הכותרות אמש זעקו "מהפך בשוק הסלולרי" עם כניסתו של גולן-טלקום לשוק, המפעיל הסלולרי החמישי בישראל הציע מחיר "שובר שוק" וחרט על דיגלו את הסיסמה: "מספיק להיות פרייאר", אך על-פי שר התקשורת משה כחלון זוהי רק ההתחלה. כעת על הכוונת של משרדו גם הוזלת מחירי מכשירי הסמארטפון.

עד כה שוק הסלולר בארץ נשלט על-ידי שלוש חברות גדולות: פלאפון, סלקום ואורנג'. בין החברות לא הייתה תחרות אמיתית והן דאגו לשמור על "סטטוס קוו" מבחינת היצע המסלולים וזאת על-מנת לא להוביל את השוק לסחרור של הורדת מחירים ושחיקה ברווחיות. כל זה השתנה אמש כאשר גולן טלקום (וגם הוט מובייל) הכריזה על התחלת הפעילות שלה ועל השקת מסלול הכולל דקות, הודעות, גלישה סלולרית ושיחות לחו"ל לקווים נייחים ב-99 שקל. בלי חיובים נוספים, בלי מכירת מכשירים ובלי זיכויים שרק מוסיפים לבלבול של הצרכן.

המטרה: הוזלת מחירי הסמארטפונים בישראל
כעת כחלון רוצה לנצל את המומנטום ולהוזיל גם את מחירי המכשירים, הבעיה היא שהיום רוב הסמארטפונים שמיובאים ארצה, מיובאים עדיין על-ידי חברות הסלולר הגדולות בסיוע של הנציגות המקומית. הן מצידם מוכרות אותם במכירים מופקעים ומצד שני מציעות לצרכן "זיכוי" על קניית המכשיר וזאת בתנאי שיתחייב לדבר בסכום זה או אחר ובעצם כך היו כובלות את הצרכן שנשאר בחברה על-מנת לקבל זיכוי על המכשיר.

חנויות הסלולר הקטנות מסתמכות על מלאים מצומצמים והייבוא שלהם מסתכם בדרך כלל בדגמים נבחרים של מכשירי סמארטפון, כמו האייפון או הגלקסי שלהם יש שוק, הן פועלות על שולי רווח צרים בהשוואה לחברות הסלולר שכן הן מוכרות אותו לצרכן במחיר זול בצורה משמעותית ממחירו בחברה הסלולרית ועם נתח רווחים נמוך. על-פי התקנות החדשות שמקדם השר כחלון, יהיה ניתן להוזיל עוד יותר את מחירי הסמארטפונים, שכן כיום נאלץ כל דגם לקבל אישור ייבוא לארץ ממשרד התקשורת, תהליך קבלת האישור מסורבל והוא מייקר את העלות ייבוא המכשיר, שמתבטא במחיר הסופי של המכשיר לצרכן, במיוחד אצל היבואנים הקטנים.

קרא עוד:  סמסונג הכריזה על Galaxy A10s, שדרוג לטלפון שוק הכניסה

על-מנת להקל על ייבוא המכשירים לארץ, במידה ויעברו התקנות החדשות, מכשירים סלולרים לא ייאלצו לקבל אישור לדגם המכשיר (המכונה אישור סוג) ממשרד התקשורת ובמידה ולמכשיר יש כבר אישור של רשות התקשורת האמריקאית או האירופאית הוא יהיה מאושר לייבוא.

המכשולים הצפויים
אנו מקווים שמשרד התקשורת יכניס גם את שוק ייבוא המכשירים לתחרות שכאמור היא טובה לצרכן אך במדינה כמו שלנו קל לדמיין את הכשלים, שכן רק מוקדם יותר השנה נפסל לשיווק מכשיר הגלקסי נקסוס וכל זאת מכיוון שהוא תומך באינטרנט אלחוטי Wi-Fi N Dual Band שפועל בתדר 5Ghz, למכשיר יש כמובן אישורי תיקנה אירופאים ואמריקאים ובכל זאת הוא נפסל לשיווק בישראל, למרות שבמקרה הנקודתי הזה הודיעו במשרד על כך שעובדים לפנות את התדר האמור. חשוב לזכור כי מכשירי סמארטפון נמצאים תמיד בחוד החנית של אימוץ טכנולוגיות חדשות ויהיה מעניין לראות כיצד יתגברו במשרד התקשורת על חסמים מהסוג הזה.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.