הפריצה הגדולה של וואווי (Huawei) בשוק הישראלי התחילה עם P8 וממשיכה, באופן טבעי, עם מכשיר הדגל האחרון לשנת 2015 – Mate S. אבל, וזה אבל גדול, קשה להשוות בין השניים, שכן למרות המטרות הכבדות ששמה לעצמה וואווי, P8 לא יכול היה להתחרות עם הדגמים המובילים של המתחרות. ולכן, זמן קצר יחסית אחרי, מגיע Mate S שבא להראות מה הסינים יכולים לעשות.

סיני, אבל לפניך

Mate S נותן הרגשה של יוקרה, זה ברור, אבל נדמה כי וואווי לקחה את כל ניסיונה מהדגמים הקודמים וריכזה אותם במכשיר אחד ומרכזי. הוא ממשיך את הקו העיצובי שראינו ב-Mate 7 החל מגוף מתכתי, גימור גבוה ומראה יוקרתי, אך Mate S לוקח זאת לקצה: החל מקווים עדינים, מסך בגימור 2.5D החלק בקצוות, גב קמור במעט שבקצה הדק ביותר מגיע ל-2.65 מ"מ, פסי קליטה דקיקים, גריל יפהפה בחלק התחתון היכן שממוקמים הרמקול (מונו) והמיקרופון הראשי ומראה שלא היה מבייש את היצרניות הגדולות. מבחינת מידות, למרות שמדובר במסך 5.5 אינץ' וואווי הצליחה לצמצם את יחס המסך לגוף לכדי 73.9%, שזה לא רע בכלל. מה שאומר שהאחיזה נוחה יותר שכן גודלו קטן יחסית לגודל המסך. למעשה, הוא אף נמדד הרבה פחות מאשר ה-iPhone 6s בעל אותו גודל של מסך, 149.9×75.3 מ"מ לעומת 158.2×77.9 מ"מ באייפון וכך גם משקלו – 156 גרם לעומת 192 גרם בהתאמה.

פרט לכפתורי השליטה בעוצמת השמע וכפתור הכיבוי וההדלקה הנמצאים בדופן ימין, אין כפתורים נוספים. בוואווי השאירו את כפתורי האנדרואיד כחלק ממשק המערכת, דבר שמצאנו דווקא בסדר, כלומר לא נורא למי שרגיל להשתמש בכפתורים פיזיים כמו במכשירי הגלקסי, וישנה גם האפשרות לקבוע את הסדר שלהם כך שלנו נוח יותר שכפתור החזרה ממוקם בימין ולא בשמאל בניגוד לברירת המחדל.

יש לו חיישן טביעות אצבע שוואווי מאוד מתגאה בו, Fingerprint Sense 2.0, אשר לדבריה הוא מהיר ומדויק יותר בהשוואה לדור הקודם שנמצא ב-Mate 7, ואת מיקומו קשה לפספס. זהו הריבוע שנמצא בגב המכשיר, ריבוע שגרם לסובבים אותנו לתהות לגביו שכן הוא נראה קצת לא קשור לעיצוב החלק שהמכשיר משדר. מעליו ממוקמת עדשת המצלמה הבולטת במעט, זאת לצד פלאש LED כפול.

מסך מצוין

אם הייתם שואלים אותנו בעת ההכרזה של המכשיר, היינו אומרים כי החסרון הבולט ביותר הוא המסך התומך ב-Full HD ולא Quad HD כפי שציפינו. אבל רצונות לחוד ומציאות לחוד, שכן מסך 5.5 אינץ’ ב-Mate S נראה פשוט מצוין. החדות נהדרת (401ppi), הצבעים עשירים, הבהירות מעולה גם באור שמש ישיר, קימור קל במסגרת עם זכוכית 2.5D המוגנת בפני שריטות וסדקים בזכות Gorilla Glass 4.

את היתרונות הרבים אפשר למנות לזכותו של הפאנל מסוג AMOLED, שתמיד מציג צבעים עשירים בהשוואה ל-LCD. יש שיעדיפו את האחרון בטענה של צבעים טבעיים יותר אבל לנו תמיד הייתה משיכה למסך OLED שלדעתנו נעים יותר לעין. ניתן, אם נרצה, גם לקבוע את טמפרטורת הצבע – אפשרות שימושית במיוחד להפחתת אפקט האור הכחול בשעות הלילה.

