אחרי שתי גרסאות בטא ולצד זוג מכשירי ה-Pixel המוזלים, אמש חשפה גוגל (Google) בפתיחת כנס המפתחים שלה כמעט את כל הפרטים אודות הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה שלה למכשירים ניידים, הלוא היא Android 10 Q.

ראשית, למי ששכח, נזכיר כי בגרסת הבטא הראשונה כבר נחשפו שינויים בהגדרות הפרטיות. כך, למשל, הרשאת גישה למיקום או למיקרופון לא חייבת להינתן או להישלל באופן מוחלט, והמשתמש יכול לבחור לתת לאפליקציות הרשאות מסוימות רק כאשר הוא משתמש בהן, ולא כאשר הן פועלות ברקע. עתה הוסיפה גוגל כי אפליקציות שהמשתמש יבחר לאפשר להן גישה גם ברקע יציגו התראה בכל פעם שהן עושות זאת, כדי להגביר את השקיפות ולאפשר לו לשנות את דעתו בכל רגע שיחפוץ בכך.

שני שינויים דרמטיים נוספים, שנחשפו עם הבטא השנייה, זכו גם הם לתוספות ושיפורים: הראשון הוא ממשק המחוות לניווט, שעתה מוצג כפס דקיק בתחתית המסך שמשמש אך ורק למעבר בין מסכים שונים: גרירה מתחתית המסך כלפי מעלה בתוך אפליקציה עוברת למסך הבית, ותנועה זהה ממסך הבית פותחת את מגירת האפליקציות, בעוד החלקת הקו לצדדים קופצת בין האפליקציות הפתוחות וגרירה מתחתיתו מעלה ואז הצידה פותחת את הרשימה המלאה של האפליקציות הפתוחות.

המחווה לחזרה אחורה תעבור לצידי המסך, כך שגרירת האצבע שולי המסך פנימה תחזור שלב אחד אחורה ולא יהיה צורך למתוח את האצבע לתחתית המסך לביצוע הפעולה הנפוצה הזו; השני הוא מערכת ההתראות, שמלבד ווידג'טים משופרים לשליטה על מוזיקה לדוגמה תוכל גם להציע תגובות חכמות להתראות מאפליקציות תקשורת. כך, למשל, יוכלו גם וואטסאפ ומסנג'ר להציע תשובות מוכנות להודעות מהחברים, ואם חבר מסוים שלח כתובת יתווסף להתראה כפתור לפתיחה ישירה של אפליקציית המפות.

אך השינוי המשמעותי ביותר הוא ככל הנראה הבשורה שפעולות רבות של בינה מלאכותית, שדרשו עד כה תקשורת עם שרתי גוגל, ייעשו עתה על המכשירים עצמם, כך שהמידע יישאר פרטי. כך, לדוגמה, ניתוח ההודעות לשם הצעת תגובות מוכנות ייעשה על המכשיר ולא בענן; והחברה הודיעה כי הצליחה להקטין את מנגנון המרת טקסט לדיבור (ולהיפך) מ-2 גיגה-בייט לכ-80 מגה-בייט, כך שגם זה יכול להיעשות על המכשיר עצמו. השימוש העיקרי שהציגה גוגל למנגנון ההמרה הוא יצירת כתוביות לכל סרטון או פודקאסט שמתנגן על המכשיר – תכונה שימושית במיוחד לחרשים וכבדי שמיעה.

קרא עוד:  עכשיו רשמי: שאומי הכריזה על Redmi K30 עם 4G ו-5G

כמובן שגם מקומו של המצב הכהה עליו עובדת גוגל בחודשים האחרונים לא נפקד, והחברה חשפה כי ניתן יהיה להפעילו על ידי מתג בווילון ההתראות או כחלק ממצב החיסכון בסוללה.

שינויים אחרים ב-Android 10 Q כוללים תמיכה במסכים מתקפלים, תמיכה בקישוריות דור חמישי, התקנת עדכוני אבטחה ופרטיות באופן דומה יותר לעדכון אפליקציות מאשר עדכון המכשיר, ריכוז כל הגדרות הפרטיות בתוך תת-תפריט ייעודי בהגדרות (עד היום הן היו מפוזרות בין הגדרות האבטחה וכמה אחרות), חסימת אפליקציות מהפעלה של עצמן ברקע ו"מצב ריכוז", שימנע מהמשתמש להפעיל את האפליקציות שבחר לחסום בזמנים שהוא מגדיר.

כל השינויים האלה זמינים כבר בגרסת בטא שלישית ל-Android 10 Q, ששוחררה אמש וזמינה ל-21 מכשירים של 13 יצרניות: כל דגמי ה-Pixel השונים, OnePlus 6T, גם Mate 20 Pro של וואווי, LG G8, נוקיה 8.1, ZenFone 5Z של אסוס, Mi9 ו-Mi Mix 3 5G של שאומי, Vivo Nex S, X27 ו-Nex A, וכן
Sony Xperia XZ3, Essential Phone, Oppo Reno, Realme 3 Pro ו-Tecno Spark 3 Pro.