בתור הורים סביר להניח שלא רבים מאיתנו היו נותנים לילד שלנו לצאת לגשם כשהוא יחף או עירום, בדיוק כפי שלא היינו נותנים לאותו ילד או ילדה לנסוע? על אופניים ללא קסדה או  לרוץ ברחבי הבית כשהם מחזיקים מספריים והסיבה לכך די פשוטה – אנחנו בתור מבוגרים מודעים לסכנות שהפעולות האלו טומנות בחובן, אבל הילדים שלנו לא בהכרח.

אז מדוע אנחנו נותנים לילדינו להסתובב עם סמארטפונים שהם מסוכנים לפחות באותה מידה, ואף יותר, בלי שיש לנו יכולת ולעיתים רצון לפקח על מה שהילדים עושים עם אותו מכשיר וכיצד אנחנו כהורים, יכולים למנוע את הסכנות שברור לנו שקיימות שם בחוץ מלפגוע בילדינו?

קבלו 5 טיפים שיסייעו לכם לשמור על הילדים שלכם, גם אם הם לא רוצים שתעשו זאת:

1. אם מדובר במחשב צרו לילד שלכם חשבון משתמש נפרד כשלאותו משתמש אין גישה להתקנת תוכנות או אפילו לגלישה לאתרים שאתם לא אישרתם – אם אינכם יודעים לעשות זאת – כל טכנאי מחשבים יוכל לעזור לכם, התוצאה המיידית תהיה שאם ילדכם ירצה לגלוש לאתר לא מוכר אתם תצטרכו לוודא שהוא מתאים לילד ומאובטח כראוי.

2. בדקו את אפשרות נטרול רכיב הג׳י.פי.אס בסמארטפון של ילדיכם, הן ברמת התוכנה והן ברמת החומרה – ישנן תוכנות שכל ייעודן הוא התממשקות עם רכיב הג׳י.פי.אס של הסמארטפון ושליחת דיווחים אודות מיקומו של המכשיר. חלק מאפליקציות הרשתות החברתיות לדוגמת פייסבוק ואינסטגרם מדווחות על מיקום ילדיכם בלי שכלל יהיו מודעים לכך. דבר העשוי להוות סכנה ממשית במידה ורשימת החברים שלהם מכילה מתחזים.

3. מכיוון שלא בכל הסמארטפונים ישנה הפונקציה של חשבונות משתמש בדומה למחשבים, הדרך הפשוטה לשלוט על האפליקציות שילדיכם משתמשים בהן או מתקינים על המכשיר היא להגדיר את חשבון הגוגל או אפל שלהם כך שלא ניתן להוריד או להתקין אפליקציות ללא סיסמא, סיסמא שרק אתם תדעו מן הסתם.

4. שקלו רכישת אפליקציות אבטחה למכשירים ניידים – ישנן עשרות כאלו, חלקן מנטרות פעילות לא רצויה, חלקן מונעות באופן אוטמטי כניסה לתוכנות או אתרים למבוגרים או כאלו שאתם הגדרתם כ״לא רצויים״, או אפילו בררו מול המפעיל הסלולרי שלכם אילו אופציות אבטחה הוא מספק באופן אוטומטי או בתשלום. לדג' רשת פלאפון אבטחה את כל הרשת הסלולארית שלה והחלה לספק לכל לקוחותיה את פלאפון סייבר מעטפת הגנה מתקדמת הכוללת שירות בקרת הורים. השירות חוסם גישה לאתרים ותכנים פוגעניים בזמן גלישה ברשת. ומאפשר לנו כהורים לנהל את רמת האבטחה האישית בזמן הגלישה. בנוסף ישנה גם אפליקציה עם המלצות, טיפים על גלישה בטוחה וגם התראות על מתקפות סייבר בזמן אמת. השירות ניתן חינם לכל לקוחות פלאפון.

למידע נוסף והצטרפות

5. אבל אולי העצה הכי טובה שניתן לתת להורים שרוצים לשמור על ילדיהם היא הכי ברורה  – דברו איתם. הסבירו להם מדוע לא כדאי שינהגו בצורה מסוימת, הסבירו להם מדוע מסוכן להתקין אפליקציות מסוימות ללא אישורכם או למה הם לא יכולים לקבל את כרטיס האשראי שלכם, שבו ודברו איתם על דוגמאות לכל מקרה  בצורה פשוטה וברורה, כזו שתבהיר להם שאתם כן סומכים עליהם אבל מפחדים מהעולם שבחוץ ואולי אפילו דרשו מהם לחתום על התחייבות מסוימת לדרכים שבהן הם מסכימים להתנהג ברשת או עם הסמארטפון שלהם.

כמו בהרבה מקרים אחרים – גם אם ילדכם צעיר יחסית, אם תתייחסו אליו כאל מבוגר הסבירות לכך שהוא יתנהג בהתאם עולה.