Windows 10 Creator’s Update

אין ספק שמיקרוסופט (Microsoft) משקיעה רבות ב-Edge, הדפדפן החדש – כבר רק באופן יחסי – שלה. לא רק שהיא מתחרה ב-Chrome של גוגל (Google) ובנאמנים שנותרו ל-Firefox של מוזילה (Mozilla), היא גם מתחרה בגרסאות הרבות של Internet Explorer שעדיין נותרו שם בחוץ. במסגרת Creators Update, העדכון הגדול עבור Windows 10 שהשיקה מיקרוסופט ב-11 באפריל באופן רשמי, ושכתבה מקיפה וייחודית על הנקודות העיקריות שלה העלינו כבר ביום ההשקה, השקיעה החברה רבות גם בדפדפן השולחני החדש שלה, וגם אם אין כאן שום דבר פורץ דרך, ניכר רצון כנה להציע דפדפן שיהיה בשורה אחת עם התקנים והציפיות החדשות בשוק.

גם הפעם יש סיבה לבחירה המסוימת בתמונה הראשית שמלווה את הכתבה. בשימוש השוטף, אם לא מחפשים בציציות מה חדש אלא פשוט משתמשים ב-Edge, כנראה שהחסימה הפעילה של אלמנטים המבוססים על Flash (פלאש) של אדובי (Adobe) יהיה הדבר הראשון בו תתקלו. בכך מיישרת מיקרוסופט עבור Edge קו עם שאר הדפדפנים המודרניים שחוסמים את Flash כי הוא מיושן, מסוכן וכי כולם עוברים ל-HTML 5. מי שבכל זאת רוצה להפעיל את הסרטונים/משחקים וכל תוכן אחר שמבוסס על Flash יכול ללחוץ על סימן התוסף שמופיע בקצה שורת הכתובת או באלמנט עצמו.

בכל מקרה, Flash עצמו מובנה בדפדפן, כך שאם תבחרו כן להריץ תכנים מתאימים, הם יופעלו עם שאלה האם מדובר בהפעלה חד פעמית או קבועה עבור האתר, ובכל מקרה במצב ארגז חול כדי למנוע דליפה של קוד זדוני שיכול לפגוע במחשב, אם תהיה.

ההרחבות המתווספות של Edge

אם חושבים על זה לעומק, למעשה אין שום דבר חדש ומפתיע בעדכון, הכל כמעט ידוע מראש, גם אם הוא בא הפעם לידי ביטוי באופן ראשוני ומעודכן באמת בפעם הראשונה עבור אלו שאינם נמנים על תוכנית Windows Insider, לא במעגל המהיר ולא בכללי – אלה כבר באמת ראו את כל החידושים.

קרא עוד:  דיווח: סמסונג תציג טכנולוגיה מהפכנית בתחום הסוללות למכשירים ניידים

ואחד מהם הוא ההרחבות. עוד יישור קו שהיה כנראה צריך להתרחש מזמן, ודיבורים עליו היו הרבה עוד לפני ההשקה של Windows 10 בכלל. בתמונה לעיל אתם רואים את כל ההרחבות, אבל את כל שיש כרגע ב-Windows Store. כן, פחות מ-20, וזה עוד השתפר לאחרונה. מיקרוסופט גם מנסה נואשות לשכנע מפתחים להעביר הרחבות ל-Edge, ומספקת כלי המרה מתאימים, אבל בינתיים הם לא זורמים בהמוניהם.

בכל מקרה. כדי להוסיף הרחבות לוחצים בדפדפן על סימן התפריט בקצה השמאלי של שדה הכתובת (בגרסה העברית), בוחרים את האפשרות הרחבות ומתקינים. לאחר מכן, כדי להשתמש בהן, אם זה לא קורה באופן אוטומטי כמו למשל בגרסת ה-Office המקוונת, אז לוחצים על כפתור התפריט ורואים מעל לכל האפשרויות צלמיות של כל ההרחבות המותקנות.

הכרטיסיות הצבעוניות שם למעלה

הקרדיט מגיע כולו ל-Opera שלמרות שלא תפס אף נתח שוק משמעותי, הוא היה במשך שנים רבות פורץ דרך בתחומים רבים, כולל הכרטיסיות הצבעוניות שם למעלה. טוב, כברירת מחדל הן לא ממש מופיעות. כדי לראות אותן צריך ללחוץ על החץ כלפי מטה שמופיע משמאל לסמן הפלוס שמאפשר לפתוח כרטיסיה חדשה (ונזכיר שוב שאנחנו משתמשים ב-Windows 10 בגרסה עברית). ברגע שלוחצים עליו מופיעות מיני-כרטיסיות שמציגות את הדף הנוכחי בכל הכרטיסיות הפתוחות ב-Edge, וזה מקנה עוד משהו ויזואלי שמאפשר לזהות בקלות את הכרטיסיות הפתוחות. לחיצה קלה חוזרת על החץ, שכעת מצביע מעלה, סוגרת את הכרטיסיות הוויזואליות ומשאירה את הלשוניות המוכרות בלבד.

קרא עוד:  החגיגה נגמרת: מנויים ותיקים של נטפליקס מתחילים לשלם יותר

אם יש הרבה כרטיסיות ויזואליות, ואצל אנשים עובדים זה בדרך כלל כך, אז אפשר לדפדף ימינה ושמאלה כמשיגים לקצה הימני/השמאלי או ביחד.

ואם בא לי רק אחר כך?

עוד אפשרות חדשה שקשורה לכרטיסיות של Edge היא יצירה של מעין 'רשימת צפייה' למועד מאוחר יותר, או כפי שזה נקרא בשפת מיקרוסופט מתורגמת לעברית 'כרטיסיות ששמרת למועד מאוחר יותר'. הכוונה היא לספק מעין אפשרות לנקות את השטח מבלי לאבד את כל הכרטיסיות הפתוחות. מרגישים שעמוס מדי, או שהכרטיסיות הפתוחות באותו רגע לא רלוונטיות כרגע אבל ייתכן מאוד שכן יהיו מאוחר יותר? לוחצים על הצלמית השנייה מימין בכותרת של הדפדפן, שנקראת שלא במפתיע 'שמור כרטיסיות אלה למועד מאוחר יותר'. הלחיצה סוגרת מיד את כל הלשוניות הפתוחות אבל שומרת אותן כקבוצה בתפריט הצפייה המאוחרת.

כל לחיצה כזו יוצרת קבוצה חדשה. הלשוניות הכי חדשות מוצגות למעלה ברשימה. בתפריט הזה אפשר, אם רוצים, ללחוץ על ה-X כדי להיפטר מהלשוניות בקבוצה המסוימת לעד, לבחור להוסיף אותה למועדפים ואפילו אם רוצים לשתף אותה, וכמובן אפשר גם לשחזר את הקבוצה של הכרטיסיות מתי שרוצים. אם יש לשוניות פתוחות בדפדפן, הן מצטרפות אליהן ולא סוגרות אותן.

סיכומון

יש כמובן שיפורי אבטחה מאחורי הקלעים, ויש אינטגרציה יותר צמודה עם Windows Defender, או יותר נכון בהגנה מפני הורדות מפוקפקות ואתרים זדוניים באמצעות תכונת SmartScreen של Defender, ויש גם אפשרות לקרוא באופן טבעי יותר ספרים אלקטרוניים ששמורים בפורמט PDF או ePub, ואפשר לראות באמצעות Netflix סרטים ב-4K, אבל האם כל זה ישפר את אחוזי השימוש ב-Edge? אשרי המאמינים במיקרוסופט.