בדרך כלל בסקירות של מכשירים, ולא משנה אם מדובר בטלפונים חכמים או מחשבים ניידים, בטלוויזיות או באזניות, אנחנו סוקרים כאן ב-TGspot מכשירים שמיועדים לשוק הביניים ומעלה עם עדיפות לכמה שיותר למעלה. מכשירים שנמצאים בקצה העליון הם בדרך כלל יותר יפים, או יותר חזקים, או מציגים תכונות חדשות שאין במקומות אחרים. זה אפילו די טבעי כי היצרניות עצמן מכוונות שנבדוק את המכשירים הללו. הם אלה שמציגים את היכולות שלהן לראווה בדרך כלל והם אלו שיוצרים להן את המוניטין שהם רוצות. לפעמים זה לא מצליח עד כדי התפוצצות בפנים, ואי אפשר שלא להזכיר כמובן את פרשת ה-Galaxy Note 7 (גלקסי נוט 7) האומללה מבחינתה של סמסונג (Samsung), אבל בדרך כלל זה הולך ממש טוב ורק כדי להיות הגונים נזכיר שוב מכשיר של סמסונג: Galaxy S7 Edge שגם נבחר למכשיר השנה.

אבל מכירות לא מתחילות ולא נגמרות במכשירים היקרים. אולי ההפך. רוב האנשים, לצערנו כמובן, לא ממש מסתובבים באתרים טכנולוגיים כדי לבדוק מה לקנות. רוב האנשים, כשהם רוצים מכשיר חדש, בודקים כמה כסף יש להם להוציא לפני שהם בכלל ניגשים לחנות, הפיזית או האינטרנטית, כדי להתחיל לבדוק אפשרויות. זו הסיבה שהרבה מאוד יצרניות בתחומים שלהן מציעות מכשירים לאורך כל נקודות המחיר האפשרויות כמעט, ובתחום ה-PC, לנובו (Lenovo), שגם מובילה את השוק באופן ברור, היא מהחברות שמרבות לעשות זאת. היא מאלה שרוצות שבכל נקודת מחיר ומחיר, ברגל שתרצו מחשב נייד, יהיה שם איזה דגם שלהם.

אז הפעם צללנו לחלק התחתון של שוק המחשבים הניידים כדי לשלוף משם את ה-ideaPad 510S בדגם עם מסך ה-14 אינץ' שלו – למעשה אם לדייק מדובר בדגם 80TK001JIV – כדי לבדוק מה יש למחשב עם תג מחיר של 2,450 ש"ח להציע כשנקודת המוצא שלנו ברורה מאוד: יש הרבה יותר יקרים ממנו, יש גם מחשבים ניידים שנמכרים בקצה התחתון ממש במחיר יותר נמוך ממנו, ועם שאלה אחת מאוד חשובה: לאיזה מגזר בשוק הצרכנים הוא מיועד, והאם הוא מתאים במחיר ובביצועים למגזר הזה.

lenovo-laptop-ideapad-510s-14-red-back-side-13

אז קודם כל נספר ש-ideaPad 510S נראה טוב

בדרך כלל מניחים שמחשבים מהשורה, ומחשב שעולה פחות מ-2,500 שקלים הוא בהחלט מחשב מהשורה, סובל קצת בהיבט של העיצוב כאילו בחברות מחליטים לא ממש להתייחס לקופסה, העיקר שתהיה קופסה. זה ממש לא המקרה הפעם. ideaPad 510S, במיוחד בצבע האדום שלו, נראה טוב. הוא דק יחסית, הוא מציע שילובי צבעים נעימים לעין ומכיוון שאין חריצי אוורור בצדדים או מאחור, גם אין משהו 'שיפריע' לעין והכל פשוט זורם. לא משהו אולי יוצא דופן, אבל הוא העיצוב שלו בהחלט נאה, וכאמור בגרסה האדומה יש קצת הרגשה של 'וואו'.

