יש לא מעט יצרניות המפתחות אביזרי גיימינג ומשווקות בארץ את הסחורה שלהן, ואת רובן כבר הספקנו להכיר ולבדוק די מקרוב, אבל אחת מהן, חדשה/ישנה, טרם הגיע לביקור על השולחן שלנו, לפחות עד עכשיו: רוקאט (ROCCAT), יצרנית אביזרי הגיימינג הגרמנית שהושקה מחדש בישראל דרך באג – כולל הלוגו שמזכיר פומה הפוערת פה עם ניבי שיניים מפחידות.

רוקאט היא מבין יצרניות המחשוב הבודדות המפתחת הכל בעצמה: החל מהכפתורים המכניים במקלדות ובעכברים, החיישנים האופטיים האחראים לרמת הדיוק של העכבר ואפילו למערכת התאורה המובנית. הפורטפוליו של החברה רחב למדי, בפרט כשמדברים על מוצרי גיימינג שזה התחום בו היא ממקדת את מרב המאמצים שלה. באג הביאה לארץ מספר דגמים, כולל Kain ו-Kone בתחום העכברים, Horde ו-Vulcan במקלדות ו-Khan, Noze ו-Renga בתחום האוזניות.

אנחנו לקחנו לבדיקה את העכבר Kone AIMO בצבע לבן, את המקלדת Vulcan 121 Red ואת האוזניות Khan Hi-Res 7.1, והסקירה מתייחסת לכולם, ועם שאלה אחת ברורה: מה יש לחברה להציע לגיימר הישראלי?

העכבר: Kone AIMO

כמעט כל אביזרי הגיימינג מתגאים לראווה בצבע שחור, ולכן זה דווקא היה מרענן לראות כי Kone של רוקאט מגיע בצבע לבן – אם כי הוא זמין גם בצבעים אפור ושחור. לא ברור אם זה בגלל הצבע או תוספת התאורה המרהיבה בצדדים, אבל לדעתנו מדובר באחד העכברים היפים ביותר בשוק. הוא נראה מיוחד, הוא שונה מהשאר ויש לו נוכחות בולטת למדי בשולחן העבודה.

סיבה נוספת לבולטות שלו היא ממדיו. מדובר בעכבר רחב וגדול יחסית בהשוואה לעכברי גיימינג אחרים. הוותיקים יכולים למצוא דמיון בינו לבין G9x של לוג’יטק (Logitech) שהושק לפני כעשור. הוא גם כבד יחסית (130 גרם), אינו מציע אפשרות של שינוי המשקל באמצעות משקולות, והוא בהחלט לא מתאים לבעלי ידיים קטנות.

עכבר גיימרים Kone AIMO של רוקאט (Roccat)

העיצוב שלו ניחן בקווים מאוד ברורים והוא מותאם ארגונומית כמעט בצורה מושלמת ליד – הימנית בלבד. השקע העמוק בדופן שמאל נועד להנחת הבוהן ואילו דופן ימין חלקה וישרה, בהתאמה מדויקת לאזור של הזרת והקמיצה. החלק העליון מעט מוגבה לצורה של כף היד, כך שיש אחיזה מצוינת בלי חשש להחלקות. הוא מחופה בפלסטיק ללא גימור מיוחד או שילוב של סיליקון כפי שנהוג, דבר שלדעתנו היה יכול אף לשדרג את המראה שלו והשימוש בכמה מונים, אבל בכל זאת הוא התברר כנוח גם בעבודה ממושכת.

כבר נרמז לעיל פעם אחת ואולי יותר: אי אפשר לדבר על העיצוב של העכבר בלי להזכיר את תאורת ה-RGB הצבעונית המשולבת בצורה נאה למדי. היא מורכבת משני פסי תאורה עשירים בצבעים ועוד תאורה סביב הגלגלת של העבר. היא ללא ספק מוסיפה אלמנט מרשים והיא אפילו פונקציונליות.

