TP-Link Deco M4
בקצרה
במקום לסבול עם קליטת WiFi גרועה באזורים מסוימים בבית, רשת Mesh אחודה כמו זו שמביא Deco M4 נותן ללא ספק את הפתרון. בין אם מדובר בהזרמת וידאו, הורדה של קבצים או חיבור במקביל של מספר התקנים בבית, Deco M4 מצליח לעמוד בכל האתגרים וגם בפחות כסף.
אהבנו
פריסת WiFi מצוינת
ביצועים טובים
מחיר נגיש יותר
עיצוב
פחות אהבנו
אין ניהול מדפדפן
רק שתי יציאות רשת
8.5
מחיר מומלץ

רשתות האריג, או Mesh Network, הופכות לנפוצות למדי בשנים האחרונות. אמנם עדיין מדובר במוצרים שהינם יקרים מנתב בודד, אבל הם מספקים רשת אלחוטית יציבה ורחבה. בעבר כבר בדקנו כאן את Deco M5 של TP-Link ולאחרונה השיקה החברה דגם חדש, Deco M4, כפתרון נוסף ומעט זול יותר. איך הוא בהשוואה לדגם הקודם והאם הוא יכול לספק את הצרכים של משתמש ממוצע?

מבחוץ פנימה

בדומה לדור הקודם, Deco M4 הגיע לארץ בתצורה של שלוש תחנות. זה אומר שהוא מגיע בקופסה גדולה יחסית המכילה מעבר ליחידות גם שנאי חשמלי לכל אחת מהן. עוד באריזה גם הוראות להפעלה ראשונה המתבצעת באמצעות אפליקציה, עליה נדבר בהמשך, וכן כבל רשת לחיבור ראשוני.

השוני, מבחינת עיצוב, אבל אב למדי. במקום עגול שטוח ה-Deco M4 נראה כמו גליל ארוך וצר, כזה שיש לו נוכחות ובולטות על השולחן, שגובהו 19 ס"מ ורוחבו כ-9 ס"מ. הוא עטוף בפלסטיק בצבע לבן, ורק חלקו העליון בצבע שחור מסוגנן בצורת הלוגו של החברה. במרכז נמצאת נורית שקועה המסייעת להבין את מצב החיבור והתקלה אם קיימת.

הקופסה של שלישיית תחנות Deco M4 לחיבור Mesh

המגמה כיום היא לא להסתיר את מוצרי התקשורת, ובטח כשמדובר במוצר בעיצוב נאה ואלגנטי כמו זה, וזה בא ליד ביטוי בנתבים של חברות מתחרות בתחום כמו Netgear Orbi או Linksys Velop, הממליצות לשים אותו במקום בולט כדי למנוע הפרעות לקליטה.

בגבו של כל אחת מיחידות ה-Deco M4 נמצא זוג חיבורי רשת מסוג RJ45 שתומך בהעברת נתונים במהירות של 1 גיגה-ביט/לשנייה. בחלק התחתון, ומוסתר בגוף הנתב, יש חיבור חשמל (12V) וכפתור אתחול, שיהיה למקרה הצורך. הוא יושב על ארבע רגליות גומי המונעות החלקה, אולם אין אפשרות לתלייה על הקיר כך שצריך לפנות מקום על השולחן.

לפרוס את ה-WiFi

רשתות מבוססות טכנולוגיית Mesh, בקצרה, נועדו לפתור את הבעיות של שימוש ב-WiFi באזורים נרחבים. במקום להסתפק בנתב בודד שטווח הקליטה שלו מוגבל או במגדיל טווח המשתמש בתשתית הקיימת אך בקושי מספק פתרון ראוי, רשת אלחוטית מבוססת Mesh בנויה ממספר תחנות קצה הפועלות יחדיו כרשת אחודה הנפרסת בכל הבית.

לכל יחידה במערך יש חומרה חזקה, כזו המסוגלת לפעול באופן עצמאי גם מול מספר רב של התקנים, וכזו שיכולה להתחבר לתחנות אחרות ברשת באופן אלחוטי או בחיבור קווי. כך במקום להסתמך על הנתב הראשי ככזה שיספק מענה לכולם, כל יחידה ברשת מסוגלת לספק ביצועים גבוהים ללא תלות בגורמים אחרים ברשת, פרט לחיבור לאינטרנט כמובן.

תחנת Deco M4 בודדת

מה שזה אומר הוא כי לא משנה היכן נמצאים בבית, בין אם מדובר בבית ארוך או מספר קומות, כל עוד הפריסה של היחידות מתבצע בצורה נכונה, איכות ה-WiFi תהיה גבוהה בכל פינה. גם אם מתניידים בבית בין החדרים עם הטלפון הנייד, הנתב הראשי מסוגל 'להקפיץ' את החיבור של המכשיר בין היחידות השונות בהתאם לקירבה לתחנה ובהתאם לאיכות הקליטה – והכל באותו שם מזהה של הרשת.