המבנה הכללי של המחשב מזכיר במידה רבה את מחשבי האולטרה-בוק המודרניים, קצת גבוה מאחור והולך ונהיה צר ככל שמתקדמים אל קדמת המחשב, אבל מדובר במחשב סטנדרטי עם מסך שלא נשלף ולא ניתק, וגם לא מציע מגע, אבל מציע ציר שמאפשר להשכיב את המסך לאחור כמעט לחלוטין ב-180 מעלות – לא שאנחנו ממש מוצאים סיבה לעשות זאת. הציר הוא אחד, ארוך יחסית ומספיק חזק, אבל לא כדי למנוע לחלוטין אפשרות לנדנד את המסך. הכיסוי של המסך, למרות דקותו, יחסית חזק אבל אם לוחצים חזק מהצד שלו רואים את הלחיצה על המסך מקדימה.

בצד ימין של המחשב מוצאים שתי יציאות USB, יציאת HDMI וחיבור אתרנט'. החיבור לרשת המקומית, כמקובל וכדי לשמור על 'הגזרה', כולל מעין דלת קטנה שנפתחת לגודל מלא רק שמחברים את ראש הכבל בפועל. מצד שמאל מוצאים חריץ לאיפוס מוחלט של המחשב, למקרה הגרוע בו המערכת יכולה להיתקע לחלוטין, חריץ לכרטיסי SD בגודל מלא, חיבור אזניות/מיקרופון סטנדרטי וחיבור USB שלישי.

קרא עוד:  שאומי השיקה דור שני למחשב המשחקים Mi Gaming Laptop, החל מ-1080 דולרים

כמו שהזכרנו לעיל, לא רואים מאחור ומהצדדים חריצי אוורור. הם לא נעלמו, הם פשוט הועברו למטה לחלק התחתון שלו, והם צנועים למדי. לכאורה זה יכול להוות בעיה בזמן שעובדים עם המחשב צמוד לשולחן, אבל הניסיון הוכיח לנו שזה לא ממש נורא – המחשב מבוסס על מעבד ממשפחת ה-U של אינטל (Intel) וגם אם הוא קצת מתחמם, זה לא מגיע לרמות שמורגשות מהצד של העבודה, ובמקרה הכי גרוע, לאחר שעות של עבודה ועומס בדיקות, השולחן מעט התחמם ולא יותר.

מלמטה בחלק הקדמי עם מוצאים את שני הרמקולים של המחשב שממוקמים ממש בקצוות. הם מבוססים על טכנולוגיה של Harman ולמרות שהם לא נראים גדולים, הם בהחלט מפיקים עוצמה קולית יותר מסבירה.

אזור העבודה

מתחת למסך נמצא כפתור אחד בלבד וזה כפתור ההפעלה/כיבוי שמשתלב היטב בצבע ובמרקם של אזור המקלדת/עכבר. המקלדת עצמה נוחה מאוד לשימוש, ובעצם כמו תמיד ברוב מחשבי ideaPad, מדובר במקלדת AccuType שאמנם לא איכותית כמו המקלדות של מחשבי ה-ThinkPad, במיוחד בכלל שהמקשים עצמם שטוחים משהו, אבל מספקת מספק ירידה של המקשים וריווח מספיק טוב ביניהם כדי לספק חוויית הקלדה טובה – וחוויית הקלדה טובה זו בעצם המהות של המחשב הזה. ומדוע אנו אומרים זאת? אם נקדים קצת מאוחר, נספר כי בסופו של דבר מדובר במחשב שמיועד לאנשים שצריכים להקליד ולגלוש באינטרנט, וכן מקלדת נוחה חשובה.

הייתה לנו בכל זאת תלונה אחת לגבי המקלדת וזה מיקום לא כל כך מוצלח של מקש ה-Shift הימני שלוקח זמן מה להתרגל אליו – הכי ימני בשורה שלו אחר מקשי החצים. יותר מדי פעמים נלחץ מקש החץ מעלה במקום ה-Shift מה שכמובן הוביל לכל מיני תגובות מוזרות ולא רצויות.