מעבר לאלו, אי אפשר שלא לציין את טכנולוגיית ה-Force Touch, שלדאבוננו, וזה אולי החסרון האמיתי – וואווי בחרה שלא לשלב אותה בכל הדגמים אלא רק בגרסת 128GB הזמינה במזרח וזה חבל. מדובר למי שאינו יודע, בטכנולוגיה הדומה ל-3D Touch שהוצגה ב-iPhone 6s, ומסוגלת לזהות את עוצמת הלחיצה, כך היצרנית יכולה להוסיף שכבה שלמה של ממשק משתמש, כמעין כפתור ימני שמחביא אפשרויות רבות. אך מכיון שזה לא קיים במכשיר לא נוכל באמת לבחון זאת.

Huawei Mate S front

עמוס (מידי?) באפשרויות

הממשק של Mate S המכונה EMUI דומה למדי לדגמים הקודמים. אין מגירת יישומים, דבר שמתרגלים אליו אבל מה שמכריח אותנו לסדר הכל בתיקיות, וחייבים להודות – אנחנו מתעצלים ועל כן יש לנו יותר מידי אייקונים על מסך הבית וזה כבר מבלבל.

יש גם שורת התראות שעברה סידור מחדש ומציגה לנו את ההתראות השונות שהתקבלו. היא מסודרת כמעין שורת טיימליין, בדומה לפייסבוק. אהבנו אותה מאוד אך פחות אהבנו את העובדה שחלק מהטקסט אינו קריא שכן הוא בצבע אפור, בדומה לצבע הרקע. דבר זה לא ניתן לשינוי – וחבל (גם לא החלפת ערכת נושא לא עזרה). מדובר בשורת התראות בשימוש כפול, כלומר בהחלקה ימינה (בעברית) יוצגו לנו ההתראות ובהחלקה שמאלה יוצגו כפתורי השליטה המהירה, חבל שגם כאן לא ניתנה למשתמש אפשרות בחירה האם הוא מעוניין במראה זה או הקלאסי, שם שורת הכפתורים משולבת בהתראות.

קרא עוד:  דור 5 בשנה הבאה: משרד התקשורת מפרסם את מכרז התדרים

מלבד סידור מחדש של מסכי הבית, הממשק משלב לא מעט תוספות, חלקן קטנות וחלקן שימושיות יותר, אבל כמעט קשה לזכור את כולן. החל ממחוות תנועה, צילום מהיר בהקשה כפולה, התעוררות בפקודה קולית, פתיחה בהקשה, צילום מסך בהקשה עם מפרק האצבע (מה? למה?), כפתור צף לתפריט מהיר, ערכות נושא ועוד ועוד ועוד. קשה לעקוב אחר כל האפשרויות או להשתמש בכולן, דבר המזכיר לנו את ריבוי האפשרויות הקיים במכשירי הגלקסי ולפעמים יותר מידי זה גם פחות.

אבל כן, ישנם כמה דברים שימושיים שבחלקם יצא לנו להשתמש כמו האפשרות להקטין את תצוגת המסך בהחלקה ימינה על שורת הכפתורים התחתונה, דבר המספק פתרון מהיר למי שאינו מצליח להגיע לקצה העליון. ישנה גם אפשרות להחלקה מלמטה למעלה במסך הנעילה לפתיחה תפריט מהיר עם גישה למצלמה, לפנס, למחשבון או להגדרות. לחיצה כפולה על כפתור עוצמת השמע התחתון תסייע בצילום מהיר, החלקה מטה תפתח חיפוש מהיר בכל הטלפון וישנן גם מחוות לפתיחה מהירה של יישומים, אם כי זה יותר גימיק מאשר זה באמת שימש אותנו.

Huawei Mate S EMUI UI

מאוד אהבנו שהמערכת מבקשת את הרשאת המשתמש לביצוע פעולות של יישום מסוים כמו האם לאפשר לקבל הודעות פוש מ-Waze, או האם לאשר קבלת התראות ממשחק שזה עתה התקנו ועוד. תחת ה-Phone Manager, יישום המגיע במערכת, ניתן לבצע מספר משימות כמו סריקה ומחיקה של קבצים זמניים (סטייל Clean Master), האצת המכשיר על ידי סגירת יישומים, הגבלת גישה ליישומים על ידי סיסמה או ביטול התראות מיישום מסויים. המערכת גם מזהירה אותנו מפני יישומים הזוללים סוללה, לא כאלה שאנחנו משתמשים בהם בזה הרגע אלא באלו שפועלים בזמן שהמסך כבוי. ניתן להגדיר דרכה אם אלו לא יוכלו לפעול בזמן זה. אתם יכולים לנחש על מי קיבלנו את מירב ההתראות (פייסבוק).