כיסוי נרחב

שלישיית נתבי Deco M4 מסוגלת להגיע לפריסה שמכסה כ-500 מטרים מעוקבים, וזה אומר שזה פתרון שמתאים ויותר לכל דירה ממוצעת, ואפילו כזו שיש בה מרפסת או גינה, וזה בלי לשכוח שניתן להוסיף עוד יחידות למערכת להגדלת הטווח. המערכת תומכת בתקנים רבים כמו 2×2 MU-MIMO ו-802.11ac ומציעה מהירות של עד 300 מגה-ביט בתדר 2.4 גיגה-הרץ או 867 מגה-ביט בתדר 5 גיגה-הרץ.

כאמור כל תחנה במערך של Deco M4 יכולה לשמש כנתב עצמאי בזכות חומרה המבוססת על השבב Atheros QCA9563 של קוואלקום (Qualcomm) עם מעבד שעובד במהירות 750 מגה-הרץ ועם זיכרון עבודה בנפח של 128 מגה-בייט.

נורית ההתראות של Deco M4

ההגדרה הראשונית מתבצעת דרך אפליקציית TP-Link Deco הזמינה לאנדרואיד ו-iOS. נדרש תחילה ליצור, משום מה, חשבון ב-TP-Link. לאחר מכן בוחרים את סוג המוצר הקיים, שכן המערכת מסוגלת לתמוך בהרחבת הרשת באמצעות מספר דגמים שונים.

אשף ההתקנה מלווה את המשתמש צעד אחר צעד. מחברים את התחנה הראשונה לחשמל, ממתינים שהנורית בחלק העליון תתחיל להבהב בכחול כדי להראות שהיא מוכנה לחיבור, מחברים התחנה לתשתית האינטרנט בבית ולאחר מכן האפליקציה מזהה את סוג החיבור (IP דינאמי, PPPoE וכו'). לבסוף מתבקשים להגדיר את שם הרשת האלחוטית והסיסמה.

ניהול היישום של Deco M4

בסיום התהליך הראשוני נשאלים אם מעוניינים להוסיף תחנות קצה. אלה מתחברות באופן אלחוטי לתחנה הראשית, אז כל שנדרש הוא רק לחבר אותן לחשמל ולהמתין לנורה הכחולה שתהבהב. במקרה שלנו הוספנו עוד שתי תחנות ולעיתים, אך היינו צריכים לעשות זאת יותר מפעם אחת שכן לא האפליקציה לא הצליחה מייד לזהות את התחנות הנוספות.

ניתן למקם את כל אחת מהתחנות בטווח של בין 10 ל-20 מטרים בהתאם למבנה, אולם פיזור נכון של התחנות בבית הוא קריטי לאיכות הקליטה והביצועים ולכן חשוב לקרוא את המלצות החברה בעניין. פיזרנו את התחנות במרווח של חדר: הראשית היא מקבלת את האינטרנט ונמצאת בחדר הרחוק ביותר בבית, השנייה בחדר האמצעי שבניהם נמצא הממד והשלישית נמצא בסלון.

חיבורי הרשת בתקשורת Mesh נתב Deco M4

בדיקת ביצועים

לאחר שפרסנו את Deco M4 בבית התחלנו בבדיקה, קודם של מהירות רשת האינטרנט. תחילה נציין כי איכות הקליטה הייתה טובה בכל מקום סביב התחנות, ממש כמו בנתב איכותי. עם זאת, כידוע איכות הקליטה לא מעידה על ביצועים, ולכן כל נתוני הבדיקה מתייחסים למרחק מינימלי של הטלפון, P30 Pro לצורך העניין, מהתחנה בחיבור WiFi 5Ghz עם איכות קליטה טובה מאוד (32dBm-).

מהתחנה הראשונה לא ציפינו לקבל פחות ממושלם, ואכן קיבלנו את מלוא רוחב הפס שלנו, 500 מגה-ביט, זאת בשימוש במנוע בדיקת מהירות אינטרנט של nperf בגישה לשרת בישראל. בתחנה השנייה המספרים כבר הראו כ-130 מגה-ביט/לשנייה בממוצע ואילו בתחנה השלישית הקצב כבר ירד כבר ל-50 מגה-ביט/לשנייה בממוצע.

שלישיית ראוטרים Deco M4

הבדיקה הנוספת שביצענו היא ביצועי הרשת הפנימית. הבדיקה נעשתה שוב מהטלפון ועד למחשב המחובר בכבל לתחנה הראשונה, זאת בשימוש ביישום WiFi Speed Test המבצע התקשרות והעלאה או הורדה של נתונים מול שירות המותקן במחשב.