ב-Kone AIMO יש לא פחות משמונה כפתורים ואם מתעקשים אפשר גם לספור את זה פעמיים. לזוג הכפתורים הראשיים, הימני והשמאלי, יש משוב חזק וברור. באמצע, ביניהם, הגלגלת כוללת כפתור לחיץ וכן יכולת מורחבת של גלילה אופקית – ימינה ושמאלה – תכונה שאפשר למצוא גם בעכברים של לוג'יטק (Logitech). בסמוך להם יש זוג כפתורים לקביעת רמת ה-DPI. בדופן שמאל יש זוג כפתורים למעבר קדימה או אחורה וכפתור נוסף המכונה Easy-Shift, שנמצא ממש מתחת לאזור בו הבוהן מונחת ומשמש לפעולה כפולה, כשלחיצה עליו מאפשרת לבחור פונקציה אחרת לשאר כפתורי העכבר.

עכבר למשחקים Kone AIMO של רוקאט (Roccat)

בכל הקשור לביצועים, ה-Kone AIMO מצליח לעמוד בציפיות, לפחות במשחקי הפעולה בהם נבדק כמו Call of Duty: Black Ops 4 ו-PlayerUnknown’s Battlegrounds. הוא מסוגל לספק טווח דיוק של בין 100 ל-16,000 DPI באמצעות חיישן האופטי Owl-Eye פרי פיתוחה של רוקאט.

התנועה של העכבר חלקה ועוזרים לכך חמישה פדים בחלק התחתון שלו. אמנם מדובר בעכבר חוטי ולא אלחוטי, אבל הכבל המחובר אליו מחופה בבד הוא לא הפריע בבדיקות או גרם לעיכוב כלשהו בזמן המשחק.

הכפתורים ניתנים להתאמה מלאה ושינוי במידת הצורך, עד לרמת המשחק או התוכנה באופן פרטני באמצעות תוכנת Swarm. אפשר להגדיר החלפת פרופיל מהירה, שימוש בכפתורים מותאמים בהתאם למשחק הפועל באותו רגע או לבצע משימות מהירות – כמו לדוגמה שימוש בהחלקה צידית למעבר בין לשוניות הדפדפן או פעולת העתק/הדבק מהירה. הכפתור Easy-Shift התגלה כשימושי בעיקר למשחקים לצורך התאמה של פעולות נוספות.

תוכנת Swarm לשליטה על עכבר Kone AIMO של רוקאט (Roccat)
תוכנת Swarm

מערכת התאורה של Kone AIMO היא מבין המרשימות שנתקלנו בהם בעכברי משחקים. יש לה מספר מצבי תאורה כמו בחירת צבע מסוים, גל של צבעים, תאורה 'נושמת' ועוד, אבל המצב המעניין ביותר הוא AIMO. במצב זה התאורה מגיבה בהתאם למתרחש – לחיצה על כפתורי ה-DPI משנה את הצבע למספר רגעים כדי להקל על זיהוי המצב הנוכחי, לחיצה על כפתור ימני, שמאלי או הגלגלת תשנה את צבע התאורה סביב האזור ולחיצה ארוכה תשנה בהדרגה את הצבע בכל העכבר. יש עוד לא מעט תגובתיות של התאורה במשחקים, שבעיקר חשובה אם משחקים בחושך.

המקלדת: Vulcan 121

גיימרים יודעים מייד שגם למקלדת יש חשיבות רבה. לרוקאט יש מספר דגמים שההבדלים ביניהם אינם מסתכמים רק בגודל או צבע. לדוגמה, Vulcan 121 שהגיעה לבדיקה שלנו מגיעה בשתי תצורות שונות: Linear ו-Tactical. ההבדל הוא הגובה של מתגי ההקלדה – 1.4 מ"מ מול 1.8 מ"מ בהתאמה. למעשה מדובר בנקודת הרגישות שמבאה לידי ביטוי ברמת התגובה של המקשים. אנחנו קיבלנו מקלדת Linear עם מתגים אדומים רגישים יותר.

מקלדת Vulcan 121 של רוקאט (Roccat)

מדובר במקלדת בתצורה סטנדרטית, לפחות מבחינת פריסת המקשים. היא שוקלת 1.1 ק"ג כך שהיא יציבה מאוד על שולחן העבודה ולא זזה, בדיוק כפי שנדרש בעת משחק. הגימור איכותי ויוקרתי יותר מאשר במקרה של העכבר, לפחות למראה עין, שכן נעשה שימוש בחיפוי אלומיניום מוברש בשילוב של פלסטיק בחלק התחתון. גם במקרה הזה מדובר בהתקן חוטי, והיא מתחברת בכבל USB מחופה בבד לכל אורכו.

