורות לא מעודדות במיוחד בעקבות השקת מכשירי הדגל שלה שנראה כאילו החליפה רק את השם ונשארה עם אותו הסגנון. אמנם היא ניסתה לשפר את מעמדה עם מספר גרסאות משודרגות למכשיר הדגל M9, אך אלו לא סייעו למצבה העגום.

סוני, שנותרה קצת מאחור במירוץ הסלולר ולא רק בגלל מכשיריה, שילבה לראשונה את רזולוציית המסך הגבוהה ביותר שנראתה עד כה בסמארטפונים במכשיר הפרימיום שלה, Xperia Z5 Premium. מדובר ברזולוציה כה גבוהה – UHD – פי 4 למעשה מרזולוציית FHD הסטנדרטית, כך שבספק אם מישהו יוכל להבחין בכלל בהבדלים בין שתי הרזולוציות – בטח כשמדובר במסך שאינו עולה על גודל של 6 אינץ'. מיותר לדעתנו.

Xperia Z5 Premium 4K display

אמצע זה הדגל החדש

השנה ניתן לזהות מגמה של שינויים בהרגלי הצריכה, שממשיכה למעשה את המגמה שהחלה בשנה שעברה. אם בעבר הצרכן היה נאלץ להשקיע סכום לא מבוטל של 3000 שקל וצפונה על מנת לרכוש מכשיר בעל חומרה מובילה, הרי שכיום ניתן למצוא טלפונים גם בסכומים של עד 2000 שקל שלא היו מביישים את הגדולים בתחום. למרות שהיצרניות הסיניות שולטות בשוק מכשירי הביניים, לכך ניתן ליחס את מכשיריהן האחרונים של שיואמי ומייזו, גם היצרניות הגדולות ממשיכות במגמה ומקפידות להשיק מכשיר ביניים (גרסה מוקטנת) למכשיר הדגל שלהן מדי שנה בשנה – מבלי להתפשר על האיכות. כך לדוגמה, עשתה זאת השנה LG שהשיקה את ה- LG G4 Beat, הגרסה המוקטנת למכשיר הדגל, ממשיך דרכו של ה-G3 Beat משנה שעברה. גם סמסונג אינה קפאה על השמרים ומקפידה לחדש ולרענן את סדרת ה-J החדשה שלה שהחליפה את סדרת ה-A הוותיקה ועוד.

סיפור סינדרלה

אפרופו סיניות, תסכימו שחייבים לתת גם מילה טובה ל-OnePlus, יצרנית עלומת שם עד לפני שנתיים. היצרנית, שקנתה את עולמה בזכות שיטת ההזמנות למכשיר ה-OnePlus One המסתורי אותו השיקה לפני כשנה, המשיכה את המגמה החיובית והשיקה את גרסת ההמשך לאותו מכשיר שזכה גם הוא למחמאות מכל עבר. בין לבין הספיקה  להשיק גם את מכשיר ה-OnePlus X, שלמרות תג מחירו הנמוך היחסית, מצליח לדגדג גם את החזקים בתחום. בזכות עובדות אלו, הצליחה OnePlus  להפוך לבין המוכרות בשמי המערב.  

ואם במערכת ההפעלה אנדרואיד עסקינן, איך אפשר בלי גוגל שלראשונה השיקה לא אחד אם כי שני מכשירי נקסוס, אחד לשוק הבינוני ואחד לשוק הגבוה – ובכך נתנה את הכבוד לשתי יצרניות שונות שתייצר בעבורן את המכשיר. אז נכון שצמד המכשירים לא מסובסדים כמו בשנים קודמות, אך בגוגל מקווים להחזיר עטרה ליושנה בדיוק כפי שקרה עם מכשירי הנקסוס 4 והנקסוס 5 שזכו להצלחה אדירה – בניגוד למכשיר הנקסוס 6 שמחירו קוצץ פעמיים במשך השנה בעקבות אכזבה מכמות המכירות.

