בחירת טלפון סלולרי חדש יכולה להיות קשה עבור קונה ממוצע. זה נכון במיוחד בשנה הנוכחית בה מכשירי הדגל השונים מציעים לקונים הפוטנציאליים מאפיינים ייחודיים כמו שתי מצלמות, מסך קמור, ואפילו חיבור התקנים נוספים למכשיר לשדרוג חווית השימוש. אחרי שכבר סקרנו את אחיו Galaxy S7, לקחנו לסיבוב קצר גם את Galaxy S7 Edge של סמסונג (Samsung) ומצאנו כמה סיבות שאנחנו חושבים שיגרמו לכם לקחת אותו בחשבון בפעם הבאה שאתם מתחילים לחפש מכשיר חדש, לפחות עד שיגיע הדור הבא של הטלפונים העיקריים של החברות.

1. עיצוב

Galaxy S6 Edge, שהושק בשנה שעברה, היה פורץ דרך מבחינת סמסונג בכל הקשור לעיצוב והוא נחשב לאחד המכשירים היפים בשוק, שמה שתורם לכך בעיקר הוא גימור הזכוכית והמתכת והמסך הקמור משני הצדדים. השנה, סמסונג ליטשה עוד קצת את ה-Edge החדש עם מספר אלמנטים שראינו כבר ב-Note 5: מסך בגודל 5.5 אינץ', לעומת 5.1 אינץ' ב-S6 Edge ו-5.7 אינץ' ב-Plus; גב קמור מעט; עיגול קצוות המסך מעבר לצדדים הקמורים; ושיקוע המצלמה לגוף המכשיר כך שהוא נראה מלוטש ואלגנטי יותר מכל מכשיר אחר. הוא אפילו יגרום למשתמשי ה-iPhone להרהר בכיוון. לשימוש בזכוכית יש גם חסרון: המכשיר עלול להיות חלקלק מעט ולא נוח לאחיזה כאשר הידיים מעט שומניות או מזיעות.

2. מצלמה

אחרי ששיפרה את המצלמה ב-Galaxy S6 Edge, וזכתה לביקורות טובות מאוד מצד המשתמשים, סמסונג שיפרה את רכיב המצלמה גם ב-Galasy S7 Edge. הפעם היא ציידה את המכשיר בטכנולוגיה בשם Dual Pixel המשפרת מאוד את מהירות המיקוד האוטמטי, אפילו כאשר תנאי התאורה חלשים, מצב בו בדרך כלל מצלמות סלולריות מתקשות במיקוד התמונה. טכנולוגיה זו לא חדשה בעולם הצילום וכבר נעשה בה שימוש מזה מספר שנים, בעיקר במצלמות DSLR ומצלמות ללא מראה, אך זוהי הפעם הראשונה שנעשה בה שימוש במצלמות סלולריות. החיישן מציע בנוסף מפתח צמצם גדול יותר, f/1.7, המאפשר כניסת כמות גדולה יותר של אור למצלמה על מנת שמהירות החשיפה תהיה גבוהה יותר ובכך להוריד את הסיכוי לצילום תמונה מטושטשת.

מבחינת התוצאה הסופית, מתקבלות תמונות חדות בעלות גוונים טובים ורוויים, אבל כמעט ולא רואים הבדל אל מול התוצאות של הדגם הקודם. אפילו התוצאות של תמונות עם מבהקים חזקים ומשטחים לבנים שמצולמים באור שמש ישירה דומות מאוד – בעיקר בגלל שלעיתים קרובות מדי יש 'שריפה' של השטחים הבהירים מאוד של התמונה. אך כאמור, השיפור העיקרי בחוויית המשתמש הוא המיקוד המהיר, מהיר יותר אמשר בכל מכשיר סלולרי שבדקנו.

קרא עוד:  7.5 גיגה-ביט/לשנייה: קוואלקום הכריזה על מודם דור 5 - Snapdragon X60

GalaxyS7EdgeCamera3. סוללה וכרטיס זיכרון

סמסונג ממשיכה את קו הסוללה הקבועה גם ב-Edge החדש עם סוללה בהספק של 3,600 מילי-אמפר/שעה שגבוה יותר מאשר בשני דגמי ה-Edge הקודמים, S6 Edge עם 2,600 מילי-אמפר/שעה וה-S6 Edgs Plus שעמו ה-S7 שהושק יחד איתו בעל סוללה בהספק 3,000 מילי-אמפר/שעה. זמן טעינה מלאה יימשך מעט יותר משעה וחצי . באמצעות טעינה אלחוטית זה יימשך שעה יותר. בשימוש היומיומי הסוללה תספיק ליותר מיום וחצי עבודה ואפילו גם יומיים, תלוי בצרכי השימוש באותו היום. השיפור בחיי הסוללה נגרם גם מהשימוש במצב Doze המגיע עם אנדרואיד 6.0 שלאורך זמן בודק אילו יישומים לא עובדים שלושה ימים ומכבה אותם. השיפור הנוסף הוא האפשרות להרחיב את זיכרון המכשיר בעזרת כרטיס מיקרו SD, מה שלדעתנו היה חסר מאוד בדגם הקודם והיה שיקול מכריע בקניית מכשיר דגל בשנה שעברה.

