היום יותר מתמיד, קשה לחדש בתחום מכשירי הסלולר והיצרניות מנסות להלהיב את הצרכנים על ידי הוספת מאפיינים חדשים: החל משיפור הממשק שבמכשיר ועד למאפיינים שמבדלים אותם מול המתחרים. שלושה חודשים לאחר שהשיקה את ה-G4, משיקה LG את V10 עם מסך בגודל 5.7, לא פחות מ-3 מצלמות, מסך משני נוסף ואפשרות להחלפת סוללה. במה הוא שונה מה-G4 ואיך הוא מול המתחרים? בדקנו.

בנוי לנפילות

אחרי שחברות רבות כבר עברו למכשירים בחיפוי זכוכית ואלומיניום, ב-LG נשארו נאמנים לפלסטיק. אולי בגלל הצורך לפרק את גב המכשיר, אך בעיקר במטרה ליצור מכשיר חזק ועמיד מפני פגיעות. אתם בטח מכירים חבר או שניים עם מכשיר עשוי זכוכית שנסדקה ונשברה רק בגלל שהוא קיבל מכה קטנה.

בכדי להוכיח עד כמה חזק המכשיר, LG נתנו לצבא האמריקאי (תקן MIL-STD-810G) לבדוק את עמידותו. אנחנו נתנו לכמה ילדים קטנים לשחק איתו, כי זה הרי ידוע שמבחני עמידות אצל ילדים הם הכי מחמירים. המכשיר שרד אחרי בדיקה של "כיצד עובד כח המשיכה", אומנם היו מספר עדויות למכות ולשריטות אך המסך נשאר שלם.

LG V10הדגם הלבן, אותו סקרנו, מאופיין בגב מחוספס בדוגמת ריבועים קטנים (דומה מאוד לדגם השחור). למי מכם שלא אוהב מכשיר מלוכלך, ריבועים אלה אוחזים בכל לכלוך קטן שיש על היד, והניקוי שלו לא כ"כ נוח (אלא אם שוטפים במים). צידי המכשיר עשויים פלדת אל חלד מצופה זהב (בחברה טוענים כי מדובר בזהב 20 קראט), על מנת לתת יוקרה נוספת למכשיר. אך למרות כל זה, ה-LG V10 עדיין לא נראה כמו מכשיר פרימיום שכן בהשוואה לגימור המתכתי של המתחרות העיקריות שלו (בארץ) – סמסונג ואפל, וההבדל ניכר. יחד עם זאת, נראה שבארץ המראה הוא אינו הגורם העיקרי למכירות, שכן LG מחזיקה כיום בכ-20% מנתח שוק מכשירי הסלולר בישראל.

המכשיר עצמו גדול מאוד. אם נשווה אותו ל-Galaxy Note 5 של סמסונג, הוא גדול בכמעט חצי ס"מ. נכון יש לו מסך נוסף, אך עדיין הוא מרגיש גדול מאוד, אולי בשל השילוב של עוביו ומשקלו העומד על 194 גרם. אומנם מדובר רק ב-20 גרם יותר מהנוט 5, כ-40 יותר מהאדג' פלוס של סמסונג אך רק 2 גרם יותר מ-iPhone 6s Plus, ו-20-40 גרם זה לא הרבה, אבל אם נמיר זאת לאחוזים מדובר בהפרש של עד 20% יותר. למרות כל זה, המכשיר מאוד נוח לאחיזה, הגב המחוספס גורם לכך שהמכשיר לא יחליק מהיד גם כאשר היד מזיעה. זאת בניגוד למכשירים עם גב זכוכית העשויים להיות חלקלקים מעט ורגישים לטביעות אצבע.

סימן ההיכר של מכשירי LG בדמות כפתור הבית בגב המכשיר, נמצא גם ב-V10. אך הפעם, הוא משמש גם כחיישן טביעת אצבע. לצידו נמצאים גם כפתורי עוצמת השמע, המצלמה הראשית, חיישן הלייזר והפלאש. כידוע, כיול החיישן הביומטרי יכול להיות תהליך דיי מייגע וגם כאן הדבר אינו שונה, אך לאחר מכן החיישן עובד מצוין; מספיקה נגיעה בודדת כדי לפתוח את המסך והמכשיר כבר יזהה את טביעת האצבע. אך יש לשים לב שיהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי לכייל את החיישן כאשר למכשיר כיסוי אחורי.

