מבלי ששמנו לב, הופכת הרשת האלחוטית הביתית לנחוצה כמעט בכל פינה בבית. יותר ויותר מוצרים דורשים חיבור לאינטרנט ואלו לא רק המחשב הנייד והטלפונים החכמים. מזרימי מדיה, טלוויזיות חכמות, רמקולים אלחוטיים וחפיצים מדליקים אחרים כבר מונחים אצלנו בכל פינה נידחת בבית ועל כן חשוב שקליטת ה-Wi-Fi שם תהיה אופטימלית.

מרחיבי הטווח של הרשתות האלחוטיות הם לא דבר חדש. הרעיון פשוט: אם נתב האינטרנט, הראוטר, מותקן בחדר העבודה ובקצה השני של הקומה ישנה קליטה נמוכה של הרשת האלחוטית – אפשר למקם במחצית הדרך ביניהם מרחיב טווח שיקלוט את הרשת המקורית ויצור רשת חדשה מאותו מקום והלאה. לרוב פתרונות מהסוג הזה היו יקרים ותהליך ההתקנה שלהם היה מסורבל. לא כך הוא ה-Mi WiFi Amplifier Pro של שאומי (Xiaomi) שבדקנו.

קטן, קטן, אבל מתחבר להמון

מדובר במרחיב טווח שמתחבר ישירות לשקע החשמל ובכך מונע את הסירבול הכרוך בחוטי חשמל וכבלי רשת שונים. הוא קומפקטי (6.9 ס"מ אורך, 6.9 ס"מ רוחב, 3.5 ס"מ עובי ושוקל רק 125 גרם), בצבע שחור, כולל זוג אנטנות מתכווננות נורת חיווי קטנטנה וכפתור אתחול. משום שהוא אינו מוצע ביבוא רשמי בישראל, היינו צריכים לחבר אותו עם מתאם שיהפוך את התקע המקורי לכזה שיתאים לחיבור הישראלי.

ה-WiFi Amplifier Pro מסוגל להגיע לתעבורת נתונים של עד 300 מגה ביט לשניה, כך שהוא יתאים לרוב תשתיות האינטרנט בישראל, אך הוא פועל בתחום התדרים של 2.4 ג'יגה הרץ, ללא תמיכה בתדר ה-5 ג'יגה הרץ. כמו כן, מצהירה שאומי כי הוא מסוגל לתמוך בעד 64 מכשירים המחוברים אליו, אם כי מומלץ להסתפק רק ב-24.

קרא עוד:  גלישה ב-VPN בחינם - חמישה שירותים שכדאי לבדוק

מגדירים פעם אחת וזהו

ההגדרה הראשונית שלו פשוטה ביותר ומתבצעת באמצעות אפליקציית ניהול הבית החכם – Xiaomi Mi Home. כשהשתמשנו בה בפעם הראשונה היינו צריכים לפתוח חשבון וכדי שנקבל תמיכה חלקה במוצר בחרנו בהרשמה כאילו אנו נמצאים כעת בסין (אל דאגה, רוב  התפריטים נותרו באנגלית). לאחר מכן חיברנו את מרחיב הטווח לשקע החשמל, התחברנו עם הטלפון שלנו לרשת האלחוטית והאפליקציה הציעה לנו אוטומטית להתחבר להתקן החדש שזיהתה – אותו מרחיב טווח שהפעם קיבל את שמו בסינית טהורה.

כחלק מתהליך ההגדרה הראשונית הציעה האפליקציה את הרשתות האלחוטיות הזמינות באזור ושאותן ניתן להרחיב. שימו לב שניתן להרחיב רק רשתות פתוחות או כאלה המוצפנות בשיטות WPA2 אך לא בשיטת WEP וכן הפועלות בתדר 2.4 ג'יגה-הרץ. בגלל שבחרנו ברשת מוצפנת היינו צריכים גם להזין את סיסמת החיבור לרשת ה-Wi-Fi שאותה רצינו להרחיב. כדי לסייע לנו לנהל את ההתקנים החכמים של שאומי, הציעה האפליקציה חלוקה שלהם לפי חדרים. על כן, שאלה האפליקציה היכן ממוקם מרחיב הטווח החדש שחיברנו.

ברגע שהקשנו על קיצור הדרך שמייצג את המכשיר שלנו קיבלנו תרשים המציין את איכות קליטת הרשת שהוא קולט, ניתן לקבוע את שמה של הרשת החדשה שהוא יוצר, לראות כמה התקנים מחוברים אליה בכל עת והאם המכשיר עבר עדכון תוכנה לאחרונה. כשיצרנו את אותו השם גם לרשת המקורית וגם לרשת המורחבת, קיבלנו נדידה של ההתקנים המחוברים מהרשת המקורית לזו המורחבת. אם כי זה קרה רק בעת שיצאנו לגמרי מטווח הקליטה של הרשת המקורית ועברנו לטווח של הרשת המורחבת וטעון עוד שיפור במעבר החלק בין הרשתות.

קרא עוד:  סמסונג הכריזה על חיישן צילום ברזולוציית 108 מגה-פיקסל, בשיתוף פעולה עם שאומי

בשורה התחתונה

טווח הקליטה של הרשתות האלחוטיות תלוי במשתנים רבים. אנחנו בדקנו את Mi WiFi Amplifier Pro בכמה סביבות המדמות קומת משרדים וקומת מגורים והגענו לרדיוס קליטה ממוצע של 20 מטרים מהמכשיר של שאומי, אם כי ככל שהתרחקנו החיבור היה פחות יציב ואיטי בהשוואה למה שמספקת הרשת המקורית.

אהבנו מאוד את ההגדרה הראשונית המהירה והנוחה, אך קצת הפריע שהמקורות הסיניים של המכשיר מותירים עקבות פה ושם, במיוחד על האריזה ובספרות הטכנית המצורפת. כמו כן, אהבנו את העיצוב העדין, כזה שמאפשר לחבר את המכשיר כמעט בכל שקע מבלי שיפגע בעיצוב החדר.

חבל שאין תמיכה בתחום התדרים 5 ג'יגה הרץ, ונדרשים להשתמש במתאם חשמל לישראלי, אך תמורת המחיר הנמוך ליחידה היינו מוכנים לספוג גם את זה.

מחיר: 15.99 דולרים
לרכישה: GearBest

הבהרה: המחיר המופיע בכתבה נכון ליום פרסומו ועשוי להשתנות בכל רגע נתון. ייתכן כי המוצר עלול להיעצר בכניסתו לישראל לצורך בירור בנוגע לסוג תקשורת אלחוטית. גילוי נאות.