בקצרה
TP-Link Deco M5 פתר במבחן שלנו את בעיות ה-WiFi שחווינו עד היום ברשת הביתית. לא עוד קליטה חלשה בממ"ד, בעיות בעת ניסיונות לצפות בהזרמת וידאו במקביל ואפילו אי קליטה בהתקנים חכמים אחרים בבית. זהו פתרון כולל ואחוד המסיר כל צורך בתוספות כאלה ואחרות ונותן שקט נפשי ואיכות חיבור יוצאת מן הכלל.
אהבנו
לא צריך לעבור בין רשתות
קליטה חזקה ברוב חלקי הבית
קל להגדרה
זול יותר מפתרונות Mesh אחרים
פחות אהבנו
מוצר יקר בהשוואה לנתב בודד
אין ממשק הגדרות דרך המחשב
מחיר מומלץ

ברוב הבתים הבעיה הזו מוכרת היטב: הנתב נמצא באחד החדרים ובעת ניסיון לגלוש עם הטלפון או הטאבלט בחדר אחר הקליטה חלשה והגלישה נתקעת. יש אמנם מוצרים שונים כמו מגדילי טווח או נקודות גישה, אולם כל אלה אינם באמת משפרים את המצב, או במקרה הטוב לא פותרים את הבעיה באופן מלא. הפתרון: רשת WiFi אחודה, או Mesh Network.

מה זה רשת תקשורת בטכנולוגיית Mesh, איך זה משפר את איכות התקשורת בבית וכיצד משתמשים בזה? את כל התשובות, כמעט, תמצאו בסקירה של אחד המוצרים שהושק לאחרונה בישראל בתחום הזה  – Deco M5 של חברת TP-Link, מערכת WiFi ביתית המספקת פתרון כולל לתקשורת בבית.

לפרוס את ה-WiFi בבית

כשמתגלות בעיות בקליטת הרשת האלחוטית בבית לרוב מסתפקים בהוספת מוצר לנתב הקיים כמו מגדיל טווח, כדוגמת Xiaomi WiFi Extender שבדקנו אצלנו. אולם הוספת מכשיר כזה, כאמור לעיל, אינה נותנת פתרון מלא שכן נקודת גישה רק מגדילה את טווח הקליטה ולא משפרת את ביצועי הרשת, ולא משנה כמה נקודות מוסיפים בבית.

רשת אלחוטית מבוססת טכנולוגיית Mesh באה לפתור בדיוק את הבעיה הזו – במקום להוסיף נקודות גישה המתנקזות לאותה צומת ומסתמכות על היכולות של היחידה הבודדת – הנתב הראשי – לענות לכולם, כל 'תחנה' ברשת היא נקודת גישה בעלת חומרה חזקה המתחברת לתחנה הסמוכה אליה והיא בעצמה מספקת חיבור לתחנות אחרות. כך ניתן ליצור רשת אלחוטית אחודה בעלת כיסוי רחב מאוד וביצועים גבוהים. סוג של בלוקצ'יין רשת אם תרצו.

Image result for mesh wifi drawing

עבור המשתמש זה בעיקר אומר כי הוא יזכה לקליטת WiFi גבוהה וביצועי רשת בכל נקודה במרחב המקבל שירות כאילו הוא נמצא סמוך לנתב הראשי – גם אם הוא נמצא בקצה השני של הבית. יש רק נקודת רשת אחת בבית, ואולי עוד אחת לאורחים, וכל השאר מתחברים לנקודות ברשת. מעבר לכך רשת Mesh מסוגלת לזהות בעצמה מהו המכשיר המחובר אליה (טלפון, טאבלט, מצלמה וכו'), האם המכשיר המחובר פועל בתדר 2.4 או 5 גיגה-הרץ והיכן תחנת הבסיס הכי קרובה אליו כדי לספק לו קישוריות באיכות מירבית. אם המשתמש מתנייד עם המכשיר ברחבי הבית, המערכת מעבירה את קישוריות ה-WiFi של המכשיר בין התחנות בהתאם לאיכות קליטה.