מערכת המקשים של Vulcan 121 מבוססת על מתגי Roccat Titan Switch. מתגים אלו מבטיחים זמן תגובה מהיר בכ-20% ממתגים אחרים בתעשייה, כך ששחקנים יחוו עלייה בביצועים שלהם במשחקים וגם בהקלדה של טקסט סטנדרטי במחשב – כמו שהתברר לנו בעת כתיבת הסקירה הזו. לצורך השוואה עבדנו גם עם מקלדת המבוססת על מתגים כחולים, ובהחלט הורגשה עלייה בביצועים. הרגישות של המקשים גבוהה מאוד וזה כאמור טוב בעיקר למשחקים, אבל בזמן הבדיקה גם חווינו לא מעט פספוסים בעיקר בהקלדה.

המקשים מעט גבוהים יותר מהסטנדרט ויש להם מראה דיי ייחודי. הסיבה לכך היא כי המקש עצמו דק מאוד ונראה כאילו הוא 'מרחף' מעל המתג השקוף. כך נוצר אפקט תאורה מרשים המבליט מאוד את הנוכחות של המקלדת בשולחן העבודה. נציין כי התאורה האחורית מאירה את כלל הכפתורים, הסימנים והאותיות, גם אלה העבריות.

מקלדת Vulcan 121 של רוקאט (Roccat)

יש מספר מקשים בעלי תפקוד כפול, כמו במקלדת של מחשב נייד. בשילוב עם המקש FN אפשר לשלוט במדיה (F9-F12), להפעיל דפדפן, את יישום הדואר האלקטרוני, סייר הקבצים ומחשבון (F5-F8), לעבור במהירות בין פרופילים (F1-F4) וכן להתאים באופן אישי מספר מקשים נוספים. לא מאוד אינטואיטיבי, בעיקר בשל העובדה שצריך להסתכל על מה לוחצים.

מה שיותר מעניין הוא הכפתור FX המשתלב עם כפתור חוגה. הוא מאפשר לשנות פונקציות שונות במהירות כמו בהירות התאורה, שינוי DPI של העכבר ועוד. עם זאת, השימוש בו דורש יותר ידע ותכנות קל בתוך תוכנת ה-Swarm של רוקאט. מלבד זאת, החוגה מאפשרת גם שליטה מהירה בעוצמת השמע וכן השתקה מהירה.

הביצועים של מקלדת Vulcan 121 מתאימים בעיקר למשחקי FPS שונים. התגובה שלה מהירה ביותר, אבל קשה לומר בדיוק עד כמה מול מקלדות אחרות שבדקנו. גם כאן מצאנו שימושיות לכפתור Easy-Shift המשולב ב-Caps Lock, שבשילוב מקש אחר אפשר לתכנת פונקציות נוספות כמו מאקרו. עם זאת, השילוב הזה כמו השימוש בכפתור ה-FN בזמן משחק פחות נוח לתגובה מהירה ולכך חייבים כפתורים ייעודיים.

מי שרוצה לתת מנוחה לשורש כף היד יוכל לחבר את המשטח המצורף לערכה. הוא זה מונח על גבי שקע בחלק התחתון ומתחבר באופן מגנטי. הוא מחופה פלסטיק בסיסי ופשוט ביותר ללא חיפוי של בד וזה קצת חבל. אנחנו העדפנו לעבוד עם המקלדת בלי המשטח.

מקלדת Vulcan 121 של רוקאט (Roccat)

מערכת התאורה וכל הפונקציות השונות של Vulcan 121 נשלטות באמצעות Swarm. התוכנה מאפשרת הגדרה של כל מקש ומקש, כולל קביעת פונקציות ייעודיות כמו גם הפעלה מהירה של יישומים או פעולות שונות כולל הקלטת מקרו, הגדרה של פרופילים מותאמים או הוספת צלילים.

ממש בדומה לעכבר, מערכת התאורה פועלת לפי הגדרה והתאמה מלאה. אפשר לקבוע צבע אחד, החלפה בצורת גל או הפרדה לפי אזורים. מצב ה-AIMO הוא אוטומטי ומשנה את הצבעים בהתאם. כך לחיצה על כפתור יוצרת אפקט צבע שונה סביב המקש, או הצגת מקשי ה-WASD בצבעים שונים בעת משחק.