בשנה הבאה נשב על המרפסת

לעתים נראה כי שוק הסלולר רבויי המכשירים כבר מיצה את עצמנו, בו בזמן שיצרניות השונות מתעסקות ברדיפה אחת אחר השנייה – כשכל אחת מנסה לחדור לליבו (ולכיסו) של הצרכן בעזרת שלל גימיקים שונים. לא נגזים אם נאמר שהשנה בעיקר, בניגוד לשנים קודמות, LG התחפשה לסמסונג שהתחפשה ל-HTC שהתחפשה לוואווי כשכל אחת עוטה את המסכה של השנייה ומדברת מגרונה של השלישית.

כעת, נשאלת השאלה האם אכן שוק הסלולר הגיע לרוויה? האם באמת כל יצרניות הסלולר חשפו את את כל ארסנל התחמושת ושלפו את כל השפנים מהכובע או שמא שנה הבאה נשאר פעורי פה? כך או כך, למרות שעדיין מוקדם לשער, מכשיר הדגל הבא שתחזיקו ביד עדיין לא יכין לכם את הקפה בבוקר עם שתיים סוכר. או שכן?  

שתף:
-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.
 • Camilla/קמילה

  אוי! איך שוב רואים שלא השתמשת המכשיר, אין לי כי להמשיך לדסקס אתך כי אתה מדבר שטויות ואן לך מושג בכל איך המסך המשני בLG מתפקד, אז תישאר עם הסמסונג שלך ואל תדבר שגויות לגבי הLG.

  • נתנאל

   הבנו כבר שאת פאנבוי של אפל ואת לא שמה לב שהV10 הוא ניגוד של האיפון מכמה בחינות שונות ובכל זאת כל כך מעריכה אותו למרות שהאיפון 6/6S הוא מכשיר מועדף לחלוטין מהV10, כמו שהערכת את הנוט 4 ועכשיו את סוג של מזלזת בסמסונג.
   עוד שנה מכשיר אחר שייצא "יעשה לך את זה" שוב ואז גם בV10 תזלזלי, אבל האיפון זה חס וחלילה אם יגידו עליו מילה רעה מבחינתך, למרות שאין כל כך הרבה אבל יש.

   • Camilla/קמילה

    דבר ראשון שמייחסים את המושג פאן לבחורה אומרים פאן גירל, ומה הקשר אייפון פה? מה אתה דוחף את האייפון לפה? כזה מהלך טיפוסי של חובבי סמסונג רואים שלא מצליחים לנצח בדיון אז דוחפים את האייפון על מנת לשנות נושא, זה פשוט עצוב.

    • נתנאל

     דבר ראשון, רק אחרי שכתבתי את זה, שמתי לב שכתבתי פאנבוי ולא פאנגירל אבל אני לא מתייחס לטעויות קטנות ואם הייתי יכול לתקן הייתי מתקן אבל אין לי משתמש כדי שאוכל לערוך את זה, העיקר הכוונה…
     "מהלך טיפוסי של משתמשי סמסונג"? "לנצח בדיון"? לא ידעתי שאנחנו מנהלים דו קרב ושאני מייצג את מעריצי אנדרואיד או סמסונג ספציפית.
     חשבתי לרגע שאנחנו מנהלים פה דו שיח על כדורגל ואת אוהדת של הקבוצה היריבה שלי…
     אני מחבב עוד מכשירים שהם באמת איכותיים ומצויינים שהם גם סמסונג, אבל לא רק והאיפון הוא בינהם גם כן, אני מייצג את עצמי ואת הדעות שלי בלבד, לא עושה פה שום מהלך שמייצג את "משתמשי סמסונג" ואני לא מסכים עם האמירה הזאת.
     מה האיפון קשור? קראתי לך פאן גירל של אפל, כי כשמדובר באיפון את לא מייחסת חשיבות ל"דפקות" שיש לו ויש לו, אולם כשמדובר בסמארטפונים אחרים כמו הנקסוס 6P והV10 לדוגמא, את פשוט אומרת של6P אין סוללה נשלפת ואפשרות לכרטיס זיכרון כחיסרון, בזמן שלV10 יש, אבל כשמדובר באיפון את לא רואה בזה כחיסרון שאין לו לא את זה ולא את זה ולדעתי זה בכלל לא יתרון על מכשירים אחרים.
     התכוונתי שהאיפון והV10 הם ניגודים במובן הטכני, עזבי את הממשק והתוכנה, הרי את בעצמך אמרת את הדוגמא שנתתי כרגע ^^^ ואמרת בעצמך שתעדיפי את הסורק טביעות בקדמת המכשיר ולא מאחריו, בנוסף אמרת שתעדיפי את הבולמות של הV10 על פני מכשיר מתכתי כמו ה6P בזמן שהאיפון 6S עשוי ממתכת ובקיצור, די קשה לך להודות במכשירי אנדרואיד מוצלחים, מלבד ספציפים כמו הנוט 4, כשעכשיו את מכפישה את סמסונג והV10 שבשנה הבאה בטח תכפישי גם את Lg וכן הלאה, אבל אם מדובר באיפון, הוא תמיד יהיה מכשיר מצויין ללא כל התייחסות לחסרונותיו למרות שלאותם חסרונות את מייחסת חשיבות במכשירים אחרים שהם לא איפון.
     אני יודע שחזרתי על חלק מהדברים שאמרתי ואני מתנצל מראש.