בנוסף לכל הפיצ'רים הרבים, המכשיר גם מוצף ביישומים רבים, חלקם של וואווי וחלקם צד שלישי, אבל בעיקר הפריע לנו למצוא משחקים שונים המגיעים עם המערכת כמו גם יישומים שאין לנו כל שימוש בהם (וניתן להסירם). אבל עדיין, בסופו של דבר, וואווי עשתה עבודה נהדרת בממשק המשתמש ואחרי שמתרגלים אליו הוא נוח לשימוש.

מלבד כל אלה, יש גם את חיישן טביעות האצבע, המסייע לנו להיכנס למכשיר באופן מהיר בלי הצורך להקליד סיסמה או תבנית. באופן הפרקטי, החיישן אכן מגיב מהר, מהר מאוד. כלומר מספיק להניח את האצבע על החיישן כאשר המסך כבוי והוא נפתח מנעילה מיידית, מבלי הצורך ללחוץ על כפתור ההפעלה לפני כן בדומה לחיישן הקיים ב-Galaxy S6 או ב-iPhone 6s. קורה לעיתים שהוא אינו מזהה את האצבע וצריך להניח שוב בתנוחה מעט שונה, אבל דבר נוסף שהחיישן מגביל אותנו הוא שצריך לזכור תמיד להרים את המכשיר מהשולחן באותו האופן ולגעת עם אותם האצבעות שהגדרנו מראש, מגבלה כמובן שקיימת אצל כל החיישנים לכן אם אתם לא משתמשים בנעילת המכשיר כמונו, וודאי תעדיפו לוותר על התוספת החביבה. אבל גם מי שלא מוצא לחיישן שימוש רב, יש עוד מספר דברים שוואווי ניצלה בחכמה: כך נוכל בהחלקה לעבור בין תמונות בגלריה, לצלם תמונות סלפי, לפתוח את שורת ההתראות, לענות לשיחה, להחליק כדי לפתוח את שורת ההתראות ולכבות את השעון המעורר. חכם, נוח ותתפלאו – גם שימושי.

משתפר בביצועים

אם זכורה לכם הביקורת שלנו על ה-P8, ציינו אז שהוא לא הצליח לדגדג את ביצועי המכשירים הנוכחים, כלומר של 2015, אבל Mate S המגיע מספר חודשים לאחר מכן מצליח לשנות את התמונה. קודם כל, הוא מבוסס על מערכת-על-שבב Kirin 935 מבית HiSilicon, חברת הבת של וואווי, בעל מעבד מתומן ליבות בתצורת 4+4, כלומר 4 ליבות הפועלות יחדיו בהתאם לסוג הביצועים הנדרש בשיטת big.LITTLE. בנוסף הוא מצויד בזיכרון עבודה (RAM) של 3 ג'יגה-בייט. לכאורה, מדובר בחומרה זהה, אך בפועל וואווי עשתה מספר שינויים המביאים לו שדרוג של כ-20 אחוז בביצועים.

קרא עוד:  גוגל תקדם את צילום הלילה של Pixel באנדרואיד Q

כך הצלחנו להשיג תוצאה של 47,195 נקודות בבדיקות ביצועים של Antutu, ואם להשוות זאת למכשירים המובילים זהו נתון שמגרד אותם מלמטה, כלומר המכשירים המבוססים על Snapdragon 808 מהירים יותר, אך כל השאר יקבלו פחות ממנו. בתחום הגראפי, לוואווי יש עוד הרבה מה לשפר שכן בדומה ל-P8 הוא מצויד באותו שבב גרפי Mali-T628 MP4, לכן התוצאות נמוכות ואפילו מבישות. כמות הפריימים לשנייה שקיבלנו בבדיקת Epic Citadel עמדה על 35.6 לשנייה בממוצע, וזה נמוך מאוד לכל הדעות. לא שזה מתבלט בשימוש רגיל או במשחקים סולידיים, אבל במשחקים עתירי גרפיקה הדבר בהחלט משפיע. מה שכן יש לציין כי המכשיר כמעט ולא התחמם לנו וזו נקודה לטובה.

סקירת וידאו

מצלמה משובחת

המצלמה ב-Mate S זהה למעשה לזו הקיימת ב-P8 וזה אומר חיישן של 13 מגה פיקסל מסוג RGBW, הראשון או למעשה השני המצלם על בסיס 4 צבעים המבטיח עד 32 אחוז יותר בהירות לצד 78 אחוז פחות רעש בתאורה נמוכה. בנוסף לחיישן מייצב תמונה אופטי וזכוכית העדשה חסינה לשריטות. בקדמת המכשיר מצלמה של 8 מגה פיקסל.