להתקין מאפליקציה

Deco M5 היא מערכת ה-WiFi האחודה הראשונה של TP-Link. בדומה ל-Netgear Orbi או Google Home, היא יוצרת רשת WiFi אחת בכל הבית, בטווח כיסוי של עד 400 מטרים מרובעים באמצעות שלוש תחנות קצה עגולות וקטנות שאותם מפזרים ברחבי הבית. כיסוי שכזה מספיק לבית גדול וסביר כי בית של כ-110 מטרים יכול אף להסתפק בשתי תחנות בלבד, אולם למי שביתו גדול ורחב יכול גם להוסיף בקלות עד 9 תחנות נוספות להגדלת טווח הקליטה.

המערכת מספקת קישוריות WiFi במהירות של עד 400 מגה-ביט/לשנייה ב-2.4 גיגה-הרץ ועד 867 מגה-ביט/לשנייה ב-5 גיגה-הרץ בפרוטוקול 802.11a/b/g/n/ac ו-MU-MIMO. בכל תחנה יש מעבד מרובע ליבות עם זיכרון מובנה וכן ארבע אנטנות, שתי כניסות רשת 1 גיגה-ביט, חיבור חשמל בתצורת USB C ונורית חיווי בקצה העליון.

קרא עוד:  גופרו השיקה את Hero8 Black ו-Hero Max עם ייצוב משופר ובלי צורך בכיסויים (עדכון: המחירים בישראל)

לאחר החיבור הראשוני לחשמל יש להוריד את האפליקציה לנייד, ומדובר באפליקציה ידידותית למדי שאינה דורשת כל ידע טכני. האפליקציה מספקת הדרכה צעד אחר צעד בהקמת הרשת, כאשר החיבור הראשוני של כל תחנה מתבצע בקישוריות בלוטות'. את התחנה הראשונה יש לחבר למודם או לנתב המספק את הגישה לאינטרנט ואילו שאר התחנות הן עצמאיות, ודורשות חיבור לחשמל בלבד.

בסיום ההגדרה של התחנה הראשונה, האפליקציה שואלת האם רוצים להוסיף תחנות נוספות, וכך עושים. במקרה שלנו כאמור המשכנו עם שלוש תחנות, ובסיום נדרשנו לקבוע את שם נקודת הרשת והסיסמה.בכל מקרה כדאי לתת לאפליקציה לעזור בקביעת המיקום של התחנות, במיוחד בבתים או משרדים מרובי קומות. סרטונים שמגיעים עם האפליקציה מסבירים כיצד למצוא את המקומות המיטביים להצבה.

בבדיקה שלנו, ובהתאם למבנה הדירה, פיזרנו את התחנות במרווח של חדר: הראשית שמתחברת למודם בסלון, השנייה בחדר האמצעי והשלישית בחדר האחרון.

יש קליטה?

השלב הבא הוא בדיקת קליטה. לשם כך השווינו את Deco M5 מול מערך התקשורת הקיים שלנו – זוג נתבים שהונחו כל אחד בקצוות הבית במרחק של 12 מטרים אחד מהשני כאשר בניהם נמצאים שלושה חדרים שאחד מהם הוא חדר ממ"ד. בבדיקה שלנו השתמשנו ב-TP-Link Archer C7 AC1750 וב-Xiaomi Mi WiFi 3 אשר שימש כנקודת גישה והיה מחובר באופן קווי לנתב הראשי.

למרות שמדובר בשני נתבים חזקים יחסית ובפריסה שאמורה לכאורה להספיק, בפועל נתקלנו בבעיות קליטה רבות בבית: קליטה נמוכה במרכז הבית, וכן ירידה דרסטית באיכות הקליטה כשמגיעים לחדרים הפנימיים. בחדרים הקיצוניים והרחוקים הקליטה הייתה באיכות נמוכה מאוד. בעיה גדולה יותר התעוררה בעת שרצינו לבצע הזרמת וידאו דרך אפליקציות לצפייה ישירה אשר דורשות חיבור לאינטרנט יציב ומהיר.