     • Camilla/קמילה

      כן אתה נשמע כמו משתמשי הסמסונג הטיפוסיים ,כל מי שלא מסכימים איתם הם תוקפים ומשפילים רק כדי לצאת למעלה ודוחפים את האייפון לכל חור לא קשור רק על מנת לשנות נושא ולהתחמק מלדון בנושאים שלא נוח להם לדון בהם, לאייפון מעולם לא הייתה לא סוללה נשלפת או כרטיס הרחבה,ככה שפה אין על מה להתלונן על כך אייפון היה ככה מאז ומעולם ואין הרבה מה לעשות בנידון,אבל לאייפון יש את מערכת ההפעלה iOS מערכת הפעלה מיוחדת במינה לדעתי, לאנדרואיד ובמיוחד לטלפונים של סמסונג היו מאז ומעולם כרטיסי הרחבה וסוללה נשלפת ,זהו פיצ׳רים שהם אף התגאו כל כך בהם והשתמשו בהם בפרסומות ירודות שלהם כדי להשוות את האייפון כלפי מכשירי הגלקסי בעצמאותן, וברוב צביעותם השנה הם החליטו להסיר את שני האופציות אחרי שכל כך הרבה שנים הם התגאו בהם והתייחסו עד כמה הגלקסי לדעתם ״עליון״ בגללם, והשנה הם פשוט איבדו כל מה שייחד אותם וניסו לחקות את אפל וכאן הגיעה מפלתם לדעתי, אני אהבתי את הנוט 4 בגלל אותם פיצ׳רים אך כאשר הגיע עדכון לוליפופ דפק לחלוטין את כל הטלפון מהמראה ועד התפקוד,אז אני מביאה ביקורת על הדרך שסמסונג מתנהלת בשנה האחרונה וזה לגיטימי לחלוטין יש הבדל עצום בין להביע ביקורת לבין שנאה,טלפון אנדרואיד צריך להכיל כרטיס הרחבה וסוללה נשלפת לדעתי ולכן טלפוני ״פרימיום״ כמו שאתם נוטים לקרוא להם מיותרים ומורידים את כל מהות של טלפון אנדרואיד לטעמי, טלפון אנדרואיד טוב צריך להכיל את אותם פיצ׳רים ולהיות יחודי לו ולא לנסות להיות כמו אייפון,וLG הם בין היחידים שעדיין מייצרים טלפונים ייחודיים ולא מנסים להתחקות אחרי אפל, אז בקיצור כל מה שאמרת כאן היה בזבוז זמן על הכתיבה ושטויות לחלוטין,אני לא מתכוונת להמשיך לענות לך כי אני לא רואה שום טעם להמשיך את הדיון החסר טעם הזה איתך.

