קניות ברשת

יותר ויותר ישראלים קונים מוצרים בחנויות מקוונות באינטרנט, וקניות בחנויות שממוקמות מחוץ לגבולות ישראל תופסות חלק נכבד, אם לא עיקרי, מסך הקניות. רבים עוסקים בצורה כזו אחרת במה שמכונה ייבוא אישי, וזה אומר בסופו של דבר שיש סיכוי טוב, גם להיתקל במכס ובדרישות שהוא יכול להעלות כדי לשחרר את החבילה שנשלחה לארץ. אז גם מתחילים להיתקל בקשיים ולגלות שכל צעד בדרך לשחרור המוצר שהוזמן יכול להפוך למטלה מורכבת עד מסובכת – ארוכה הדרך הביתה, תרתי משמע.

מדינת ישראל בחודשים האחרונים הקלה במידת מה על היבוא האישי של מוצרים לארץ. ועדיין, יותר מפעם אחת נתקלים בסיפורים של אנשים מתוסכלים שמתקשים ואפילו לא מצליחים לשחרר חבילות מהמכס, כשיותר מפעם אחת ישנה הרגשת תסכול מחוסר היכולת ליצור קשר עם מי שאחראי על שחרור החבילה.

אז מהם כללי היבוא אישי של מוצרים מחוץ לארץ? מדוע משרדים ממשלתיים מתערבים לפעמים בהליך היבוא? והשאלה החשובה מכל – כיצד משחררים במהירות מוצרים שנתקעו במכס?

ניסינו לרכז את התשובות במדריך הבא. עם זאת עלינו להבהיר שהמדריך מתייחס ליבוא אישי של מוצרים, לשימוש אישי בלבד, ובעלות כוללת של עד 1,000 דולרים לחבילה.

אלו מיסים צריך לשלם למדינה?

שלושה סוגי מיסי יבוא קיימים בישראל: מכס, מס קנייה ומס ערך מוסף (מע"מ). גובה וסוג המס נקבע בהתאם לתקנות המכס ובהתאם למחיר המוצהר של המוצר על גבי האריזה. אם הסכום אינו עולה על 75 דולרים יש פטור מכל תשלום מס נוסף. בין 75 ל-500 דולרים צריכים להוסיף מס קניה ומע"מ, ומעל 500 דולרים כבר צריכים לשלם מכס, מס קנייה ומע"מ.

עם זאת, לא בכל המקרים של היבוא האישי יש צורך לשלם מס קניה, ובמקרה של מוצרים אחרים, כמו אלכוהול או מוצרי טבק, צריכים לשלם מיסים מלאים גם אם ערך הפריטים נמוך מ-75 דולרים. כמו כן, יש כללים לגבי פיצול משלוחים והאם דמי המשלוח או הביטוח נחשבים לחלק מהסכום בגינו חייבים במס. חיילים בודדים, עולים חדשים ותושבים חוזרים זכאים להטבות.

את כל הכללים ניתן למצוא כאן וניתן גם להיעזר במדריך הבסיסי לרכישה מאיביי (eBay) שתמצאו כאן. את הפירוט כמה מס צריך לשלם על כל פריט כמעט שמיובא לארץ ביבוא אישי ניתן למצוא כאן, וכפי שניתן לראות, בכל מקרה שיעור המס על טלפונים סלולאריים הוא 17% מע"מ ולא יותר.

כיצד משלמים את מיסי היבוא?

תלוי בשירות השילוח. אם בוחרים בדואר ישראל, ברוב המקרים משלמים את המיסים עם שחרור החבילה מסניף הדואר בו היא מחכה. אם בוחרים בחברת שליחות אחרת, או בשירות שילוח מהיר של דואר ישראל, ישולמו מיסי היבוא באמצעות חברת השילוח. בחלק מהמקרים תגבה חברת השילוח את המיסים מראש, במסגרת העסקה, ובמקרים אחרים בעת המסירה של הפריטים בפועל – במקרים רבים יש גם צורך לשלם על כך עמלות, על פי תעריף העמלות של שירות השילוח. רק במקרים חריגים צריכים להגיע פיזית אל בית המכס כדי לשחרר את החבילה.

מדוע משרדי הממשלה מתערבים בהליך היבוא?

כדי לפקח על סוג המוצרים שנכנסים למדינה כמו גם על חוקיות היבוא, סיווגה המדינה את המוצרים המיובאים לכמה קטגוריות, ועל חלק מהקטגוריות חלים כללי יבוא אחרים. כמו כן, יש מוצרים שאותם אסור לייבא לישראל. חלק מהם מופיעים ברשימה כאן, לדוגמה, משבש מד מהירות לייזר.

על פריטים רבים חלים כללי יבוא המחייבים את אישור המשרד הממשלתי האחראי. במקרים כאלה יתכן והמוצר יתפס במכס וכדי לשחררו יש לשלוח טפסים המפרטים את תכונות המוצר. לדוגמה, יתכן שיבוא תמרוקים ומוצרי מזון יחייב את אישור משרד הבריאות, יבוא של חלקי חילוף לרכב יחייב לעיתים את האישור של משרד התחבורה ויבוא צמחים יחייב לעיתים את אישור משרד החקלאות. מומלץ לברר מראש את הנושא ביצירת קשר עם אותו משרד ממשלתי.

