קודם כל, בואו נוריד דבר אחד חשוב מהשולחן. הסיבה האמיתית היחידה שבגללה זכה העדכון השני הגדול עבור Windows 10 (חלונות 10) לשם Creators Update זו תוכנת הציור החדשה שמשולבות בו יכולות תלת ממד מתקדמות. 'צייר בתלת-ממד', או 3D Paint, הרבה יותר שאפתנית מתכונת הצייר הפשוטה והצנועה שלמדנו להכיר לאורך השנים, והיא בהחלט ראויה לסקירה בפני עצמה, אבל היא יותר מצביעה אולי על העתיד ועל הכיוון אותם מייעדת מיקרוסופט (Microsoft) למערכת ההפעלה שלה מאשר למה שבאמת היא מציעה בעדכון הנוכחי. החלטנו להעניק את תמונת הכותרת בכל זאת לצייר החדשה, גם כדי לרמוז לכם, במידת מה, שהיא ראויה לביקור שלכם, במיוחד אם אתם מגדירים את עצמכם כיצירתיים. עבור רבים זו יכול להיות השער להכרת עולם ציור הגופים התלת-ממדיים, יקום הצמדת המרקמים ושינוי נקודת המבט, והכל בממשק נוח לשימוש עם עזרה ברורה וקלה להבנה.

מעבר לתוכנה עצמה, דרך אגב, הקימה מיקרוסופט גם מעין רשת חברתית חדשה אותה היא מכנה Remix 3D. רשת זו, שזמינה גם 'צייר בתלת-ממד', מאפשרת להעלות מודלים, ציורים ועוד לצפייה על ידי חברים אחרים ברשת, ובמקביל מאפשרת להוריד יצירות של אחרים שיכולות להיות בסיס ליצירות של המשתמש, עם כל אפשרויות המעקב והלייקים הרגילות.

העדכון הנוכחי גם אמור לאפשר ל-Windows 10 להריץ יישומים שמיועדים למשקפי המציאות הוירטואלית והמציאות המעורבת Microsoft HoloLens, אבל עדיין לא ממש ברור איך זה יבוא לידי ביטוי.

קצת על ההתקנה של Creators Update

Windows 10 Creators Update זמן למעשה להורדה ולהתקנה החל מהיום, ובאופן גלובלי, למרות שאלו שהצליחו לשדרג את אשף העדכונים של מערכת ההפעלה בימים האחרונים יכלו להשיג אותו קצת לפני כולם. למרות שההשקה מתחילה היום בפועל זה לא אומר שכולם יקבלו את השדרוג כבר היום, וייתכן שאפילו בימים הקרובים. כמו בהתקנה שהוצעה בחינם למשדרגים מ-Windows 7/8 וכמו בעדכון ה-Redstone הראשון, ייקח זמן מה עד שהעדכון הנוכחי יגיע לכולם, וזה לא ממש תלוי במדינה.

מה שכן מהפעם יש שליטה מסוימת על ההתקנה בפועל של העדכון. אנחנו בחרנו לעדכן מייד אבל אפשר לבחור לעדכן בכל עת שרוצים, ואפילו אפשר לשלוח את הודעת העדכון לשינה ארוכה של שלושה ימים שלאחריה תצטרכו שוב להחליט מה לעשות. בדרך כלל העדכונים לא יכריחו אף אחד, מהיום והלאה, להפסיק את מה שהוא עושה באמצע. העדכון יכול לחכות.

אבל מעבר לכך, ניתן מעתה לקבוע, במידה מסוימת, מתי יתבצע כל שדרוג מכאן והלאה. לוחצים על כפתור ההגדרות, על הצלמית של 'עדכון ואבטחה', ואז על האפשרות 'אפשרויות הפעלה מחדש', ושם מוצאים את הקביעות שאפשר לבחור לגביהן, כשלמשתמשי גרסת ה-Home יש פחות אפשרויות ממשתמשי Pro ו-Enterprise. בכל מקרה תמיד תוכלו לסמן את האפשרות לקבל הודעה מפורטת כשיש עדכון שדורש גם הפעלה מחדש של המחשב.

תכירו את התיקיות של תפריט התחל

אחד השינויים הבולטים, אם לא היחידים, בממשק עצמו היא התוספת של האפשרות ליצור תיקיות בתפריט 'התחל' המחודש. לא מדובר בקבוצות שאותן כבר היה ניתן ליצור מהרגע ש-Windows 10 הגיעה למחשבים לראשונה, כולל השמות, אלא בתיקיות בסגנון שאנחנו מכירים יותר מהטלפונים – גרירה של אפליקציה מעל אפליקציה כדי ליצור תיקייה חדשה. התיקייה שנוצרת מציגה את כל הצלמיות של כל האפליקציות שכלולות בה באופן זעיר במיוחד, ולחיצה עליה גורמת 'לפריסה' של כל האפליקציות כך שהן מוצגות אחת ליד השנייה, כשחץ מוצג, כפי שניתן לראות בתמונה, בתיקייה שנפתחה.