כנהוג כיום במחשבים לא מעטים, מקשי הפונקציות מוצעים כך שהפונקציה הייחודית שלהם היא זו שפעילה כברירת מחדל, כך שאם צריך מקש F צריך ללחוץ על המקש המיוחד Fn, ולא ההפך, וטוב שכך. אנחנו אוהבים את הגישה הזו כי כך קל יותר לשלוט בתאורה של המסך ובעוצמת הקול של המחשב, וכדומה. המקלדת זכתה גם לתאורת LED אחורית, שנשלטת באמצעות לחיצה על מקש Fn יחד מקש הרווח בו זמנית, ושי שלוש רמות: תאורה מלאה, חלקית וחושך. זה עובד היטב, אבל רק לזמן קצר. אנחנו בכל זאת מעדיפים שלא לעבוד בחושך.

משטח השליטה בסמן העכבר גדול מאוד ונוח מאוד בכל מה שקשור להזזתו של הסמן. מאפשר להגיע מקצה לקצה של המסך מבלי להרים את האצבע בכלל, גם אם עושים את התנועה של הסמן באלכסון. עם זאת המשטח עצמו מעט קשה ללחיצה, וחבל.

מסך ה-IPS מעל למקלדת, שכאמור ניתן לפתיחה עד 180 מעלות אחורה, מציע תצוגה ברזולוציית FHD ובזוויות תצוגה שמתקרבות ל-180 מעלות. גם שהבטחנו מזווית ממש חדשה נשמרה תצוגת הצבעים והגוונים ללא עיוות כזה או אחר. הבהירות נוחה לעין, אבל באור שמש מלא, למרות שאין השתקפות חזקה, עדיין קשה לעבוד. בתוך בית או חדר לא תהיה כל בעיה.

טכנולוגיה ותצורה

הדגם אותו בדקנו מצויד במעבד Core i3-6000U, ואם אתם מכירים את הסימונים של אינטל אתם יודעים שמדובר במעבד ממשפחת ה-Skylake בצריכת כוח נמוכה. למעשה מדובר במעטפת תרמית של 15 וואט בלבד. המהירות הבסיסית של המעבד הזה היא 2.3 ג'יגה-הרץ וזה יותר ממספיק לצרכים שלו. השבב הגרפי הוא של אינטל עצמה, HD Graphics 520, והוא פועל במהירות בסיסית של 300 מגה-הרץ שיכולה להגיע במקסימום עד 1,000 מגה-הרץ. על המסך כבר דיברנו אבל נזכיר אותו בכל זאת שוב: IPS בגודל 14 אינץ' ברזולוציית FHD. הוא מגיע עם 4 ג'יגה-בייט זיכרון מסוג DDR4 במהירות של 2,133 מגה-הרץ שניתן להרחבה עד 8 ג'יגה-בייט. הכונן הקשיח, בנפח 500 ג'גיה-בייט, הוא מבית סיגייט (Seagate) והוא כונן SATA 3 וכן SSHD מה שאומר שיש לו זיכרון מטמון SSD בגודל 8 ג'יגה-בייט שאמור להיות מהיר יותר מכונן 5,400 סל"ד רגיל, אבל זה לא ממש בא לידי ביטוי במהלך הבדיקות שלנו, וייתכן שזה מתחיל להיות מורגש רק עם הזמן, כשהמערכת לומדת טוב יותר את השימושים ואת התוכנות והקבצים בהם משתמשים.

קרא עוד:  סמסונג הכריזה על Galaxy Book S - מחשב חדש המבוסס על Snapdragon 8cx

ideaPad 510S תומך בתקשורת אלחוטית ac, בבלוטות' 4.0 ויש לו גם מצלמת 720p. מערכת ההפעלה היא Windows 10 Home והסוללה היא מסוג ליתיום-פולימור בנפח עבודה של 45 וואט/שעה. המשקל של המחשב הוא 1.7 ק"ג, והמידות שלו 335.6×235.x19.3 מ"מ.