יבוא מוצרי תקשורת מחייב בחלק מהמקרים את אישור משרד התקשורת שכן יש טווח מוגדר של תדרים בהם יכול הציבור הרחב להשתמש. יבוא רחפנים מחייב גם את אישורה של רשות התעופה האזרחית.

כיצד אדע מראש שניתן לייבא מוצר תקשורת מסויים?

בכל מקרה מומלץ לשים לב למפרט הטכני של המוצר עוד בטרם ההזמנה. כך ניתן לדעת מראש אם זה עומד בתקנות היבוא של מוצרי תקשורת או שאם זה ייתפס במכס יהיה צורך באישור פרטני כדי לשחרר אותו. רשימה של התדרים המיועדים לשימוש אזרחי ניתן למצוא כאן ואילו כאן ניתן לקרוא כללים המתארים את השימוש המותר בתדרי 2.4 ו-5 ג'יגה-הרץ, תדרי פעולה אופייניים למזרימי מדיה, נתבי אינטרנט ועוד.

יש סבירות גבוהה שמוצר המיובא ביבוא סדיר לישראל יקבל אישור מהיר ואפילו מבלי צורך כלשהו בהגשת טפסים, אך יש לשים לב כי לכל דגם יש גרסאות רבות, חלקן אסורות בשימוש בישראל.

בשל העומס שנוצר במשרד התקשורת בדבר אישורים פרטניים, מנסה המשרד להקל בכללי האישור. כך למשל, יש אישור מקל בכל הקשור ליבוא טלפונים סלולריים, מוצרי בלוטות', מחשבים ניידים, מחשבים נישאים, טאבלטים ועוד. אלה אמורים לעבור את המכס באופן חלק, מבלי להמתין לאישור פרטני של משרד התקשורת.

התקבלה הודעה שהמוצר מתעכב במכס. מה עושים?

חשוב לעקוב אחר החבילה עוד משעת המשלוח. אם מקבלים הודעה שהמוצר מתעכב במכס כדאי לפעול מיד, כדי לא להפסיד זמן יקר, וכדי לא להיגרר למצב בו יהיה גם חיוב בגין אחסנה במסוף המטענים בשדה התעופה. באתרי האינטרנט של משרדי הממשלה השונים נמצאים כל הטפסים אותם יש למלא בכדי להשיג את אישור היבוא.

לדוגמה, בכדי לשחרר מהמכס מוצר שמחייב את אישור משרד התקשורת, יש למלא את הטופס הבא, לצרף אליו חשבונית קניה, שטר מטען ומפרט טכני של המוצר הנרכש.

את כל אלה יש לפקסס למשרד התקשורת, פקס מספר 03-5198103 ואפשר גם במייל [email protected] אם הטופס מגיע למשרד התקשורת מקבלים הודעת דואר אלקטרוני בחזרה ויתכן שגם מסרון. כעת יש לחכות לאישור יבוא של משרד התקשורת שאמור להינתן עד 10 ימי עסקים.

אם רוצים לייבא רחפן, יש לוודא שהוא לא עובד בתדר 5.8 ג'יגה-הרץ, תדר האסור לשימוש אזרחי בישראל, ולכן אסור לייבא רחפנים שפועלים בו. בנוסף צריך לקבל, מעבר לאישור ממשרד התקשורת, גם את אישור רשות התעופה האזרחית. יש למלא את הטופס המקוון על פי ההנחיות המופיעות כאן.

ומה עכשיו?

אם משתמשים בשירותיה של חברת שילוח, יתכן והיא תציע לבצע את הגשת הניירת למכס. שימו לב שפעולות אלה גוררות לרוב עמלה מצד חברת השילוח ולכן חשוב לברר מראש מהן העלויות. לאחר מכן, יבוצע תיאום מול חברת השילוח לגבי מסירת החבילה.

אם נעזרים בדואר, או אם מחליטים לבצע את השחרור באופן עצמאי, יש להגיש את אישורי השחרור לבית המכס בו מוחזקת החבילה.

תל אביבטלפון: 03-9421730, פקס: 03-9421733
ירושלים – טלפון: 02-6526193, פקס: 02-6511589
חיפה – טלפון: 04-8664130
אילת – טלפון: 08-6326476, פקס: 08-8669702.

לאחר קבלת האישור ניתן להגיע למכס באופן עצמאי או לבקש להעביר את החבילה לסניף דואר קרוב.

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה: "המשרד פועל רבות בנושא ולאחרונה הוגבר קצב הבקשות לאור ריבוי הרכישות מחו"ל. בנוסף, הוקם צוות בין משרדי שפועל בתוך הדואר ומאשר את החבילות כבר שם ורק פרט שלא אושר יובל לפתחנו".