זו תקופה משמחת לחובבי סדרת סרטי 'מלחמת הכוכבים' (Star Wars): הסרט התשיעי במספר של ג'ורג' לוקאס עומד לצאת לאקרנים. בתחום המשחקים, שבדרך כלל מתעורר במקביל לסרט חדש ביקום, יש עכשיו הזדמנות לכפר אחרי Battlefront II ופרשת 'קופסאות השלל' שלא התקבלו בחיוב, בלשון המעטה, בידי השחקנים.

מי שאחראית לניסיון התיקון הזה היא המפתחת ריספון (Respawn) שהביאה את Titanfall ו-Apex Legends המוצלחים בשנים האחרואות. היא יצרה את Star Wars Jedi: Fallen Order, משחק שמבוסס על מערכה לשחקן יחיד המבטיחה לספק את חוויית מלחמת הכוכבים במלואה, כזו שמכניסה את השחקנים לנעלי הג'דיי באחת התקופות האפלות והקשות של המסדר.

תקווה חדשה?

מיד כשמתחילים את המסע מקבלים תחושה כי Fallen Order מבין את העולם של מלחמת הכוכבים. הוא מביא את המראות והצלילים המוכרים המעצימים את החוויה, ולמרות שצריכים להקשיב ללא מעט שיחות שמתנהלות בין הדמויות, ולמרות שבמשחקים אחרים רוב השחקנים ימהרו לנסות לדלג, במשחק הזה הן משתלבות באווירה ובמשחקיות כך שלעיתים יותר קרובות מלא, מקשיבים עד הסוף.

במשחק נכנסים לנעליו של קאל קסטיס, ג'דיי מתלמד בתקופה שמתרחשת מיד לאחר האירועים של הסרט Star Wars Episode III: Revenge of the Sith ולפני A New Hope. לאחר שהקיסר פלפטין פרסם את פקודה 66, אשר הוציאה את מסדר הג'דיי מחוץ לחוק בעקבותיה, חוסלו לוחמי הג'דיי או ירדו למחתרת כמו קסטיס שהצליח לחמוק בלי שהבחינו בו – אולם כפי שאפשר לנחש זה לא יהיה להרבה זמן.

המשחק מתחיל כשהגיבור מסתתר בינות חורבות ספינות נטושות והוא מעביר את זמנו כמפרק של חלקי ספינות כדי למכור אותם לכל המרבה במחיר. הוא צבר עם ברכישת ניסיון ביכולת לנתר ולקפוץ, לטפס על קירות ולהתנדנד על חבלים, ממש כמו טרזן מעולם שנמצא הרחק הרחק משם. אבל הסוד הכמוס שלו לא היה יכול להישמר לזמן רב מידי זמן והוא נאלץ לברוח מכוחות הרשע כאחרון הג'דיי בגלקסיה, כך שהוא נאלץ להתמודד עם חיילי המסדר תוך כדי שהוא לומד את היקום במקביל.

תחילה נראה Star Wars Jedi: Fallen Order כמו משחק פעולה עם קצת הרפתקאות. מידי פעם נלחמים ומידי פעם נאלצים למצוא את הדרך הנכונה במבוך של הגלקסיה ולהכיר עם הזמן דמויות חדשות וצבעוניות. נלחמים עם חרב האור הכחולה, זה נראה פשוט ואולי קצת משעמם אבל בהמשך מגלים פעולות חדשות כמו השלכת האויבים מעל מצוקים, או עצירת הלייזר והחזרתו ליורה, או אפילו פעולות מורכבות מול AT-AT. אלה עוברות בשלום כל עוד יודעים ללחוץ על הכפתורים בזמן – וכאן מתגלה המורכבות של מערכת הקרב.