      • נתנאל

       אז מה אם לאיפון אף פעם לא היו את האפשרויות האלו ולסמסונג תמיד היו, אם לאיפון נגיד תמיד היה אפשרות סוללה נשלפת ואפשרות להרחבה עד ה5S וב6 פתאום היו מחליטים להוריד את האפשרויות האלה זה היה משנה משהו? לא נראה לי, ומה שמעצבן זה שאת מחשיבה את האפשרויות האלו כחיסרון לעומת מכשירים אחרים שיש להם את זה אבל לעומת האיפון לא; זה לא פותר אותו מזה, חוץ מכך שלדעתי זה לא חיסרון או יתרון על מכשירים אחרים. מה מייחד את אנדרואיד מאיפון שלדעתך הוא צריך להכיל את הדברים האלו ואסור לאנדרואיד גם לזכות במראה זכוכית/מתכת פרימיום? את יודעת, יש כאלה שמסתפקים בטלפון אחד בגלל שאין להם מספיק כסף או שהם מרגישים שזה מיותר בשבילם ורוצים פרימיום אמיתי, וכשתהיה להם בחירה באיפון או באנדרואיד, למה שלא תהיה להם אפשרויות לפרימיום באנדרואיד?
       נראה שאם את אומרת שהם חייבים לכלול את אותם הפיצרים האלו, הם צריכים להישאר ולהיראות ממש לא פרימיום כמו שלומיה ממשיכה להישאר ולהיראות כך עם אותם הפיצרים האלו והגלקסי לא מזכיר את האיפון.
       גם לדעתי iOS ואנדרואיד הן שתי מערכות הפעלה עם מאפיינים דומים אך שונים וייחודיים, בגלקסי ובנקסוסים האנדרואיד לוליפופ/מרשמלו ממחישים את הדימיון והשוני והייחוד שלהם מהiOS בזכות הממשקים שלהם קצת יותר ממכשירי אנדרואיד אחרים.
       לא יודע למה את אומרת את זה, אני אהבתי את הלוליפופ בגלקסי S5 שלי והוא עשה לו רק טוב ועכשיו אני מתלהב ממנו בS6, עם ממשק בעיצוב ייחודי.
       על מה את מדברת? חחח, Lg מתחילת דרכו מתיימר להיות גלקסי, רק עם הG3 הם התחילו להראות איזשהו ייחודיות ומשם הפסיקו ולדעתי הממשק שלהם נראה זוועה וסמסונג ממש לא מחקה את האיפון עם עוד מגוון מכשירים נוספים מלבד סדרת הS והנוט בעיצוב ייחודי שמאפיין אותם .
       חבל שקשה לך להודות באיכות, נוחות ויופי אמיתי של מכשירי סמסונג, אבל זוהי דעתך אז שיהיה לך בכיף.
       גם אני לא רואה טעם בכך, אין לך מה לדאוג זה הדדי לגמרי.

 • Camilla/קמילה

  אני חושבת שבV10 זה יותר אינטואטיבי,התראות לא מפריעות במסך הראשי ,בסמסונג כן,בV10 אני לא צריכה להפוך את המכשיר על הצד כדי לקרוא התראות בסמסונג צריך להטות אותו על הצד ואס לשחק עם האצבע עד שזה סוף סוך בכלל מצליח להפעיל את זה,LG ישמו לדעתי את זה באופן הרבה יותר מוצלח ושלם מאשר סמסונג.

  • נתנאל

   עצם זה שההתראות מופיעות על המסך כל הזמן זה כבר מפריע. תחשבי אם המסך המשני הזה היה כחלק מהמסך הראשי וההתראות היו מופיעות כל הזמן…
   זה בדיוק כמו שבנוט 5 לדוגמא ישלחו לי הודעה ואז תיהיה לי התראה והיא תמשיך להופיע ולתפוס את כל השטח הפוטנציאלי הזה ולא אוכל להוריד אותה מהמסך, גם אם לא יהיו לי התראות; בכלל, כל המסך המשני הזה תופס מקום פוטנציאלי ומיותר.
   לא מבין על מה את מדברת, אני לא מטה את הS6 שלי על שום צד כדי לקרוא התראה ואני פותח את זה בקלות עם 2 אצבעות, כשזה לא מצליח עם אחת ובדר"כ זה מצליח.

