משרד החוץ של סרי לנקה הודיע על שיתוף פעולה עם גוגל (Google) במסגרתו תהיה המדינה לראשונה שתרושת כולה באמצעות בלוני האינטרנט של גוגל.

ב-2013, כחלק מתוכנית 'גוגל איקס' (Google X) במעבדת החדשנות Moonshots של גוגל, החברה הכריזה על 'פרויקט לון' (Project Loon), פרויקט שאפתני ששם לעצמו מטרה לחבר אזורים שלמים ומדינות עולם שלישי ללא תשתית ראויה לאינטרנט על-ידי שימוש בבלונים פורחים. ב-2015 ערכה החברה ניסוי ראשון שהוכתר בהצלחה במסגרתו סיפקה החברה במשך שעתיים אינטרנט אלחוטי בתקן LTE מעל אוסטרליה. כעת נראה כי הפרויקט עולה שלב. "בעזרת שימוש בבלוני פורחים בגובה גבוה, ה-'לון' של גוגל יכסו כל אינץ' בסרי לנקה ויאפשרו גישה לאינטרנט. סרי לנקה תהיה המדינה הראשונה בעולם בעלת כיסוי אינטרנט מוחלט", הודיעה החברה.

גודלה הקטן באופן יחסי של מדינת האי, שעומד על 65 אלף קמ"ר, יסייע במהירות הפריסה. בניגוד לחזון המקורי של גוגל הבלונים לא יספקו אינטרנט חינמי מאחר וגוגל תאפשר למפעילות אינטרנט מקומיות גישה לבלונים על מנת לשפר את שירותיהן ומהירות האינטרנט במדינה.

התחלת הפריסה צפויה במרץ 2016, הבלונים יישארו באוויר למשך 100 ימים ויאפשרו לתושבי האי להתחבר לאינטרנט במהירות שדומה לזו של דור שלישי סלולרי. כיום רק לכ-3 מליון תושבי סרי לנקה יש חיבור לאינטרנט. הפרויקט עתיד להנגיש את החיבור לאינטרנט ל-20 מליון מהתושבים.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.