מכשיר אחד שני מסכים

המסך המשני הוא הדבר הראשון ששמים לב אליו כאשר מסתכלים על המכשיר לראשונה ומטרתו העיקרית להישאר דולק באופן קבוע (כל עוד המכשיר מופעל) ולספק לנו מידע מבלי להפעיל את המסך הראשי. המסך בגדול 2.1 אינץ' ברזולוציה של 160X1040 פיקסלים ומסוגל להציג את מצב הסוללה, השעה, היום (באנגלית, גם אם המכשיר בעברית), ההתראות שהתקבלו (אייקונים) ומספר לחצנים לגישה מהירה כאשר המסך הראשי כבוי: כמו גישה למצלמה, הפעלה וכיבוי ה-WiFi, השתקה מהירה ופנס.

כאשר מתקבלת התראה המסך יציג תצוגה מקדימה שלה, אך לא ניתן לדפדף בין ההתראות ולראות את תצוגתן המקדימה אלא רק לראות את האייקון של אותו יישום. אם תהיו מעוניינים להסתכל על ההתראות האחרות תצטרכו לפתוח את המסך הראשי. במקרה הזה המסך מפספס מעט את המטרה – צפייה בהתראות מבלי לפתוח את המסך הראשי ובכך לחסוך בסוללה. כאשר המסך הראשי פועל, המסך המשני משמש כתפריט קיצורי דרך לאנשי קשר נבחרים, אפליקציות נבחרות, אפליקציות אחרונות שנעשה בהן שימוש (לפי הסדר), תצוגת יומן ושליטה בנגן המוזיקה. הוא אף משמש כחלק מממשק המצלמה.

לאחר שבועיים של שימוש במכשיר, העבודה שלנו עם המסך המשני עדיין הייתה מועטת וקשה לנו לומר כי יש צורך ממשי במסך נוסף שכזה הגורם למכשיר להפוך לגדול יותר.  אפשר היה לשקול להשתמש במסך קיצורים בהחלקה מהצד, כמו אפשרות השיתוף המהיר בממשק המצלמה כדי לקצר את אורך המכשיר או לחלופין להקטין את המסך הראשי.

קרא עוד:  כל הטלפונים נראים אותו הדבר? תראו איך הם נראו בעבר

LG_V10_e_1000

המסך הראשי גדול במעט מהקיים ב-G4. גודלו 5.7 אינץ' ברזולוציה של 1440X2560 פיקסלים (QHD) מסוג IPS LCD ובצפיפות 513ppi והוא מכסה למעלה מ-70% מקדמת המכשיר. בנוסף, מוגן המסך בזכוכית Corning Gorilla Glass 4 השומרת כנגד שריטות ונפילות. רמת ההארה של המסך טובה מאוד ונוח לצפות בו גם בשמש ישירה, אם כי יש פרמטר אחד שמזיק לו מאוד: איזון צבעים לא מושלם, וכמו בכל המסכים במכשירי הסלולר של LG, גם ל-LG V10 סטייה מורגשת מאוד לצבע כחול, כדוגמת משטח אדום אשר יראה בגוון בורדו-סגול. סטייה זו מורגשת בעיקר כאשר בתמונות עם משטחים גדולים של צבע אשר תופסים חלק גדול מהתמונה, כדוגמת שמיים ומשטח דשא. אומנם חדי הבחנה שמו לב לסטייה כאשר נווטו בין המסכים במכשיר, אך רוב המשתמשים ישימו לב לכך כאשר יצפו בתמונות במכשיר אחר או במסך המחשב.

3 מצלמות

LG_V10_frontלראשונה, LG ממקמת שתי מצלמות סלפי בקדמת המכשיר. מדוע? האחת עם עדשה רחבה יותר – 120 מעלות והשנייה בעלת עדשה סטנדרטית בזווית של 80 מעלות. האמת, לא כל כך מובן מדוע צריך שתי מצלמות קדמיות, הרי העיקר הוא לצלם תמונת סלפי בצורה הנוחה ביותר מבלי להשתמש בעזרים, לא?