לאחר הפריסה של מערכת Deco M5 גילינו, עוד לפני בדיקה של ממש, כי איכות הקליטה כמעט ולא נפגעת, לא משנה היכן נמצאים בבית – כולל החדרים הקיצוניים. גם הממ"ד שהיווה חסם לקליטה כבר לא הפריע יותר והטלפון החכם שברשותנו לא דרש מאיתנו להתנתק מהרשת הקודמת ולהתחבר לחדשה שכן שם נקודת הגישה נותר זהה. כאשר נענו בין חדרי הבית עם המכשיר ניתן היה לראות בבירור כיצד הקפיצה בין התחנות מתרחשת בפועל ואין כל הפרעה לגלישה.

כדי לבחון בפועל את ביצועי הרשת, השתמשנו בבדיקת המהירות המובנית באפליקציית Deco מול טלפון Galaxy S8 במעבר בין מספר חדרים. ביצענו ארבע בדיקות – אחת בסמוך לתחנה השלישית, בחדר הממ"ד, בחדר הכי רחוק בבית ובמרפסת. כפי שניתן לראות בצילום מסך, בכל המקרים מהירות החיבור לאינטרנט הייתה קרובה למהירות המרבית של המנוי באמצעותו ביצענו את הבדיקה – מהירות הורדה של 100 מגה-ביט/לשנייה והעלאה של 2.5 מגה-ביט/בשנייה.

אבל היה חשוב לנו לא פחות לבדוק גם את מהירות הרשת הפנימית, המשמשת אותנו לעיתים להזרמת וידאו ותכנים לרווחת כלל יושבי הבית. לשם כך השתמשנו באפליקציית WiFi Speed Test מחנות האנדרואיד והתקנו על המחשב שברשת את הכלי המשמש כשרת לבדיקת מהירות ההורדה והעלאה.

בבדיקה ביצענו העתקה וקריאה של קובץ בגודל 50 מגה-בייט באותם המיקומים שבחנו קודם לכן. בחיבור לתחנה השלישית – שכזכור משורשרת לתחנה השנייה שמשורשרת לתחנה הראשונה – קיבלנו מהירות ממוצעת של 25-35 מגה-ביט/לשנייה, לא משנה באיזה מיקום, כולל הממ"ד. עוצמת הקליטה נעה בין 50dBm- (איכות קליטה סבירה) ועד ל- 70dbM- בממ"ד (איכות קליטה נמוכה) ועדיין לא חווינו שינוי בביצועים אלה.

קרא עוד:  הדור השני לג'אקט החכם של גוגל וליוויי'ס יוכל לענות לשיחות ולשלוט במוזיקה

כאשר ביצענו את אותה בדיקה בסמוך לתחנה הראשונה, ביצועי הרשת המקומית השתפרו פלאים וקיבלנו מהירות הורדה והעלאה של כ-230 מגה-ביט/לשנייה, כאשר איכות הקליטה הייתה 30dBm- (איכות קליטה מצוינת). לא הצלחנו להגיע למקסימום הביצועים המובטחים ככל הנראה בשל מגבלות טכניות נוספות, אבל זה עדיין מכובד.

כשהיינו מחוברים לתחנה השלישית ובדקנו הזרמת וידאו לטאבלט לעיתים חווינו השהיות שנמשכו שניות בודדות. הסיבה לכך יכולה להיות כי TP-Link בחרה שלא להשתמש ברצועת תדר נפרדת לחיבור בין התחנות כפי שקיים אצל המתחרים, אלא השתמשה ברצועת 5 גיגה-הרץ הקיימת דבר הגורם לירידה בביצועים.

המסקנה היא כי מעבר הנתונים בין התחנות מפחית את ביצועי הרשת באופן משמעותי, אך עדיין אינו פוגע בגלישה בחדרים או בממ"ד. לכן ישנה חשיבות גדולה של מיקום התחנות והפריסה שלהן ברחבי הבית וחייבים לקחת זאת בחשבון.