מבחנים ותוצאות

אנחנו בטוחים שהשאלה הראשונה שלכם הא כמה זה עובד. כמו תמיד השתמשנו במבחן הזמן של PCMark 08, בתצורת בדיקות העבודה של יישום הבדיקות מבית FutureMark, כדי לבדוק כמה זמן מחזיק המחשב מעמד בעבודה רציפה. הזמן אליו הגיע המחשב בבדיקה זו היה 4:46 שעות שזה יפה ועומד בתקן שנקבע עבור מחשבי ביניים בבדיקות שלנו, כמעט בדיוק בנקודת הזמן הממוצעת. מניסיון רב מבדקים זה אומר שלא תתקשו להוציא מהמחשב הזה בעבודה יום יומית, שרחוקה מהעומס שאנחנו מטילים על המחשב בזמן הבדיקה הזו, לפחות יום עבודה סטנדרטי וגם יותר.

אבל מבחינת ביצועים אין לצפות לגדולות ולנצורות, וגם אנו לא ממש חיכינו לתוצאות עם נשימה עצורה וזאת לאור התצורה המפורטת לעיל. 2,060 נקודות במבחן בתצורת 'הבית' ו-2,453 נקודות במבחן בתצורת 'העבודה' של PCMark 08 הוכיחו זאת באופן מובהק, והראו לנו שמדובר במחשב שהוא אכן שוק ביניים מבחינת עבודה – מחשבים חזקים, כמו לדוגמה מחשב המשחקים PX60 6QE של msi, מגיעים לסביבות ה-3,400 וקצת יותר במבחנים הללו.

כפי שקראתם לעיל, מדובר במחשב עם מעבד דור שישי, ומבחינה גרפית אכן ניתן היה לראות את הקפיצה לעומת הדור הקודם עם קצב של 33.52 פריימים/לשנייה במבחן OpenGL של Cinebench R15 ועם 369 נקודות באפליקציית מבחני התצוגה Heaven ברזולוציה מלאה של המחשב, קרי 1920×1080. אבל שוב, כמו שהוכח שוב ושוב, למרות ההתקדמות בשבבים הגרפיים שמציעה אינטל, מחשב כזה לא יכול להתמודד עם דרישות של משחקים מודרניים ונשאר לפחות דור אחד מאחור.

מסקנות

ideaPad 510S, לפחות בדגם שבדקנו עם מסך 14 אינץ', הוא מחשב שוק ביניים נמוך שמציע ניידות רבה יותר לעומת מחשבים עם מסכי 15.6 אינץ' בזכות המשקל הקטן יותר, ועדיין מציע מסך שלדעתנו מספיק גדול עבור רוב המשתמשים. המחיר אמנם גבוה יותר לפי הנוסחה הידועה של שוק המחשבים לפיה מסך קטן יותר גורם למחשב לעלות יותר בתצורה נתונה, אבל לדעתנו מדובר במחיר סביר לחלוטין.

אל תתקרבו למחשב הזה אם אתם זקוקים למחשב שמציע ביצועים וגם לא מחשב שמסוגל להתמודד עם עומסי עבודה גדולים מדי, ובטח לא אם אתם מחפשים מחשב משחקים. אבל, מצד שני, עבור שימושים יום יומיים שמתמקדים בעיקר בהקלדה ובגלישה באינטרנט, וגם צפייה בסרטים באיכות FHD מדי פעם, הוא נותן פתרון נאה מאוד ותמורה טובה לכסף.

העובדה שהוא נראה טוב, ושוב במיוחד בגרסה אותה בדקנו בצבע אדום/בורדו שמהווה רקע מוצלח מאוד לאזור המקלדת השחור כולו הוא אפילו נראה טוב יותר, בטח לא גורעת. המחיר, ששוב נזכיר עומד על 2,459 שקלים, בוודאי תורם למערכת ההחלטות, ולצד החיובי שלהן.