תוכנת Swarm לשליטה על מקלדת Vulcan 121 של רוקאט (Roccat)
תוכנת Swarm

האוזניות: Khan Hi-Res 7.1

כפריט משלים, אוזניות הגיימרים Khan AIMO הן החלק השלישי והאחרון בסקירה שלנו על מוצרי רוקאט. מדובר באוזניות גיימרים שנועדו לספק לשחקן האזנה לצלילים הקטנים ביותר לצד אפשרות לתגובה באמצעות המיקרופון המובנה בהן.

אלה אוזניות קשת מסוג 'מעל האוזן' בצבע לבן (זמינות גם בשחור), והן מכסות את כל האוזן עם רפידות ספוג העטופות בפלסטיק דמוי עור. הספוג נמצא גם בקשת העליונה, כך שהן שבכללותן האוזניות עוטפות את הראש באחיזה טובה אך לא לוחצת מדי.

אוזניות לגיימרים Khan AIMO של רוקאט (ROCCAT)

הן נוחות למדי גם בשימוש ממושך ולא גורמות לתחושת התחממות באוזניים, אבל כבר נתקלנו באוזניות נוחות יותר כמו ה-G Pro X או Artics 1. לזכותן נאמר כי הן קלות יחסית, עם משקל של 275 גרם, מה שתרם לנוחות הכללית.

Khan AIMO מעוצבות במראה קלאסי, כאשר הגימור הוא מפלסטיק מעט פשוט לטעמנו, בדומה לעכבר, והן מתחברות בחוט למחשב רק בחיבור USB. כלומר אין להן אפשרות לחיבור אנלוגי עם כבל 3.5 מ"מ או חיבור אלחוטי בבלוטות', וזה למען האמת מגביל למדי – אי אפשר להשתמש עמן בקונסולה או בחיבור לנגן מוזיקה.

מבחינת מפרט, לאוזניות זוג דרייברים בקוטר 50 מ"מ בטווח רגישות של 100 עד 10,000 הרץ, עם כרטיס קול מובנה תומך DAC 24bit. זה חומרה טובה יחסית לאוזניות וגם אומר כי הן מסוגלות לפעול עצמאית מול המחשב כשהן לא זקוקות לתמיכה של כרטיס הקול. יש גם חוגה לכיוון עוצמת שמע הממוקם באוזניה הימנית ולצידה כפתור להחלשה מהירה של השמע.

אבל מה שהכי שימושי ב-Khan הוא ללא ספק המיקרופון. הוא מחובר לאוזניה השמאלית ואפשר לסובבו למטה או מעלה כשהוא לא נדרש לשימוש. הזרוע ניתנת לכיוון ולשינוי כנדרש ואפשר אפילו לשנות את הקול באמצעות תוכנת ה-Swarm.

אוזניות לגיימרים Khan AIMO של רוקאט (ROCCAT)

גם פה מוטמעת מערכת התאורה AIMO, וזה בה לידי ביטוי בפס הנמצא בכל אחת מהאוזניות ועוד נורה קטנה בקשת. אפשר כמובן לתכנת את הצבע בהתאם לצורך או להשאיר למערכת ה-Swarm לעשות את העבודה. כך או כך, זה האזור הכי פחות מרשים או אפקטיבי לשים בו תאורה.

איכות השמע ב-Khan טובה מאוד. הצליל מאוזן ומתאים הן למשחקים והן למוזיקה. אפשר גם לשנות ולהתאים את האקולייזר ולבנות פרופילי שמע שונים, כמו גם להפחית רעשי רקע. יש גם מערכת וירטואלית של 7.1 ערוצים, אך לא ממש אהבנו אותה והעדפנו להישאר על השמע סטראופוני המקורי.

השורה התחתונה

השורה החתונה השמוצרי הגיימינג הפתיעו אותנו לטובה. בחברה השקיעו רבות בפיתוח עצמי של טכנולוגיות רבות כמו מתגים איכותיים, מערכת תאורה מתקדמת, חיישן אופטי ותוכנה עשירה מאוד באפשרויות. נראה כי הכל נעשה בהקפדה רבה על הפרטים הקטנים ובמחשבה על השימושיות במהלך המשחק, שזה עיקר הייעוד שלהם.

המחירים: עכבר Kone AIMO נמכר ב-275 שקלים, מקלדת Vulcan 121 ב-505 שקלים ואוזניות Khan AIMO ב-375 שקלים. להשיג ברשת באג.