ואכן, המצלמה עם העדשה הרחבה אכן עושה את העבודה. לא צריך למתוח את היד כדי להכיל יותר אובייקטים בתמונה או לצלם תמונה פנורמית, אלא פשוט לישר את היד ולצלם בקלות בעזרת כפתור הווליום או במחוות יד.

מבחינה טכנית, שתי המצלמות בעלות חיישן ברזולוציה של 5MP, אומנם מדובר בשנמוך לעומת ה-G4 (שהגיע עם 8 מגה פיקסל), אך ההבדל לא מורגש כלל. מבחינת איכות תמונה יש לאן לשאוף; אם לא משתמשים במנגנון החלקת התמונה (מכוון יותר להחלקת עור הפנים), התמונה המתקבלת מעט "מפוקסלת" והבעיה גוברת כאשר תנאי התאורה דלים. בסופו של דבר מתקבלת תמונה באיכות שהיינו רגילים לראות במצלמות שראינו לפני שלוש שנים ויותר. מבחינת LG היה כדאי להשקיע יותר במצלמת סלפי אחת טובה ואיכותית עם עדשה רחבה ולא בשתיים סבירות.

הקפיצה הגדולה שעשתה LG בשדרוג המצלמה הראשית שלה בדגם ה-G4 מגיעה גם ל-LG V10. מבחינה המפרט, מדובר בהעתק של כל המנגנון הקיים ב-G4: חיישן של SONY מדגם IMX234 ברזולוציית 16 מגה פיקסל, מפתח צמצם בעדשה f/1.8, מייצב תמונה אופטי (בסטילס) ואלקטרוני (בוידאו), מנגנון פוקוס מהיר בסיוע לייזר והפלאש.

 photo 20151206_162813_HDR_zpstok2iylz.jpg
 photo 20151128_154858_zpsuq9knrv1.jpg
 photo 20151120_132410_zps0b6tzw0y.jpg
 photo 20151120_165242_HDR_zpsi7bif3sa.jpg

השינוי הגדול נעשה דווקא ברמה התוכנה והממשק: LG הוסיפה אפשרות לצילום וידאו ידני עשיר המאפשר שליטה כמעט מלאה בערכי צילום הוידאו השונים לצד הקלטת הסאונד (דרך שלושה מיקרופונים במכשיר), ערכי חשיפה, מיקוד ואיזון ללבן (WB) תוך כדי צילום הוידאו (גם ברזולוצייה מקסימלית 4K). מדובר באפשרות מאוד נחמדה בעיקר לאלה המחפשים לצלם את הוידאו שלהם בצורה קצת יותר אמנותית. ברמת הממשק וחווית השימוש, LG עושה עבודה מצוינת בפריסת הכפתורים והמידע: כאשר בתחתית המסך נמצאים כל כפתורי הערכים הניתנים לשימוש ובחלקו העליון של המסך נמצאים כל נתוני הערכים המוגדרים. החברה גם מנצלת את המסך הנוסף כחלק מממשק הצילום וממקמת בו את כפתורי מצבי הצילום (פשוט, אוטומטי, סטילס ידני, וידאו ידני וסנאפ) כך שמצד אחד המעבר בין מצב למצב הוא נוח ומהיר ומצד שני יפנה לנו מקום במסך הראשי העמוס בכפתורים ומידע (במצב ידני). בנוסף, חוגת הזום בצילום הוידאו תופיע ישר במסך המשני לאחר שלוחצים על כפתור ההקלטה ותחסוך את המצב המתסכל בו במקום לעשות זום (שנמצא בדר"כ על מסך הצילום) משנים את נקודת הפיקוס בצילום.

