טוויטר

זהו לא סוד כי מחלקות ביון של מדינות שונות עוקבות אחר גולשים שיש ביכולתם להשפיע ברמה פוליטית או ביטחונית על אזרחים אחרים. לאחר שהרשת החברתית פייסבוק (Facebook) הודיעה כי תתריע בפני משתמשים שקיימת סבירות שמדינות עוקבות אחריהן, ולאחר שגם גוגל (Google) פרסמה הודעה בנושא, מצטרפת הרשת החברתית טוויטר (Twitter) עם הודעה דומה משלה – גם היא תתריע בפני משתמשים שיש חשש כי מדינות עוקבות אחריהם.

בהודעת דואר אלקטרוני ששיגרה לחלק קטן ממשתמשיה נכתב: "כחלק מאמצעי זהירות, אנו מתריעים בפניך כי יתכן וחשבון הטוויטר שלך נכלל כחלק מקבוצת חשבונות קטנה המשמשת כמטרה לתקיפה על ידי פעילים הממומנים על ידי מדינה".

טוויטר פעלה בדומה לדפוס הפעולה של פייסבוק לפיו היא לא מספקת מידע נוסף על האופן שבו היא מגלה כי החשבון משמש כמטרה לתקיפה. כמו כן, טוויטר גם לא מספקת פרטים ספציפיים על זהות התוקפים או על המידע בו הם מעוניינים, כי אם באופן כללי על מהות הסכנה: "יתכן כי אותם תוקפים ינסו להשיג אינפורמציה כגון כתובות דואר אלקטרוני, כתובות IP ו/או מספרי טלפון".

הרשת החברתית מציעה למשתמשים שחוששים כי הם תחת מעקב לפעול על פי הנחיות התנהגות נכונה ברשתות חברתיות ואף להשתמש במוצרי Tor (המתבססים על תוכנה לגלישה אנונימית באינטרנט).

ובעוד שהרשתות החברתיות שומרות בקנאות על פרטיות משתמשיהן, לא ניתן להשמיט מן הדיון כיצד הן נחשדות מפעם לפעם במעקב אחר מידע פרטי של המשתמשים לצורך מטרות מסחריות. באחת הפעמים אף הוגשה כנגד פייסבוק תביעה ייצוגית לבית משפט, דוגמה אחת למקרים רבים בהם פרטיות המשתמשים עומדת אל מול אינטרסים עסקיים.