למרות שרוב הטלפונים בשוק טרם קיבלו עדכון ל-Android 9 הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה הסלולרית מבית גוגל (Google) כבר מתקרב בצעדי ענק. אמש הודיעה החברה על שחרור גרסת בטא ראשונה של Android Q, הזמינה בינתיים לששת מכשירי סדרת Pixel ונין להורידה לאחר הרשמה לתוכנית הבטא.

החברה ציינה כי בגרסה הזו רוב השינויים הם מאחורי הקלעים, כך שיש עוד למה לצפות בכנס המפתחים של גוגל, שייערך עוד מעט פחות מחודשיים. עם זאת, המעט שכבר נמצא בממשק כולל כמה שינויים שראויים להתייחסות.

אחד השינויים האלה הוא ההרשאות. אם עד היום יכלה כל אפליקציה לבקש הרשאות גישה שונות והמשתמש יכול היה לבחור אם לאשר לה אותן לחלוטין או לא, עתה המשתמש יכול לבחור גם בין שני סוגי אישורים: הרשאת גישה כללית לסוג המידע הנבחר, או הרשאת גישה רק כל עוד האפליקציה נמצאת בשימוש. מטרת האישור החדש הוא למנוע מאפליקציות לרגל אחרי משתמשים כשהם כלל לא מודעים לכך שהן פעילות. האישורים החדשים תקפים כרגע לגבי הרשאות מיקום וגישה לקבצים שעל המכשיר.

שכבה נוספת שנועדה להבטיח שאפליקציות לא יוכלו לרגל אחרי משתמשים ללא ידיעתם היא אפשרות להשהות אפליקציות הנמצאות ברקע, כך שלא יוכלו לבצע פעילויות בלתי רצויות.

בנוסף מנגנון ההתראות יגביל עוד יותר את האפליקציות, ולא יאפשר להן עוד לתפוס את תשומת הלב והמסך בזמן שהמשתמש נמצא באפליקציה אחרת. כך, לדוגמה, שיחות קוליות מאפליקציות כמו Messenger, או WhatsApp לא יפריעו למשתמש לצלם תמונה, אלא רק יגרמו להצגת התראת שתוצג בראש המסך ותאפשר למשתמש ללחוץ עליה כדי לעבור לשימוש מיידי באפליקציה הרלוונטית.

קרא עוד:  המפרט המלא של ה-OnePlus 7T ו-7T Pro נחשף, ההשקה ב-10 באוקטובר

שינוי נוסף הוא חלונות קופצים שיציעו הגדרות מסוימות מתוך אפליקציות לפי הצורך, ועם רגישות להקשר. כך, לדוגמה, במקום זה, האפליקציה של אביזר בלוטות' חדש תפתח את מסך הגדרות הבלוטות' כמעין חלון צף מעל הממשק שלה, ומייד לאחר החיבור הכרטיס ייסגר והאפליקציה תמשיך את תהליך החיבור והסנכרון.

עוד שיפור הקשור בהגדרות הוא מצב WiFi משופר, שמטרתו לאפשר משחקים ושיחות במינימום השהיה.

שני שינויים נוספים קשורים להתאמת המערכת לדור החדש של הטלפונים. הראשון הוא פורמט מסודר לתמונות עם מידע עומק, כך שכל אפליקציה תוכל לגשת לחיישן העומק במכשירים תומכים ולצלם תמונות עם אפקטים כגון בוקה. השני מיועד יותר לטלפונים המתקפלים שיושקו בקרוב על ידי וואווי (Huawei) וסמסונג (Samsung) והוא תמיכה בהצגת שתי אפליקציות לרוחב המסך, ולא רק לגובה.