LG V10 מצלמהאיכות התמונה (צילום במצב אוטומטי מלא) המתקבלת בתנאי תאורה טובים (צילום חוץ באור יום) טובה בדיוק כמו זו שהתקבלה ב G4; חשיפה טובה, חדה, צבעים טובים ולא רווים מידי. האיכות מתחילה לרדת, כמו (כמעט) בכל מצלמה סלולרית, כאשר מתחילים לצלם כשהאור חלש. אומנם הצבעים טובים ודיי תואמים את המציאות, אך החדות נפגעת. לא מדובר בצילום בחושך אלא בצילום בתוך הבית בשעות הצהריים כאשר חלל הבית דיי מואר. ההגברה של הרגישות לאור (ISO), כדי לצלם במהירות גבוהה יחסית, פוגעת בחדות. בצילום לילי, התמונה המתקבלת מוארת יחסית, נראה כי מנגנון ה- HDR עובד גם שהוא כבוי שזה דבר דיי טוב בהנחה שאין רצון לצלם תמונה אמנותית. תמונה שכזו ניתן לעשות דרך הצילום הידני. בעיה נוספת ומוכרת ממכשירים אחרים היא ההתמודדות עם מבהקים בתמונה: בצילום בשמש ישירה, אזורים החשופים יותר לאור עשויים להתקבל ללא פרטים ("שרופים").

למכשיר אפשרויות צילום נוספות מלבד אלה הרגילות, כמו צילום בהילוך איטי, Time Lapse (צילום מהיר ולא ה- Time Lapse המוכר) וצילום ממספר מבטים (קולאז' המורכב ממספר תמונות שצולמו במצלמות השונות) מאפשרות יצירת וידאו וסטילס קצת אחרת. בלטה בחסרונה האפשרות לצילום מהיר, או פתיחה מהירה של המצלמה, אפשרות מובנת שנמצאת במספר מכשירים (כדוגמת סדרת הגלקסי 6 והנוט 5 של סמסונג ומכשיר ה- Mate S של וואווי) המאפשרת למשתמש לצלם מהר מאוד.

קרא עוד:  שאומי הכריזה על Mi 10 ו-Mi 10 Pro עם Snapdragon 865 ומסך 90 הרץ

סוללה אחת

בעוד שרוב החברות כבר לא מאפשרות למשתמש להחליף סוללה בצורה נוחה לטובת עיצוב מכשיר דק יותר, LG ממשיכה לאפשר למשתמש להחליף סוללה בקלות גם ב-LG V10. נציגי החברה אף התעכבו רבות והדגישו שזה היתרון של LG על פני החברות האחרות. האם באמת זה יתרון? אם מתכוונים להישאר עם המכשיר למעלה משנתיים, אולי כדאי לשקול זאת. אך אם תדירות ההחלפה גובהה יותר זה לא נראה כמו יתרון, ועדיף לתת למשתמש סוללה שתחזיק זמן רב יותר בין טעינה וטעינה. הסוללה ב-V10, בעלת הספק של 3000mAh – מאכזבת מעט. אומנם, רוב הזמן, הצריכה הייתה טובה והספיקה לעד יום וחצי מחוץ לבית מבלי להשתמש במטען. השימוש במכשיר כלל שימוש קצר בתוכנת ניווט, שיחות, גלישה וצפייה בוידאו ואף כמה דקות של משחק, אך היו לא מעט פעמים שאחוז הסוללה צנח מבלי הסבר גם כשהמכשיר היה במנוחה.

כמובן שניתן לסחוט את הסוללה עד הסוף עם ממשק חיסכון בחשמל במכשיר דרכו ניתן לקבוע אילו אפליקציות יכולות לעבוד ברקע בזמן הפעלה מצב "חיסכון בחשמל" ואפילו לכבות את המסך המשני.

אין חדש בממשק ובביצועים

LG_V10_i_1000עוד במכשיר ה-G4, המעבר של LG לשימוש במעבד Snapdragon 808 עשה טוב ל-LG, אשר חוותה בעיות התחממות במכשיר ה G-Flex 2 עם מעבד ה-Snapdragon 810. כך גם עשתה בדגם ה-V10: מעבד Snapdragon 808 עם שש ליבות, אשר ארבע מהן מסוג ARM Cortex-A53 במהירות שעון של 1.44 ג'יגה-הרץ המיועדות לשימושים הקלים המכשיר, ושתי האחרות הן ARM Cortex-A57 במהירות שעון של 1.83 ג'יגה-הרץ המיועדות לשימושים כבדים יותר כגון משחקים. כל זה יחד עם המעבד הגרפי מדגם Adreno 418 המצוי במעבד ה- Snapdragon 808.