קרא עוד:  ראש בראש מול אינטל: AMD חשפה מחשבי NUC

את התיקיות הללו ניתן לגרור לכל מקום בתפריט התחלה כמו כל משבצת של כל אפליקציה ישנה או מודרנית ששמורה בתפריט, וניתן גם לשנות את גודלן. זאת עושים באמצעות לחיצה ימנית על התיקייה ובחירה באפשרות 'שינוי גדול' שמאפשרת אחד מארבעה גדלים: קטן, בינוני, רחב וגדול. התיאור הגרפי יעזור לבחור במדויק.

הגדרות מאורגנות יותר

מיקרוסופט ממשיכה את המסע לסידור, איחוד ומיון ההגדרות השונות של המערכת באופן יותר נגיש ואפשר לומר נכון. כך, לדוגמה, התחום הכל כך חשוב של האפליקציות מקבל כותרת ראשית כעת במסך הראשי של ההגדרות, אבל יותר מזה הוא גם השתפר: כעת הוא כולל הגדרה מוכרת היטב למשתמשי אנדרואיד (Android) והיא האפשרות לאפשר התקנת אפליקציות מכל מקום או אפליקציות שמקורן בחנות בלבד. אם תרצו זו אפשרות לבחור להתקין רק 'אפליקציות מודרניות' מול אפליקציות בשיטה 'הישנה' והמוכרת היטב. קשה לנו להאמין שיש מישהו שמסתפק בהתקנות מהחנות בלבד, אבל האפשרות קיימת.

כמו כן, באופן טבעי, השליטה בהגדרות של אפליקציות ברירת המחדל, אלו שמופעלות באופן אוטומטי עבור קבצים שבוחרים לפתוח או להוריד, עברה למסך הזה וזה הכי נכון שיש, לפחות לדעתנו וכנראה גם השליטה במפות הלא מקוונת עבור מפות bing.

אבל, בכל זאת מתברר שמיקרוסופט לא יכולה שלא להיות בכל זאת מיקרוסופט. כנראה שאי אפשר לחלוטין. עדיין ולמרות שהלב והעיקר של החלון הזה מוקדש לבחינת האפליקציות המותקנות, כולל הכל ההתקנות כמעט, והאפשרות להסיר אותן באופן מודרני, עדיין יש קישור ל-'תוכניות ותכונות'. לחיצה עליו מגלה את החלון הישן מהגרסאות הקודמות של חלונות להסרת ושינוי תוכניות, שבחירה בו באפשרות 'החלון הראשי של לוח הבקרה' מעבירה אמנם אל לוח הבקרה, אבל בסגנון הישן שלו. כלומר, גם אחרי העדכון השני יש ב-Windows 10 מערכת הגדרה כפולה. מעניין אם זה ישתנה אי פעם.

לא רק תחום האפליקציות עבר מקצה שיפורים תחת הגדרות, בצורתו החדשה, גם 'מכשירים'. החלון שבודק אלו התקנים מחבורים למחשב ומאפשר הוספה, הגדרה ומעקב אחר ההתקנים עבר סידור מחדש, כולל הקלה משמעותית על הוספת התקנים חדשים שזה למעשה קישור 'תחת Bluetooth והתקנים אחרים' שמאפשר בקלות רבה יחסית להוסיף התקנים חדשים למחשב לפי צורך. כמו כן, המחשב מזהה בדיוק רב יותר את ההתקנים ההיקפיים שמחוברים אליו ומספק שליטה ככל האפשר.

עוד אפשרות שקיבלה 'בית' חדש היא 'משחקים' בה כעת ניתן להגדיר שידור של משחקים, הקלטה ואפילו להשתמש במצב משחקים משופר. על המצב הזה נשתדל להרחיב בהמשך בפני עצמו.

אבטחה כמרקחה מרכזית

אחד השינויים הגדולים ש-Creators Update מביא עמו הוא 'מרכז האבטחה של Windows Defender'. חלון זה, שזמין גם דרך 'הגדרות' > 'עדכון ואבטחה' > Windows Defender > 'פתח את מרכז האבטחה של Windows Defender', מרכז בצורה מסודרת ועניינית את כל ההיבטים כמעט שקשורים לאבטחת המחשב, כולל תובנות על מצב האבטחה של המחשב המסוים שבודקים, והכל תחת חסות גרפית וקלה יותר להבנה – במיוחד למי שהתקשה עד היום עם חומת האש של Windows. הדבר הכי חשוב הוא שברגע שיש בעיה מזהים כאן את התחום שלה במהירות רבה ובאופן ויזואלי. בהיגד אחר: כל עוד הכל מסומן בסמן ה-V הירוק, אז הכל בסדר. אם איזשהו תחום מקבל במקום זאת עיגול אדום עם האות X באמצע, כדאי מיד לבצע לחיצה עליו כדי לראות מה מתרחש, מדוע מקבלים הודעה שיש בעיה כלשהי.