4. ממשק Edge

ממשק ה-Edge הייחודי שופר מהדגם הקודם, שכבר זכה לקבל עדכון גרסה. נוספו מספר אפשרויות כגון תצוגת מזג אוויר, מצפן ותצוגת RSS מאתרים. כן שופרו גם אפשרויות שימוש קיימות כמו מספר קיצורי הדרך ומספר אנשי הקשר שניתן לחייג אליהם בחיוג מהיר. רק נזכיר כי כל זה מבוצע בהחלקה מצד ימין או שמאל, בהתאם לבחירת המשתמש, כשניתן להגדיר לא רק את המסכים השונים, אלא גם את המיקום של הנקודה שבה תבוצע ההחלקה: למעלה או למטה.

יש גם תפריט קיצורי דרך לאפליקציות שונות, גישה מהירה לאנשי קשר, מזג אוויר עדכני, נתוני בורסה או תוצאות ספורט על ידי הוספת הקבוצות עליהם מעוניינים לקבל מידע, צפייה בחדשות אחרונות בעולם (באנגלית) על ידי הגדרה של נושאים רלוונטיים ועוד.

התפריט מצליח להשיג את המטרה, וזה לחסוך מקום: העלמת הווידג'טים משולחן העבודה והסתרתם בתפריט צידי. אך נראה שאין בכלל קשר ישיר בין התפריט למסך הקמור, להוציא את הזיהוי לפי צבע של איש קשר המתקשר, כאשר המסך כלפי מטה, כמו ב-Note Edge, וכי הוא היה יכול להופיע גם בדגם הרגיל.

קרא עוד:  וואווי תהיה בברצלונה למרות הביטול של MWC, ותערוך פגישת עיתונאים וירטואלית

5. Always ON

מאפיין נוסף של המכשיר, ולמעשה גם של ה-S7, הוא מצב Always On. במצב זה ניתן להציג שעון ממבחר סוגים, התראות לשיחות שלא נענו, מסרונים ודואר אלקטרוני על המסך. במצב העבודה הזה סמסונג מנצלת את יכולות מסך ה-AMOLED כדי להציג עליו בצורה חלקית את ההתראות והשעון מבלי להדליק את כל פנל המסך ובכך גם לחסוך בצריכת הסוללה הנדרשת עבור הפעולות הכי שכיחות של המשתמשים – להדליק את המסך על מנת לראות מה השעה או לצפות בהתראות. מבחינת המשתמש הממוצע, אשר מדליק את מסך הטלפון שלו למעלה מ-50 פעמים ביום (מחקרים רבים מצביעים אפילו על כפול) רק בשביל לבדוק מה השעה או אם קיבל הודעה. מדובר במאפיין קטן שמשפר מאוד את חווית השימוש במכשיר ואפילו חוסך בסוללה, כ-2% ביום לפי סמוסנג. לפעמים המצב לא בדיוק כמו שסמסונג מתארת –  תכונה זו יכולה יכול גם לגרום לבזבוז של 5% בצריכת הסוללה כאשר לא משתמשים במכשיר למשך כמה שעות.

6. עמידות למים ואבק

לא מדובר במאפיין חדש בטלפונים הסלולריים בכלל ועבור סמסונג בפרט, הוא התחיל וגם נגמר ב-Galaxy S5 , כלומר אם מוציאים מהמשוואה את דגמי ה-Active, כאשר המכשיר עמד בתקן IP67 אך לא זכה לתהילה המגיעה לו ולא היה פרמטר מכריע אל מול המתחרים בעיקר בגלל עיצוב די מיושן וההתעסקות באטימת המכשיר  – אם זה מכסה הסוללה או מכסה חיבור ה-microUSB. כיום, לאחר שאין כבר עוררין לגבי העיצוב של ה-Edge, סמסונג שיפרה את תקן העמידות ל-IP68, הדרגה המחמירה ביותר כיום בשוק הסלולר, שמאפשר למכשיר לשהות במים עד עומק מטר וחצי למשך חצי שעה ומבטלת את כל ההתעסקות באטימת החיבורים ובכך יוצרת מאפיין אשר יכול להוות את שובר השוויון אל מול המתחרים.

סיכום

בימים הראשונים לאחר ההכרזה של סמסונג על S7 Edge בתערוכת MWC 2016 הייתה הרגשה כי השיפורים שנעשו, לעומת הדגם הקודם, לא משמעותיים. אך המצלמה המשופרת, העמידות למים, חזרתו של כרטיס הזיכרון ואפילו הליטוש הקטן בקצוות המעוגלים בגימור זכוכית המסך מחזקים עוד יותר עבור סמסונג את מעמדה בקצה העליון של השוק, אם לא בצמרת המוחלטת.

וידאו: החידושים המרכזיים של S7 Edge