ג'דיי מאסטר

מערכת הקרב במשחק מזכירה את זו של סדרת משחקי Dark Souls. היא מכריחה את השחקן לחשוב היטב לפני תקיפה ולא רק ללחוץ על כפתורים ללא אבחנה. כדי לצלוח את הקרבות כנגד האויבים השונים יש לשים לב לסימנים המקדמים התקפות של האויבים, לתזמן את ההתקפות הנגדיות או ההגנות – והדבר חשוב אפילו יותר בקרבות מול הבוסים.

הקרבות מגוונים מאוד ועקומת הלמידה של המשחק הוגנת – ככל שמתקדמים בעלילה כך גם הדמות מציגה יכולות חדשות. זה מתחיל עם חיילי סערה ברמה הנמוכה אבל ממשיך לקרבות עם יצורי ענק, קבוצות של חיילים יחדיו שתוקפות ללא מעצורים וגם קרבות אחד על אחד כנגד לוחמים שהכוח שלהם לא פחות חזק.

Image result for Star Wars Jedi: Fallen Order gameplay"

המפתחת בהחלט הצליחה לספק את תאוות הקרב. גם כשחוסלנו רצינו לחזור ולנסות שוב באופן קצת שונה, בתקווה שהקרב יעבור חלק הפעם. התסכול הגדול ביותר היה זמני הטעינה הארוכים, ולא ממקרי המוות הרגילים שלנו. באופן עוד יותר מוזר, אם מתים בגלל נפילה, חוזרים אל המשחק באופן מיידי, עם מעט פחות כוח, אבל אם מתים בזמן קרב נאלצים לסבול את מסך הטעינה מחדש וחוזרים לנקודת השמירה האחרונה.

בתחילת המשחק צריך לבחור דרגת קושי ולשחקנים המכירים את עולם הקרבות המודרני, כדאי בהחלט לבחור באפשרות Jedi Master, שוות ערך לדרגה הקשה ביותר. הקרבות בדרגה זו יהיו קשים יותר, אבל גם מאתגרים יותר אשר אט אט לומדים את הטכניקות הנכונות.

העולם של Fallen Order נראה נהדר. חלק מהשחקנים עשויים להתאכזב מכך שסיור עצמאי בעולם לא מניב דבר מלבד מספר תגמולים קוסמטיים שלא ממש מספקים יותר מידי אבל כן מאפשרים לשדרג את ולהתאים את חרב האור או את הדרואיד BD-1 המלווה חלקים מהמשחק.

ובכל זאת, מה שחסר ב-Fallen Order זו עלילה. כן זה מסע של גיבור עם כמה פיתולים מעניינים, דמויות צבעוניות שאת רובם פגשנו בסרטים הקודמים וניסיון לשכנע כמה סיפורי רקע עם דמות הג'דיי שבהחלט אפשר להזדהות איתה. אבל בסופו של דבר, חסר את החיבור הרגשי לסיפור וזה מרגיש סתם עוד עלילה שהסוף שלה ידוע מראש.

אבל למרות הפגמים הללו, המשחק מושך להמשיך ולשחק. האתגר, הקושי והחוויה שהוא מעניק שטרם נראתה במשחק מלחמת הכוכבים, מספקת חבילה שכל מעריץ של העולם שיצר לוקאס חייב לנסות.

השורה התחתונה

בהרבה היבטים, Fallen Order מצליח היכן שאחרים נכשלו. הוא מאחד מספר מצבי משחק ומספק לשחקן גיוון בהתמודדות כנגד הרעים. הוא מספק הנאה רצופה למעריצי מלחמת הכוכבים ומביא את כל מה שאפשר לצפות בעולם אפוקליפטי וחסר מעצורים.

כן יש עוד מה לשפר בעיקר בכל הקשור לעלילה, אבל זה לטעמנו מתגמד לנוכח החוויה המרגשת של להיכנס לנעליי הג'דיי ולהשיב את הסדר על כנו.

Star Wars Jedi: Fallen Order נבדק על Xbox One וזמין גם עבור קונסולות ה-PlayStation 4 והמחשב האישי דרך חנות ה-Origin. הוא משווק בישראל על ידי עדלי יונייטד ומחירו 240 שקלים.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.