למעשה, LG מעתיקה את כל הפלטפורמה הקיימת ב-G4 עם שינוי קטן: 4 ג'יגה-בייט זיכרון RAM לעומת 3 ג'יגה-בייט. בהשוואת ביצועים מול ה-G4, ג'יגה-בייט נוסף של זכרון עבודה לא עושה את ההבדל, לא בשימוש היום-יומי ולא לצורך סרטים או משחקים. אפילו בדיקות ביצועים שעשינו למכשיר הניבו תוצאות דומות לאלה שהתקבלו בבדיקת ה-G4.

בניגוד לחברות הגדולות, LG השאירה את היכולת להרחיב את כרטיס הזיכרון (עד 2 טרה-בייט) וזאת בנוסף ל 32/64 ג'יגה-בייט נפח אחסון שכבר נמצאים במכשיר. אפשרות זו היא נהדרת לאור גדילת נפח הקבצים, בעיקר תמונות RAW שמגיעות למשקל של 20 מגה-בייט בממוצע ווידאו ברזולוציית 4K שיכול לשקול מספר ג'יגה-בייטים לא מבוטל.

בממשק המכשיר כמעט ולא נעשו שינויים ונראה כי LG התמקדה יותר בפיצ'רים של המכשיר ולא ברענון הממשק. ההתאמות נעשו לממשק בצירוף המסך המשני, כגון ניהול השיחה; כאשר משתמשים המכשיר ומתקבלת שיחה, מענה לשיחה מתבצע מהמסך המשני, כך שניתן להמשיך ולעסוק במכשיר ולשוחח בעזרת הרמקול מבלי שמסך שיחה נכנסת יפריע לנו במסך הראשי, כך גם תצוגה המקדימה של ההתראות הנכנסות. מלבד זה הכל נשאר אותו דבר; עריכת הסרגל התחתון, הקטנת המסך לשימוש ביד אחד בהחלקת האצבע על הסרגל התחתון.

בסקירת וידאו LG V10

בסופו של דבר

רבים הביעו תמיהה מדוע השיקה LG, שלושה חודשים אחרי השקתו של ה-G4, את V10 – מכשיר עם אותו המעבד, מסך הגדול יותר רק ב-0.2 אינץ', אותה מצלמה ראשית ושינוי קל ברכיב זיכרון ה-RAM. אך זו ענתה כי התוספות הן אלה שעושות את ההבדל.

ואכן כך, התוספות נותנות ערך מוסף לחוויית המשתמש במכשיר הסלולרי: החל מגוף חזק ועמיד במיוחד, מסך משני המציג לנו התראות גם כאשר המסך הראשי כבוי ועל הדרך חוסך לנו סוללה, ממשיך בעדשת סלפי רחבה לתמונה נוחה ללא שימוש בעזרים, ביצועים טובים וגם ממשק מצלמה שלא נופל ברוב המקרים מהמתחרים ואפילו מתעלה בצילום וידאו ידני.

אך בדבר אחד שכחה החברה לטפל – הסוללה. עם ביצועי סוללה ממוצעים היינו מצפים ש-LG תתמקד בסוללה שתחזיק זמן רב יותר במקום לאפשר למשתמש להחליף אותה במקרה שזו תגמר. בסופו של דבר, LG מעמידה מתחרה חזק בשוק הישראלי אל מול החברות הגדולות. לא, לא מדובר במכשיר חזק יותר, אלא בחבילה מלאה הכוללת מכשיר טוב עם מחיר אטרקטיבי: 3,300 שקלים יחד עם סוללה נוספת ומטען שולחני, או מכשיר עם זיכרון 64 ג'יגה בייט במחיר 32 ג'יגה בייט. לא רע בכלל ביחס להיצע.