הנתונים שקיבלנו בבדיקה זו היו עקביים לבדיקה הראשונה, אבל חזקים יות. בתחנה הראשונה קיבלנו תוצאה של 624 מגה-ביט/לשנייה בממוצע, בתחנה השנייה 137 מגה-ביט/לשנייה ובתחנה שלישית קיבלנו 73 מגה-ביט/לשנייה. בדיקה נוספת שעשינו היא ביצועים בעת קליטה נמוכה (שני קווי קליטה, 50dBm-): בתחנה הראשונה קיבלנו ביצועים של 190 מגה-ביט/לשנייה בממוצע ובתחנה השלישית קיבלנו כ-40 מגה-ביט/לשנייה בממוצע.

המספרים מראים איך הקישור בין התחנות מפחית בביצועים, שזה הגיוני כמובן, אבל אלו עדיין נתונים טובים ונסביר למה: בכל הפעמים שבדקנו קיבלנו ביצועים יציבים, מה שאומר כי אין אובדן נתונים בדרך. זה גם אומר כי התחנה השלישית צריכה להיות מבחינת המשתמש במקום פחות שימושי עבורו כמו המרפסת או עליית הגג. אפשר לשער שאם היינו הופכים בסדר של התחנות, כלומר שהממ"ד היה בין תחנה השנייה לשלישית, היינו מקבלים קצב גבוה יותר בתחנה השנייה. זו הסיבה מדוע המיקום של התחנות חשוב לביצועים.

בדיקה נוספת ואחרונה שעשינו היא חיבור כל תחנה לתחנה הראשית באמצעות מתג. השינוי הזה הביא לכך שהביצועים קפצו פלאים, וכי כמו הנתונים המצוינים של התחנה הראשונה, קיבלנו אותו הדבר גם בתחנה השלישית עם 620 מגה-ביט בשנייה בממוצע. כך שאם בבית פרוסה רשת ביתית, כדאי לחבר את התחנות היישר לנקודה הפיזית כדי לקבל את מלוא הביצועים.

ניהול משתמשים

בדומה לשאר מוצרי ה-Mesh של TP-Link, גם Deco M4 מנוהל דרך האפליקציה. כפי שכבר הסברנו בתחילה איך מגדירים את הרשת, השלב הבא הוא לנהל אותה. באפליקציה מגוון של אפשרויות כמו היכולת לראות אלו מכשירים מחוברים בכל רגע נתון, וגם אפשרות להגביל מכשיר מסוים או לתת לו עדיפות על מכשירים אחרים.

אפשר לנהל פרופילים אישיים, להגדיר לכל פרופיל טווח גילאים והאם יחולו עליו חוקי סינון תוכן בהתאם – באם זה תוכן למבוגרים, הימורים וכדומה. ניתן לחסום בפני המשתמש אתרים מסוימים או להגביל שעות וימי שימוש, ואף לבטל גישה לרשת באופן כללי. יש גם מנגנון אנטי וירוס המבצע ניטור לתוכן המועבר ברשת.

אפשר גם ליצור רשתות WiFi לאורחים ומזדמנים, וגם להפריד רשתות – לדוגמה, הפרדה בין המצלמות בבית לרשת הפנימית. אפשר גם לצפות במצב הרשת, לבצע עדכונים מרחוק ולהגדיר הגדרות מתקדמות כמו העברת פורטים לכתובת IP מוגדרת ועוד.

עם זאת, אין ממש לגישה דרך דפדפן והתפעול של Deco M4 חייב להתבצע דרך האפליקציה, שזה קצת חבל.

השורה התחתונה

במקום לסבול עם קליטת WiFi גרועה באזורים מסוימים בבית, רשת Mesh אחודה כמו זו שמספקת Deco M4 מעניקה ללא ספק פתרון. בין אם מדובר בהזרמת וידאו, הורדה של קבצים או חיבור במקביל של מספר התקנים בבית, Deco M4 מצליח לעמוד בכל האתגרים וגם בפחות כסף.

בדיקות הביצועים שלנו הראו כי המהירות יציבה, גם אם לא הכי מהירה בחיבור בשרשרת, וזה גם מה שמצליח להביא את האינטרנט לכל נקודה בבית בלי גמגומים. יש ניהול משתמשים מתקדם, נגישות ונוחות של אפליקציה וגם עיצוב חדש ושיפור בביצועים. נכון, פתרון של רשת Mesh הוא עדיין לא נחלת הכלל בעיקר בשל המחיר הגבוה יותר, אבל Deco M4 מקרב את זה למציאות.

מחיר של Deco M4 בערכה הכוללת שלוש תחנות הוא 1,020 שקלים.