קרא עוד:  סקירה: מצלמת אבטחה חכמה של שאומי שיכולה לפעול בכל מקום - וללא חיבור לחשמל

תחת 'הגנה מפני וירוסים ואיומים' מוצאים את החלק של המערכת שמתייחס להגנה על המחשב המבוססת על רשימות של חתימות וירוסים ידועות, פחות או יותר. מעבר למידע עדכני על הסריקות האחרונות נתן לבחור לבצע סריקה מידית, וכן לבחור האם לערוך סקירה מהירה או מקיפה. או בקצרה: המקום בו מטפלים בווירוסים במובן הישן והידוע של המילה בהיבט הממוחשב שלה. מה קורה אם מותקנת במחשב תוכנת אנטי וירוס שהיא אינה של מיקרוסופט? לחיצה על הצלמית של 'הגנה מפני וירוסים ואיומים' תריץ אותה באופן אוטומטי ותעביר את המשתמש למסך הראשי שלה.

תחת 'ביצועי מכשיר ותקינות' מקבלים נקודת מבט כללית על המערכת, ואם יש בעיית חומרה כלשהי, היא תופיע כהודעה מתחת לכותרת המתאימה. זה גם המקום בו צריכים לבקר אם רוצים לאתחל את מערכת ההפעלה, דבר שעכברי Windows נוהגים לעשות מדי פעם.

'הגנת רשת וחומת אש' היא המקום לבקר כשרוצים לבדוק מה מצב הרשת וחומת האש שלה, המקום אליו מגיעים, לדוגמה, כשרוצים לחסום אפליקציה/משחק מסוימים מפני יציאה לרשת דרך חומת האש, או ליהפך- מתי,אם ובאיזו רמה לחסום כניסה לרשת מבחוץ. ובאופן טבעי, ובהתאם לשם, תחת 'בקרת אפליקציות ודפדפן' יש מספר אפשרויות לקביעת הדרך בה Windows Defender יעבוד בעת גלישה באינטרנט באמצעות דפדפנים כאלה או אחרים. הדבר האחרון שנגיש באמצעות החלון הזה הוא 'אפשרויות משפחה'. זה בעצם המקום בו אפשר לראות את המכשירים המחוברים לרשת המשפחתית ולעקוב אחר מצב האבטחה והתקינות שלהם, וכן להגדיר קביעות שקשורות לבקרת הורים.

ועוד כמה דברים

לא, כמו שאתם רואים מהתמונה לעיל, לא שכחנו את השינויים שעבר Edge, הדפדפן שהציגה מיקרוסופט עם Windows 10. פשוט החלטנו להעניק לו פרק בפני עצמו שיפורסם בהמשך כדי לא להעמיס יותר מדי על הסקירה הקצרה הזו של העדכון.

ובכל זאת יש עוד כמה דברים קטנים שמצאנו לנכון להזכיר במשפט או שניים:

  • 'כלי החיתוך' (Snipping Tool) של המערכת עבר שדרוג קל, גם במראה החיצוני שלו. כעת בוחרים את צורת החיתוך באמצעות אפשרות שמכונה 'מצב'. ניתן, לפחות על הנייר, להשתמש בשילוב המקשים החם 'מקש חלונות' + Shift + S כדי להפעיל אותו גם בלי לגשת ישירות ללוח הבקרה של הכלי, אבל זה לא עובד טוב עדיין.
  • משתמשים ב-PowerShell, כלי פקודות השורה המקיף של מיקרוסופט? הוא נגיש כעת מסייר חלונות. לחצו על התפריט 'קובץ' ותמצאו גישה ישירות משם.
  • יש 'מצב לילה'. אם אתם מאמינים שצריכים בשעות הערב להפחית את הכחול ולחזק את האורות החמימים יותר, לחצו על 'הגדרות' > 'מערכת' > 'צג' ותמצאו את זה שם כהגדרה ראשונה עם אפשרויות שליטה מסוימות.
  • תחת 'נוחות גישה' בלוח ההגדרות מוצאים בין השאר את 'קורא טקסטים' שמשמש ככלי עזר עבור אלו שמתקשים לקרוא בעצמם את מה שמופיע על המסך. גלילה עד הסוף מגלה תמיכה בבטא של קריאת כתב ברייל. מעניין.

סיכומון

אין לנו ספק שעוד לא כיסינו את הכל, אבל ממה שכבר כן הספקנו לבדוק ולזהות, Windows 10 Creators Update הוא אכן מה שניתן לכנות שדרוג גדול. הוא אולי לא ישפיע באופן מיידי ומובהק על צורת העבודה שלכם ב-Windows, אלא אם אתם משתמשים באופן קבוע ב-Edge – ועליו, כאמור, נתכתב בהמשך החג, אבל הוא בהחלט נמצא שם בכל מקום כמעט ונראה על פניו כשדרוג ראוי.

יש עוד דברים שנתקלתם בו? כתבו לטובת הכלל. יש בעיות? כנ"ל.