תמונה: Shutterstock

גישה לרשת האינטרנט, היא כיום שירות בסיסי בחיים של רוב האנשים. באמצעות טכנולוגיה זו, אנו עושים אינספור בירורים, התעדכנויות, תקשורת עם אנשים, רכישות ועוד. במקביל, שוק זה והרגולציה שלו בישראל, סבוכים ומסורבלים באופן יוצא דופן. בין השאר, ישראל היא בין המדינות הבודדות, בהן יש את העניין המוזר של הפרדה בין ספק גישה לתשתית אינטרנט לספק גישה לאינטרנט. מצב זה, מסרבל כמובן את הדברים עבור הצרכנים. מה שאמור להקל, היא הרגולציה שנכנסה בשנים האחרונות לגבי הצעת חבילות משולבות, בהן אנו מקבלים כל זאת ביחד. אלה כמה טיפים מעשיים, לגבי בחירה בין הספקים השונים, אשר מציעים חבילות משולבות לגישה לאינטרנט:

להבין את המונחים

"שוק סיטונאי" הוא הכינוי (בעקבות הרפורמה הישנה בשם זה), לחבילה שבה אתם פועלים אך ורק מול ספק האינטרנט. בין מצב זה למצב של תשלום נפרד לשניהם, ישנו גם פתרון הביניים הבא: חותמים הסכם עם ספק האינטרנט ועם ספק התשתית בנפרד ולאחר מכן משלמים ונמצאים באינטראקציה, רק עם ספק האינטרנט. הסכם כזה מכונה "בנדל". "בנדל הפוך" הוא מצב שבו חותמים הסכם עם שני סוגי הספקים ואז משלמים ונמצאים באינטראקציה רק עם ספק התשתית. כך שאם התחלתם חיפוש בנושא זה, חשוב שתבינו מה אתם רואים. אגב, מה שאנו מכנים בארץ "ספק אינטרנט" מכונה לפעמים גם בשם הלועזי ISP ומשמעות ראשי התיבות היא Internet Service Provider.

גלישה באינטרנט Surface

להשוות

בכדי לבחור היטב, חשוב כמובן להשוות בין החבילות השונות. לא כדאי להניח אוטומטית, שחבילה משולבת תהיה בהכרח זולה יותר מתשלום בנפרד לספק התשתית ולספק האינטרנט. מה גם, שחבילות ומבצעים מגיעים פעמים רבות עם תוספות שונות שהספק מוסיף (ומהם לעתים קרובות נובע הרווח שלו). ייתכן שתסננו מראש את החברות, תוך התמקדות רק בחברות שידועות לכם כאיכותיות, דוגמת itc. אך בכל מקרה, השוואה יסודית היא גישה משתלמת.

מחיר זה לא הכול

כאשר משווים בין חבילות משולבות שונות, קל להתפתות ולהתמקד רק במחיר. אין ספק כי המחיר הוא היבט חשוב מאוד. ואכן, לפי סקר משרד התקשורת, צרכן שמשלם בנפרד לתשתית ולספק אינטרנט משלם כיום בממוצע 107 ש"ח בחודש, לעומת 80 ש"ח לחודש בממוצע, אצל צרכנים שמשלמים לחבילה משולבת. עם זאת, כאשר ספק מקצץ במחיר יותר מכולם, כדאי לקחת בחשבון שזה כנראה בא על חשבון משהו שהאחרים מציעים. לא כדאי לגלות זאת בדרך הלא נעימה, כאשר נזקקים למשל לשירות לקוחות ומגלים שהוא גרוע במיוחד.

להתעמק בפרטים

מי שמצפה שחבילה משולבת תפשט מאוד את משימת הבחירה בין ספקים, עשוי להתאכזב או לבחור בצורה לא חכמה. מחד, ברור שפשוט יותר לעבוד מול ספק בודד. מאידך, הפרטים המשמעותיים בחבילות תקשורת כאלה עדיין רבים למדי. בנוסף, החבילות לא לגמרי פשוטות להשוואה מבחינת מה שכל ספק מציע – יש לא מעט הבדלים. כך שגם לגבי חבילות משולבות, אם רוצים באמת לבחור היטב, אין מנוס מלהפשיל שרוולים ולהתעמק בפרטים הקטנים. והם רבים למדי.

לשים לב לנתב

חשוב לבדוק ולקחת בחשבון, האם נתב כלול במחיר. אם תצטרכו בנוסף למחיר השירות גם לשכור או לרכוש נתב, הדבר עשוי לשנות את התמונה מבחינת כדאיות.

ביקורות ברשת

על מנת שתוכלו למצוא את ספק האינטרנט האידיאלי ביותר, מוטב לקרוא ביקורות ברשת וללמוד מניסיונם של אחרים. כך למשל תופתעו לגלות לא מעט ביקורות חיוביות על ספק האינטרנט ITC, ולו בשל העובדה שמדובר בחברה שמספקת פתרונות ספק ותשתית מאוחדים, מוצרי אינטרנט למגזר הפרטי ומערכי תקשורת מלאים לארגונים גדולים ולבעלי עסקים.

להסתכל לעתיד

חשוב לשים לב, שמחירים מושכים רבים הם מחירי מבצע. לאיזו רמה יזנק המחיר לאחר תום תקופת המבצע? מי שבונה על כך שהוא כבר יעבור למבצע אחר או חברה אחרת לפני כן, רצוי שייקח בחשבון שרבים פשוט שוכחים לעשות זאת. וספקי השירות לא בהכרח יזכירו להם.

איזו מהירות?

מילת המפתח בשירות שמשלב ספק אינטרנט עם תשתית אינטרנט היא "חבילה". הכול ביחד והכול פשוט יותר. אחד האלמנטים המשמעותיים ביותר שנכללים בחבילות כאלה, הוא נושא המהירות. יש לכך השפעה גדולה כמובן על השורה התחתונה של המחיר. הספקים נוטים להעלות בהדרגה את המהירויות שהם מציעים ואף לבטל הצעת חבילות עם מהירויות נמוכות במיוחד, שהוצעו עד כה. כך, אנו עשויים לראות מבצע כלשהו, שנראה מושך מאוד מבחינת המחיר, כולל מהירות גבוהה יותר מהמהירות שבה גלשנו עד כה. אך ייתכן מאוד, שתוספת המהירות לא באמת תשנה את הגלישה עבורכם. אם זו המהירות המינימאלית שמוצעת ואין ברירה אחרת – אוקיי. אבל במידה ולא, ייתכן שאתם תשלמו לחינם, על מהירות שאין לכם צורך בה או שיש לכם ממנה תועלת כלשהי, רק לעתים רחוקות. 

תשתית סיבים

חבילה שכוללת שימוש בתשתית סיבים אופטיים, עשויה בזכותם להיות זולה וגם מהירה יותר. מצד שני, הדבר תלוי בתשתיות הפיזיות שפרוסות ברחבי הארץ. מבחינה זו, אפשרות הסיבים עדיין לא זמינה בכל מקום.

לסיכום

אין ספק כי יש יתרונות לרכישת חבילה משולבת של תשתית + ספק אינטרנט. עם זאת, כדאי לבחור את הספק ממנו רוכשים זאת בתשומת לב, בעזרת טיפים אלה ובכלל.

התמונה באדיבות Shutterstock