אפליקציית המצלמה בעלת ממשק חביב ונוח לשימוש ויש בה לא מעט אפשרויות: החלקה ימינה או שמאלה תאפשר לנו לעבור בין מצבי הצילום השונים כמו צילום וידאו, יופי (Beauty) המשפר במעט תמונות סלפי, מצב צילום מתמשך לתאורה חשוכה בלילה ו-Time Laps. בלחיצה על כפתור התפריט נוכל לבחור במצבים נוספים כמו צילום בהילוך איטי, HDR, סימן מים ועוד.

יש גם מצב צילום למי שמעוניין להוציא עוד קצת מהתמונות, מצב מקצועי (Pro) שדרכו נוכל לקבוע פרמטרים שונים כמו מהירות צמצם, פוקוס ידני, איזון לבן ו-ISO. ישנה גם גישה מהירה לגלריית התמונות וכן אפשרות להחיל פילטרים על התמונה בתצוגה המקדימה.

איכות התמונות טובה מאוד, החדות מרשימה אף יותר והצבעים מצוינים. בצילום שביצענו בתאורת רחוב בלילה אמנם התמונה יצאה חלקה יחסית, אך היא לא הייתה חדה, זאת בהשווה לצילומי היום. מייצב התמונה אשר נמצא במצלמה האחורית, סייע לנו במצבים בהם נדרשת יציבות, כמו צילום מתוך רכב נוסע. לחיצה כפולה על כפתור השמע התחתון כשהמסך כבוי סיפקה לנו פתרון לצילום מהיר בלי הצורך לפתוח את המכשיר מנעילה והפעלת המצלמה באופן ידני. דגימות מהמצלמה כאן בהמשך.

 photo IMG_20151024_185427_zpsir4giyfh.jpg photo IMG_20151024_171826_zpskg8cabmj.jpg photo IMG_20151017_111154_zpssjy1bv1j.jpg

סוללה

בכל הקשור לחיי סוללה, ב-Mate S ישנה סוללה בהספק של 2,700 מיליאמפר/שעה, וכפועל יוצא מהעיצוב המתכתי – היא אינה ניתנת להחלפה, אבל זה לא ממש הפריע לנו שכן כפי שציפינו, הוא סיפק חיי סוללה לא רעים בכלל: כמעט 8 שעות רצופות המכשיר פעל במבחן PC Mark הכולל עבודה מאומצת, הצגת וידאו ודפי אינטרנט, מה שמציב את Mate S בשורה אחת עם Galaxy S6 ו-OnePlus 2 שהשיגו אצלנו תוצאה דומה.

המטען עצמו הוא סטנדרטי למדי, כלומר 5V/2A והוא אינו תומך בהטענה מהירה כפי שהוצהר ולקח לנו כמעט שעתיים להטענת הסוללה במלואה. ייתכן שאם נשתמש במטען מתאים זה יהיה אחרת.

לסיכום

וואווי כיוונה גבוה, מאוד גבוה ואפשר לומר כי בהחלט הצליח לה. Mate S מתאים מאוד לטרנד האחרון החל מהעיצוב היוקרתי, הגימור הממוקצע, המצלמה המפתיעה לטובה, חיישן טביעות האצבע המהיר והסוללה המספיקה זמן רב למדי. אפשר למנות גם את החסרונות כמו העובדה כי אינו תומך ב-Force Touch (אם כי וואווי לא התחייבה לכך) ויותר חשוב מכך – הביצועים הגרפיים הנמוכים למדי.

על כל החסרונות הללו מתגבר יתרון אחד משמעותי וזהו המחיר. בעוד ש-Galaxy S6, iPhone 6s, One M9 ואחרים מתומחרים מעל תג מחיר של 3,000 שקל, Mate S מוצע ב-2,699 שקל, מה שהופך אותו לאטרקטיבי הרבה יותר.

Huawei Mate S

ה-Mate S הוא מכשיר הדגל של וואווי לשנת 2015 הוכרז בספטמבר בתערוכת IFA. הוא מצויד בגוף מתכתי, מסך 5.5 אינץ' עם טכנולוגיית Force Touch ופועל על שבב מתומן הליבות מבית HiSilicon. למכשיר מצלמה 13 מגה פיקסל, זיכרון של 3 ג'יגה-בייט RAM ואחסון פנימי עד 128 ג'יגה-בייט. הוא רץ על מערכת האנדרואיד Lollipop עם ממשק מותאם.

למפרט המלא | Spex.co.il - השוואות מכשירים בקליק

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.