  • amir1313

   קודם כל, כל הקטע של ה V10 אידיוטי לחלוטין, מה הבעיה לפנות חלק מהמסך הקיים להתרעות?
   וב LG יש את הכפתורים על המסך ככה שהם במילא לוקחים עוד מקום מה שלסמסונג לדוגמה אין, ככה שהשטח המת יישאר אותו דבר…

   • Camilla/קמילה

    אני לא מסכימה, אני חושבת שנכון לעכשיו LG יישמה את זה הדרך הטובה ביותר,טכני דווקא אוהבת יותר את המקשים הץוכנתיים,הם ניתנים לשינוי,ולהוסיף אופציות לשם,בסמסונג שה מקובע מה שיש זה מה שאתה תקבל.

 • RuR

  ממתי LG היא הראשונה שהוציאה מכשיר עם 2 מצלמות סלפי? זה לא ממש מדויק… ולמה אין אף מילה על אפל, על לומיה 950 ועל בלקברי פריב?

 • Camilla/קמילה

  רואים שלא התנסית בכלל במכשיר,אפשר להגדיר שהוא יהיה כבוי שהמסך הראשי כבוי.

  • נתנאל

   לא אמרתי שכן.
   בכל זאת, הייתי מעדיף לראות המסך המשני הזה כחלק מהמסך הראשי ולצפות בו באופן מלא כמו שסמסונג עשו עם המכשירים שציינתי ולא באופן חלקי…

 • Osher Abergel

  שנת 2015 הייתה טובה והכל,אבל יד לי תחושה ש 2016 הולכת להיות ה-שנה של עולם הסמארטפונים…

 • נתנאל

  שאלה שאולי לא קשורה, אבל תוכלו לעשות גם כתבה בנוגע ל(רומ)ים הטובים ביותר לשנת 2015 שנוכל להשיג בסמארטפונים שלנו, לפרט ולעשות סקר לדעתנו מי הרום הטוב ביותר?

  ואולי גם רעיון בשביל האתר שישרת אותנו: תיצרו באתר סוג של פורום ובו נשאל שאלות בנוגע לתחומים בהם האתר עוסק (טכנולוגיה בעיקרון) ונקבל תשובות מעוקבי האתר ואולי גם תשובה מוסמכת מאחד מכתבי האתר.

 • Yossi Cohen

  "כעת, נשאלת השאלה האם אכן שוק הסלולר הגיע לרוויה? האם באמת כל יצרניות הסלולר חשפו את את כל ארסנל התחמושת ושלפו את כל השפנים מהכובע או שמא אנחנו צפויים לדרוך במקום כמו השנה הנוכחית?"

  ה"או" מיותר שני חלקי המשפט מתארים את אותו מצב בו לא תהיה התקדמות בשוק…

  אני חושב שההתקדמות הבאה היא שהחברות יתבגרו קצת ויוותרו על ה2K ויכניסו כרטיסי מסך יותר חזקים למכשירים.

 • נתנאל

  בנוגע למצלמות הקדמיות של הV10… לכידת שטח רחב יותר זה לא חידוש, זה נקרא עדשה רחבה שמצלמת בזווית רחבה של 80+ מעלות כמו שסמסונג עשתה עם הS6 לדוגמה ועוד רבים עשו כמותם במכשיריהם. גם בS6 אדג׳/נוט אדג׳ ניתן לצפות בהתראות, מזג אוויר, עדכונים ועוד, בקצה המכשיר, כשבאמת צריך-כשהמסך כבוי ללא כל צורך במסך משני שסתם תופס עוד מקום מיותר וכשאין צורך בו, הוא פשוט ממשיך לפעול שלא בדומה למכשירים שציינתי הנ"ל.