גוגל חשפה את הפרויקט השאפתני החדש שלה המכונה “Project Loon” (פרויקט לון), אשר יחבר מדינות עולם שלישי ואזורים שונים לאינטרנט באמצעות… בלון. לדברי גוגל, לשניים מתוך שלושה אנשים על גבי כדור הארץ אין גישה לאינטרנט או אין גישה לחיבור רשת מהיר במסגרת האמצעים הכספיים שלהם ובאזורים מסוימים, מחיר האינטרנט עולה כמו משכורת חודשית.

כיום אין פתרונות פשוטים וזולים, וכאן לדברי נכנס לפעולה רעיון הבלונים: “אנחנו מאמינים שאפשר למעשה לבנות טבעת של בלונים אשר יסתובבו ברחבי העולם וינועו על ידי רוחות בשכבת הסטרטוספירה (השכבה האמצעית באטמוספרית כדור הארץ) ויספקו גישה לאינטרנט לאזור שמתחת”, אמרו בבלוג של גוגל. מערכות בלון אלו ישלחו אל השמיים בגובה כפול מזה של מטוס נוסעים (כ-20 ק”מ מהקרקע) וממיקום גבוה זה גוגל תזרים חיבור מהיר לאינטרנט לאזורים גדולים שבלעדי זה הוא לא היה ניתן להשגה למרבית תושבי האזור בשל מחיר או מיקום מרוחק מרשת תקשורת וחשמל וכן יהווה פתרון תקשורת מהיר לאזורים מוכי אסון טבע.

הבלון יוכל לשוט סביב כדור הארץ ממש כמו לווין ולהישלט ממרכז בקרה ולשנות את מיקומו בהתאם לצורך. הוא ייטען את עצמו מאנרגיה סולארית ויכלול אנטנות ומשדרים שונים שיוכלו לספק  תקשורת אינטרנט השווה למהירות רשת דור 3.

אחד החסמים הבולטים בפרויקט הוא למנוע מהבלון לנוע כל הזמן שכן בגובה רב הרוחות חזקות מה שיגרום לבלון להמשיך בתנועה. באופן לא מפתיע, גוגל אומרת כי היא מתכננת לפתור את הבעיה על ידי שימוש באלגוריתמים מורכבים והרבה כח מחשוב שייסעו בניווט הבלון.

בינתיים הניסוי הראשון כבר יחל בניו-זילנד וגוגל מחפשת שותפים שיעזרו לה בפרויקט. שאפתני כבר אמרנו?

וידאו: גוגל מציגה את Project Loon

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.