ניהול משתמשים

המסך הראשי באפליקציה של Deco M5 מציג בפשטות למדי את רשימת המכשירים המחוברים לרשת ואת ניצולת הרשת הנוכחית, כלומר מהירות ההורדה או העלאה. ניתן לראות בקלות מי מהמכשירים המחוברים 'גונב' רוחב פס, לחסום אותו או לו עדיפות גבוהה יותר.

ניהול המכשירים והמשתמשים זוכה באפליקציה לתשומת לב רבה יותר ודרכה ניתן לנהל פרופילים אישיים, להגדיר לכל פרופיל טווח גילאים והאם יחולו עליו חוקי סינון תוכן בהתאם – באם זה תוכן למבוגרים, הימורים וכדומה. ניתן לחסום בפני המשתמש אתרים מסוימים או להגביל שעות וימי שימוש, ואף לבטל גישה לרשת באופן כללי. יש גם מנגנון אנטי וירוס המבצע ניטור ואנליזה לתוכן המועבר ברשת.

האפליקציה מאפשרת גם להגדיר עדיפות בתוך הרשת בהתאם לתוכן המועבר דרכה – בין אם זה גלישה, משחקי רשת, הזרמת תכנים, שימוש כללי או הורדות. ניתן לצפות בכל פריסת הרשת והתחנות השונות, האם הן תקינות ומחוברות וכן ליצור רשתות WiFi נוספות או רשתות נפרדות לאורחים מזדמנים. אם רוצים ניתן להפריד רשתות ולייצר לדוגמה משתי תחנות רשת אחת ומתחנה נוספת רשת נפרדת. כל האפשרויות הללו ניתנות גם לביצוע מרחוק, לאחר הגדרת הרשת כמובן.

עבור המשתמשים המתקדמים יותר יש עוד כמה אפשרויות נוספות כמו היכולת להפוך את המערכת מנתב המתחבר למודם ומספק שירות לחלוקת כתובות (DHCP) לנקודת גישה (Acsess point) המשאירה את השליטה בידי נתב מקומי אחר. יש גם אפשרות לשמירת כתובות IP למכשיר מסוים, העברת פורטים לכתובת IP ספציפית (Port Forwarding), כיבוי נורית הלד, קבלת התראות ועוד.

השורה התחתונה

TP-Link Deco M5 פתר במבחן שלנו את בעיות ה-WiFi שחווינו עד היום ברשת הביתית. לא עוד קליטה חלשה בממ"ד, בעיות בעת ניסיונות לצפות בהזרמת וידאו במקביל ואפילו אי קליטה בהתקנים חכמים אחרים בבית. זהו פתרון כולל ואחוד המסיר כל צורך בתוספות כאלה ואחרות ונותן שקט נפשי ואיכות חיבור יוצאת מן הכלל.

ועדיין מדובר בפתרון לא ממש זול לצרכן שרגיל לרכוש נתב בכמה מאות שקלים. Deco M5 מוצע ב-1,300 שקלים ומשווק דרך בנדא, אך בהשוואה לפתרונות האחרים בשוק מבוססי רשת Mesh הוא נחשב לבין הזולים.

יש לציין שכמה דברים היו חסרים לנו וביניהם כניסת USB לחיבור לכונן אחסון חיצוני או מדפסת רשת. גם מספר חיבורי הרשת מוגבל יחסית כך שהמערכת פחות מותאמת לפריסת רשת ביתית ואין רצועת תדר נפרדת לחיבור בין התחנות. מלבד זאת כל ההגדרות מתבצעות רק דרך האפליקציה ואין גישה לממשק מבוסס רשת דרך מחשב שולחני.

בשורה התחתונה, מי שחווה בעיות ב-WiFi ברשת הביתית ומאס בפתרונות עוקפים שלא ממש עובדים – Deco M5 הוא פתרון מצוין גם אינו מושלם.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.